Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

Dumnezeu, Biserica, Credinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#19
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:


1) EXISTA UN CREATOR AL ACESTEI LUMI, DOVADA FIIND FAPTUL CA UNIVERSUL IN CARE TRAIM NU ESTE HAOTIC, INTAMPLATOR, CI ESTE GUVERNAT DE LEGI PRECISE;


Da, sunt de-acord

View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:


2) Unii oameni sunt nelinistiti si nefericiti de faptul ca vor muri. Pentru ca sunt slabi si ignoranti nu pot sa accepte faptul ca moartea lor este definitiva si eterna;


Cred ca exista o viata dincolo, dar fara alte detalii. E parerea mea personala. Deasemeni nu contrazic ipoteza inexistentei vietii de apoi. Iar ca sa ma obisnuiesc si sa accept ideea mortii, fara frici sau angoase patologice am luat in calcul inclusiv inexistenta acelei vieti, sau situatia cea mai rea, adica povestea in care voi ajunge in... fundul iadului.

View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:


3) CREDINTA este un dar al CREATORULUI, desi spre amagirea omului, care nu se va alege cu nimic din ceea ce spera;


Aici nu sunt de-acord. Eu am depasit o parte din probleme prin credinta. "crede si nu cerceta" eu o interpretez astfel: Cand esti intr-o situatie dificila in care logica rigida iti arata ca nu scapi, daca crezi cu tarie ca vei scapa, sfidand-o, scapi.

View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:


4) CREDINTA in salvarea din ghearele mortii, prin mantuire, este un act de ignoranta. Nimeni nu va fi salvat;


Nimeni nu-i salvat de la... moarte, dar ce se intampla ulterior nimeni nu poate sti.

View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:


5) Daca ne-am folosi tot creierul l-am putea cunoaste pe Creator;


Da.

View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:


6) Nici un om nu a fost ales al Domnului, spre a primi prin gratie divina si revelatie adevaruri absolute, dogmatice. Marturisitorii acestor dogme in istorie sunt nebuni, mincinosi sau sarlatani;


Da asa este, incluzandu-l si pe Cristos.

View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:



7) CREDINTA in adevarurile revelate ale celor asa-zisi "alesi" este demolata de cuceririle progresului stiintific;


Credinta mea nu se axeaza pe adevarurile "alesilor". Nu,  credinta-i credinta functie de cum o vede fiecare. Stii ca unora li s-au dat pastile placebo si s-au vindecat?


View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:


8) Dogmele "alesilor" nu au logica.



Corect!

View PostDiane, on Jun 18 2006, 13:10, said:



As vrea sa stiu daca aceste judecati sunt conforme gandirii tale. Daca da, ai argumente pentru cele afirmate mai sus, sau ele reprezinta doar credinte si dorinte personale ?

Sunt si dorinte dar si convingeri personale. Si, cel putin in cazul meu, le-am aplicat, si partial au mers.

Edited by cap_tepos, 19 June 2006 - 09:44.


#20
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostCristian 2, on Jun 17 2006, 10:16, said:

Cred cu tarie, ca, credinta in Dumnezeu nu  se bazeaza pe o cunostinta prin citirea Bibliei, ci pe un efect ce il produce citirea acestei Carti care se numeste Biblie.

Cati crezi ca au citit cu adevarat Biblia?

Anul trecut am auzit o emisiune la BBC conform careia se pare ca credinta este programata genetic, adica se pare ca exista o gena responsabila de asa ceva.

Credinta poate fi in orice. Probabil ca la atei, credinta inseamna optimism si credinta in fortele proprii.

#21
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Cati crezi ca au citit cu adevarat Biblia?

Anul trecut am auzit o emisiune la BBC conform careia se pare ca credinta este programata genetic, adica se pare ca exista o gena responsabila de asa ceva.

Credinta poate fi in orice. Probabil ca la atei, credinta inseamna optimism si credinta in fortele proprii.


Corect, mai ales in Romania unde pe timpul <<democratie>>, nu circula Biblia pe la librarii.

Dar si acum, lumea nu citeste Biblia si daca cineva citeste, ori nu o intelege, ori nu respecta cele ce sunt scrise acolo.

Si eu am citit cu uimre, ca  fenomenul religie, este legat  de codul genetic. Dar nu poate fi adevarat, pentru ca peste tot in Biblie se vede ca Dumnezeu, cere de la fiecare om sa creada in EL.

Daca anumite  persoane ar fi fost influentate de codul genetic si nu puteau sa creda, atunci Dumnezeu nu ar avea nici un drept sa le ceara socoteala.
Vedem insa ca Dumnezeu va pretinde in ziua de apoi fara nici o exceptie de la toti oameni credinta in numele Lui.


Quote

Credinta poate fi in orice. Probabil ca la atei, credinta inseamna optimism si credinta in fortele proprii.

Nu probabil, ci sigur ca atei, cred in fortele lor proprii si asta creaza un optimism de invidiat.


Tocmai de acea in Biblie se specifica despre credinta ca:

18  
36 Cine crede in Fiul, are viata vecinica; dar cine nu crede in Fiul, nu va vedea viata, ci minia lui Dumnezeu ramine peste el."

24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Celce M-a trimes, are viata vecinica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.

24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Celce M-a trimes, are viata vecinica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.


#22
kastrator

kastrator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.06.2006

View PostMosotti, on Jun 4 2006, 21:56, said:

well, omul nu-si foloseste doar 10% din creier. de fapt, unii dintre ei da...

in rest, sint de acord, cu urmatoarele modificari:

Dumnezeu este imaginatie
Credinta este iluzie
Biserica este reala si va ia banii pentru botez, cununie si inmormintare
dumnezeu = spirit
credinta = redescoperirea spiritului
biserica = ratacirea spiritului
cunoaste-te pe tine insuti si astfel pe dumnezeu il vei cunoaste.

Edited by kastrator, 20 June 2006 - 14:47.


#23
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postkastrator, on Jun 20 2006, 15:46, said:

dumnezeu = spirit
credinta = redescoperirea spiritului
biserica = ratacirea spiritului
cunoaste-te pe tine insuti si astfel pe dumnezeu il vei cunoaste.

Corect, subscriu!

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View Postlandscape10, on Jun 17 2006, 08:52, said:

Ii intreb ceva pe toti cei ce-l urmeaza "orbeste", daca D-zeu este asa puternic cum stim sau credem noi de ce nu a facut Pamantul cu toate cele ale sale intr-o zi sau mai putin, ca na, doar El (daca exista) are puterea.

Edited by MarianG, 09 July 2006 - 20:28.


#25
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostMarianG, on Jul 9 2006, 20:19, said:

Ii intreb ceva pe toti cei ce-l urmeaza "orbeste", daca D-zeu este asa puternic cum stim sau credem noi de ce nu a facut Pamantul cu toate cele ale sale intr-o zi sau mai putin, ca na, doar El (daca exista) are puterea.

Salut
Am mai explicat. Daca te uiti prin posturile mele pe aceasta tema (religie) ai sa intelegi ce inseamna "zi" si to ce s-a construit in aceasta zi.

Sanatate si spor

#26
Zamolxis123

Zamolxis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcap_tepos, on Jun 19 2006, 11:33, said:

Cati crezi ca au citit cu adevarat Biblia?

Anul trecut am auzit o emisiune la BBC conform careia se pare ca credinta este programata genetic, adica se pare ca exista o gena responsabila de asa ceva.

Credinta poate fi in orice. Probabil ca la atei, credinta inseamna optimism si credinta in fortele proprii.

Hahaha. Recunoaste ca te-ai panicat cand ai aflat ca exista o gena a lui Dumnezeu. Sunt convins ca ti-ai zis" hait, oi fi anormal, sau poate ca la mine o fi recesiva. " Atunci ti-ai inventat si tu o gena ca sa intri in randul lumii ... hmmmm, de ce nu " fortele proprii". Ce e amuzant e ca tu nu pari sa pui la indoiala stirea de pe bbceu, care binenteles e falsa.

#27
Zamolxis123

Zamolxis123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.05.2006

Quote

Ceea ce am scris mai sus reprezinta doar o parere. Si asta, poate ca pentru totdeauna mi-am dorit sa am o constiinta cat mai independenta si libera de dogme si prejudecati, si bani pe care sa-i las bisericilor.


Stii care e problema cu constiinta ta independenta si cu propriul tau sistem de valori care n-are in spate nici o religie? E ca n-am incredere in el. Si daca n-am incredere in el, n-am nici in tine.

N-am nici timpul, nici energia, nici tragerea de inima ca atunci cand ma intalnesc cu o persoana sa aflu ce intelege ea prin notiunile de bine si de rau. Ca tu ai legile tale, Gica are regulile lui , Maricica pe ale ei, toate incompatibile, si uite asa.  E un overhead prea mare cand viata e asa de scurta, si-n plus probabilitatea sa nu fiu de acord cu ce ai tu prin constiinta e foarte mare si poate duce rupturi pe baza de "nepotrivire de caracter", si asta in cazul ideal in care te-ai pus deja de acord cu tine insuti in privinta principiilor pe care le adopti in viata, si nu doar bajbai.
Ori daca acest fenomen e generalizat la scara sociala, va duce ( defapt suntem deja in stadiul asta ) la instrainarea si izolarea unuia de altul, fiecare cu pasaricile lui, ca-n turnul lui Babel care stii si tu cum a sfarsit.

Deci, ai sistemul tau de principii? Bravo. N-am incredere in el, esti fericit? Cum crezi tu ca "religia" ta va fi acceptata de ceilalti, cand fiecare are alta si tine si cu dintii de ea?

#28
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostZamolxis123, on Jul 14 2006, 15:21, said:

Stii care e problema cu constiinta ta independenta si cu propriul tau sistem de valori care n-are in spate nici o religie? E ca n-am incredere in el. Si daca n-am incredere in el, n-am nici in tine.

[...]
Deci, ai sistemul tau de principii? Bravo. N-am incredere in el, esti fericit? Cum crezi tu ca "religia" ta va fi acceptata de ceilalti, cand fiecare are alta si tine si cu dintii de ea?

Stimate Zamolxis123,

Este regretabil daca tu crezi ca am deschis acest subiect pentru a crea o noua "religie". Ci am vrut doar sa spun ca poate sa mai existe ceva in mozaicul infinit al diversitatii.

Si ca ca inlatur orice suspiciune, eu te-ndemn sa crezi mai departe cu tarie in ceea ce crezi tu ca e mai bine pentru tine, in ceea ce crezi ca te face un om mai bun! Oricum ar fi, eu iti respect alegerea.

#29
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Mda.... eu zic asa
Dumnezeu = este izvor de plecare a tot ceea ce inseamna in jurul nostru  si in interior. Fie putem accepta ca EL ca creat totul fie  gasim alte explicatii

Credinta = este speranta si visul  si din astea=> sentimentele => caracterul si personalitatea.
Biserica  = depinde din ce punct de vedere o privesti  si anume
a) poate sa fie locul de refugiu pentru unii  , locul unde se naste sentimentul de a fi optimist.  Locul unde unii isi pot descarca sufletul si cred ca pot comunica  si le sunt ascultate   pacatele , rugaciunile , etc.

B) La ora actuala  eu zic ca biserica e un mod de imbogatire cat mai rapida a preotilor :smoke:  faptul ca percep "taxe" si destul de marii , faptul ca profita de slabiciunea  omului mi se pare ca e deja exagerat.  

Era  o parabola despre fatul ca bisericile  , templele , moscheile toate au comis pacate fata de oameni , pentru ca au ajuns sa posede, au ajuns sa domine. Religia inseamna libertate
Se spune ca Satana  statea foarte trist sub un copac. un sfant care trecea pe acolo s-a uitat la el si a spus: "Am auzit ca nu te odihnesti niciodata, mereu faci cate o rautate , cum se face ca acum stai sub copac?
Satana " Se pare ca munca mea a fost preluata de preoti si nu mai am ce sa fac, am ajuns somer. uneori ma bate gandul sa ma sinucid din cauza ca preotii astia se descurca asa bine "
Preotii au  transformat libertatea in intemnitare, au transformat adevarul in dogme.

Edited by Elena2k, 21 July 2006 - 11:09.


#30
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostElena2k, on Jul 21 2006, 12:07, said:

Satana " Se pare ca munca mea a fost preluata de preoti si nu mai am ce sa fac, am ajuns somer. uneori ma bate gandul sa ma sinucid din cauza ca preotii astia se descurca asa bine "
Preotii au  transformat libertatea in intemnitare, au transformat adevarul in dogme.

De fapt cea mai mare realizare a satanei a fost sa ne faca sa credem ca el e Dumnezeu. Iar uneltele lui au fost si sunt biserica, sectele, religiile care pretind fiecare ca stiu adevarul suprem.

#31
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postahmein, on Jun 17 2006, 15:50, said:

Mi-ar placea sa-ti dau in totalitate dreptate,insa am indoielile mele. Ma rog la Dumnezeu sa-mi "deschida ochii ".
Eu cred ca biblia este "in totalitate relevata si partial revelata"(parca asa spunea Tutea).
Sunt lucruri in biblie care se contrazic. Cred ca Dumnezeu ne-a dat minte sa analizam ,nu sa credem orbeste.
Ai dreptate,Biblia trebuie analizata si studiata si nu trebuie crezut nimeni orbeste.
Citeste te rog aici ca sa nu ma repet

#32
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

View Postcap_tepos, on Jul 21 2006, 11:18, said:

De fapt cea mai mare realizare a satanei a fost sa ne faca sa credem ca el e Dumnezeu. Iar uneltele lui au fost si sunt biserica, sectele, religiile care pretind fiecare ca stiu adevarul suprem.
Hai sa nu o gandim chiar asa !!! Daca exista rau exista si bine , asa si cu Satana asta.....  De exempl. cele 10 poruncii sunt  reguli de conduita, moralitate si etice in societate , cel putin asa le privesc eu  .  :smoke:
Biserica la inceput a fost un refugiu ( inainte nu se percepeau taxe si omul venea sa se descarce  sufleteste , era indrumat )  apoi , mult mai tarziu s-a transformat in lacasul de cules banuti de la cei saraci  :notangel:

#33
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
@elena ce inseamna la inceput si mult mai tarziu pentru tine dpdv cronologic?

#34
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

View Postromaximusro, on Jul 21 2006, 11:32, said:

@elena ce inseamna la inceput si mult mai tarziu pentru tine dpdv cronologic?
Inainte de aparitia templierilor   biserica era perceputa in alt mod  :)  Se stie ca templieri au fost cei care au inceput sa perceapa taxe  :w00t:  Chiar trebuie sa  tastez toata teoria ?  :confuzzled:

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostElena2k, on Jul 21 2006, 12:37, said:

Chiar trebuie sa  tastez toata teoria ?  :confuzzled:

da. time for keyboard practice.

#36
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostElena2k, on Jul 21 2006, 12:30, said:

Hai sa nu o gandim chiar asa !!! Daca exista rau exista si bine , asa si cu Satana asta.....  De exempl. cele 10 poruncii sunt  reguli de conduita, moralitate si etice in societate , cel putin asa le privesc eu  .  :smoke:
Biserica la inceput a fost un refugiu ( inainte nu se percepeau taxe si omul venea sa se descarce  sufleteste , era indrumat )  apoi , mult mai tarziu s-a transformat in lacasul de cules banuti de la cei saraci  :notangel:

Sunt de acord ca regulile de mai sus sunt de conduita si de bun simt. Insa oamenii puteau ajunge la acele concluzii si fara Biblii. Exista inca o infinitate de reguli de bun simt ce le-au descoperit oamenii de-a lungul timpului.

Quote

Ai dreptate,Biblia trebuie analizata si studiata si nu trebuie crezut nimeni orbeste.
Citeste te rog aici ca sa nu ma repet

Apreciez foarte mult ca incerci sa-mi explici, insa eu nu cred in biblie. Pentru mine este o otrava spirituala. Cu exceptia catorva idei de bun-simt (care oricum ar fi fost descoperite de oameni, dovada ca ele se afla in marea majoritate a religiilor si culturilor), mie religia in care m-am nascut si religiile in general, bisericile, sectele mi se par niste temnite spirituale. Oricum iti respect alegerea si, dupa cum spuneam mai sus, daca aceasta cale crezi ca e buna pentru tine si te face mai bun, mergi cu nadejde pe ea!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate