Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#2503
Arkanu

Arkanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.01.2007
Salutare! As vrea sa parcurc intreg Transfagarasanul, asa ca as vrea sa ajung Brasov-Sibiu de la Sud la Nord, pe relatia: Brasov-Bran-Campulung-Curtea de Arges-Vidraru-Sibiu. As avea doua intrebari:
1) Brasov-Bran-Rucar-Campulung e ok? Pe harti il vad cu galben, ceea ce inseamna rezonabil, se poate conduce cu o viteza ok, fara sa ai impresia ca stai si fara sa rupi masina (80-100)
2) DN 73C, pe relatia Campulung-Curtea de Arges e practicabil in conditiile zise la punctul 1? Daca nu, cat de mari sunt portiunile cu drum accidentat? Mai exact: ar trebui sa ocolesc sau sa renunt la acea parte (si sa merg doar Brasov-Sibiu-TF si retur in Sibiu) sau nu e cazul? Se intelege, daca-s gropi reduc viteza, ocolesc, nu trec prin ele cu 100 la ora ca zezvecul :) Doar sa nu fie relief selenar si/sau pe o distanta suficient de lunga (kilometri intregi). Posturile anterioare nu m-au edificat f tare.

#2504
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostArkanu, on 31 august 2015 - 17:51, said:

Posturile anterioare nu m-au edificat f tare.


Inseamna ca nu ai citit destul de atent. Poti sa mergi si cu 100/h, dar totusi e indicat sa iei curbele cu viteze mai mici. Pana acum nu am vazut pe nimeni sa reuseasca sa mearga pe Rucar - Bran cu viteza asta. Pe Transfagarasan nici atat.

#2505
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Poti sa mergi si cu 100/h, dar totusi e indicat sa iei curbele cu viteze mai mici. Pana acum nu am vazut pe nimeni sa reuseasca sa mearga pe Rucar - Bran cu viteza asta.
Singur in masina...    :scratchchin:

#2506
Arkanu

Arkanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.01.2007
Dupa cum iarna nu-i ca vara, nici in curba nu e ca pe linie dreapta. Dar asta-i alta poveste. Nu-s vreun turbat la volan si acolo unde nu stiu nici drumul, merg si mai incet (stiti voi povestea cu adaptat viteza la conditiile de drum si experienta soferului).

Ce intrebam eu e daca dpdv al conditiei asfaltului, drumul e ok, astfel incat acolo unde constructia drumului iti permite sa mergi cu o viteza mai mare, sa nu te limiteze calitatea asfaltului. Intrebarea viza mai mult DN73C despre care unii au zis ca e rau, altii ca sunt doar portiuni limitate unde sunt ceva denivelari.

#2507
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Va rog,o info despre Rasnov—Sercaia!Sunt plecat in vacanta si m—as intoarce pe acolo! In 2014, aprilie era tare naspa! Multumesc!

Va rog,o info despre Rasnov—Sercaia!Sunt plecat in vacanta si m—as intoarce pe acolo! In 2014, aprilie era tare naspa! Multumesc!

#2508
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View PostArkanu, on 31 august 2015 - 17:51, said:

... DN 73C, pe relatia Campulung-Curtea de Arges e practicabil in conditiile zise la punctul 1? Daca nu, cat de mari sunt portiunile cu drum accidentat? Mai exact: ar trebui sa ocolesc sau sa renunt la acea parte (si sa merg doar Brasov-Sibiu-TF si retur in Sibiu) sau nu e cazul? ...

Deci reiau: de la Câmpulung mergi câţiva kilometri pe asfalt bun până la pasarela peste DN73 către Curtea de Argeş. Te sui la stânga pe pasarelă, o percurgi, apoi asfaltul se termină şi e drum betonat peste primele 3 dealuri (numite şi muscele). Betonul ar fi ok, ai putea merge bine, atât pe urcare, cât şi pe coborâre. Dar sunt anumite zone unde cică a fost reparat betonul cu plombe de asfalt. Şi de-a lungul anilor s-au tot pus plombe peste plombe, aşa încât drumul acolo e denivelat. În acele porţiuni trebuie circulat mai cu atenţie, încercând să ţii roţile maşinii în special pe beton. Nu e dreaq chiar aşa de negru, având în vedere că sunt dealuri, adică urci şi cobori, o viteză medie de 60km/h e acceptabilă.
Apoi de la Slănic dispare betonul, iar asfaltul e bun spre foarte bun până la Curtea de Argeş, cu o singură excepţie: între Slănic şi Domneşti, sus pe coamă e o porţiune de vreo 2 km unde asfaltul s-a denivelat pentru că solul de dedesubt e instabil. Acolo trebuie mers încet, denivelările fiind cam mari. În rest, 80-100 km/h e ok, însă sunt destule viraje, nu poţi menţine viteza asta tot timpul.
Per total consider că drumul e bun, cu excepţiile menţionate. Nu merită ocolit sub nicio formă.


Sănătate şi drum bun !

#2509
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003

View Postrichi_e, on 02 septembrie 2015 - 20:10, said:

Va rog,o info despre Rasnov—Sercaia!Sunt plecat in vacanta si m—as intoarce pe acolo! In 2014, aprilie era tare naspa! Multumesc!

Va rog,o info despre Rasnov—Sercaia!Sunt plecat in vacanta si m—as intoarce pe acolo! In 2014, aprilie era tare naspa! Multumesc!

la asta te referi?
http://stiri.tvr.ro/...adnr_62830.html

#2510
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu la ala se refera!Exista harti...take a look!Confuzi drumurile!

Si pentru stiinta ta, Sercaia-Hoghiz e cam gata-reparat, se circula ok pe el.Sa vedem cat tine insa.

Edited by arab, 04 September 2015 - 07:10.


#2511
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postrichi_e, on 02 septembrie 2015 - 20:10, said:

Va rog,o info despre Rasnov—Sercaia!Sunt plecat in vacanta si m—as intoarce pe acolo! In 2014, aprilie era tare naspa! Multumesc!

Te referi la Rasnov-Zarnesti-Sinca Noua-Sercaia? Daca este drumul prin Poiana Marului, este bun. Am fost in iulie pe el, directia Trasnfagarasan. Se poate merge linistit cu masina, exista cateva gauri prin sate, in rest ceva denivelari de la straturile de asfalt si cam atat.

Edited by gozmyn, 04 September 2015 - 09:27.


#2512
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Multumesc!

#2513
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ma intereseaza starea drumului Sinaia-Targoviste!Stiu ca nu e prea bun.Totusi cum e in realitate?Multumiri anticipate.

Edited by arab, 04 September 2015 - 20:53.


#2514
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Stie cineva ceva de DJ106N Transalpina - Paltinis ?  Merge facut cu suspensie sport si garda la sol de 13 cm ?

#2515
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
Am fost in weekend pe DN 2D si am fost foarte placut surprins de ce am vazut.
Inca se mai lucreaza, dar pe un segment mic, pe un sens, insa e neglijabil, saptamana asta cred ca e gata si ala.
In rest, e totul asfaltat proaspat si e o adevarata placere sa circuli pe acolo - mai ales daca stii ce a fost inainte.

#2516
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Este gata pana la capat , spre Tg. Secuiesc ?

#2517
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ma intereseaza informatii despre DN7A Petrosani-Obarsia Lotrului. Ca am vazut undeva pe internet ca ar fi inchis. Stiti ceva de asta? imi trebuie urgent o informatie de incredere ca maine am de facut un drum Timisoara-Voineasa (Jud Vilcea).

Multumesc

Edited by qew, 16 September 2015 - 14:37.


#2518
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Te referi la Rasnov-Zarnesti-Sinca Noua-Sercaia? Daca este drumul prin Poiana Marului, este bun. Am fost in iulie pe el, directia Trasnfagarasan. Se poate merge linistit cu masina, exista cateva gauri prin sate, in rest ceva denivelari de la straturile de asfalt si cam atat.

Am incercat azi sa merg pe el, din Sinca Veche, insa cand am vazut ce cratere erau la iesirea din Sinca Veche, m-am intors si am luat-o pe DN

#2519
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postqew, on 16 septembrie 2015 - 14:36, said:

Ma intereseaza informatii despre DN7A Petrosani-Obarsia Lotrului. Ca am vazut undeva pe internet ca ar fi inchis. Stiti ceva de asta? imi trebuie urgent o informatie de incredere ca maine am de facut un drum Timisoara-Voineasa (Jud Vilcea).

Multumesc

o portiune de 10-15 km dintre petrosani si obarsie (nu mai retin exact cat) e foarte prost, gropi, portiuni neasfaltate, mers cu a ntaia etc,si partea proasta e ca e pe urcare. dar e ok cu orice masina. in rest, de la obarsie spre voineasa decent spre prost, dar in regula, se merge fara daune. e asfaltat cu ceva gropi ocolibile. alta varianta nu prea ai, doar sa ocolesti prin deva sibiu brezoi voineasa. daca ocolul e sub 100km, merita sa te gandesti la alternativa, altfel as merge pe la petrosani.

Edited by tablagiu_xxx, 16 September 2015 - 20:28.


#2520
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Si pe la Deva-Sebes-Obarsie ? Prost e ca sunt lucrari pe Petrosani - Obarsie si am citit ca intre ora 8-12 este inchis drumul exact cand trebuie eu sa ajung pe acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate