Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#811
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Asa, din avion, s-ar putea sa fie un Shimano Tourney sau Acera, mai vechi, pentru ca nu are bratul demontabil.

Referitor la datul in gol, cand pinioanele sunt uzate, lantul scapa, in special de pe pinioanele cu dinti putini.

#812
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

View Postonisifor12, on 17 septembrie 2021 - 02:18, said:

Este evident în ambele cazuri că sunt uzate pinioanele? Ar putea fi altceva?
Trebuie schimbată întreaga transmisie. La ambele biciclete.

#813
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
Pt bicicleta din imagine se aude un tacanit la fiecare cursa a pedalei si presupun a fi lantul. In caz ca trebuie schimbat, ce imi recomandati atat ca brand cat si ca model.. utilizare - non-offroad.

#814
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Poate schimbătorul de foi e dat prea în dreapta și brațul pedalei îl atinge de fiecare dată când trece pe lângă el. La fel și pentru deraior, poate lanțul nu stă cum trebuie pe rotițe și trebuie mutat un pic.

#815
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Țacănitul ritmic, dacă nu e produs de lovirea brațelor în diverse elemente ale bicicletei, presupune probleme de lagăre. Chiar dacă pare puțin probabil, eu aș începe verificarea cu pedalele, m520 fiind celebre pentru astfel de zgomote.

#816
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Intr-adevar una din pedale nu fu stransa ok. Ce ma mai deranjeaza dar nu e capat de tara.. se aud placutele de frana cum freaca.. si am inteles ca din echilibrarea rotii ar fi ; se poate face ceva la acest capitol?
Si vroiam sa va intreb daca merita banii pe..asa ceva : https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#817
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cum ar putea sa fie din echilibrarea rotii cand ai frana pe disc?

Legat de suport, nu cred ca iti e de folos. Ala e pt lucrat la bicicleta.

PS. Ce usa smechera ai :D

Care e pretul pentru nostalgici?
Ma intereseaza doar daca lasi toate cele 10 straturi de vopsea pe ea.

#818
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

View Postunderb, on 06 octombrie 2021 - 21:45, said:

PS. Ce usa smechera ai Posted Image

Care e pretul pentru nostalgici?
Ma intereseaza doar daca lasi toate cele 10 straturi de vopsea pe ea.
Acum, că i-am dat informația corectă privind pedalele îmi e dator așa că o să-l conving să ți-o dea fix la banii necesari renovării apartamentului.

View PostPieptoasa, on 06 octombrie 2021 - 21:16, said:

Ce ma mai deranjeaza dar nu e capat de tara.. se aud placutele de frana cum freaca.. si am inteles ca din echilibrarea rotii ar fi ; se poate face ceva la acest capitol?
Plăcuțele freacă datorită reglajul incorect al etrierului sau strâmbării discului în urma vreunei lovituri. Dacă reglajul e la îndemâna majorității bicicliștilor, pentru îndreptat discuri trebuie ustensila necesară dar și ceva experiență practică.

#819
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Am plecat zilele acestea cu bicicleta si aveam impresia ca nu prind viteza, asa era.
Cand m-am uitat la roata din spate in timp ce pedalam era turtita rau, pierduse presiune.
Acasa cand am ajuns le-am umflat pe ambele la 2.5 bari iar de atunci nu s-au dezumflat, au trecut cateva zile.
Sa fie fisurate ambele cauciuri ? Poate fi din cauza schimbarii de temperatura ? O tin in balcon.

#820
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Da, poate fi de la diferențele de temperatură.

#821
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Sau camerele au „pori” prin care pierd presiune. Se poate întâmpla și la camere noi.

#822
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Tocmai acum sa se vada ? Dupa 3 luni ?

#823
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Păi după 3 luni de utilizare, mini/micro cioburile alea nemăturate de ce nu ar avea un cuvânt de spus? E ceva „normal”, se întâmplă. Și dacă le-ai pus noi și nu le-ai folosit cu săptămânile/lunile se poate întâmpla; Etanșeitatea un camere de biciclete este, practic, relativă, ca să nu zic de domeniul SF. Nu te stresa cu asta, dăi câteva pompe din când în când. Dar dacă nu rămân umflate „beton” măcar o săptămână/două, deja nu mai e relativ, e de petic/soluție de lipit etc..

#824
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Eu pt sezonul rece am o pereche de roti DT SWISS pe care am pus acum 3 luni camere noi si ieri cand le am mutat am observat ca nu aveau mai mult de 2 bari in ele desi le umflasem la 7 bari cand le am echipat.

#825
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
E norml la schimbările majore de temperatură. La mine, zilele trecute, inclusiv mașina a cerut refacerea presiunii deși a rezistat destul de bine din primăvară de când am montat anvelopele.

#826
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Salut, ați pus vreodată pe clește de frână pentru saboți scurți de semicursieră saboți de mtb, credeți că merg, ați încercat?

Edited by onisifor12, 14 October 2021 - 03:02.


#827
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Nu cred că se deschid suficient pentru a avea loc să montezi saboți de mtb și să încapă și janta. De curiozitate, care ar fi motivul pentru care să încerci alt tip de saboți? Saboții de calitate care frânează eficient și protejază jantele sunt făcuți în special pentru cursieră, mtb-urile trecând de foarte mult timp la frânele pe disc. Saboți ieftini și proști se găsesc în orice bazar pe orice format.

Edited by exqusit_drunk, 14 October 2021 - 06:12.


#828
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013
Am fost surprins de niște saboți ieftini de mtb ce au ținut destul de mult pe un mtb, dar mers lejer prin oraș, nu montan cu văi etc.. În orice caz, credeam că nu am saboți de semicursieră că nu îi găseam și încercasem ca idee să văd dacă intră niște saboți de mtb. În principiu au intrat, cleștele de frână fiind din ăla „mare”/„lat”. Și se poate regla și din cablu să las brațele cleștelui mai lăsate, în caz că nu ar intra. Deci, de intrat, a intrat, mai era doar de strâns. Chiar o să și încerc. Nu mi se pare că e nici o improvizație din moment ce frâna perminte.

Edited by onisifor12, 15 October 2021 - 01:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate