Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
891 replies to this topic

#829
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Salutare, am reușit „performața” de a scoate de tot un nit(?) dintr-o za când să schimb un lanț, atunci când am vrut să-l scurtez ca să fie de aceeali lungime ca cel precedent; ceea ce m-a pus întro situație delicată când am vrut să conectez cele două zale din extreme. Nu am avut dispoziția/priceperea să bag pinul superficial înainte pe o parte a unei zale, adică am încercart cu presă de lanț dar, ori strâmba zaua și nu am vrut să însist, ori pur și simplu nu intra. Ce soluții aveți? Nu e lanț cu quick link. Adică mă gândesc să învăț o soluție în afară de za quick link.

Edited by onisifor12, 31 October 2021 - 03:47.


#830
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Ai folosit pin special pentru conectarea zalelor? Acesta are o prelungire pentru ghidaj pe care o rupi dupa ce ai conectat zalele.
Ca sfat, lungimea lantului nu se determina dupa lantul vechi.

#831
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Quick link-ul se cumpără și separat de lanț. Pinul scos și refolosit de la un lanț este întotdeauna punctul de unde se va rupe. Și am văzut multe lanțuri rupte prin pădurile pe unde am cutreierat. De aceea eu folosesc exclisuv quick link și am și unul de rezervă în trusa de scule.

#832
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View PostLegi, on 31 octombrie 2021 - 05:53, said:

Ca sfat, lungimea lantului nu se determina dupa lantul vechi.
Ba da, după numărul de zale. Se pun același număr de zale. Cred că ați vrut să spuneți că nu se pune aceași lungime efectivă de lanț ca cel uzat/„lungit”. Asta ar însemna un număr mai mare de zale noi, ceea ce face să dea „în gol” fiind mai lung și neavând aderență pe „dinți”, indiferent cât de uzați sunt.

Edited by onisifor12, 31 October 2021 - 15:34.


#833
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014

View Postonisifor12, on 31 octombrie 2021 - 15:30, said:

Cred cã ați vrut sã spuneți cã nu se pune aceași lungime efectivã de lanț ca cel uzat/„lungit.
Da.

#834
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Salut, în linii mari, ca și caz general, o furcă blocată că nu a fost folosită mult timp, ce are și ceva rugină vizibilă pe la telescoape, se poate debloca ușor, eventual pur și simplu de la reutilizare? Am vizionat o bicicletă de trekking și insul ce o dă spune că se rezolvă ușor cu niște WD-40 și frecat rugina cu șmirghel.

#835
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Furca aia e deja fier vechi.

#836
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Yep, Next!

Daca e si o furca ce arata cam asa (tije cromate in loc de otel inoxidabil), e clar. Nici de noua nu facea treaba.
https://www.hervis.r...-Jack/p/B104005

#837
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Salutare,
Ca sa nu mai deschid un nou topic, descriu aici problema.
Dețin un Rockrider 520  cumpărat în 2020 si in care am făcut ceva modificări  întrucât piesele de la decathlon se uzează extraordinar de repede. Până azi niciodată nu am căzut cu bicicleta aceasta chiar dacă în 2019 am învățat sa merg ( pe alta bicicleta - tot Rockrider ) , iar in 2020 cumpărat Rockrider 520. Pe actuala am mers 11.000 km, 5 județe vizitate, ture serioase chiar și de 160-180 km... Dar absolut niciodată nu am căzut cu bicicleta. Astăzi in schimb am reușit si performanța asta ( din vina mea, nu stau sa explic) si numai bun sezonul de făcut astfel de căzături. M-am umplut de noroi pe haine si in prima faza am crezut ca este roata descentrată. Practic aceasta atingea de cadru, era strâmbă. Am plecat asa pe ea pana la primul service de biciclete din apropiere : la cca 5 km. Am avut noroc la asta, eu fiind la 30 km de orașul in care locuiesc. Știam de service ca este în zona după ce l-am găsit mai demult pe google. Si am zis sa merg. Însă mecanicul de aici a zis ca nu are ce sa facă mai mult, janta fiind crăpată și chiar mi-a arătat. Ajuns acasă ( cu trenul de Regio Călători, nu am vrut sa risc mergând cu bicicleta pana acasă ) am numărat 6 gauri de cca 2 cm  unde spițele au rupt janta.  Restul de spițe aproape smulse. Asta din cauza ca ( cred eu) , in timpul căzăturii bicicleta s-a înclinat pe partea dreaptă. Eu încercând sa recapăt controlul punând mai multa forță la frânare pe roata din spate ( am frâne hidraulice de la shimano 400) , roată care a si derapat destul de rău , m-a făcut să cad si a dus  la problema de mai sus.
Chestia ca acum caut alta roată completă pentru nevoile mele. Si nici din decathlon nu vreau sa iau alta roată...  de fapt intenționez sa iau ceva de la iei, însă nu produs de ei si nici vândut de ei. Nici actuala nu a fost rea, dar vedeți ca în caz de o problema la butuc trebuie sa înlocuiești roata cu totul. Motivul : roata are 28 de spițe si cel mai ieftin butuc cu 28 de gauri pe care l-am găsit eu este cel de la Novatec si costa 200 de euro acum vreo 2 ani. O avea si decathlon piese de schimb, dar fâs. Ma interesează jantă nouă cu mai mult număr de spițe întrucât la nevoie găsești mai ușor butuc nou si mai accesibil la pret. În 2020 cand am pus shimano hidraulic la bicicleta ( de la tektro mecanic), am făcut asta întrucât pe atunci nu găseam deloc plăcuțe de frână pentru ele ( pe oriunde căutam, nu doar decathlon). Si am zis ca mai bine pun ceva mai cunoscut pentru care găsești plăcuțe cu ușurință.
Eu m-am orientat către alt producător de roți... Ce părere aveți despre FORCE?
Am găsit roata aceasta, sper sa nu fie considerat spam...
https://www.decathlo...4238_c1&c=NEGRU
După documentarile mele, am înțeles ca dimensiunea  584x19 este potrivita pentru bicicleta mea. Dacă nu este corect, voi sa spuneți.
Si ma interesează mai mult ca este marca mai cunoscuta, are butuc shimano, 36 spițe. Chiar si mecanicul avea de vânzare ceva de la force ( cu 200 lei) însă înainte de achiziție vreau sa ma  sfătuiesc cu alții. Si cât de începător par eu, dar roata pe care mi-a arătat-o mecanicul si zicea ca este de 27,5, eu totuși țin sa cred ca era de 26. Si încă câte am stat eu sa ii explic ( din ce am învățat din mers, de pe internet, de la alții), când el ca mecanic trebuia sa știe.  De asta zic ca vreau alte păreri despre roata pe care intenționez sa o achiziționez , opinii, recomandări, orice este binevenit.
Mulțumesc!

#838
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
De ce spui că ai probleme la butuc? La tine s-a crăpat/rupt janta. Fără poze aș spune chiar că spițele sunt bune. Acum dacă zici că nu găsești ușor jantă cu numărul ăla de spițe, știi tu mai bine.
Îți recomand oricum roată dublă capsată, adică între jantă și nipluri/spițe, fiecare spiță are câte o capsă, ca o șaibă mică. În caz de șoc, gropi sunt mult mai bune.

https://forum.softpe...2#entry29239675
Citește ce a pățit Jeff48 în discuția asta cu câteva pagini în urmă, poate te ajută.

Edited by onisifor12, 22 February 2023 - 21:20.


#839
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

View Postonisifor12, on 22 februarie 2023 - 21:19, said:

De ce spui că ai probleme la butuc? La tine s-a crăpat/rupt janta. Fără poze aș spune chiar că spițele sunt bune. Acum dacă zici că nu găsești ușor jantă cu numărul ăla de spițe, știi tu mai bine.
Îți recomand oricum roată dublă capsată, adică între jantă și nipluri/spițe, fiecare spiță are câte o capsă, ca o șaibă mică. În caz de șoc, gropi sunt mult mai bune.

https://forum.softpe...2#entry29239675
Citește ce a pățit Jeff48 în discuția asta cu câteva pagini în urmă, poate te ajută.

Are in decathlon roata completă identica cu ce am eu acum pe bicicletă, cu butuc cu tot... Nu doar janta .. Dar nu prea ma mai interesează rotile produse de decathlon. Eu caut sa iau roată completa, nu doar janta.

Am zis ca, in caz de o problema la butuc, pentru rotile din decathlon nu găsești butuc cu 28 gauri decât cel de la Novatec. Si scump, de altfel. Când rotile din categoria 32/36 găuri găsești cu ușurință butuc pentru ele si accesibile la preț. În caz de probleme la butuc sau un upgrade. În fine.
Iar janta da, e rupta. Iar cu spițele bune nu am ce sa fac... Eventual sa fac frigărui cu ele. Eu caut doar roți cu janta dubla, dacă la asta te referi cu janta dubla capsată. Si roata de mai sus ( din link) scrie ca este dublă.

#840
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Am avut 2 rockridere, am fost multumit de ambele (pt pretul lor)
De curiozitate ce greutate ai ?

E buna roata force, cu siguranta mai solida decat roata initiala... cam scumpa.

Edited by sirgoofy, 23 February 2023 - 15:50.


#841
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View PostDoarEu099, on 22 februarie 2023 - 21:35, said:

Am zis ca, in caz de o problema la butuc, pentru rotile din decathlon nu găsești butuc cu 28 gauri decât cel de la Novatec. Si scump, de altfel. Când rotile din categoria 32/36 găuri găsești cu ușurință butuc pentru ele si accesibile la preț. În caz de probleme la butuc sau un upgrade. În fine.
Scuze, am citit neatent „printre rânduri”.

View PostDoarEu099, on 22 februarie 2023 - 21:35, said:

Eu caut doar roți cu janta dubla, dacă la asta te referi cu janta dubla capsată. Si roata de mai sus ( din link) scrie ca este dublă.
Roata de mai sus are niște capse între nipluri și jantă, de aia se numește „capsată”. Capsele alea oferă rezistență sporită considerabilă la șocuri. Cumpără cu capse așa sau riști să pățești la fel.

#842
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

View Postsirgoofy, on 23 februarie 2023 - 15:43, said:

Am avut 2 rockridere, am fost multumit de ambele (pt pretul lor)
De curiozitate ce greutate ai ?

E buna roata force, cu siguranta mai solida decat roata initiala... cam scumpa.

Am 90 de kg. M-am tot chinuit sa slăbesc anul trecut deși am mers 3100 km pe bicicletă, însă tot în jurul acestor kg m-am învârtit. Poate slăbesc anul acesta, am in plan sa ies mai des cu bicicleta, ture scurte dar dese si vreau sa fac cel puțin 6000 km pana la sfârșitul anului. Deja am mers 450 km de când a început anul si pana a venit iarna. In ianuarie nu am avut zăpadă, dar vânt de ma zbura de pe bicicletă. In mare parte nu a fost plăcut... Până la urmă am comandat roata de mai sus. Ma rog, de pe eMAG am luat expeditorul având produsul și acolo. Înainte am sunat la expeditor la Cluj-Napoca sa ma interesez de produs, dacă are în stoc, dacă e cu adevărat roata de mtb si nu una de șosea ( abia acum învăț despre piese, etc) . Chiar mi-a oferit informațiile pe măsură. Roata încă nu a ajuns la mine, este încă în tranzit. Are termen de livrare abia luni. Apoi merg la decathlon și montez, am și lanț nou pregătit, pinioane noi  fond de janta. Chestia ca azi am observat ca m-am ales cu o vânătaie urâtă pe pulpa de la picior ... Cred ca m-am lovit in șa când am căzut, nici nu am sesizat asta pe moment. Abia ma lasă si  durerea din urmăr, am crezut ca l-am dislocat din cauza căzăturii. Ma durea tare toată partea din mijloc când tușeam sau râdeam, însă vad ca m-a lăsat. Chestia ca, atât de dureroasă a fost căzătura încât, crede-ma... A durut mai rau decât in 2019 când dădeam cu coatele goale direct pe asfalt sau pe macadam... Acum echipat de vreme rece, dar m-a cocoșat durerea pe care am simțit-o în acel moment...

#843
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Succes. Înseamnă că trebuie să faci peste 500 de kilometri pe lună ca să ajungi la media aia, considerând și cât ai mers până acum doar.
Nu e cine știe ce, vreo 20 de kilomeri pe zi.

#844
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021

View Postonisifor12, on 25 februarie 2023 - 18:43, said:

Succes. Înseamnă că trebuie să faci peste 500 de kilometri pe lună ca să ajungi la media aia, considerând și cât ai mers până acum doar.
Nu e cine știe ce, vreo 20 de kilomeri pe zi.

LOL, eu când ies cu bicicleta nu merg doar 20 km pe zi, merg cel puțin 50-60, chiar 80 km...bine, nu pe zi. Stau doua - trei, merg iar 70 si tot asa. Depinde de vremea de afara dacă pot sa ies, când plec in tura  contează foarte mult cât de tare bate si vântul... Pentru ca da, posibil sa merg si 20 km dacă vântul îmi da bătăi de cap.  Sau daca nu sunt binedispus, prea obosit, alt eveniment care ma face sa anulez tura... Anul trecut am fost si 70  km prin ceață, dar mi-a fost un pic frig la cap si am stat răcit 3 zile. Înainte de asta am mers 60 km la 3 grade si m-a făcut sa răcesc în gat. Înainte mergeam câte 150-180 km pe săptămână cel puțin... Însă am renunțat in favoarea ieșirilor scurte in apropierea casei. Anul trecut am pățit sa ma doboare căldura si eram foarte departe de casa. De atunci am zis ca nu merita sa ma omor cât sa îmi dovedesc cât pot duce eu.

#845
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Iar ca sa nu deschid iar alt topic, întreb iar aici. Am un angrenaj Shimano Tourney 24 34 42T, iar la atelier mi-a spus ca monobloc compatibil cu acesta este 68 x 118 mm ax pătrat . Monoblocul actual de pe bicicletă încă tine deși este rulat tot anul trecut si l-am montat in noiembrie 2021. Însă as vrea sa iau alt monobloc ca sa am de rezervă ( sau chiar mai multe) si între timp as vrea sa înlocuiesc si angrenajul. Dar întrebarea este ca eu nu prea înțeleg compatibilitatea asta între angrenaj si monoblocul pedalier. Am văzut printre caracteristicile angrenajelor cu ax pătrat ca la fiecare angrenaj se recomandă o anumita mărime de monobloc si de aceea întreb :

Eu dacă acum am la bicicleta monobloc de 68x118 mm si vreau sa montez alt angrenaj cu prindere tot in ax pătrat, tot 8v dar alt număr de dinți, va trebui sa cumpăr monobloc separat pentru el? Sau merge montat tot pe același monobloc de 118 mm?

#846
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Șanse foarte mari să meargă pe același. Dacă nu ai joc în monobloc nu ai de ce să îl schimbi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate