Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Obiecte vechi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
177 răspunsuri în acest subiect

#1
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 14.04.2006
Imi plac foarte mult obiectele vechi. Ceasuri, masini de scris , lampi cu gaz, decoratii, insigne, in concluzie cam orice obiect vechi. Cred ca nu degeaba se spune ca nu se mai fac lucruri cum se faceau inainte. Voi aveti "nebunia" asta ? Daca da spuneti cam ce aveti pe acasa, eventual ceva poze (ar fi super). Poate facem si un mic targ.
  Scuze daca a mai fost topicu` asta sau daca vi se pare o tampenie. :peacefingers: [size=7]

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.791
  • Înscris: 13.06.2004
Eh, eu sunt MANIAC! Bine a zis un conuscut "las' că vă știu eu pe voi, colecționari, că luați ceva și după aia nu vă puteți opri!"; sunt pasionat de tehnica veche: am 2 tv-uri extrem de vechi (mai vechi decât "Rubin" 102 - ăla cu clape): 1 "Temp" 2 din 29. apr. 1957 - primul model de televizor vândut în Ro. și singurul tv. vândut în Ro. care avea ecranul rotund (aparatul nu merge din nefericire) și un "Record" din 1958 (când l-am reparat nu a avut depanatorul piese originale și i-a pus tranzistori pe etajuș de sunet  :angry: :puke:), un radio pe lămpi Hi-Fi cu amplifactor stereo pe numele său "Capri", niște radiouri portabile pe tranzistori,
2 aparate foto din 1961 (un "Zorki" 4 și un "Canon" Canonet), niște mobile (unele pre 1995!!!).
Unele dintre ele sunt moștenire de familie, alte sunt primite cadoum și altele luate la preț redus, așa că nu mă consideați un bogătan!!!
Uite ceva poze cu "Temp" 2:
http://forum.softped...pic=124465&st=0

Editat de djl, 19 mai 2006 - 09:55.


#3
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 14.04.2006
Eu am un tv Electronica pe lampi. Destul de vechi. Poate primul produs la noi. E facut in cooperare cu matzushita (e sigla firmei in spatele placutei pe care e scris electronica). Tot asa are colturile ecranului rotunjite si geam de protectie. Din pacate nu functioneaza. Mai am un radio Tesla "Talisman" si unul victoria. Ambele pe lampi si in stare de functionare. Am si un mag Tesla sonet B3. Asta nu mai merge ca l-am rezolvat eu cand eram mai mic. Din pacate nu le-am facut poze. Iti dau in schimb un site unde o sa vezi o multime de piese si in stare impecabila.  http://members.aol.c...SeaEnt/arlinks/   Daca nu il stii ai la ce sa te uiti in urmatoarele 2 saptamani.Asta sunt cu adevarat pasionati.

#4
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 14.04.2006
Eu am un tv Electronica pe lampi. Destul de vechi. Poate primul produs la noi. E facut in cooperare cu matzushita (e sigla firmei in spatele placutei pe care e scris electronica). Tot asa are colturile ecranului rotunjite si geam de protectie. Din pacate nu functioneaza. Mai am un radio Tesla "Talisman" si unul victoria. Ambele pe lampi si in stare de functionare. Am si un mag Tesla sonet B3. Asta nu mai merge ca l-am rezolvat eu cand eram mai mic. Din pacate nu le-am facut poze. Iti dau in schimb un site unde o sa vezi o multime de piese si in stare impecabila.  http://members.aol.c...SeaEnt/arlinks/   Daca nu il stii ai la ce sa te uiti in urmatoarele 2 saptamani.Asta sunt cu adevarat pasionati.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.791
  • Înscris: 13.06.2004
"Matsushita" e defapt "National-Panasonic"; televizorul e probabil National V.S. 43-614, Luchian sau ceva de genul asta (Grigorescu avea lampi "Sanyo"); poate ii faci ceva poze!

#6
dia11m

dia11m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 14.03.2006
Si pe mine ma cam obsedeaza chestiile vechi, dar nu prea am  <_< ... am ceva bani vechi...nu stiu unde se gasesc de cumparat...ceva sugestii?  :rolleyes:

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.791
  • Înscris: 13.06.2004
Pe la Târgul de la Capătul lui '14 - Granitul - Cora Pantelimon sau pe la târgul anticarilor care se ține cică în ficare week-end în fața Pimăriei Sect. 2 (trec azi pe acolo să văd dacă e).

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.064
  • Înscris: 03.12.2005
now they're a couple  :inlove:

<_< legatura la moso

#9
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 14.04.2006
Poze la exterior pot sa-i fac dar pe interior e cam plin de praf si de panze de paianjen. Ar trebuii curatat.

 dia11m, on May 20 2006, 01:36, said:

Si pe mine ma cam obsedeaza chestiile vechi, dar nu prea am  <_< ... am ceva bani vechi...nu stiu unde se gasesc de cumparat...ceva sugestii?  :rolleyes:

Cel mai bine e sa incerci sa faci rost de astfel de lucruri de la prieteni, cunoscuti, etc. Te scoti mult mai ieftin. Si ideea cu targul e buna.

 djl, on May 20 2006, 12:29, said:

Pe la Târgul de la Capătul lui '14 - Granitul - Cora Pantelimon sau pe la târgul anticarilor care se ține cică în ficare week-end în fața Pimăriei Sect. 2 (trec azi pe acolo să văd dacă e).

La targul de la capatul lu 14 am fost. Nu e mare lucru de capul lui. De acolo mi-am luat o bricheta veche tip ronson. In rest e plin de tigani si chiciuri. Rar vezi ceva interesant. Sa ne spui daca ai ajuns pe la targul antichitatilor si ce ai vazut mai interesant pe acolo. Ai intrat pe site-ul ala? Acolo sa vezi tehnica veche.

#10
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 14.04.2006
Fișier atașat  webpics2_20022.jpg   575,54K   274 download-uriNu e al meu dar  mi-ar placea mult asa ceva.

#11
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005

 Repulse #, on May 22 2006, 09:45, said:

attachmentNu e al meu dar  mi-ar placea mult asa ceva.
Ce-i ala? :huh:

#12
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 22.07.2002

 rashid, on May 22 2006, 11:12, said:

Ce-i ala? :huh:

Radio cu ceas desteptator. :w00t:

#13
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 14.04.2006

 driverx, on May 22 2006, 11:24, said:

Radio cu ceas desteptator. :w00t:

Nu e radio cu ceas desteptator. E un radio vechi. Aia e scala nu e ceas. E ceva ce nu prea ai sa mai gasesti. Zenith.

#14
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 22.07.2002

 Repulse #, on May 22 2006, 11:41, said:

Nu e radio cu ceas desteptator. E un radio vechi. Aia e scala nu e ceas. E ceva ce nu prea ai sa mai gasesti. Zenith.

Multumesc de explicatii. Totusi sper ca te-ai prins ca era gluma

 djl, on May 20 2006, 12:29, said:

Pe la Târgul de la Capătul lui '14 - Granitul - Cora Pantelimon sau pe la târgul anticarilor care se ține cică în ficare week-end în fața Pimăriei Sect. 2 (trec azi pe acolo să văd dacă e).

Ea e din CJ.....

#15
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 14.04.2006
Multumesc de explicatii. Totusi sper ca te-ai prins ca era gluma

Banuiam ca e gluma dar si in perioada aia erau radiouri cu ceas incorporat. Ma gandeam ca ai vazut...

#16
ericssonT68

ericssonT68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 18.08.2005
Va salut pe cei de pe topicul asta. Eu nu am "mania" asta in schimb detin o masina de cusut "Casnica Super" (facuta la Cugir prin ani 50 si ceva) pe care vreau sa o vand. Masina e in stare de functionare. Imi spuneti daca va intereseaza si cat oferiti pe ea?. Pun si niste poze. Va astept raspunsurile.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  c1.jpg   95,72K   102 download-uri
  • Fișier atașat  c2.jpg   111,51K   65 download-uri
  • Fișier atașat  c3.jpg   128,66K   53 download-uri
  • Fișier atașat  c5.jpg   78,04K   38 download-uri

Editat de ericssonT68, 22 mai 2006 - 13:32.


#17
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 14.04.2006

 ericssonT68, on May 22 2006, 14:31, said:

Va salut pe cei de pe topicul asta. Eu nu am "mania" asta in schimb detin o masina de cusut "Casnica Super" (facuta la Cugir prin ani 50 si ceva) pe care vreau sa o vand. Masina e in stare de functionare. Imi spuneti daca va intereseaza si cat oferiti pe ea?. Pun si niste poze. Va astept raspunsurile.
E interesanta . Seamana un pic cu Zinger. Din pacate nu am idee cat ar putea sa valoreze. Nici Zinger-ul nu valoreaza mare scofala si e si mai vechi decat ce ai tu de vanzare. Oricum bafta.

#18
dia11m

dia11m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 14.03.2006
Intradevar sunt din cluj...dar vara asta cred ca o sa fiu destul si prin bucuresti..deci orice sugestie e bine venita..  :)
Care sunteti din cluj...stiti pe unde se gasesc chestii deastea vechi...as merge si numai asa sa ma uit.. daca sunt foarte scumpe   :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate