Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cautare abonat dupa numar

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cidider

cidider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2005
In legatura cu: cautarea datelor abonatului plecand de la numar.
(am numarul si vreau sa aflu al cui este)

Este o discutie intreaga pe tema aceasta. Aproape toti zic ca detinerea si folosirea unei asftel de baze de date
este un lucru profund ilegal, ca nicaieri in lume nu se poate, ca este caz de puscarie etc. etc.

Ce vreau sa intreb: care este ilegalitatea? Ce mare infractiune comit daca vreau sa aflu cine m-a sunat? Cum prejudiciez eu pe cineva si cu cat daca aflu numele sau plecand de la numarul de telefon?

Situatie: am o problema si nu vreau sa raspund la telefon. (de exemplu am o afacere si am concediat cativa angajati care isi pun toti prietenii sa ma sune si sa ma injure. Printre telefoane de injuraturi sunt si telefoane de afaceri. Pentru ca m-am saturat de injuraturi as vrea sa pot alege cui sa raspund). Totusi sunt apelat de pe numere pe care nu le cunosc. Cum aflu cine ma suna? Care este infractiunea pe care vreau sa o comit?

Atata timp cat posesorul numarului care m-a sunat nu este dat la secret, deci apare intr-o baza de date publica, care este ilegalitatea comisa de mine daca vreau sa aflu cine este? Dar el intentiona cumva sa ma sune si sa nu se prezinte cine este?
Nu cred ca este nimic ilegal, este doar un serviciu pe care firmele nu vor sa-l presteze din motive comerciale, pentru ca eu nu pot prejudicia cu nimic pe nimeni daca verific cine este posesorul numarului care tocmai ma suna de un ceas.

#2
CranckItUp

CranckItUp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2005

View Postcidider, on May 17 2006, 09:39, said:

In legatura cu: cautarea datelor abonatului plecand de la numar.
(am numarul si vreau sa aflu al cui este)

Este o discutie intreaga pe tema aceasta. Aproape toti zic ca detinerea si folosirea unei asftel de baze de date
este un lucru profund ilegal, ca nicaieri in lume nu se poate, ca este caz de puscarie etc. etc.

Ce vreau sa intreb: care este ilegalitatea? Ce mare infractiune comit daca vreau sa aflu cine m-a sunat? Cum prejudiciez eu pe cineva si cu cat daca aflu numele sau plecand de la numarul de telefon?

Situatie: am o problema si nu vreau sa raspund la telefon. (de exemplu am o afacere si am concediat cativa angajati care isi pun toti prietenii sa ma sune si sa ma injure. Printre telefoane de injuraturi sunt si telefoane de afaceri. Pentru ca m-am saturat de injuraturi as vrea sa pot alege cui sa raspund). Totusi sunt apelat de pe numere pe care nu le cunosc. Cum aflu cine ma suna? Care este infractiunea pe care vreau sa o comit?

Atata timp cat posesorul numarului care m-a sunat nu este dat la secret, deci apare intr-o baza de date publica, care este ilegalitatea comisa de mine daca vreau sa aflu cine este? Dar el intentiona cumva sa ma sune si sa nu se prezinte cine este?
Nu cred ca este nimic ilegal, este doar un serviciu pe care firmele nu vor sa-l presteze din motive comerciale, pentru ca eu nu pot prejudicia cu nimic pe nimeni daca verific cine este posesorul numarului care tocmai ma suna de un ceas.

faci o mare confuzie: NUMARUL DE TELEFON este intr-o baza de date publica si poate fi informabil, sau nu. DATELE PERSONALE  ale posesorului nu se supun acestei reguli. In contractele pe care operatorii le au cu abonatii se precizeaza politica de confidentialitate.
Orice operator de DATE CU CARACTER PERSONAL trebuie sa asigure confidentialitatea acestor date.
Iti dau raspunsul asta pt ca inteleg ca te intereseaza motivele legale pe baza carora ti se refuza aceasta informatie.
Daca tii tu neaparat sa stii cine este un anumit numar,poti afla asta pe alte cai, insa acest lucru nu este legal si operatorul risca amenda.

#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de ce nu existã o carte cu abonaþii telefonici la telefonia mobilã precum la "Romtelecom"?

#4
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Sau te adresezi politiei si faci reclamatie. Cred ca asa e legal, dar s-ar putea sa astepti cam mult, ca doar suntem in Romania :death:

#5
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View Postdjl, on May 17 2006, 11:37, said:

Dar de ce nu existã o carte cu abonaþii telefonici la telefonia mobilã precum la "Romtelecom"?

Cã s-ar afla cât de puþini abonaþi sunt din cei 14 milionae pe care îi declarã ei...

#6
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View PostOne of Them, on May 17 2006, 11:42, said:

Cã s-ar afla cât de puþini abonaþi sunt din cei 14 milionae pe care îi declarã ei...

A fost de milioane faza. :lol:
Oricum, un fel de carte cu abonatii exista, la Vodafone cel putin (nu cunosc cazul Orange):
http://www.vodafone....genda-vodafone/
Sigur, afli numarul daca stii numele, nu invers. Dar asa e si la Romtelecom cand suni sa ceri un numar. Cat despre o carte propriu-zisa de abonati, ar fi cam greu de aflat numele, ar dura saptamani intregi cautarea printre atatea numere de telefon. Stiu ce vorbesc, aveam o adresa si cautam un nume, am innebunit acolo, langa Pagini aurii...pe atunci nu exista site-ul.

#7
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

View Postdjl, on May 17 2006, 11:37, said:

Dar de ce nu existã o carte cu abonaþii telefonici la telefonia mobilã precum la "Romtelecom"?
atat la romtelecom ... cat si la orange sau connex exista o carte de telefon ...

la toate trei informatiile se ofera daca stii numele persoanei si adresa si vrei numarul .... daca este public ...


ai probleme ... te duci la politie ... ei sunt abilitati sa faca cercetari ... nu tu

#8
cidider

cidider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2005
Inteleg ca se protejeaza cu mare interes:
Datele cu caracter personal = Numele si Prenumele
Pentru ca doar despre acestea este vorba
(nu altele, adresa, data nasterii, cati copii are, boli suferite in copilarie si ce cont la banca etc.).

1. numele si prenumele meu nu sunt secretele mele personale pe care nu vreau sa le divulg nimanui
2. numarul meu este pe cat se poate de public (de aceea apare in cartea de telefon, iar mobilul
in pagini aurii si se poate gasi chiar pe internet)
3. nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa mi se "desconspire" numele (eu vreau, pe mine nu m-ar deranja,
ba chiar daca sun pe cineva care nu imi raspunde pentru ca este ocupat as vrea sa stie ca eu sunt cel care
l-a sunat, iar daca nu ma cauta ulterior pot trage diverse concluzii)
4. amenda se poate da doar daca exista cineva care se plange, un pagubit concret, nu asa din pur
interes al autoritatilor de a mai da o amenda (eu nu as depune plangere)

Inteleg ca este un fel de implicatie al carei reciproca nu este valabila.
(toti oamenii cu capul patrat sunt prosti = adevarat;
pe cand: toti prostii au capul patrat = fals)

Deci cunoscand numele abonatului oricine iti zice numarul de telefon
(exista si numere apelabile care ofera acest serviciu)
Dar cunoscand numarul abonatului nu-ti zice nimeni numele.
Pentru ca exista o "protectie".
Nu am citit contractul meu cu telefoanele, dar cred ca date cu caracter personal despre care vorbesti
si a caror confidentialitate se apara sunt ceva mai mult decat
numele si prenumele (de exemplu cat si cu cine am vorbit, cate telefoane mai am, cat am platit
ultima factura, data nasterii, seria la buletin,

Vad ca in practica asa se intampla, deci se pare ca ai dreptate.
Teoretic insa nu. Eu cand mi-am luat telefon am fost de acord sa mi se desconspire numele
(daca nu il dadeam la secret).
Asa ca argumentatia cu protejarea datelor este fortata.

Iti dau un exemplu: mi s-a furat mobilul. Pe factura primita ulterior au fost cateva apeluri.
Cu interes am dus-o la politie, care probabil ca au folosit-o drept hartie de toaleta.
Raspuns oficial dat de plotonierul sau ce era cel ce se ocupa de caz: nu a aflat nimic,
caz ramas nerezolvat (desi 90% din cei furati nici nu se mai ostenesc sa piarda timpul pe la politie)
si pentru un pparlit de motorala si 200.000 in plus la factura fac eu atat taraboi, pai ei
au cazuri mult mai importante  cu miliarde si miliarde, nu sa se ocupe de chitibusarii
ca un telefon de 2 bani...
Eu nu puteam sa fac pe politia sau sa-mi fac singur dreptate dar afland ale cui sunt numerele
as fi putut sa deduc daca sunt sau nu ale vreo unui prieten al prietenului pe care il banuiesc ca
mi-a ciordit telefonul (si asa as fi putut fi linistit macar moral).


Inteleg ca se protejeaza cu mare interes:
Datele cu caracter personal = Numele si Prenumele
Pentru ca doar despre acestea este vorba
(nu altele, adresa, data nasterii, cati copii are, boli suferite in copilarie si ce cont la banca etc.).

1. numele si prenumele meu nu sunt secretele mele personale pe care nu vreau sa le divulg nimanui
2. numarul meu este pe cat se poate de public (de aceea apare in cartea de telefon, iar mobilul
in pagini aurii si se poate gasi chiar pe internet)
3. nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa mi se "desconspire" numele (eu vreau, pe mine nu m-ar deranja,
ba chiar daca sun pe cineva care nu imi raspunde pentru ca este ocupat as vrea sa stie ca eu sunt cel care
l-a sunat, iar daca nu ma cauta ulterior pot trage diverse concluzii)
4. amenda se poate da doar daca exista cineva care se plange, un pagubit concret, nu asa din pur
interes al autoritatilor de a mai da o amenda (eu nu as depune plangere)

Inteleg ca este un fel de implicatie al carei reciproca nu este valabila.
(toti oamenii cu capul patrat sunt prosti = adevarat;
pe cand: toti prostii au capul patrat = fals)

Deci cunoscand numele abonatului oricine iti zice numarul de telefon
(exista si numere apelabile care ofera acest serviciu)
Dar cunoscand numarul abonatului nu-ti zice nimeni numele.
Pentru ca exista o "protectie".
Nu am citit contractul meu cu telefoanele, dar cred ca date cu caracter personal despre care vorbesti
si a caror confidentialitate se apara sunt ceva mai mult decat
numele si prenumele (de exemplu cat si cu cine am vorbit, cate telefoane mai am, cat am platit
ultima factura, data nasterii, seria la buletin,

Vad ca in practica asa se intampla, deci se pare ca ai dreptate.
Teoretic insa nu. Eu cand mi-am luat telefon am fost de acord sa mi se desconspire numele
(daca nu il dadeam la secret).
Asa ca argumentatia cu protejarea datelor este fortata.

Iti dau un exemplu: mi s-a furat mobilul. Pe factura primita ulterior au fost cateva apeluri.
Cu interes am dus-o la politie, care probabil ca au folosit-o drept hartie de toaleta.
Raspuns oficial dat de plotonierul sau ce era cel ce se ocupa de caz: nu a aflat nimic,
caz ramas nerezolvat (desi 90% din cei furati nici nu se mai ostenesc sa piarda timpul pe la politie)
si pentru un pparlit de motorala si 200.000 in plus la factura fac eu atat taraboi, pai ei
au cazuri mult mai importante  cu miliarde si miliarde, nu sa se ocupe de chitibusarii
ca un telefon de 2 bani...
Eu nu puteam sa fac pe politia sau sa-mi fac singur dreptate dar afland ale cui sunt numerele
as fi putut sa deduc daca sunt sau nu ale vreo unui prieten al prietenului pe care il banuiesc ca
mi-a ciordit telefonul (si asa as fi putut fi linistit macar moral).

#9
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Daca cineva te tot injura de ce nu bagi nr respective in lista neagra a telefonului(daca stie) si nu te mai deranjeaza.

#10
cidider

cidider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2005
Inteleg ca se protejeaza cu mare interes:
Datele cu caracter personal = Numele si Prenumele
Pentru ca doar despre acestea este vorba
(nu altele, adresa, data nasterii, cati copii are, boli suferite in copilarie si ce cont la banca etc.).

1. numele si prenumele meu nu sunt secretele mele personale pe care nu vreau sa le divulg nimanui
2. numarul meu este pe cat se poate de public (de aceea apare in cartea de telefon, iar mobilul
in pagini aurii si se poate gasi chiar pe internet)
3. nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa mi se "desconspire" numele (eu vreau, pe mine nu m-ar deranja,
ba chiar daca sun pe cineva care nu imi raspunde pentru ca este ocupat as vrea sa stie ca eu sunt cel care
l-a sunat, iar daca nu ma cauta ulterior pot trage diverse concluzii)
4. amenda se poate da doar daca exista cineva care se plange, un pagubit concret, nu asa din pur
interes al autoritatilor de a mai da o amenda (eu nu as depune plangere)

Inteleg ca este un fel de implicatie al carei reciproca nu este valabila.
(toti oamenii cu capul patrat sunt prosti = adevarat;
pe cand: toti prostii au capul patrat = fals)

Deci cunoscand numele abonatului oricine iti zice numarul de telefon
(exista si numere apelabile care ofera acest serviciu)
Dar cunoscand numarul abonatului nu-ti zice nimeni numele.
Pentru ca exista o "protectie".
Nu am citit contractul meu cu telefoanele, dar cred ca date cu caracter personal despre care vorbesti
si a caror confidentialitate se apara sunt ceva mai mult decat
numele si prenumele (de exemplu cat si cu cine am vorbit, cate telefoane mai am, cat am platit
ultima factura, data nasterii, seria la buletin,

Vad ca in practica asa se intampla, deci se pare ca ai dreptate.
Teoretic insa nu. Eu cand mi-am luat telefon am fost de acord sa mi se desconspire numele
(daca nu il dadeam la secret).
Asa ca argumentatia cu protejarea datelor este fortata.

Iti dau un exemplu: mi s-a furat mobilul. Pe factura primita ulterior au fost cateva apeluri.
Cu interes am dus-o la politie, care probabil ca au folosit-o drept hartie de toaleta.
Raspuns oficial dat de plotonierul sau ce era cel ce se ocupa de caz: nu a aflat nimic,
caz ramas nerezolvat (desi 90% din cei furati nici nu se mai ostenesc sa piarda timpul pe la politie)
si pentru un pparlit de motorala si 200.000 in plus la factura fac eu atat taraboi, pai ei
au cazuri mult mai importante  cu miliarde si miliarde, nu sa se ocupe de chitibusarii
ca un telefon de 2 bani...
Eu nu puteam sa fac pe politia sau sa-mi fac singur dreptate dar afland ale cui sunt numerele
as fi putut sa deduc daca sunt sau nu ale vreo unui prieten al prietenului pe care il banuiesc ca
mi-a ciordit telefonul (si asa as fi putut fi linistit macar moral).

#11
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Dar totusi exista un site pt romtelecom unde se poate cauta dupa numar http://www.searchromania.net/

#12
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
Stati linistiti, exista Cartea Albastra sau accesati direct aici. :)


Cautare dupa numar Romtelecom, RDS si Cod Postal.

#13
gForce

gForce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.11.2004
e super dubioasa treaba cu numerele de mobil..., fixu e mai putin interesant, iar eu sunt de parere (aproximativ 60%) ca initiatorul nu are o idee rea.

Ar putea incepe operatorii de telfonie mobila cu o lista de genul - cartela sim prepay - abonat persoana fizica - abonat persoana juridica, macar atat... fara nume, fara prenume, fara adresa, fara nimic, macar atat si tot ar fi de ajutor.

Eu sincer sunt super ofticat pentru ca sunt in situatia in care un idiot ma tot streseaza si cred ca mai nou isi ocupa timpul cumparand cartele prepay in timp ce eu astept informatii super importante de la o firma sau alta si nu pot raspunde la diverse numere de telefon pe care nu le am deja in agenda pentru ca nu vreau pur si simplu sa mai vorbesc cu respectivul.

#14
sirboby

sirboby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2008
apropo de cautarea numelui dupa nr. de tel:mi-am luat o cartela pre-pay(pay as go) in Anglia si mi-a cerut adresa ,apoi dupa ceva timp a trebuit sa trimit niste bani familiei iar la post office m-a intrebat adresa.Nestiind adresa pe de rost functionarul acela m-a intrebat nr de tel si a aflat adresa dupa nr de tel.DE CE la ei se poate? Poate daca se putea si la noi scapam de toate smecheriile facute de pe cartele pre-pay
;)

#15
odg38

odg38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2008

View Postcidider, on May 17 2006, 09:39, said:

In legatura cu: cautarea datelor abonatului plecand de la numar.
(am numarul si vreau sa aflu al cui este)

Este o discutie intreaga pe tema aceasta. Aproape toti zic ca detinerea si folosirea unei asftel de baze de date
este un lucru profund ilegal, ca nicaieri in lume nu se poate, ca este caz de puscarie etc. etc.

Ce vreau sa intreb: care este ilegalitatea? Ce mare infractiune comit daca vreau sa aflu cine m-a sunat? Cum prejudiciez eu pe cineva si cu cat daca aflu numele sau plecand de la numarul de telefon?

Situatie: am o problema si nu vreau sa raspund la telefon. (de exemplu am o afacere si am concediat cativa angajati care isi pun toti prietenii sa ma sune si sa ma injure. Printre telefoane de injuraturi sunt si telefoane de afaceri. Pentru ca m-am saturat de injuraturi as vrea sa pot alege cui sa raspund). Totusi sunt apelat de pe numere pe care nu le cunosc. Cum aflu cine ma suna? Care este infractiunea pe care vreau sa o comit?

Atata timp cat posesorul numarului care m-a sunat nu este dat la secret, deci apare intr-o baza de date publica, care este ilegalitatea comisa de mine daca vreau sa aflu cine este? Dar el intentiona cumva sa ma sune si sa nu se prezinte cine este?
Nu cred ca este nimic ilegal, este doar un serviciu pe care firmele nu vor sa-l presteze din motive comerciale, pentru ca eu nu pot prejudicia cu nimic pe nimeni daca verific cine este posesorul numarului care tocmai ma suna de un ceas.


Cunosc un mare operator de telefonie fixa in europa care are si serviciul pe care il vrei tu pe un site public si nu cred ca vest europenii au legi mai transparente in ceea ce priveste confidentialitatea.
In Romania cred ca este mai mult un joc al operatirilor de telefonie. Si eu am astfel de probleme si daca astepti sa le rezolve politia ..... mai stai vreo 2 ani pt ca daca nu se trateaza de vreo crima ii doare exact undeva si aici se vede munca politiei in ceea ce priveste apararea cetateanului, legile in Romania nu fac altceva decat sa apere spatele marilor companii in caz ca cineva le deschide proces, nu confidentialitatea datelor personale.

View Postodg38, on Nov 17 2008, 13:12, said:

Cunosc un mare operator de telefonie fixa in europa care are si serviciul pe care il vrei tu pe un site public si nu cred ca vest europenii au legi mai transparente in ceea ce priveste confidentialitatea.
In Romania cred ca este mai mult un joc al operatirilor de telefonie. Si eu am astfel de probleme si daca astepti sa le rezolve politia ..... mai stai vreo 2 ani pt ca daca nu se trateaza de vreo crima ii doare exact undeva si aici se vede munca politiei in ceea ce priveste apararea cetateanului, legile in Romania nu fac altceva decat sa apere spatele marilor companii in caz ca cineva le deschide proces, nu confidentialitatea datelor personale.
Scuze am uitata ce era mai important, operatorul iti furnizeaza toate datele pana si pozitia locuintei sale vazute din satelit, de aici in colo daca decizi sa iei masuri de unul singur suporti rigorile leggi, daca vrei sa iei masuri legale de pui un denunt la politie si ceri operatorului tau de telefonie contra unei sume modeste de 1500 euro inregistrarea tuturor telefoanelo primite pentru 7 zile , cu aceste inregistrari mergi la politiesi le depui la dosar, mai este si posibilitatea sa nu platesti acei bani in cazul in care demonstrezi ca amenintarile care le primesti pot duce la incalcarea legii penale si atunci politia cere operatorului tau de telefonie inregistrarea acestor telefoane.Si acum ma intreb cand vom ajunge la nivelul tarilor vest europene in ceea ce priveste legea confidentialitatii??????????

#16
claustyle

claustyle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2009
Exista in varianta Demo o carte de telefoane pentru mobil. Pagini Mobile ii zice si se poate descarca de pe www.paginimobile.com Varianta finala apare in decembrie.

#17
CiobanuIonut66

CiobanuIonut66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2014

View PostLeventeCWN, on 17 martie 2007 - 23:39, said:

Stati linistiti, exista Cartea Albastra sau accesati direct aici. Posted Image


Cautare dupa numar Romtelecom, RDS si Cod Postal.



Mie nu-mi merge shit-ul asta.. ce sa fac ? unde mai pot intra sa gasesc numele dupa numar ? :)

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
CiobanuIonut66, iti dai seama ca ai dezgropat un topic pe care s-a postat ultima oara in August 2009, acum 5 ani?
De atunci s-au intamplat multe.
Putin probabil sa mai existe vreo carte "albastra", galbena, neagra, maro....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate