Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 

Alegere imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Incerc sa-mi cumpar o multifunctionala (recent am auzit de chestia asta) ... adik de o imprimata care are si scanner...si care poate fi si xerox...
In primul rand nu ma pot hotara asupra unei firme...Canon...sau HP...sau Lexmark...
Acum am o imprimanta Epson Stylus Color 640 din anul 1854...
Va rog ... dati-mi cateva tipuri de imprimanta multifunctionala care sa fie prin jet de cerneala...cartusul sa nu fie prea scump...sa aiba o calitate cat de cat decenta...si sa nu fie prea scumpa...cam in 3-3.5 milioane...

Va rog, deci, din nou...sa imi dati si mie un reply cu un raspuns...
Multumesc anticipat...

#2
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Aș zice să stai departe de Lexmark. Dacă vrei să folosești cartușe originale recomand Canon pt că sunt mai ieftine, dacă vrei să reumpli cartușele cred că e mai indicat HP pt că are capul de imprimare integrat în cartuș și în caz de ceva schimbi cartușul.

#3
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostAditz, on May 16 2006, 23:34, said:

Aș zice să stai departe de Lexmark. Dacă vrei să folosești cartușe originale recomand Canon pt că sunt mai ieftine, dacă vrei să reumpli cartușele cred că e mai indicat HP pt că are capul de imprimare integrat în cartuș și în caz de ceva schimbi cartușul.
ms...deci Canon si Hp
sincer si eu m-am gandit la cele doua...
daca mai are cineva vreo apinie rog sa nu se abtina...

#4
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Legat de pret, poate te ajuta
price.ro

votez pentru HP pt reincarcare ieftina sau Canon pt consumabile compatibile ieftina

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,597
  • Înscris: 15.06.2004
Tot Canon sau HP. Preferabil Canon ptr ca nu are capul pe cartus si astfel e mai ieftin - daca vrei sa folosesti consumabile originale. HP doar daca te risti cu reincarcatul... Eu m-am ars odata si nu mai ma risc.

Problema este alta - in banii tai nu vei gasi nici la Canon versiunea cu consumabile ieftine si nici la HP o versiune cu capete separate, care e mai convenabila. In general astea le gasesti la imprimante peste 5-6 milioane sau multifunctionale peste 9 mil...

#6
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
mersi tuturor...
si cred ca m-am hotarat asupra unui model...
Canon Pixma MP150
e tot ce imi trebuie...
cartusele sa nu fie prea scumpe ca in rest e perfect...

#7
printers

printers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2006

View PostM0n0, on May 17 2006, 16:16, said:

mersi tuturor...
si cred ca m-am hotarat asupra unui model...
Canon Pixma MP150
e tot ce imi trebuie...
cartusele sa nu fie prea scumpe ca in rest e perfect...

La Canon intr-adevar sunt consumabilele mai ieftine, dar dezavantajul e ca au capul de printare integrat si daca ti se arde ala te costa cat inca o imprimanta sa-l schimbi. Alt dezavantaj ar fi ca nu poti reincarca cartusele...
HP-ul e mai bun si daca folosesti compatibile iesi bine si la bani. Numai sa ai grija ce cumperi...

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,597
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

La Canon intr-adevar sunt consumabilele mai ieftine, dar dezavantajul e ca au capul de printare integrat

Valabil doar la imprimantele ieftine. Eu am Canon si capul e separat de cartus.

#9
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postprinters, on May 17 2006, 18:44, said:

La Canon intr-adevar sunt consumabilele mai ieftine, dar dezavantajul e ca au capul de printare integrat si daca ti se arde ala te costa cat inca o imprimanta sa-l schimbi. Alt dezavantaj ar fi ca nu poti reincarca cartusele...
HP-ul e mai bun si daca folosesti compatibile iesi bine si la bani. Numai sa ai grija ce cumperi...
ciudat e ca m-am dus chiar azi la un magazin (magazinul de la care ma gandesc sa cumpar imprimanta) si mi-a spus ca sunt reincarcabile la acest gen de imprimanta...
mi-a spus ca una noua costa cam 700.000 si s-o reincarc 200 de mii dar cred ca (scuzati kkfonia) gasesc si mai ieftin...

#10
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Ce ai spune de un Epson CX5400 ?? Are o adancime de culoare respectabila si plus de asta are si cartusele color diferentiate... cred ca este un oarecare avantaj. Iar pretul undeva in jurul sumei de 450 RON. Cauta pe net caracteristicile complete ale ei.

Edited by Zamolxel, 18 May 2006 - 22:06.


#11
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005

View Posteiffel, on May 18 2006, 10:27, said:

Valabil doar la imprimantele ieftine. Eu am Canon si capul e separat de cartus.
Cred că a vrut să spună că au capul de imprimare integrat în imprimantă.
Din puținele mele cunoștințe în domeniu, cred că HP are capul de imprimare integat în cartuș la (aproape) toate imprimantele cu jet de cerneală, inclusiv cele mai scumpe, Canon are capul de imprimare integrat în imprimantă la toată gama de imprimante cu jet de cerneală.
Fiecare metodă are avantaje și dezavantaje. Folosirea capului de imprimare integrat în imprimantă are avantajul de a reduce prețul cartușului de cerneală, dar în cazul defectării capului ajungi să schimbi imprimanta.  În cazul folosirii capului de imprimare integrat în cartuș, la defectarea capului se schimbă cartușul și ai scăpat.
Capul de imprimare se uzează în timp, de aceea e mai bună calitativ soluția integrării lui în cartuș pt că se schimbă mai des. E drept că până se simte uzura capului îți cumperi altă imprimantă din banii economisiți cu cerneala în cazul folosirii de catușe oiginale, în cazul reumplerii e altă chestie.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,597
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cred că a vrut să spună că au capul de imprimare integrat în imprimantă.

Cel putin la Canon-ul meu capul de imprimare este usor demontabil - nu este integrat in imprimanta - daca se strica il schimbi la fel ca pe un cartus, doar ca e un pic mai mare, ptr ca sa poti insera cartusele de culoare in el. Si cel putin la toate imprimantele Pixma de la IP3000 in sus e la fel. Poate confunzi cu Epson, care ptr demontarea capului trebuie sa te duci la service sa-ti demonteze toata imprimanta.

#13
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Mei MONO, sa mai ai matalutza grija si la asa numitele cartuse cu "CHIP INTELIGENT". Chiar daca le reancarci acestea nu vor functiona, trebuiesc resetate. Si asta costa inca ceva in plus... Exista totusi programe pe care le poti descarca free si cu care poti sa-ti faci resetarea linistit acasica.   ;)

Edited by Zamolxel, 19 May 2006 - 14:15.


#14
alecsutzu4u

alecsutzu4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.04.2006

View PostZamolxel, on May 19 2006, 15:14, said:

Mei MONO, sa mai ai matalutza grija si la asa numitele cartuse cu "CHIP INTELIGENT". Chiar daca le reancarci acestea nu vor functiona, trebuiesc resetate. Si asta costa inca ceva in plus... Exista totusi programe pe care le poti descarca free si cu care poti sa-ti faci resetarea linistit acasica.   ;)

True.

#15
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Atentie ca am vazut si "multifunctionale" la care toata inteligenta era in driver si nu erau in stare de nimic fara sa fie conectate la un calculator.  Astea nu sunt multifunctionale sunt imprimanta si scanner intr-o singura cutie.

#16
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostZamolxel, on May 19 2006, 15:14, said:

Mei MONO, sa mai ai matalutza grija si la asa numitele cartuse cu "CHIP INTELIGENT". Chiar daca le reancarci acestea nu vor functiona, trebuiesc resetate. Si asta costa inca ceva in plus... Exista totusi programe pe care le poti descarca free si cu care poti sa-ti faci resetarea linistit acasica.   ;)
ms pentru sfat...

#17
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostM0n0, on May 20 2006, 09:53, said:

ms pentru sfat...
Cu placere. Te-ai interesat despre Epson CX5400 ?? eu o am si sunt arhimultumit de ea. Este cu cartse inteligente dar am si programul de resetat la ele. Isi face banii sincer.

#18
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
pana la urma m-am hotarat la Canon...si l-am luat...
si merge perfect pana acum...il am de o zi :P...
sunt multimit...
si multumesc tuturor pentru sfat...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate