Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Keratoconus - afectiune a ochilor, are cineva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
adistan0

adistan0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2010
Salut la toata lumea,

Mi-am creeat cont aici pentru ca ma consider dator acestui forum, sau internetului, unde am aflat metoda care mi-a fost de folos in Keratoconus.
Am 40 ani si AVUT keratoconus de 10 ani. In 2003 mi-a fost diagnosticat corect, initial mi-au spus astigmatism...
In 2003 era o singura metoda - transplantul si pana atunci lentilele de contact dure de la vestita dna Lupu...la Optimed.
Experienta cu Optimed foarte proasta. Am programare la 1800 seara, doctorita obosita ca era la al 2 lea job, asistentele suparate ca s-a terminat programul...rezultatul a fost o prescriptie gresita si 150 euro aruncati pe lentile dure. La afirmatia mea ca "nu vad cu lentilel" doctorita mi-a spus ca imi da si ochelari....peste....
Am stat asa , fara lentile, cu ochelari pana anul trecut in Aprilie cand am aflat de pe net de clinica din Ungaria a dr Serghei Archibasev care face Keratomie Radiala.
Acum 5 zile m-am operat si acum va scriu fara ochelari...
Judecati foarte simplu si lasand interesele doctorilor la o parte: Exista Cauza si Efect. Cauza este o tensiune in kornee care produce efectul si anume deformarea corneei si subtierea ei.
Tot ce am citit pana acum sunt metode ce actioneaza asupra Efectului - polizeaza korneea, introduc substante in kornee sa o ingroasa, inele, etc. Dar Cauza ramane, tensiunile vor deforma in continuare corneea.
Keratonomia radiala presupune niste taieturi, mai bine zis zgarieturi, al corneei care elimina tensiunile si lasa cornea sa se aseje in forma initiala. Aveti pe site la clinica o operatie filmata.
www arcibasevklinika com
Nu luati hotarari fara sa studiati toate metodele. Interesele doctorilor sunt multe financiare si nu au istoric bun.
Doctorul din Ugaria face aceste operatii de peste 15 ani, are acolo sute de dosare de pacienti vindecati.
Da, eu il recomand pentru ca m-am operat acolo. Va costa putin sa mergeti acolo la o consultatie acolo.
Nu zic ca este ieftin acolo, dar este dovedit ca functioneaza. Sunt f multi romani care vin acolo dar nu prea au tangenta cu netul cred, altfel ar fi aici ca si recomandare, sau considera ca au rezolvat problema si nu datoreaza nimanui nimic...
Eu am vb la tel cu 5 sau 6 care s-au operat acolo, inainte de a ma decide.
Deci in concluzie consider ca am rezolvat problema mea cu Keratoconus in Ungaria la dr Serghei Artchibasev.
Puteti sa ziceti ca-i fac reclama...i-as pune si siteul pe google la keratoconus, daca as putea; mi-a rezolvat problema, mi-a redat vedera, chiar credeti ca nu merita?
Va stau la dispozitie pe email pentru detalii.
Deasemenea este un baiat Claudiu din vestul tarii care pentru o suma modica va poate asigura toata logistica, cazare, traducere, etc. Sau va puteti duce singuri.
Atat va recomand: Duceti-va la o consultatie la www arcibasevklinika com si va decideti dupa.

#56
ronghenu

ronghenu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2009

View Postadistan0, on 21st February 2010, 19:53, said:

Salut la toata lumea,

Mi-am creeat cont aici pentru ca ma consider dator acestui forum, sau internetului, unde am aflat metoda care mi-a fost de folos in Keratoconus.
Am 40 ani si AVUT keratoconus de 10 ani. In 2003 mi-a fost diagnosticat corect, initial mi-au spus astigmatism...
In 2003 era o singura metoda - transplantul si pana atunci lentilele de contact dure de la vestita dna Lupu...la Optimed.
Experienta cu Optimed foarte proasta. Am programare la 1800 seara, doctorita obosita ca era la al 2 lea job, asistentele suparate ca s-a terminat programul...rezultatul a fost o prescriptie gresita si 150 euro aruncati pe lentile dure. La afirmatia mea ca "nu vad cu lentilel" doctorita mi-a spus ca imi da si ochelari....peste....
Am stat asa , fara lentile, cu ochelari pana anul trecut in Aprilie cand am aflat de pe net de clinica din Ungaria a dr Serghei Archibasev care face Keratomie Radiala.
Acum 5 zile m-am operat si acum va scriu fara ochelari...
Judecati foarte simplu si lasand interesele doctorilor la o parte: Exista Cauza si Efect. Cauza este o tensiune in kornee care produce efectul si anume deformarea corneei si subtierea ei.
Tot ce am citit pana acum sunt metode ce actioneaza asupra Efectului - polizeaza korneea, introduc substante in kornee sa o ingroasa, inele, etc. Dar Cauza ramane, tensiunile vor deforma in continuare corneea.
Keratonomia radiala presupune niste taieturi, mai bine zis zgarieturi, al corneei care elimina tensiunile si lasa cornea sa se aseje in forma initiala. Aveti pe site la clinica o operatie filmata.
www arcibasevklinika com
Nu luati hotarari fara sa studiati toate metodele. Interesele doctorilor sunt multe financiare si nu au istoric bun.
Doctorul din Ugaria face aceste operatii de peste 15 ani, are acolo sute de dosare de pacienti vindecati.
Da, eu il recomand pentru ca m-am operat acolo. Va costa putin sa mergeti acolo la o consultatie acolo.
Nu zic ca este ieftin acolo, dar este dovedit ca functioneaza. Sunt f multi romani care vin acolo dar nu prea au tangenta cu netul cred, altfel ar fi aici ca si recomandare, sau considera ca au rezolvat problema si nu datoreaza nimanui nimic...
Eu am vb la tel cu 5 sau 6 care s-au operat acolo, inainte de a ma decide.
Deci in concluzie consider ca am rezolvat problema mea cu Keratoconus in Ungaria la dr Serghei Artchibasev.
Puteti sa ziceti ca-i fac reclama...i-as pune si siteul pe google la keratoconus, daca as putea; mi-a rezolvat problema, mi-a redat vedera, chiar credeti ca nu merita?
Va stau la dispozitie pe email pentru detalii.
Deasemenea este un baiat Claudiu din vestul tarii care pentru o suma modica va poate asigura toata logistica, cazare, traducere, etc. Sau va puteti duce singuri.
Atat va recomand: Duceti-va la o consultatie la www arcibasevklinika com si va decideti dupa.

Si cat a costat operatia?

#57
rem73

rem73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2008
am gasit acest articol legat de karatoconus si dr Serghei Artchibasev
http://www.evz.ro/de...sta-891951.html

#58
mariuspet

mariuspet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.03.2007
Va salut! Marius, 26 ani din Bacau.

Astazi am schimbat ochelarii, iar doctorul a spus ca nu e normal ca in 1,5 ani sa ajung de la -0,5 la -2. Mi-a fost recomandat sa merg la dl dr. Mihai Pop la Bucuresti pentru investigatii mai amanuntite fiind suspect de keratoconus.

Imi puteti recomanda si alte clinici, mai aproape de Bacau poate, sau o clinica unde ati primit un diagnostic corect?

Va multumesc foarte mult si va doresc multa sanatate!

#59
Kumentai

Kumentai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmariuspet, on 17th May 2010, 17:57, said:

Va salut! Marius, 26 ani din Bacau.

Astazi am schimbat ochelarii, iar doctorul a spus ca nu e normal ca in 1,5 ani sa ajung de la -0,5 la -2. Mi-a fost recomandat sa merg la dl dr. Mihai Pop la Bucuresti pentru investigatii mai amanuntite fiind suspect de keratoconus.

Imi puteti recomanda si alte clinici, mai aproape de Bacau poate, sau o clinica unde ati primit un diagnostic corect?

Va multumesc foarte mult si va doresc multa sanatate!
    Eu am fost diagnosticat la Cluj-Napoca, ceea ce nu e foarte aproape de Bacau. O alta varianta este cea de aici, in Brasov. Iti doresc din toata inima sa nu ti se confirme diagnosticul. Multa sanatate!

Edited by adadoi, 26 May 2010 - 07:22.
fara link


#60
theroad

theroad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2010
Salut, eu sunt Adi si de curand am fost diagnosticat cu keratoconus. As vrea sa sa stiu daca dupa ce ati inceput sa purtati ochelari v-a mai durut capatana.

Edited by antigen, 26 July 2010 - 21:56.
Mai un punct, mai o cratima...


#61
traiandespa

traiandespa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2010
am fost diagnosticat cu keratoconus.
doctorii de la weast eye mi-au recomandat implant cu inel intracornean.stie cineva detalii despre acest tip de operatie sau despre aceasta clinica??

multumesc!

#62
KRadiala

KRadiala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2012
Nu mai faceti reclama gratuita la acest personaj din Ungaria  ,asta e cea mai mare excrocherie medicala pusa la cale de un roman .

#63
fasten

fasten

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.04.2006
Întrucât m-am informat despre cam toate metodele care au legătură cu keratoconusul, am ajuns inevitabil la necesitatea de a evalua transplantul și keratotomia radială, keratoconusul fiind de grad III-IV. Transplantul fiind văzut ca o ultimă soluție (reparatorie) cam de toată lumea, am ajuns la întrebarea dacă keratotomia radială (în Ungaria) ar fi suficient de eficientă ca să merite făcută. Știu de părerile pro și contra (adică rezultate pozitive vs. excrocherie), și aș avea rugămintea, dacă există persoane care au facut această intervenție și au datele (topografiile) anterioare și cele post-intervenție (dar făcute în România, nu la clinica din Ungaria), să mă ajute să evaluez această metodă. Problema este că în afară de multe discuții pe internet, nu am găsit pe nimeni care să fi făcut intervenția și să arate (cu topografii) că această metodă nu l-a ajutat, și, după cum se știe, nemulțumirile apar mai curând decât elogiile.

Deci, dacă ați făcut această intervenție sau cunoașteți pe cineva care a făcut-o, sau un medic care a avut cazuri în care s-a intervenit în acest mod, vă rog f. mult să îmi trimiteți un PM sau orice informație pe gmail, adresa stwbs. Mulțumesc.

#64
alinsuceava1978

alinsuceava1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2013
Bun gasit tuturor !

Am fost diagnosticat cu acesta "parsiva" boala in anul 1999. De atunci am administrat mai multe tratamente: Keratoplastie la un ochi, ochelari. lentile dure etc. Inca ma macina acesta boala. Avand in vedere ca incidenta bolii este din ce in ce mai mare in special la tineri, am deshis pe Facebook un grup de interese numit "Keratoconus Romania" unde astept sa participe toti cei care au fost diagnosticati cu acesta boala, medici oftamologi, cercetatori in domeniu etc.De fapt ideea a fost a pacientilor cu care m-am intalnit pe la usile diverselor cabinete medicale din tara. Am obsevat ca suntem foarte coezivi si ca este nevoie sa comunicam intre noi astfel incat sa putem sa dominam acesta boala nenorocita. Va astept sa va inscrieti in acest grup si sa incepem sa comunicam.

Cu drag,
Alin Suceava

#65
KRadiala

KRadiala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2012
Salut AlinSuceava , din cite stiu eu pagina de Facebook 'Keratoconus Romania' (creata acum vreo doi ani)  precum si grupul de discutii sunt facute  de un tip din Brasov pe nume  Horatiu . Ai creat tu alta pagina cu acelasi nume ??

#66
sica1

sica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.11.2013
As dori sa stiu durata unui transplant de cornee si daca keratoconusul poate reaparea dupa trasplant, deoarece se elimina cauza nu si efectul bolii.

#67
keratoconuscenterro

keratoconuscenterro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2016
Buna
Clinica Artsybasheb din Budapesta si-a schimbat numele in Keratoconus-Center aceasta Clinica este specializata in tratarea Keratoconus-ului. Aveti la dispozitie un filmulet cu procedura efectuata de Dr. Artsybashev   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9KNwQXFD69s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] aceasta tehnica este nedureroasa, dureaza putin si are rezultate foarte bune imediat dupa operatie. Va stau la dispozie pe tel 0743473423 sau e-mail ul il gasiti pe site cu acelasi nume .ro .  
Multa sanata va doresc Claudiu M.  [email protected]

Edited by keratoconuscenterro, 28 March 2016 - 13:58.


#68
sica1

sica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.11.2013
salutari, zilele trecute am gasit pe net asta

http://www.keratocon...topic.php?t=807 si asta http://www.kcfreedom...x-masturbation/

ce se discuta in in link-urile respective, poate fi vazut ca o ipoteza in formarea/evolutia Keratoconusului

- KC apare in perioada pubertatii si se opreste din evolutie dupa 35-40 ani
- perioada cand multi tineri se masturbeaza sau exageraza cu sexul
- prin pierdere spermei corpul pierde foarte multe substante necesare straturilor corneei

cititi va rolg linkurile de mai sus si veti afla mai multe informatii, la urma urmei fiecare ''posesor'' de keratoconus si le stie pe ale lui si poate trege singur concluzii, importatnt sa fim sinceri si eventual sa dam informatia mai departe pt a fi de folos altora.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate