Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Keratoconus - afectiune a ochilor, are cineva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
ady79

ady79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.05.2006
Salut,
Ma numesc Adrian, am 26 de ani, si am fost diagnosticat cu o afectiune relativ rara a ochilor ( o persoana din 2000) , numita keratoconus. Mai multe informatii despre :

http://www.allaboutv...keratoconus.htm

Sunt curios daca mai sunt persoane care au fost diagnosticate cu aceasta afectiune, si mai ales daca stie
cineva daca se poate face in Romania tratament cu insertii Intacs, sau cu "Corneal collagen cross-linking riboflavin (C3-R)". Mai multe detalii :

http://www.allaboutv...ery/inserts.htm

Va rog sa-mi impartasiti experientele si ideile voastre despre acest lucru, sigur mai sunt si alte persoane care sufera de aceasta boala oculara, si au si facut ceva ca sa se trateze.

Va multumesc anticipat.

#2
seus

seus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.08.2005
Salut,
Ma numesc Narcis, am 35 ani , si eu tot cu kc diagnosticat acum vreo 7 ani...si eu sunt interesat de acest tip de interventie (ma refer la C3-r). Nu cunosc sa se faca in Ro( e drept ca nu am mai fost prin cabinetele de la Buc de cativa ani dar oricum medicii de atunci erau refractari la tot ce era nou in domeniu Intacs, cornee artificiala etc.) ...cel mai ieftin am inteles ca se fac la Dresda (cauta prin forumul http://www.keratoconus-group.org.uk/). Doar la o clinica din Cluj am inteles ca se fac insertii de inele Ferrara...Scrie-mi pe mailul: [email protected]

#3
gladia

gladia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2006
Salut
Numele meu este Mihaela, am 35 de ani si am aflat ca am kc in urma cu 4 ani. As vrea sa stiu daca exista persoane din Ro care au urmat acest tip de tratament (c3r). Din pacate, nu am gasit nimic (forum, organizatie) in Ro specializat pe kc. In Bucuresti stiu doar doi medici specializati in prescrierea lentilelor de contact dure, dar in afara de lentile si de transplant nu cunosc sau nu vor sa ia in considerare alte forme de terapie.

#4
byte1918

byte1918

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 07.10.2005
Nu cred ca iti poti rezolva problemele in romania , am avut un prieten la o facultate din bucuresti care avea aceeasi problema , si cele din urma a plecat in strainatate in america , nu stiu ce a facut de at. dar in romania nu a reusit nimic.

Edited by byte1918, 06 December 2006 - 22:21.


#5
Saviana

Saviana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2007

View Postgladia, on Dec 6 2006, 21:20, said:

Salut
Numele meu este Mihaela, am 35 de ani si am aflat ca am kc in urma cu 4 ani. As vrea sa stiu daca exista persoane din Ro care au urmat acest tip de tratament (c3r). Din pacate, nu am gasit nimic (forum, organizatie) in Ro specializat pe kc. In Bucuresti stiu doar doi medici specializati in prescrierea lentilelor de contact dure, dar in afara de lentile si de transplant nu cunosc sau nu vor sa ia in considerare alte forme de terapie.

Buna Mihaela,
O solutie ar fi implanturile cu inele.Aceste implanturi se fac la Cluj. Eu m-am operat la ambii ochi si recuperarea a decurs bine.In plus in 2 saptamani se va face si tratamentul cu c3r tot la aceasta clinica.De obicei acest tratament se face impreuna cu impanturile pentru rezultate optime.Operatia cu implanturi de inele ferrera costa 43 de milioane pentru un ochi,destul de scump,dar merita...pentru sanatate dai orice.Tratamentul cu riboflavin-adica c3r nu stiu cat costa dar o sa te informez.Daca ai nevoie de alte detalii lasa-mi te rog o adresa de e-mail si iti scriu mai multe acolo.

Edited by Tabu, 16 January 2007 - 10:49.
Fara reclama, te rog.


#6
fulgulet

fulgulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2006
Buna tuturor!
Acum am descoperit si eu acest topic.
Numele meu este Dan si sufar de keratoconus de circa 6 ani.
Port lentile de contact dure pe care le tolerez destul de bine (din fericire..).
Cunosc destul de multe despre boala mea (asta si fiindca am facut facultate in domeniu).
Ca si cura, una ar fi transplantul de cornee, care se face si aici in Bucuresti, cost estimativ (in 2006) de circa 1500E/ochi.
Daca cineva doreste mai multe info despre clinici, medici, despre boala in sine, tratamente, va rog PM.
Salutari,
Dan

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
despre boala in sine te rugam sa scrii aici, pentru toti cei interesati. cu recomandarile mai discutam, chiar si dintre ele unele pot fi postate aici daca vor reprezenta raspunsul la intrebarile userilor. multumim :)

#8
pakos

pakos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.09.2002
Pentru cei interesati, exista o clinica in cluj, care practica atat metoda intacs, cat si C3-R. Pentru adresa si alte detalii, dati-mi un pm

#9
fulgulet

fulgulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2006
Stie cineva o clinica in Ungaria sau Austria unde sa fac regulat control oftalmologic? Cu clinicile din Romania m-am cam lamurit ca nu te prea ajuta..

#10
donpedro

donpedro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2007

View Postpakos, on Mar 27 2007, 19:27, said:

Pentru cei interesati, exista o clinica in cluj, care practica atat metoda intacs, cat si C3-R. Pentru adresa si alte detalii, dati-mi un pm
Salut!!! asi fi interesat de cateva detalii despre clinica din Cluj !!! daca se poate !!! e-mail meu este [email protected]   Mersi!!!

#11
boboone

boboone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2007
Salut! Ma numesc Daniel, am 32 ani si sufar de KC la ambii ochi de la 20. Am incercat sa port lentile de contact dure, dar desi imi cumparam in fiecarea an ultimele tipuri tot nu am reusit sa le suport. Singura solutie pentru mine, care functioneaza si in momentul de fata, sunt ochelarii. In timp ce ma aflam in vacanta la Roma, am fost la un centru oftalmologic, care facea ochelari pentru KC (pentru cei interesati va pot da adresa). Lentilele costa in jur de 80 euro amandoua. Nu vezi perfect dar iti imbunatatesc foarte mult vederea. Nu stiu daca exista si in Romania vreun centru care face astfel de ochelari. Oricum daca boala nu se afla intr-un stadiu foarte avansat eu zic ca merita sa incercati.

M-ar interesa si pe mine mai multe informatii despre tratamentul cu C3-R. A incercat cineva?

#12
FAQ

FAQ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.01.2005
Va rog, daca ati aflat cate ceva despre procedura Corneean Cross Linking C3-R, spuneti-mi si mie: unde, cat, rezultate.
Ms,
Paul

#13
fulgulet

fulgulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2006

View PostFAQ, on Sep 20 2007, 19:24, said:

Va rog, daca ati aflat cate ceva despre procedura Corneean Cross Linking C3-R, spuneti-mi si mie: unde, cat, rezultate.
Ms,
Paul

Am inteles ca ar fi 14 milioane, dar deocamdata nu stiu unde - din cate am inteles, rezultatele nu sunt extraordinare, cel mult amana putin transplantul de cornee

#14
FAQ

FAQ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.01.2005

View Postfulgulet, on Sep 25 2007, 06:52, said:

Am inteles ca ar fi 14 milioane, dar deocamdata nu stiu unde - din cate am inteles, rezultatele nu sunt extraordinare, cel mult amana putin transplantul de cornee

Amanarea interventiei chirurgicale este extraordinara, cu atat mai mult cu cat rezultatele ei sunt impredictibile... Totul e ca procedura in sine sa nu dea chix (de ex. stratul adugat sa nu se opacizeze in timp, sa fie bine tolerat de mucoasa pleoapelor, etc). !4 mil pt 1 ochi sau pt amandoi? Daca afli si undea ar fi grozav!

#15
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Eu am amanat 20 de ani transplantul timp in care am mai vazut vreo 3 ani efectiv cu ochiul in cauza -pe vremea aia neexistand nici lentile dure la noi.
Problema e ca prin conicizarea corneii apar mici fisuri care pot duce chiar la pierderea ochiului. Dupa transplant asa zis reusit aveam 10 dioptri astigmatism- adica la fel nu vedeam. Dupa inca o interventie pt astigmatism am reusit din nou sa vad. Acum nu pot purta lentile dure iar cele soft nu reusesc sa corecteze decat miopia. In plus ochiul si-a pierdut din antrenament si mai mult de un an a trebuit sa treaca sa simt ca e al meu si normal din cauza ca am amant partea cu transplantul. Am cunoscut multi care au avut un transplant reusit adica vad f bine cu ochiul respectiv.
Parerea mea transplantul e singura solutie eficienta pentru anumite cazuri.
Acum astept o lentila speciala de comanda (circa 2000euro) care sa fie localizata intre cornee si cristalin pt ca orice interventie pe cornee e periculoasa. Asa ca inelele sunt o solutie pt cei care nu au apucat sa aibe probleme necorectabile cu lentile dure. Nu m-as speria de un al 2-lea transplant cu toate riscurile care sunt si imi pare rau ca nu am avut curaj sa-l fac de la inceput.

#16
fulgulet

fulgulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2006

View PostFAQ, on Sep 25 2007, 13:46, said:

Amanarea interventiei chirurgicale este extraordinara, cu atat mai mult cu cat rezultatele ei sunt impredictibile... Totul e ca procedura in sine sa nu dea chix (de ex. stratul adugat sa nu se opacizeze in timp, sa fie bine tolerat de mucoasa pleoapelor, etc). !4 mil pt 1 ochi sau pt amandoi? Daca afli si undea ar fi grozav!
informatia o am de la Dr Lupu, Optimed Bucuresti - din pacate nu pot face public telef mobil, dar te poti programa acolo si vorbesti direct cu dansa

#17
FAQ

FAQ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.01.2005

View Postfulgulet, on Sep 28 2007, 19:05, said:

informatia o am de la Dr Lupu, Optimed Bucuresti - din pacate nu pot face public telef mobil, dar te poti programa acolo si vorbesti direct cu dansa


Multumesc, am s-o fac.

#18
mlm-2006

mlm-2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2007

View Postpakos, on Mar 28 2007, 07:27, said:

Pentru cei interesati, exista o clinica in cluj, care practica atat metoda intacs, cat si C3-R. Pentru adresa si alte detalii, dati-mi un pm


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate