Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

lampa 12AF6

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Vreau sa fac un radio cu lampa 12AF6 si nu prea stiu de unde sa o iau.

http://www.schmarder...ube/1-12af6.htm

Nu a auzit nimeni de ea. Are careva vreo lampa din asta? Cunoasteti vreo echivalenta cu cele europene sau sovietice? In fond ,imi trebuie lampa , chiar una echivalenta,sau mai multe ca poate nimeresc vreuna epuizata.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Acest gen de lampi se foloseau in receptoarele auto.
12AF6= pentoda de RF cu panta fixa.

Problema este ca in circuitul anodic trebuie sa folosesti casti cu impedanta mare.
Poate ca ar trebui sa cauti o schema care sa folosesca tuburi clasice:EF80, EF184, etc. cu dezavantajul folosirii unei tensiuni anodice mai mari si separarea prin trafo a semnalului pentru casti...


[ http://images6.theimagehosting.com/rftube.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://images6.theimagehosting.com/12AF6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
PAi nu folosesc tuburi gen EF80 pt ca trebuie tensiune anodica mare.Nu vreau trafuri .Pur si simplu vreau tubul asta la 12V.Ii conectez un amplificator cu LM386.Suntez iesirea de casti cu o rezistenta de 10K shi conectez amplificatorul la soc.

http://www.talkingel...niBenchAmp.html

Un kit ca asta de vreau eu sa il fac costa cam 100 dolari.vreau sa fac shi eu tot ceva mic,pe care sa il alimentez din 2 baterii:10 baterii R6 si o baterie de 9V pt partea finala. (ca radiourile alea vechi portabile :)))

#4
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

 augustin87r, on May 12 2006, 14:38, said:

PAi nu folosesc tuburi gen EF80 pt ca trebuie tensiune anodica mare.Nu vreau trafuri .Pur si simplu vreau tubul asta la 12V.Ii conectez un amplificator cu LM386.Suntez iesirea de casti cu o rezistenta de 10K shi conectez amplificatorul la soc.

http://www.talkingel...niBenchAmp.html

Un kit ca asta de vreau eu sa il fac costa cam 100 dolari.vreau sa fac shi eu tot ceva mic,pe care sa il alimentez din 2 baterii:10 baterii R6 si o baterie de 9V pt partea finala. (ca radiourile alea vechi portabile :)))

Ai sanse mai mari sa gasesti ECC88 dubla trioda de radiofrecventa care merge la Ua=90V.
Cu amplificare mica poti folosi si ECC83 la tensiuni intre 24-48V

#5
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Asta e problema, k nu gasesc tubul asta in tara.Dar am un domn din Olanda care m-a ajutat sa repar un radio vechi cu lampi shii ii spun dumnealui sa se uite prin targurile de electronica de  acolo shi am sa ii platesc 2 tuburi.Am si siguranta ca or sa fie bune pentru ca aia in targuri nu urmaresc sa insele oamenii,probeaza totul, daca are radioul o zgarietura mica scad din pret.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Te-ai gandit bine? La 0.15A si 12V in circuitul de incalzire, bateriile alea o sa tina foarte putin... In plus acordul direct, fara filtre pe frecventa intermediara este jalnic. Scheme asemanatoare folosind 3-4 tranzistori au fost in radiourile portabile miniatura (numai pentru AM).

Edited by SuperDuper, 13 May 2006 - 04:57.


#7
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005

 SuperDuper, on May 13 2006, 05:55, said:

Te-ai gandit bine? La 0.15A si 12V in circuitul de incalzire, bateriile alea o sa tina foarte putin... In plus acordul direct, fara filtre pe frecventa intermediara este jalnic. Scheme asemanatoare folosind 3-4 tranzistori au fost in radiourile portabile miniatura (numai pentru AM).

Stati linistit mai, ca nu vreau cine stie ce performanta.Bineintele ca e un montaj foarte simplu,de la care nu se pot astepta performante mari.Eu vreau doar sa se auda in difuzor Radio Romania. Am mai facut radiouri cu amplificare directa ca imi place mult.Performantele ncii nu se compara cu cele industriale,dar e frumos sa le faci.

Asta e un montaj facut de mine, dar acolo arata cam neingrijit cablajul,acum l-am mai curatat shi i-am pus alta cutiuta de chibrituri.

http://www.arar93.ds...rfradios03.html

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ca idee, am vazut un radio auto pe lampi (made in USA) care avea un convertor de la 12V la 200V cu lamela vibratoare - cam ca in genul releului regulator mecanic de la alternatorul Daciei, numai ca era cuplat la un trafo ridicator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate