Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#883
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

 marghy1987, on 5th August 2011, 22:01, said:

Nu pot traversa Albania din pacate, masina e inchiriata pe firma si daca se intampla ceva nu imi acopera nimic asigurarea, va trebui sa merg in Skopje in Ohrid, o sa stau o zi acolo de odihna si apoi spre Corfu. Am incercat sa gasesc ceva info pt drumul dinspre Skopje spre Ohrin dar nu am gasit nimic:(...asa rau zici ca e?


De la Skopje pana la Bitola drumul este foarte bun daca mergi pe autostrada, si dupa Veles, la Gradsko cobori spre Prilep, Bitola. Trece prin munti, sunt si cateva serpentine, dar fara probleme.

#884
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Am ajuns azi in muntenegru si evident cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, google maps are nevoie de conexiune online, iar in serbia costa 10 eurocenti 10kb trafic date si oricum retelele lor sunt probabil cu relee de generatie veche, ca nu aveau 3g si viteza era foarte lenta, navigatorul mio e un mare cacat, iar harta clasica nu ajuta nici ea prea mult pentru ca lipsesc indicatoarele am condus din bucuresti aproape 24 de ore, fara sa adun pauza peste noapte la uzice.

Total aproape 1100 km. Am intalnit intradevar destul de multa politie, in oras am tinut cam 60, in sat ceva mai tare, din fericire am reusit sa vad din timp gaborii cu radaru si sa franez in alte situatii. Prin unele zone pe serpentine drumul e f frumos si asfaltul bun, in rest e exact ca la noi-drumuri proaste, ne semnalizate, soferi prosti, cu coji de masini (am aflat cine a mai luat junghiurile nemtilor, pe langa noi si bulgari), si kamikaze care intra aiurea in depasiri, desi le dai cu farul tot continua depasirea (in cateva cazuri chiar m au fortat sa franez pana la 0 si sa trag spre sant). Am claxonat si am injurat in 2 zile de tarile astea cat in 3 luni de romania, unde fac si mult mai multi km.

Benzina am gasit la omv si lukoil.

Azi n am mai ajuns la plaja, insa ca prima impresie mi se pare super de cacat, jegos (la propriu), ma simt ca si cum am condus 24 ore sa ajung la costinesti. Sper sa mi para maine altfel, daca nu o sa regret ca am ales chitzimia asta in loc sa mai merg iar in croatia.

Ramane sa gasesc pentru intoarcere un traseau mai viabil, ca n as mai vrea sa repet 24 hours le mans.

#885
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Deci pana acum am auzit mai multe pareri inexacte pe alte forumuri,in concluzie,trebuiesc pasapoarte pt Serbia -Macedonia-Grecia????

Stima,
ady

#886
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
...si inca o rugaminte: pe ruta aceasta:Drobeta Severin-Serbia-Macedonia-Salonic-Halkidiki cam cat ma costa autostrazile,cineva mia- zis ca 5 euro (2-1-1-1)si altcineva a zis ca 11 eur in Serbia+4 eur in MK..care este realitatea?


Stima,
ady

#887
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Poti trece prin Serbia si Macedonia doar cu C.I . In  Serbia vei plati 2 euro in Macedonia de trei ori cate un euro iar in Grecia nimic .

Edited by pmariushd, 07 August 2011 - 21:05.


#888
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
walking^human, poti sa dai te rog ceva detalii despre traseul urmat si unde au aparut probleme? Plec si eu intr-o saptamana spre Muntenegru si inca n`am ales traseul final.
Mersi !

#889
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

 pmariushd, on 7th August 2011, 22:04, said:

Poti trece prin Serbia si Macedonia doar cu C.I . In  Serbia vei plati 2 euro in Macedonia de trei ori cate un euro iar in Grecia nimic .
Asa este!

#890
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Nu pot sa ti zic exact orasele prin care am trecut ca multe n aveau semne sau aveau scris numai in sarbeste si nu intelegeam nimic.
De la granita am mers spre vestul tarii, spre belgrad, si pe urma am ajuns la uzice. Asta a fost ziua 1, 14 ore de condus. Ziua 2, vreo 9 ore si ceva de condus, de la uzice la novi pazar, apoi podgorica, si in final herceg novi.

Ca "probleme" ar fi ca 90% din drum a fost ori sat, ori cu serpentine.

La retur o sa incerc sa o iau pe traseul sugerat de google maps, desi atlasul rutier zice ca ar fi si mai infecte drumurile. Revin cu impresii cand ma intorc.

#891
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

 adycoke2, on 7th August 2011, 20:47, said:

...si inca o rugaminte: pe ruta aceasta:Drobeta Severin-Serbia-Macedonia-Salonic-Halkidiki cam cat ma costa autostrazile,cineva mia- zis ca 5 euro (2-1-1-1)si altcineva a zis ca 11 eur in Serbia+4 eur in MK..care este realitatea?


Stima,
ady

ady nu platesti nimic la severin cad treci la sarbi, la sarbi 2 E si la macedoneni de 3 ori cate 1 E, eventual sa ai metal la tine, de alimentat sa alimentezi inainte de vama macedonia-grecia cam cu 200 m, platesti direct in euro, in halkidiki ai multe camere fixe asa ca ai grija, greci de pe acolo nu prea respecta viteza, iara in  macedonia pe portiunea fara autostrada si acea autostrada inainte de vama cu grecia ma vazut politisti ce au in dotare pistol radar, asa ca ai grija cum conduci.

#892
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Salut,

Urmeaza sa plecam in weekend spre Muntenegru si ulterior in Croatia pentru 2 saptamani.Ne vom caza in campinguri in marea majoritate a excursiei, mai ales ca in Croatia am gasit multe de 3-4 stele dotate cu tot ce trebuie, situate si pe plaja.

Am configurat urmatorul traseu tinand cont de prima oprire : Buc-Parcul Durmitor/Canionul Tara.Aici am vrea sa stam 1 noapte.

Va rog, cei care ati fost recent pe acolo, imi puteti confirma daca e ok varianta aleasa (Drobeta-Veliko-Pozarevak-Batocina-Kragujevak-Cakak-Uzice-Zabjak)? Este traseul configurat de GPS cu harti din trim. 3 2010.Google maps il arata putin diferit insa l-am adaptat.Apoi, as putea sa scurtez drumul urmand traseul cu rosu in partea de langa granita noastra?
Ce cazare imi recomandati in zona parcului Durmitor?Pot gasi ceva ok si ieftin la fata locului?Campinguri am inteles ca nu sunt...

Ulterior, vom pleca spre Herceg Novi unde am vrea sa ne si cazam.
A fost cineva cu cortul in Muntenegru?In Croatia am gasit destule campinguri ok, in Muntenegru insa par destul de slab dotate si putine...

Si o ultima intrebare, stiu ca in Croatia autostrazile sunt destul de scumpe.Daca traversam Croatia pe drumul de coasta, evitand autostrata, ce taxe sunt de achitat?Presupun ca este si mai frumos...

Mersi !

Attached Files



#893
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 vxp, on 8th August 2011, 20:27, said:

ady nu platesti nimic la severin cad treci la sarbi, la sarbi 2 E si la macedoneni de 3 ori cate 1 E, eventual sa ai metal la tine, de alimentat sa alimentezi inainte de vama macedonia-grecia cam cu 200 m, platesti direct in euro, in halkidiki ai multe camere fixe asa ca ai grija, greci de pe acolo nu prea respecta viteza, iara in  macedonia pe portiunea fara autostrada si acea autostrada inainte de vama cu grecia ma vazut politisti ce au in dotare pistol radar, asa ca ai grija cum conduci.

Multumesc tuturor pt raspunsuri.Mai am 3 zile si plec la drum si din nou apelez la voi sa ma asigur ca traseul este cel corect.Ce spuneti?
[ http://i14.photobucket.com/albums/a309/adycoke2/traseugrecia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#894
Bita

Bita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2007

 TheGrudge, on 8th August 2011, 20:38, said:

Si o ultima intrebare, stiu ca in Croatia autostrazile sunt destul de scumpe.Daca traversam Croatia pe drumul de coasta, evitand autostrata, ce taxe sunt de achitat?Presupun ca este si mai frumos...

Mersi !

Pe drumul de coasta nu sunt percepute taxe, cel putin nu erau anul trecut.
Numai la noi autostrada facuta din bani publici acum costa....

#895
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006

 adycoke2, on 10th August 2011, 10:35, said:

Multumesc tuturor pt raspunsuri.Mai am 3 zile si plec la drum si din nou apelez la voi sa ma asigur ca traseul este cel corect.Ce spuneti?
[ http://i14.photobucket.com/albums/a309/adycoke2/traseugrecia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Salut! Am fost exact pe acest traseu acu doua zile. E ok, n-o sa ai probleme. Taxele sunt 5 euro pe sens. Drumul de la Portile de Fier la Nis e cam peticit, dar nu sunt gropi. In rest poti sa-i "dai" calumea :) La mine a fost mai nasol ca am mers pana la Cluj-Napoca si m-am impotmolit langa Sebes unde se lucreaza si am stat 1 ora si ceva ...
Atentie! Am vazut ca ai selectat via "Negotin" si "Nis". Sa nu intri prin aceste orase. Cand intalnesti indicatoare care te scot de pe drumul principal spre aceste oarse, sa nu le urmezi! Prin Kladovo si Zajecar trebuie sa treci, dar vei trece relativ usor pentru ca indicatoarele te duc prin zone pustii de la marginea oraselor.

Edited by ssergiu, 13 August 2011 - 21:41.


#896
pvluci

pvluci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.03.2007
Salut, eu o sa merg pe Pancevo - Smederevo, cu iesire pe la Moravita; asa am mai multa autostrada.
La tine e cam "subiectiva" alegerea deoarece esti din DTS.

Oricum, drum bun si concediu placut.
Peste 2 saptamani si noi plecam  :thumbup:

#897
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007

 zubac, on 3rd August 2011, 21:54, said:

Pentru 4 persoane + o masina am platit 75 euro.Nu am luat dus - intors pentru ca nu stiam la ce ora ne intoarcem iar companiile maritime (locale) au curse de intoarcere diferite.Noi am ajuns la ora 16 si am luat ferry-ul de 17:30 dar pentru intoarcere aveau numai la 10:00(noi am preferat unul de 6:30 de la alta companie).Sa aveti sejour placut.Noi am stat in Liapades si ne-a placut f. mult.


  Vineri ne-am intors din Paleokastritsa, a fost un concediu perfect, cu mult soare si cu apa marii calda peste tot. Cazare rezolvata direct cu grecul la pret mai mic decat pe litoralul romanesc, o locuinta formata din 3 camere, pe care am inchirat-o in intregime, pat de 2 persoane in fiecare camera, 3 kitchenette, 2 bai, AC GRATUIT, seif, TV, terasa cu sezlonguri, bananieri, lamai, palmieri si o curte mare numai a noastra + doi batranei, sot si sotie, care veneau in fiecare dimineata pe la noi, adesea dormeau intr-o rulota de camping din curte, fara sa ne deranjeze cu absolut nimic, super de treaba, care de fiecare data cand plecam de acasa faceau curat dupa noi. Am luat atv-uri, am gasit o singura firma de inchirieri de atv-uri de 250cmc, am negociat la 25euro/atv (pe cei ce ii intereseaza si ajung prin paleokastritsa, pm), am strabatut insula de la ermones, paleokastritsa, agios georgios, arrilas, sidari, roda, acharavi, sus pe pantocrator, dasia, kerkyra town, doar cu atv-ul, recomand tuturor sa se plimbe pe insula macar o zi cu atv-ul. Ar mai fi multe de povestit insa ma opresc aici. Pentru mine a fost a 2-a oara cand am mers in Corfu si inca simt ca n-am vazut si nu m-am bucurat de tot ce poate sa ofere aceasta insula.
  Am ales Vrsac-Pancevo-Kovin-Smederevo-Nis-Kumanovo-Thessaloniki-Igoumenitsa. Am mers bine, drumuri bune, la ora 1:00a.m. am trecut la moravita si la ora 17:00 am fost in Igoumenitsa, cumparam deja bilete pt ferry-ul de la ora 17:30. Undeva intre Vrsac si Pancevo cica ne-a prin Policija  :naughty: cu 73km/h, in zona cu limita la 40km/h, vorbeau baietii romana, dupa ce am fost opriti, ceilalti prieteni din cealalta masina din spate au oprit si ei si politistul le-a spus "si voi ați mânat la fel de tare", m-am amuzat putin de "remarca" si totodata acuzatia facuta de ei fara nicio baza sau argument  :nonobad: iar dupa cateva minute de negocieri in care zicea ca ne zboara permisele si dreptul de a mai conduce mai departe masina, am rezolvat cu 50euro pentru amandoua masinile, m-ai putin n-au vrut nicicum.
  Preturile la ferry au fost 9,5Euro/persoana, si 38Euro/masina, nici noi nu am luat dus intors. La intoarcere marea era foarte agitata, cu valuri mari, am urcat pe ferry, ma simteam ca pe titanic, mi-a venit si-un rau de cum se legana ferry-ul cu noi, l-au umplut baietii si la sfarsit ne-au dat jos si ne-au trimis la un altul. Mai bine zis, ne-au spus sa ne grabim sa mergem la casierie sa ne luam banii inapoi sa apucam sa luam ferry-ul urmator. L-am intrebat pe cel ce vindea la magazinul, daca pot sa-i spun asa, de pe ferry, un grec de treaba, si mi-a spus ca ne trimit la un alt ferry mai mare si mai stabil ca cel pe care eram era de tip "papuc", descoperit in partea din fata si ca au fost opriti in port din cauza vremii.

Imi termin aici mica "relatare" din concediu.

P.S. Pentru cei interesati, in Corfu nu se pot schimba leii/RON in Euro decat la Banca Nationala a Greciei, Sucursala Corfu. Nu incercati pe la banci sau pe la exchange office-uri ca nu are rost. Am vrut sa schimb si eu si am intrebat in 5 banci si tot pe atatea exchange office-uri si doar o doamna dintr-o banca, Alpha Bank mai exact, m-a trimit la National Bank of Greece, Corfu branch. Pana la urma am renuntat.

O zi frumoasa.

#898
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007
Buna seara,

am citit mare parte din acest topic...dar vad ca se discuta in mare parte de traseul spre Muntenegru si mai putin de cel spre Macedonia.
Am de gand sa imi fac un concediu care sa cuprinda cateva zile de stat in Ohrid (Macedonia) si restul de stat in Lefkada (Grecia).
Pentru cei care au fost in Ohrid imi puteti spune , va rog, un traseu optim cu plecare din Bucuresti?

Multumesc,

#899
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 Morpehus, on 21st August 2011, 00:34, said:

Buna seara,

am citit mare parte din acest topic...dar vad ca se discuta in mare parte de traseul spre Muntenegru si mai putin de cel spre Macedonia.
Am de gand sa imi fac un concediu care sa cuprinda cateva zile de stat in Ohrid (Macedonia) si restul de stat in Lefkada (Grecia).
Pentru cei care au fost in Ohrid imi puteti spune , va rog, un traseu optim cu plecare din Bucuresti?

Multumesc,

Salut,
Am postat intreaga poveste despre traseul Bucuresti - Ohrid aici: http://forum.softped...m...t&p=9857978

Fiind acum cateva luni, inca-mi amintesc lucruri, asa ca daca ai intrebari nu ezita :)

#900
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

 stedan, on 21st August 2011, 00:54, said:

Salut,
Am postat intreaga poveste despre traseul Bucuresti - Ohrid aici: http://forum.softped...m...t&p=9857978

Fiind acum cateva luni, inca-mi amintesc lucruri, asa ca daca ai intrebari nu ezita :)


Salut,

Multumesc frumos pentru relatare.
Si noi o sa stam tot la aceeasi vila dar o sa stam intr-un apartament (doar asta era disponibil). Sper sa fie ok.
Cu denarii sa inteleg ca ati scos doar de la bancomat? Se gasesc bancomate fara probleme? Eu o sa am un card la INg si altul la Unicredit...pot sa folosesc orice bancomat? sunt comisioane mai mari daca folosesc alte bancomate decat cele ale bancii unde a fost emis cardul? Cam cat e exchage rate-ul? ( se pare ca nu e afisat pe siteul bnr)
Legat de drum, am inteles ca podul de la Giurgiu-Ruse este in renovare...sa ma astept la probleme din cauza asta? Alimentarea unde e mai bine sa o fac? Bulgaria sau Macedonia?
Cum vi s-a parut mancarea acolo? Au vinuri bune sau sa iau de pe acasa ceva?

Multumesc,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate