Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#865
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010

 mktinapex, on 4th August 2011, 12:02, said:

Parca am inteles ca latimea drumului era problema, nu reiese daca era rau, important e sa poti intoarce masina daca e rau, altfel mersul cu spatele nu cred ca ii interesant  :rolleyes:
Sa vedem daca mai raspunde cineva pe forum despre starea acelui drum.

Eu plec din Cluj Napoca, si merg pe ruta Simeria, Hateg, Caransebes, Resita, Oravita, Naidas, pe 115 la Kovin si apoi catre autostrada pe a doua intrare, prima am auzit ca ar fi in lucru.

AMR 6 zile  :thumbup:

Nu stiu daca este vorba despre acelasi drum ( cred insa ca este) pe care "ne-a bagat " GPS-ul in urma cu doi ani , insa,  daca este acelasi , nu il recomand. Este un drum forestier , prin padure , plin de gropi , unele chiar foarte mari , am crezut ca ramanem cu masinile acolo. Prietenii  cu care am fost au facut pana , era noapte , cumplit. Pe traseu ne-am intalnit cu o singura masina care venea din sens opus , tot romani , si ca sa putem trece unii pe langa ceilalti a trebuit ca una din masini sa mearga pana langa copaci.
Noi plecam  din Oradea si am hotarat ca anul acesta  sa mergem prin Ungaria , iesirea pe la Salonta pentru ca drumul este mult mai bun . Chiar daca vom face aproximativ 100 km in plus am inteles de la cei ce au fost inaintea noastra ca vom castiga ca si timp.

#866
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004

 vxp, on 4th August 2011, 13:52, said:

sunt deacord doar ca pentru tine care pleci din lugoj, e ok drumu dar cum sa pui cel din ......

Cum e drumul pe acolo ? Poate imi schimb si eu traseul ca pare mai scurt, trec prin Hateg ca vin din Cluj Napoca.
Peste dunare cum se trece, este pod ?

 stefs, on 4th August 2011, 14:13, said:

Nu stiu daca este vorba despre acelasi drum ( cred insa ca este) pe care "ne-a bagat " GPS-ul in urma cu doi ani , insa,  daca este acelasi , nu il recomand. Este un drum forestier , prin padure , plin de gropi , unele chiar foarte mari , am

Nu pe acolo vreau sa merg, tocmai m-am uitat pe google earth si sunt poze cu drumul, caruia nu i se poate spune drum, este traseu de offroad  ;)

Edited by mktinapex, 04 August 2011 - 13:19.


#867
certezeanu

certezeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.04.2009

 mktinapex, on 4th August 2011, 14:15, said:

Cum e drumul pe acolo ? Poate imi schimb si eu traseul ca pare mai scurt, trec prin Hateg ca vin din Cluj Napoca.
Peste dunare cum se trece, este pod ?



Nu pe acolo vreau sa merg, tocmai m-am uitat pe google earth si sunt poze cu drumul, caruia nu i se poate spune drum, este traseu de offroad  ;)


am mai specificat si inainte ca este diferenta intre 115 si 123. daca mergeti pe 115 Vrsac-Straja-Banatska Palanka-Gaj-Kovin nu aveti nici o problema cu drumul. daca o luati prin Susara atunci o luati prin padure si e nasol. daca mergeti pe 115 in loc de Pancevo economisiti cam 45 min

#868
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Maine plec pe traseul asta, e ok drumul?
Attached File  traseu_muntenegru.PNG   411.05K   180 downloads

#869
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008

 vxp, on 3rd August 2011, 23:03, said:

mai si varianta Deva - Hateg - Caransebes - Portile de fier I - Negotin - Nis - Meteora, cred ca e mai scurt cam cu 150 km.



eu am fost cu familia mea in Hanioti si sunt din Severin, am facut 760 km pana la hotel din Severin via - Negotin - Nis - Macedonia - Grecia, am plecat la 3:10 de acasa si am ajuns la hotel la 13:50, nu am mers foarte tare am facut 6 opriri iar in vami am stat circa 15-20 min, pe sarbi noaptea circuli aproape singur, de la Kladovo la Nis ai drum national viteza maxima 80 km/h e nitel cm rau dar merge, Nis - Leskovac ai autostrada  viteza maxima 120 km/h ceva gen Bucuresti -  Pitesti, taxa 2 E, apoi de la Leskovac la granita drum national viteza maxima 80 km/h, in Macedonia ai cam 130 km de autostrada si platesti de 3 ori cate 1 E, eu as zice ca mai bine mergi pe aici, daca pleci pe al 1 jumate din Craiova la 3 esti in vama la Severin si in jur de 2 cand se fac cazarile esti la hotel.
am plcat cu plin din severin si am alimentat la statia peco in macedonia inainte de vama cu grecia cam cu 200 m pe marginea autostrazii cu 1,24 E/l benzina 95
Atentie, de scurt e mai scurt cu 65 km dar pe Moravita ai cu 150 km mai multa autostrada . Ca timp e mai rapid prin Moravita, plus ca din Deva pana la Hateg se lucreaza (3 semafoare de cativa km)

#870
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004

 4rings, on 4th August 2011, 22:39, said:

Atentie, de scurt e mai scurt cu 65 km dar pe Moravita ai cu 150 km mai multa autostrada . Ca timp e mai rapid prin Moravita, plus ca din Deva pana la Hateg se lucreaza (3 semafoare de cativa km)

Da ce mai fac acum pe acolo ? Nu stii care portiune ? Cea prin padure inainte de hateg ? inainte de calan ? Parintii mei sunt langa hateg, si e un drum cat de cat bun de la calan pana la bretea romana si nu e aglomerat deloc, nici prea
multe sate nu sunt, deci se face destul de repede ca timp, chiar daca e un pic mai lung.

Attached File  ocolire.png   155.68K   76 downloads

Ne poti spune cam pe unde se lucreaza, ev. sa treci pe harta.  :thumbup:

Multumesc

Edited by mktinapex, 05 August 2011 - 08:53.


#871
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

 monny_75, on 3rd August 2011, 13:41, said:

In anii anteriori mergeam pe ruta Moravita- Vrsac-Pancevo-Kovin, anul acesta vrem sa incercam varianta Vrsac-Uljma-Izbiste-Susara-Deliblato-Kovin. Google map imi da aceasta ruta fiind mai scurta, a fost cineva pe aici? Cum e drumul?
Salutare
In 2008 ne-am intors din Grecia exact pe acest traseu - GPS-ul ne-a bagat pe acolo. E vorba de bucata dintre Susara si Izbiste. Nu-l recomand deloc; e un drum asfaltat pe alocuri, trece printr-o padure, nu vezi tipenie de om, sunt si gropi imense, o singura banda, copacii parca se apleaca spre tine.  Era dupa ora 21 cand a apus soarele dar mai era lumina  :unsure: . In plus, ultimii km era drum de pasune - neasflatat deloc. A durat cam 1 ora, dar a parut o eternitate.
In septembrie vom merge in Grecia, dar am ales traseul Uljma - Banatski Karlovak - Susara sau poate Pancevo - Belgrad.
Drumuri bune la toata lumea

PS: Prin Serbia - Macedonia, ati vazt careva statii de benzina care sa aiba GPL? Tocmai imi montez un asemenea sistem si ar fi excelent sa pot alimenta cu GPL.

Edited by shimen_musashi, 05 August 2011 - 10:36.


#872
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

 shimen_musashi, on 5th August 2011, 11:11, said:

Salutare
In 2008 ne-am intors din Grecia exact pe acest traseu - GPS-ul ne-a bagat pe acolo. E vorba de bucata dintre Susara si Izbiste. Nu-l recomand deloc; e un drum asfaltat pe alocuri, trece printr-o padure, nu vezi tipenie de om, sunt si gropi imense, o singura banda, copacii parca se apleaca spre tine.  Era dupa ora 21 cand a apus soarele dar mai era lumina  :unsure: . In plus, ultimii km era drum de pasune - neasflatat deloc. A durat cam 1 ora, dar a parut o eternitate.
In septembrie vom merge in Grecia, dar am ales traseul Uljma - Banatski Karlovak - Susara sau poate Pancevo - Belgrad.
Drumuri bune la toata lumea

Mersi pentru sfat.
Pe google earth arata drum bun intre Izbiste si Susara, dar portiunea Susara-Delibato arata groaznic, sunt poye din anul 2010, iar actualizarea la poza satelit e din martie 2011. Deci, prima varianta aleasa de tine- Uljma - Banatski Karlovak - Susara - nu cred ca e recomandata- dupa Susara e problema.
Cred ca varianta lui Certezeanu este cea mai buna, daca vrem sa economisim timp.

#873
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

 walking^human, on 4th August 2011, 21:07, said:

Maine plec pe traseul asta, e ok drumul?
traseu_muntenegru.PNG

salut
vezi ca nu e bine nu exista vama la PF II trebuie sa vii pe la Severin si treci pe la PF I, in rest e ok

 mktinapex, on 4th August 2011, 14:15, said:

Cum e drumul pe acolo ? Poate imi schimb si eu traseul ca pare mai scurt, trec prin Hateg ca vin din Cluj Napoca.
Peste dunare cum se trece, este pod ?



peste dunare se trece pe hidrocentrala nu este taxa de trecere, treci vama cam in 15 min, fara probeleme apoi pana la Nis via Negotin ai cam 200 km drum national ii faci cam in 3 ore, apoi restu stii.

Edited by vxp, 05 August 2011 - 11:04.


#874
marghy1987

marghy1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2009
Buna ziua. Nu am timp sa citesc tot acest topic pt ca imi trebuie urgent niste informatii. Mergem cateva zile in Budva, apoi in Corfu si initial trebuia sa mergem cu masina prin Albania, am facut rezervare la Tirana, dar azi am aflat ca asigurarea Casco nu imi este valabila in Albania deoarece sunt foarte multe furturi de masini acolo, asa ca am anulat si imi trebuie un nou traseu. Vrem sa mergem din Muntenegru, Budva in Grecia, Corfu prin Macedonia. Imi poate recomanda cineva un traseu bun si daca se poate un loc bun pt odihna noaptea? Eu ma gandeam la Skopje sau Orhid, dar la Orhid am vazut pe ViaMichelin ca trebuie sa ma cam abat de la autostrada....Ma poate ajuta cineva cu o varianta buna? Personal, as vrea totusi Orhid... Multumesc anticipat

#875
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 vxp, on 4th August 2011, 13:52, said:

sunt deacord doar ca pentru tine care pleci din lugoj, e ok drumu dar cum sa pui cel din craiova sa se duca tocmai pe la stamora moravita, sicer mi se pare o mare aberatie cea ce spui tu, traseul pe care il propui tu este cam cu 300 km mai lung apoi de la smederovo la nis is cam 150 km de autostrada, pe care daca ii parcurgi in limitele legale faci cam o ora si 15 min, iara de la severin pana la smederevo via stamora moravita cat crezi ca va face is cam 400 km, eu zica mai bine trece pe la PF I are 200 km pana la nis care ii face lejer in 3 ore, eu iti spun ca asta este ruta cea mai buna pt cei din oltenia, raportata la distanta, taxe platite.  
daca credeti ca este alt traseu de la craiova pana in grecia via serbia - macedonia mai bun va rog sa ma contraziceti.

multumesc vxp

#876
danilk

danilk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.09.2007
Plec din Oradea spre Becici la sfarsitul lunii august si am ales 2 variante de traseu, ambele prin Ungaria - Serbia - Muntenegru.
Prima varianta este Oradea - Szeged - Novi Sad - Belgrad - Kragujevac - Kraljevo - Novi Pazar - Podgorita - Petrovac na moru - Becici. Pe simularea GPS sunt 962 km.
A doua varianta este Oradea - Szeged - Novi Sad - Belgrad - Cacak - Uzice - Bijelo Polje - Podgorita - Cetinje - Budva - Becici. Pe simularea GPS sunt 910 km.
Care dintre variante este cea mai buna din punct de vedere al traficului, starii drumurilor?
In ambele cazuri voi face o oprire de o noapte pentru odihna, daca aveti ceva recomandari pentru cazare apreciez acest lucru.

#877
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 marghy1987, on 5th August 2011, 17:38, said:

Buna ziua. Nu am timp sa citesc tot acest topic pt ca imi trebuie urgent niste informatii. Mergem cateva zile in Budva, apoi in Corfu si initial trebuia sa mergem cu masina prin Albania, am facut rezervare la Tirana, dar azi am aflat ca asigurarea Casco nu imi este valabila in Albania deoarece sunt foarte multe furturi de masini acolo, asa ca am anulat si imi trebuie un nou traseu. Vrem sa mergem din Muntenegru, Budva in Grecia, Corfu prin Macedonia. Imi poate recomanda cineva un traseu bun si daca se poate un loc bun pt odihna noaptea? Eu ma gandeam la Skopje sau Orhid, dar la Orhid am vazut pe ViaMichelin ca trebuie sa ma cam abat de la autostrada....Ma poate ajuta cineva cu o varianta buna? Personal, as vrea totusi Orhid... Multumesc anticipat

Salut,
Pana la urma veti traversa Albania? Daca da, atunci cred ca merita sa va cazati in Ohrid, care e foarte aproape de granita cu Albania. Din pacate nu stiu cum se prezinta drumul (dinspre Albania catre Ohrid), insa de la Ohrid spre Bitola e foarte ok, cu cateva portiuni de serpentine. Ohrid merita o vizita.
Altfel, daca evitati Albania si treceti prin Kosovo, ar fi indicat sa ramaneti in Skopje. Drumul Skopje - Ohrid (de la Gostivar in jos) nu l-as recomanda. E destul de valurit si cu o singura banda pe sens. Se pierde destul de mult timp.
P.S. in Ohrid am stat la Villa Kale; conditii foarte bune, pret excelent.
In Skopje a fost foarte greu sa gasesc un hotel ok, asa ca am preferat sa platesc undeva la 100 de euro/noapte pentru conditii decente.

Edited by stedan, 05 August 2011 - 20:29.


#878
marghy1987

marghy1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2009

 stedan, on 5th August 2011, 21:27, said:

Salut,
Pana la urma veti traversa Albania? Daca da, atunci cred ca merita sa va cazati in Ohrid, care e foarte aproape de granita cu Albania. Din pacate nu stiu cum se prezinta drumul (dinspre Albania catre Ohrid), insa de la Ohrid spre Bitola e foarte ok, cu cateva portiuni de serpentine. Ohrid merita o vizita.
Altfel, daca evitati Albania si treceti prin Kosovo, ar fi indicat sa ramaneti in Skopje. Drumul Skopje - Ohrid (de la Gostivar in jos) nu l-as recomanda. E destul de valurit si cu o singura banda pe sens. Se pierde destul de mult timp.
P.S. in Ohrid am stat la Villa Kale; conditii foarte bune, pret excelent.
In Skopje a fost foarte greu sa gasesc un hotel ok, asa ca am preferat sa platesc undeva la 100 de euro/noapte pentru conditii decente.
Nu pot traversa Albania din pacate, masina e inchiriata pe firma si daca se intampla ceva nu imi acopera nimic asigurarea, va trebui sa merg in Skopje in Ohrid, o sa stau o zi acolo de odihna si apoi spre Corfu. Am incercat sa gasesc ceva info pt drumul dinspre Skopje spre Ohrin dar nu am gasit nimic:(...asa rau zici ca e?

#879
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007

 mktinapex, on 5th August 2011, 09:51, said:

Da ce mai fac acum pe acolo ? Nu stii care portiune ? Cea prin padure inainte de hateg ? inainte de calan ? Parintii mei sunt langa hateg, si e un drum cat de cat bun de la calan pana la bretea romana si nu e aglomerat deloc, nici prea
multe sate nu sunt, deci se face destul de repede ca timp, chiar daca e un pic mai lung.

ocolire.png

Ne poti spune cam pe unde se lucreaza, ev. sa treci pe harta.  :thumbup:

Multumesc

Se lucreaza intre Strei si Bretea Strei dar se trece destul de repede 15-20 min toate ( doua semafoare ) . Poti incerca si traseul prin Resita - Naidas - Bela - Gaj - Smeredevo si de acolo pe autostrada . De 5 ani merg pe acelasi traseu si n-am avut probleme .
http://forum.softped...t...&p=10010695

Edited by pmariushd, 05 August 2011 - 21:22.


#880
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 marghy1987, on 5th August 2011, 22:01, said:

Nu pot traversa Albania din pacate, masina e inchiriata pe firma si daca se intampla ceva nu imi acopera nimic asigurarea, va trebui sa merg in Skopje in Ohrid, o sa stau o zi acolo de odihna si apoi spre Corfu. Am incercat sa gasesc ceva info pt drumul dinspre Skopje spre Ohrin dar nu am gasit nimic:(...asa rau zici ca e?

Drumul nu e neaparat prost, dar e sacaitor prin felul in care a fost trasat, cam ca la noi, vorba aia "pe unde au trecut cu caruta". N-am idee totusi cat de aglomerat e acum, in plin sezon. Eu am mers in aprilie de Paste si era destul de aglomerat. Chestia e ca nu prea ai cum sa depasesti masinutele alea ale lor vechi si incete.
Am scris mai multe aici: http://forum.softped...m...t&p=9857978.
Succes!

#881
marghy1987

marghy1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.11.2009

 stedan, on 5th August 2011, 22:23, said:

Drumul nu e neaparat prost, dar e sacaitor prin felul in care a fost trasat, cam ca la noi, vorba aia "pe unde au trecut cu caruta". N-am idee totusi cat de aglomerat e acum, in plin sezon. Eu am mers in aprilie de Paste si era destul de aglomerat. Chestia e ca nu prea ai cum sa depasesti masinutele alea ale lor vechi si incete.
Am scris mai multe aici: http://forum.softped...m...t&p=9857978.
Succes!
msi e info, se pare ca trebuie sa ocolesc si kosovo pana la urma:))

#882
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 marghy1987, on 5th August 2011, 17:38, said:

Buna ziua. Nu am timp sa citesc tot acest topic pt ca imi trebuie urgent niste informatii. Mergem cateva zile in Budva, apoi in Corfu si initial trebuia sa mergem cu masina prin Albania, am facut rezervare la Tirana, dar azi am aflat ca asigurarea Casco nu imi este valabila in Albania deoarece sunt foarte multe furturi de masini acolo, asa ca am anulat si imi trebuie un nou traseu. Vrem sa mergem din Muntenegru, Budva in Grecia, Corfu prin Macedonia. Imi poate recomanda cineva un traseu bun si daca se poate un loc bun pt odihna noaptea? Eu ma gandeam la Skopje sau Orhid, dar la Orhid am vazut pe ViaMichelin ca trebuie sa ma cam abat de la autostrada....Ma poate ajuta cineva cu o varianta buna? Personal, as vrea totusi Orhid... Multumesc anticipat
Am mai postat chestia asta acum cateva ore, dar vad ca a disparut. NU inteleg de ce. Anyway:

Eu am stat anul asta in Ohrid la Apartments Kosta. A fost foarte OK, la 20 EURO/noapte camera, fara mic dejun. E asezat chiar in centru, poti sa parchezi gratis pe strada, prin fata, daca nu ai o masina f. mare.
Legat de RCA si Albania: am trecut anul asta si prin Albania. Nici cartea mea verde nu acoperea Albania. Ce poti sa faci: intrebi la un broker de asigurari cat te costa o carte verde exact pe perioada in care vei fi in Albania. Ar trebui sa fie cateva zeci de lei, depinde de cate zile stai. Iti spun cu certitudine ca EUROINS emite carte verde care acopera si Albania. Eu n-am mai avut timp sa ma ocup de acasa, asa ca am luat-o din Giurgiu, de la un nene care le vindea "la drum". Pe mine m-a costat cam mult, 90 RON pt. 12 zile, dar daca o faci de acasa si pe perioada mai scurta, atunci va fi mai ieftin in mod cert.
La Skopje n-am stat, m-am oprit numai pt. o vizita. Orasul mi s-a parut destul de urat, as prefera sa ma opresc la Ohrid.
In Albania am stat in Tirana, la hotel Baron. E asezat chiar pe soseaua centrala, cum vii dinspre Elbasan. Fiind capitala, a costat 40 EURO camera dubla, cu un mic dejun, copios si servit la masa, inclus.
Daca mai vrei ceva informatii, spune si incerc sa te ajut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate