Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Alergii - topic general

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#19
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Te-ai gandit vreodata sa citesti prospectul de la banala aspirina?

Cred ca nu o vei mai lua nici pe asta... :P

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da ma !
uite eu iau de maine pana saptamana viitoare de exemplu !
daca e prescris de MEDIC, in urma stabilirii unui TRATAMENT stai linistit ca nu-ti pica parul in ziua aia
doamne cata paranoia

#21
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Antihistaminicele dau somnolenta intr-adevar, dar de aici si pana la a face o tragedie din asta... cale lunga.
Eu tre' sa iau 3 luni Zyzall si il iau seara ca sa nu am probleme cu somnolenta. Drept e ca dimineata e  jale cu trezitul dar decat sa trec prin efectele alergiei de care sufar...mai bine sufar de somnolenta si stare de oboseala.

#22
XisTeNSe

XisTeNSe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2005

View PostDraqshorul, on May 14 2007, 19:25, said:

prepare:

Eu am luat cu ceva timp in urma si dupa cum vezi... traiesc. Din toate efectele alea secundare, singul care l-am simtit a fost starea de somnolenta/oboseala. In rest, no problem.

#23
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
nevasta-mea ajunsese sa le ia ca pe bomboane, de nu mai aveau efect. acu foloseste un puf puf de nas si nu mai are treaba.

#24
adriandaniel

adriandaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2007
Am luat Claritine pentru asa numita haye fever in fine nu stiu sigur daca asta aveam dar  ma manca pielea f tare si e nu numai eficient dar crede-ma ca somnolenta e singurul efect secundar normal Restul mai ales cele grave pot apare la intolerante severe ale medicamentului.

#25
depressed_daysleeper

depressed_daysleeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.02.2007
nu stiu ce efecte secundare a dat unora, am citit si eu prospectul..e adevarat ca l-am citit abia dupa ce luasem 3-4 zile, da' e mai bine asa, cu siguranta mi se agravau simptomele daca citeam inainte..autosugestia asta face minuni ;)
in concluzie, e bun domne, ce sa mai.. am luat mereu in perioada asta, si pe timpul verii, chiar da rezultate.

Edited by depressed_daysleeper, 15 May 2007 - 00:17.


#26
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004
Incearca clemastin si in mod sigur vei renunta la claritin.  ;)

#27
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Mie mi s-a mai recomandat Alerid, la mine a fost frectie la picior de lemn, nici o imbunatatire.

#28
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
Eu iau Claritine de aproape un an. Acest medicament se recomanda chiar a se lua de preferinta dimineata.  Am descoperit in farmacii un medicament cu aceeasi substanta activa ca si Claritine (Loratadina), pe numele lui Symphoral, fabricat la Targu Mures. Diferenta dintre ele este pretul Claritine este aprox. 19,00 iar Syphoralul este 9,75. Lortadina  nu da somnolenta ( daca cititi in prospect aceasta este trecuta la reactii adverse si este intalnita la 2% din cazuri). Spre deosebire de alte antihistaminice, loratadina produce extrem de rar tahicardie ventriculara.

#29
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Claritine 19 RON ??
mama, ce bine se castiga in unele zone.
:)
naga-e XYZAL.

#30
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Si eu am luat Claritine si inca mai scriu pe forum. :) Mi se pare foarte bun ca antialergic.
Orice medicament are efecte secundare.

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Eu iau Claritine de aproape un an. Acest medicament se recomanda chiar a se lua de preferinta dimineata.
zau ? de catre cine ?...Claritine-ul ca si orice alt medicament care provoaca somnolenta, este indicat a se lua seara !!
Zi-ne si nou cine este = se recomanda
pentru ca eu am rinita de 2 ani si am luat mult Claritine pana acum si alte antialergice si antihistaminice ca Flonidanul sau Aerius-ul si la toate mi sa recomandat sa le iau seara
important e sa se respecte doza in 24 de ore...

#32
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

View Postspare-me, on May 20 2007, 16:47, said:

zau ? de catre cine ?...Claritine-ul ca si orice alt medicament care provoaca somnolenta, este indicat a se lua seara !!
Zi-ne si nou cine este = se recomanda
pentru ca eu am rinita de 2 ani si am luat mult Claritine pana acum si alte antialergice si antihistaminice ca Flonidanul sau Aerius-ul si la toate mi sa recomandat sa le iau seara
important e sa se respecte doza in 24 de ore...
Ia citeste tu prospectul de la Symphoral

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu ma intereseaza symphoralul
in schimb tot nu mi-ai raspuns cine e egal cu "Se recomanda"

Edited by spare-me, 21 May 2007 - 20:29.


#34
lara-bv

lara-bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2007
Am luat claritine acum un an si nu a avut nici un fel de reactii secundare.

Somnolenta era o problema reala inainte cu antialergicele vechi( gen romergan care te trimitea la culcare urgent), cele de generatie mai recenta nu prea mai provoaca somnolenta. Administrarea dimineata se recomanda in ideea ca peste zi iei contact cu cei mai multi alergeni iar concentratia substantei in organism scade dupa 12 ore destul de mult indiferent ce spun producatorii in prospect.

Nu stiu daca ati auzit de Zyrtec, antialergicul care conform firmei ar fi primul ca utilizare in SUA si ar avea efecte secundare minime fiind recomandat si la sugari.

#35
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
deja ma doare capul cand vad ca topicul asta iar e sus. Voi stiti de ce s-au inventat medicii? Ca sa mergeti sa va consulte si sa va lamureasca. Ce-i asa de greu?
Claritine, Symphoral, Roletra, Flonidan si ce denumiri or mai fi avand astia cu loratadina lor are si el efecte secundare. Nu-i neaparat si obligatoriu sa se manifeste la fel pentru toata lumea. Este foarte posibil ca spare-me sa doarma dupa claritine de sa-si inghita limba, si atunci e logic sa-l ia seara, dar lara sa nu fie deloc somnolenta si (logic) sa-l ia dimineata, din motivul pe care l-a si explicat. Deci la spare-me "se recomanda" de catre medic, farmacist si prospect sa-l ia seara, iar la lara "se recomanda" fix invers.

Zyrtec = Alerid. Daca nagai nu i-a ajutat, nu inseamna ca nu e bun. Sunt persoane care sunt foarte incantate de el. Da, se scrie si la sugari, dar nu mi l-a laudat nici o mamica, noroc ca sugarii nu prea fac alergii.

Cand o sa va intre in cap ca nu reactioneaza toata lumea identic la un medicament?

#36
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

View Postadadoi, on May 22 2007, 13:46, said:

deja ma doare capul cand vad ca topicul asta iar e sus. Voi stiti de ce s-au inventat medicii? Ca sa mergeti sa va consulte si sa va lamureasca. Ce-i asa de greu?
Claritine, Symphoral, Roletra, Flonidan si ce denumiri or mai fi avand astia cu loratadina lor are si el efecte secundare. Nu-i neaparat si obligatoriu sa se manifeste la fel pentru toata lumea. Este foarte posibil ca spare-me sa doarma dupa claritine de sa-si inghita limba, si atunci e logic sa-l ia seara, dar lara sa nu fie deloc somnolenta si (logic) sa-l ia dimineata, din motivul pe care l-a si explicat. Deci la spare-me "se recomanda" de catre medic, farmacist si prospect sa-l ia seara, iar la lara "se recomanda" fix invers.

Zyrtec = Alerid. Daca nagai nu i-a ajutat, nu inseamna ca nu e bun. Sunt persoane care sunt foarte incantate de el. Da, se scrie si la sugari, dar nu mi l-a laudat nici o mamica, noroc ca sugarii nu prea fac alergii.

Cand o sa va intre in cap ca nu reactioneaza toata lumea identic la un medicament?
Adevar graiesti!!!!!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate