Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Alergii - topic general

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#181
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Fenistil e pepsi. :) Cred că ai putea folosi un unguent mai puternic, care să conțină corticosteroid.

Nu te ține mult... E destul de normal să țină câteva zile.

Poate să fie o legătură, dar nu știu cu ce... Poate fi de la brânza în sine, de la vreun conservant...

Poți să iei aspirină, diclofenac și alte antiinflamatoare fără probleme? Sau antibiotice?

#182
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View Postantigen, on 7th July 2010, 22:51, said:

Fenistil e pepsi. :) Cred că ai putea folosi un unguent mai puternic, care să conțină corticosteroid.

Nu te ține mult... E destul de normal să țină câteva zile.

Poate să fie o legătură, dar nu știu cu ce... Poate fi de la brânza în sine, de la vreun conservant...

Poți să iei aspirină, diclofenac și alte antiinflamatoare fără probleme? Sau antibiotice?

La aspirina sunt alergic. De alte medicamente nu stiu, iau foarte rar. :)

Spun ca ma tine mult pentru ca in general dupa cateva ore (si 1-2 pastile de Flonidan) nu mai aveam probleme. :(

#183
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Hmm... E interesant cu aspirina... Că unii conservanți sunt înrudiți cu aspirina (știi că și la... compot sau la dulceață făcută în casă se pune aspirină).

#184
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Am si eu o problema de genul alergie/intoxicatie. Acum sunt undeva la tara (deci n-am spital aproape) si tatal meu vad ca a facut o intoxicatie destul de urata, in sensul ca are niste pete rosii foarte mari pe picioare in zona genunchilor; spune ca are si prurit. A zis ca a luat pina acum Claritine, ar fi in 4-a zi, a luat dimineata 1/zi si spune ca se simte cam rau (o stare de ameteala). Sa fie de la Claritine? eu am niste Alerid la mine, e indicat sa ii dau Alerid? mi se pare ciudat ca petele nu au dat deloc inapoi dupa 4 zile de tratament cu Claritine.

#185
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Amețeala poate fi de la Claritine. Încearcă Alerid, și să le ia seara, nu dimineața! Eventual pe pete poate da cu un unguent cu corticosteroid (Advantan, de exemplu).

#186
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
O doctorita mi-a spus ca a auzit pe la un simpozion cum ca extractul din muguri de coacaz negru ar fi nu stiu ce mega-gaselnita pentru alergici.
A luat cineva ? Cum e ?
Mi-am luat si eu azi, am gasit de la PlantExtrakt si eram curios daca chiar ajuta cu ceva.
http://www.farmaverd...az-negru-p-1782
Ce-i drept ca eu cu Avamys+Aerius ma simt mult mai bine dar am zis sa incerc si cu asta, poate imi trece de tot  :).
Anul trecut a fost unul dintre putinii ani din viata in care am scapat de alergie, poate se repeta si anul asta ca nu ma supar.

#187
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
e mega-găselniță.
numa' să-l iei cum scrie la carte, nu azi da, mâine uit, poimâine n-am chef.

#188
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
La cat de enervanta-i alergia ar fi si culmea sa nu iau ce stiu ca-mi face bine.

#189
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am făcut o urticarie de toată frumusețea. Începuse să mă lase (deși mâncam și unele produse alimentare neidincate, cum ar fi brânza și iartul), dar am pus gura pe carne și ciocolată. Înainte aveam doar pe picioare, acum am și una pe burtă și una pe mână.  :thumbdown: Și căldura asta mă omoară - am uneori și senzație de arsură. Nu am mai avut de 2-3 ani urticarie...

Edited by djl, 09 July 2011 - 02:14.


#190
Trixi69

Trixi69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2011
Inainte de aceasta urticarie ai mai avut alte manifestari de alergie vreodata?

Te intreb pentru ca de approx 20 de ani ma lupt cu o alergie turbata de polen, care in afara de faptul ca stranut si imi curge nasul pana ce vomit cat au inflorit teii si inca putin dupa nu am avut alte probleme, insa  in ultimele 3 saptamani acum fac deja a treia oara urticarie. ( foarte probabil de la fructe)

Aproape in fiecare an organismul meu a reactionat altfel. In primii ani a tinut figura cu tratamentul naturist, dupa aceea nilfan si prednison, apoi a aparut pseudoefedrina. Cetirizina a aparut in Ungaria inca in 1998 dar lesinam de somn instantaneu ...deci nu puteam sa iau. Cat eram gravida si 2 ani dupa nu aveam nevoie de absolut nici un medicament ca nu stranutam deloc, insa am fost diagnostizata cu astm bronsic cu declansare la efort fizic si faceam tratamente cu singulair...dupa aceea fexofenadina era la putere 3 ani cu pseudoefedrina si acum stau si ma scarpin..la propriu.Data trecuta mi-a trecut cu loratadina si regim sever in 4 zile....dar nu inteleg ce se intampla.Am citit undeva ca s-ar putea sa fie de vina acidul din fructe...dar de data asta am mancat o jumatate de felie subtire de pepene.Nu m-as bucura ca de acum sa nu pot sa mananc deloc fructe. (noroc ca de la bere nu fac bube pe caldura asta)

#191
TeodorV

TeodorV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2015
Se poate trata alergia la praf?

#192
clau111

clau111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.12.2014
Buna seara ,am si eu o problema cu sotul meu care din decembrie 2014 s-a pricopsit cu o alergie cred ,pentru ca cedeaza la medrol si xyzal asociate...periodic i se umfla buzele, cand cea de sus cand cea de jos si am ajuns de cateva ori la urgenta si in urma unor investigatii la alergolog si in paralel la un parazitolog s-a constatat ca ar fi niste paraziti in corp luati de la caine care sta numai afara in curtea lui ...nu mai inteleg daca sunt paraziti atunci de ce la aceste medicamente cedeaza umflatura la gura???? cred ca este totusi alergie la ceva ...v-ati confruntata cu asa ceva??

#193
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,
Dupa ce am fost la o matusa si am mancat pe la ea o prajitura cu ciocolata si fructe exotice am avut niste manifestari mai aparte seara. Adica m-a mancat pieptul si am avut un puternic acces de tuse care m-a tinut vreo 45 de minute, apoi tusea s-a domolit, zona de sub nas spre buza o simteam usor rigida si umflata, dar nu era f mult, apoi m-am deranajt la stomac. Am fost seara al farmacie si am luat claritine si calciu. De dimineata am fost la medic intrucat imi simteam inca rigida buza de sus, acum e la fel. Mi-a dat un tratament cu medrol si claritine. Mi-a spus sa tin regim si sa nu mananc cu sare, fara oua, lactate si proteine, fara rosii, etc..
Intrebarea mea ar fi: Ce pot manca? Doar orez fiert si cartofi fierti?

#194
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Alergie mușcătură țânțar... Acum vreo doi ani știu că a mers la doctor să i le spargă și apoi a dat cu Baneocin ceva. Mă gândeam că poate anul ăsta scapă. Aveți vreo idee?! Cineva mi-a zis să-i dau Claritine și Fenistul. Cu Fenistil ii tot dau..

#195
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postvp-emanuel, on 24 mai 2011 - 16:39, said:

O doctorita mi-a spus ca a auzit pe la un simpozion cum ca extractul din muguri de coacaz negru ar fi nu stiu ce mega-gaselnita pentru alergici.
A luat cineva ? Cum e ?

Mi-am luat si eu azi, am gasit de la PlantExtrakt si eram curios daca chiar ajuta cu ceva.
http://www.farmaverd...az-negru-p-1782
Ce-i drept ca eu cu Avamys+Aerius ma simt mult mai bine dar am zis sa incerc si cu asta, poate imi trece de tot  Posted Image.
Anul trecut a fost unul dintre putinii ani din viata in care am scapat de alergie, poate se repeta si anul asta ca nu ma supar.

Este exceptional acest extract natural...este mult mai bine suportat de catre corpul nostru! Posted Image

Asociat cu regim alimentar face minuni.

Edited by xmanyacs77, 04 February 2020 - 19:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate