Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Alergii - topic general

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#37
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
In fiecare primavara iau Claritine si n-am resimtit pana acum niciun efect secundar din cele enumerate mai sus. :)

#38
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postamma, on May 22 2007, 22:45, said:

In fiecare primavara iau Claritine si n-am resimtit pana acum niciun efect secundar din cele enumerate mai sus. :)
Probabil din cauza ca n-ai citit prospectul cu atentie. :D


Adevarul e ca sunt persoane carora medicii ar trebui sa le interzica sa citeasca prospectele. Am vreo trei care-mi vin zilnic in farmacie sa le dau medicamente care sa contracareze efectele secundare ale medicamentului pe care-l iau ca sa contracareze efectele secundare ale medicamentului pe care-l iau ca sa... :death:

#39
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
Am fost la ţară pentru câteva zile iar acolo, în a 3'a zi de stat mi-au apărut nişte bubiţe mici, ca nişte mici coşuleţe, brobonele, nici nu ştiu cum să le zic pe fată, urechi şi gât care mă manancă si dacă mă scarpin simt o senzaţie de usturime.La medic am fost acum 2 zile când m-am întors dar nu era în timpul programului său, aşa că am dat fuga la farmacie, unde farmacista în afară de plante de gălbenele cu care să îmi curăţ faţa şi pastilele Aerius n-a ştiut ce să îmi dea.Mai ajung luni la medic, dar am nevoie de soluţii mai rapide deoarece sunt f. aglomerată in perioada aceasta iar iritaţia aceasta îmi mănâncă din timp că nu pot să ies din casă.
Vă mulţumesc!

#40
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cel mai bine ar fi sa te duci la un dermatolog .
    Chiar daca o sa gasesti pana la urma  medicul de familie , o sa te faca sa pierzi vremea .
    Mai mult ca sigur ca este o reactie alergica si Aerius ar trebui sa o faca sa dispara destul de rapid .

#41
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
O fi o boala a copilariei.

#42
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
Sunt destul de mare pentru boli ale copilariei. Acum bubitele s-au uscat si am un fel de pojghita uscata pe fata si pe gat. continui spalaturile cu ceaiul de musetel. Aerius nu mai am :D
multumesc de reply.

#43
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Niciodata nu esti prea mare pentru boli ale copilariei. Dar cu cat esti mai mare, cu atat mai nasol.

#44
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Fac tratament cu picaturi antihistaminice din cauza unei alergii care ma facea sa lacrimez . Am observat ca ochii mei albastri,de 5 saptamani de cand am inceput tratamentul s-au facut gri/cenusii-albastrui(ca in poza de mai jos) dintr-un albastru aproape pur.Credeti ca e din cauza antihistaminicelor si asta imi poate afecta cantitatea de melanina din ochi lucru ce ar putea afecta ochii sau e o schimbare normala a culorii ochilor?

Attached Files

  • Attached File  man.JPG   18.19K   51 downloads

Edited by ILoveMyBunny, 09 July 2007 - 09:07.


#45
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View PostILoveMyBunny, on Jul 9 2007, 10:06, said:

Fac tratament cu picaturi antihistaminice din cauza unei alergii care ma facea sa lacrimez . Am observat ca ochii mei albastri,de 5 saptamani de cand am inceput tratamentul s-au facut gri/cenusii-albastrui(ca in poza de mai jos) dintr-un albastru aproape pur.Credeti ca e din cauza antihistaminicelor si asta imi poate afecta cantitatea de melanina din ochi lucru ce ar putea afecta ochii sau e o schimbare normala a culorii ochilor?

5 saptamani de tratament topic pentru o banala conjunctivita alergica pare cam mult.
Opreste tratamentul si fugi la oftalmolog.
Nu uita ca atunci cand mai primesti vreun tratament sa intrebi, in cazul destul de frecvent in care medicul nu precizeaza, durata totala a tratamentului.

#46
kaleid

kaleid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.09.2006
pe linga somnolenta, eu am simtit si o acuta stare de rau permanent.
maninca bine inainte de a lua pastila!

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, ca sa ai ce vomita.
reactii si reactii, dar eu zic sa verifici daca nu cumva iti era rau de la altceva
si eu, multumita rino sinuzitei iau timp de o luna cam la 3-4 luni...dar niciodata
n-am simtit absolut niciun efect secundar...?!

#48
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Am fost in Delta Dunarii . Am stat vreo 4 zile .
De cand m-am intors nu mai pot sa dorm . Ma mananca foarte tare picioarele si mainile .
Am stat in bermude si tricou toate 4 zilele . Erau tantari seara pe care ii alungam cu mainile :D .
E posibil sa fie de la ei sau sa am ceva scabie :) ?

Spuneti-mi ce sa fac ca nu mai pot !

Multumesc !

#49
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
sunt valabile ambele variante :) insa inclin sa cred ca-i de la tantari, daca zici ca te-au terorizat asa.

da cu solutie mentolata sa diminuezi pruritul (mancarimea), nu fa bai calde - si alta data cand mergi in delta (daca te mai incumeti sa mergi) blindeaza-te cu spray-uri antitantari :)

#50
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Postgenius, on Aug 19 2007, 05:23, said:

Am fost in Delta Dunarii . Am stat vreo 4 zile .
De cand m-am intors nu mai pot sa dorm . Ma mananca foarte tare picioarele si mainile .
Am stat in bermude si tricou toate 4 zilele . Erau tantari seara pe care ii alungam cu mainile :D .
E posibil sa fie de la ei sau sa am ceva scabie :) ?

Spuneti-mi ce sa fac ca nu mai pot !

Multumesc !

Aerius, sau Claritine, un comprimat pe zi, cateva zile.
Eventual, daca mainile si picioarele au pete sau zone rosii, care te mananca, da cu un unguent, Fluocinolon sau Nidoflor, de doua-trei ori pe zi.

#51
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postmianna, on Aug 19 2007, 09:38, said:

sunt valabile ambele variante :) insa inclin sa cred ca-i de la tantari, daca zici ca te-au terorizat asa.

da cu solutie mentolata sa diminuezi pruritul (mancarimea), nu fa bai calde - si alta data cand mergi in delta (daca te mai incumeti sa mergi) blindeaza-te cu spray-uri antitantari :)

Am mai fost in Delta de nenumarate ori dar se pare ca acum am facut o alergie ceva .
Am luat Claritin .
De dus in Delta ma mai duc negresit .
Spray-urile nu au asa mare efect . Te protejeaza , sa zic , vreo 10-15 minute si apoi ...

Multumesc de sfaturi . Si eu tot la tantari ma gandeam .
Ma duc sa iau si niste solutie mentolata sa vad ce iese :) .

Multumesc !

#52
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
De vreo 2-3 saptamani mi-au aparut bube rosii pe mine , tin cam 2-3 zile apoi apar altele , parca si mai multe.
Daca o tin in ritmu asta inca vreo 2 luni o sa ajung sa fiu o buba cu picioare.
Am fost la dermatolog si mi-a zis ca am urticarie ( nu suna asa rau nu ?) , mi-a dat sa iau aero-nu-stiu-cum si xyzal parca (corectatima daca am gresit denumirea).
Problema e ca nu mai trec !!!!!!!!

sugestii ?

#53
Think-pink

Think-pink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.11.2007
Da, cred ca de la carnati.
Aerius, tine-te de ele ca sigur ai vreo 3 cutii de luat ;)(asta a fost sugestia).
Or sa treaca, ai incredere in mine :thumbup:

#54
TinYman

TinYman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 19.07.2006
eu cand am avut, am lipit bucatele mici de reucoplast pe ele si au disparut in 2-3 zile :)
cred ca chestia ii sa nu le scarpini

Edited by TinYman, 14 November 2007 - 23:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate