Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cu trenul prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
1224 replies to this topic

#19
zeus25

zeus25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.12.2005
Am fost si eu o data la Viena cu trenul.

2 zile am fost liliac, mergeam pe pereti de oboseala.

Cand iti e somnul mai dulce ajungi in vama la romani. esti trezit in mod brutal de vamesi. se uita urat la tine, ca mergi cu trenul. scrutineaza bagajele, se uita dupa acte.

dupa o juma de ora ajungi la unguri. aceleasi tratament.

dupa inca 3 ore iesi de la unguri. alta trezire. austrieci vin cu caini, cu pisici , porumbei turnatori. dar scapi repede. la 8 sau 9 dimineata esti in westbanhoff. o gara frumoasa in care este plin de diverse mijloace sa te descuri linistit si civilizat.

asa ca mai bine iei un low cost sau vreo alta nenorocire din rimp si ajungi civilizat in 2 ore ca boeiru. decat sa mergi traumatizant cu tarani prin tren.

am zis ca nu mai merg a 2 oara. defapt nici macar nu mam mai intors cu trenul, am bagat mana la arici si mi-am luat un bilet la avion decat sa mai merg ca transfugii.

#20
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
M-ar interesa sa aflu daca exista curse cu autocarul pe acest traseu. Cu trenul faci mult prea mult iar cu avionul nu merita. Stiti niste oferte ceva  ?
Multumesc.

#21
salsaGalaxy

salsaGalaxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.05.2004
din pacate nu exista asha ceva ! ...si eu am cautat mult timp! singura solutie e cu trenul la vreo 2.400.000 lei dus-intors!

#22
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
De tren stiam si eu dar faci prea mult si pe deasupra e si scump. Ma gandesc sa fie din Giurgiu vreo alternativa ceva ...

#23
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
nu merita cu avionul? eu zic sa te mai gandesti.
am zburat Otopeni -Sofia in 40 minute!
De la Gara de Nord pana in Big Berceni faci o ora pe Stefan cel Mare!!!!
asa ca eu zic sa te mai gandesti

#24
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
exista o cursa care face transport de persoane Russe - Otopeni (pentru aeroport). Dupa Russe, trebuie sa iei trenul in BG sau un microbuz, ceea ce nu ti-as recomanda

Trenul (ca pret) sau avion (ca si confort)

#25
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006

View PostNihilX, on Jul 8 2005, 02:36, said:

http://www.interrail...hp4?language=en

Acesta e biletul.
Se poate cumpara si de la agentiile CFR.
Cateva intrebari:

1. A mers cineva pana acum? Daca da, poate expune cateva pareri? Adica:
- cum sunt orarele cailor ferate europene? Exista multe trenuri pe timpul noptii intre tari? Legaturile sunt bune, trenurile "se pupa" in general?
- cam la cat se ridica costurile de rezervare
- am inteles ca intre cuseta si loc normal nu ar fi diferente de pret. E adevarat?

2. S-a interesat cineva direct la o agentie CFR? Am inteles ca pretul ar fi ceva mai mic decat cel afisat pe net. Oricum, treaba asta o s-o fac eu luni cand o sa am timp

3. Eu plec in Septembrie cu destinatia Portugalia, unde teoretic am de stat o luna. Ma gandeam sa fac o multime de "pit-stop-uri" pana acolo, iar dupa ce ajung la destinatie, sa fac cel putin o iesire saptamanala in afara tarii, folosind biletul asta.
Eu mai plec cu o colega, care va ramane in Spania, dar cu care probabil ca voi organiza majoritatea "iesirilor".

Mai exista persoane care ar fi dispuse la asemenea calatorii prin Europa?

Eventual sa ne interesam mai multi de preturile de cazare, orare, chestii de vizitat, etc. Sa plecam din tzara oarecum impreuna sau sa ne vizitam prin ce orase ne ducem, fiecare gasind cazari ieftine pentru ceilalti samd.

Astept raspuns la oricare dintre punctele de mai sus ;)


Am mers cu interrail pâna acum prin toata Europa,si chiar este o chestie super -buna.
1.În ceea ce priveste oararele,site-ul cel mai bun este
  http://reiseauskunft...e/bin/query.exe  Dar atentie mare la planificare,caci se poate întâmpla urmatoarea situatzie : de exemplu eu cautam legaturile dintre Paris si Amsterdam,si am facut o simulare.Pe web am cautat o legatura pentru ziua în care ma aflam,adica miercuri dar eu urma sa merg de la PAris la Amsterdam în week-end si trrenurile pe care le-am gasit nu mai existau in week-end.Deci atentie mare cum factezi simularile!
2.Eu am utilizat interrailul sa ma întorc si acasa.De fapt locuiesc la Nice,în Franta dar în vacante vin la Timisoara.Trebuie sa recunosc ca am marele noroc de a sta în doua orase de frontiera si astfel economisesc mult.Pentru a merge de la Timisoara la Nice cumpar de obicei 2 regiuni,cea care cuprinde Italia si una cu Ungaria.Pentru tarile din est ca ungaria,grecia nu e prea mare afacere,dar pentru Franta,Marea Britanie,Germania se merita.Un drum dus-întors Paris -Nice e la 160€,iar un interrail este 130.
3.Atentie mare la acte : daca suntetzi cetateni români si ati cumparat interrailul din Ro,totul este OK.Dar o data am avut o problema : am cumparat interrailul din Franta si m-am plimbat doar prin Franta,dar având pe passaport titlul de sejur frantuzesc m-am trezit cu o amenda,caci cica tara mea de rezidenta este Franta,si ca atare nu am dreptul sa calatoresc prin Franta.Nu a fost decât un controlor mai zelos,dar de atunci am aratat daca a fost nevoie buletinul românaesc la control.
4.Pretul la agentiile de voiaj românesc sunt exact cele de pe net,doar ca pe net trebuie sa specificatzi clar de la început ca tara de rezidenta e Romania si nu tara în care vetzi merge.
5.Pentru tari ca italia,nu prea se fac controale pe calea ferata,iar în Suedia te controleaza si la firele din par.
Asa ca atentie la acte !

  Cine mai doreste informatii ,adresa mea de mail :
      [email protected]
  Si de asemeni daca trecetzi pe Coasta de Azur,pe la Nice cine are chef poate sa treaca pe la mine,si contra unui viitor schimb poate sta si la mine,daca nu "mai creol".O data am avut noroc sa înoptez la un suedez acasa,si peste vreo 5 luni m-a vizitat pe coasta .

#26
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Azi la știrile de la ora 7, de la Pro(s)TV - Ioan Gyuri Pascu jefuit în trenul de Viena, a dormit dus, și s-a trezit fără bani în buzunar  :deadtongue:

#27
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Din nou, știrile de la 7 de la Pro(s)TV: cică au vrut să spargă cu ranga compartimentul în care era șeful de la poliția TF, însărcinat cu protecția călătorilor  :coolspeak:  Și în plus, ar fi reușit să smulgă vreo două încuietori :nonobad:

Cine mai circulă cu acest tren....  :bicycle:  :wave:

#28
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006

View PostDanCld, on Apr 2 2006, 19:16, said:

Din nou, știrile de la 7 de la Pro(s)TV: cică au vrut să spargă cu ranga compartimentul în care era șeful de la poliția TF, însărcinat cu protecția călătorilor  :coolspeak:  Și în plus, ar fi reușit să smulgă vreo două încuietori :nonobad:

Cine mai circulă cu acest tren....  :bicycle:  :wave:

Fratilor, nu o fi d.....  atat de negru!  :notangel:

Sincer, la dus si eu am injurat acest tren, dar din alte motive. Eu nu am mai ajuns cu el in Viena ci la granita cu Austria. De acolo am fost obligati sa schimbam trenul cu un altul!!!!. La intoarcere a fost ok.  Hotel recomandat Ibis 10 minute pe jos de gara West si aproape de centru!!! Site-ul pe care am facut rezervarea www.hotelscentral.com

#29
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
care a fost, daca nu te superi, motivul pt. care ati fost obligati sa schimbati trenul? ati intirziat mult?

#30
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006

View Postmihail75, on Apr 4 2006, 18:47, said:

care a fost, daca nu te superi, motivul pt. care ati fost obligati sa schimbati trenul? ati intirziat mult?
Intarziere a fost cauza. Am ajuns in Bundapesta la ora la care trebuia sa plecam. Am ajuns in Viena cu aproape 4 ore intarziere

#31
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006
A mai fost cineva cu trenul in Grecia?...la Salonic mai precis...am auzit despre Balkan Flexipass, am gasit pe net diverse orarii de mers (unele chiar nu coincid), dar as dori impresii ale celor care au calatorit efectiv: se respecta orarul de mers, se sta mult in vami, conditiile de calatorie sunt decente, cusetele sunt confortabile si curate, cat costa efectiv calatoria?...din Salonic pana in statiunea unde v-ati petrecut concediul cu ce v-ati deplasat?...daca exista autobuze locale (sau trenuri locale) de unde se pot lua, cat costa, cum se calatoreste cu ele?...prea multe intrebari, poate, dar calatoresc cu fetita mea si nu as vrea sa ma ia prin surprindere ceva legat de conditii in acest concediu...cu multumiri, Giliola

#32
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Am folosit si eu Balkan Flexipass, cel cu 5 zile din o luna calendaristica. O sa bifezi 2 zile la dus si 2 la intors, astfel ca mai ramai cu o zi, pe care o poti folosi in decurs de o luna de la ziua primului drum. Poti sa dai o fuga la mare sau la munte intr-un weekend, adica sa pleci dimineata si sa vii seara. Asta evident dupa ce vii din Grecia, nefiind nevoie sa mai platesti decat rezervarea de loc, adica foarte putin (1-2 lei, parca).
Eu am luat biletul de la agentia Wasteels Travel, aflata chiar la intrarea in Gara de Nord, 'la coloane'. Poti sa-l iei si de la agentiile CFR, dar eu am apelat la ei pentru ca mi s-au parut mult mai profesionisti.
Cat despre drumul cu trenul... e destul de plictisitor, mai ales ca in Bulgaria nu prea ai ce sa vezi. Se pleaca in jurul pranzului din Bucuresti si se ajunge in Salonic la 7 dimineata, a doua zi. Cu politia de frontiera nu sunt probleme, atata timp cat esti acoperit de documente si ai banii necesari. Este enervant ca trebuie sa prezinti de multe ori biletul la nu stiu cati controlori, care parca nu se mai termina.
Eu am facut marea greseala sa nu iau la cuseta sau vagon de dormit la dus, insa am remediat acest lucru la intoarcere, si s-a vazut diferenta de confort. E incomparabil, mai ales ca aici nu te controleaza decat ofiterii de frontiera si vamesii. Am luat la vagon de dormit iar conditiile erau decente: curatenie, asternuturi curate.
La Salonic am luat alt tren spre Atena (nu am mai platit nimic in plus, era acoperit de Balkan Flexipass; insa trebuie sa iei loc pe scaun la agentia de bilete), de la ora 8. Acest tren opreste si la Katerini (microbuz sau autocar spre Paralia, Olympic Beach), Platamonas si Leptokaria. Daca trebuie sa ajungi insa in Halkidiki, probabil ca sunt autocare. Intrebi la 'informatii' in gara din Salonic.
Concediu cat mai placut!

#33
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006
[quote name='nic_biso' date='May 4 2006, 19:21' post='1475921']


Multumesc mult pentru informatii, nic :)...si raman recunoscatoare cui imi mai spune cate ceva despre drumul thessaloniki-psakoudia (sau alta localitate de pe bratul sithonia)...
giliola

#34
crissa

crissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.05.2006

View Postnic_biso, on May 4 2006, 19:21, said:

Am folosit si eu Balkan Flexipass, cel cu 5 zile din o luna calendaristica. O sa bifezi 2 zile la dus si 2 la intors, astfel ca mai ramai cu o zi, pe care o poti folosi in decurs de o luna de la ziua primului drum. Poti sa dai o fuga la mare sau la munte intr-un weekend, adica sa pleci dimineata si sa vii seara. Asta evident dupa ce vii din Grecia, nefiind nevoie sa mai platesti decat rezervarea de loc, adica foarte putin (1-2 lei, parca).
Eu am luat biletul de la agentia Wasteels Travel, aflata chiar la intrarea in Gara de Nord, 'la coloane'. Poti sa-l iei si de la agentiile CFR, dar eu am apelat la ei pentru ca mi s-au parut mult mai profesionisti.
Cat despre drumul cu trenul... e destul de plictisitor, mai ales ca in Bulgaria nu prea ai ce sa vezi. Se pleaca in jurul pranzului din Bucuresti si se ajunge in Salonic la 7 dimineata, a doua zi. Cu politia de frontiera nu sunt probleme, atata timp cat esti acoperit de documente si ai banii necesari. Este enervant ca trebuie sa prezinti de multe ori biletul la nu stiu cati controlori, care parca nu se mai termina.
Eu am facut marea greseala sa nu iau la cuseta sau vagon de dormit la dus, insa am remediat acest lucru la intoarcere, si s-a vazut diferenta de confort. E incomparabil, mai ales ca aici nu te controleaza decat ofiterii de frontiera si vamesii. Am luat la vagon de dormit iar conditiile erau decente: curatenie, asternuturi curate.
La Salonic am luat alt tren spre Atena (nu am mai platit nimic in plus, era acoperit de Balkan Flexipass; insa trebuie sa iei loc pe scaun la agentia de bilete), de la ora 8. Acest tren opreste si la Katerini (microbuz sau autocar spre Paralia, Olympic Beach), Platamonas si Leptokaria. Daca trebuie sa ajungi insa in Halkidiki, probabil ca sunt autocare. Intrebi la 'informatii' in gara din Salonic.
Concediu cat mai placut!
AM SI EU UNELE INTREBARI UNDE GASESC MERSUL TRENURILOR INTERNATIONAL SI DACA MAI PLATESTI CEVA IN PLUS DACA MERGI CU VAGONUL DE DORMIT , BINENTELES DACA MERGI CU BILET BALKAN FLEXIPASS(DACA DA CAT MAI TREBUIE PLATIT?). VA MULTUMESC!

#35
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006
Crissa, mersul trenurilor international...poate pe bahn.de, daca te descurci in germana...la noi e in constructie dintotdeauna :))...eu stiu ca la vagonul de dormit platesti in plus cuseta (in compartiment cu 3 cusete, 11,5 eur de persoana; in compartiment cu 2 cusete, 16,5 eur de persoana)...asta in plus fata de cei 80 eur dus/intors...e cam scumput, faci mult pe drum, insa e mai confortabil decat cu autocarul, mai ales cand ai si copii dupa tine...
sa avem o zi buna!
giliola

#36
crissa

crissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.05.2006

View Postgiliola, on May 10 2006, 09:08, said:

Crissa, mersul trenurilor international...poate pe bahn.de, daca te descurci in germana...la noi e in constructie dintotdeauna :))...eu stiu ca la vagonul de dormit platesti in plus cuseta (in compartiment cu 3 cusete, 11,5 eur de persoana; in compartiment cu 2 cusete, 16,5 eur de persoana)...asta in plus fata de cei 80 eur dus/intors...e cam scumput, faci mult pe drum, insa e mai confortabil decat cu autocarul, mai ales cand ai si copii dupa tine...
sa avem o zi buna!
giliola
  MERSI  GILIOLA ,AM FOST ASTAZI LA AGENTIA DE VOIAJ SI AM AFLAT DAR ESTE DESTUL DE SCUMP SI NOI FACEM DIN DEVA CAM 27 DE ORE CEEA CE E FOARTE MULT, DACA AVEAM CU CINE MERGE INCERCAM CU MASINA DAR ASA IN 2 E EXPENSIV SI CRED CA O SA MERGEM CU AUTOCARUL DAR DEPINDEM DE AGENTIE ,E DESTUL DE COMPLICAT VREM SA STAM 7 ZILE IN THASSOS SI 7 ZILE IN HALKIDIKI (DEPINDE UNDE NE POATE REZOLVA AGENTIA : Psakoudia SAU KASANDRA),CEAO, MAI TINEM LEGATURA!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate