Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cu trenul prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
1224 replies to this topic

#37
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Autocar e minim 60e (215RON) trenul e 80e + 120RON cuseta dubla (407RON)adica dublu.
Varianta 1 este sa intepenesti in scaun dar sa nu pui mana pe valize iar varianta 2 e sa visezi frumos dar schimbi in Thesalonic si e mai scump. 18e ii recuperezi cu un drum pana la Athena(dus intors). Au fost si cazuri cand nu s-a stampilat a 2-a zi deci inca o calatorie gratis. Fata de avion este insa o optiune buna ca numai taxa de aeroport e 55e si tot trebuie sa schimbi mijlocul de transport.  
Cu masina proprie e numai benzina 80-90e si mai dai spaga la bulgari plus taxe, oboseala, nu-mi pare cu mult mai bine ca in autocar.
Eu personal am zis sa nu mai aud de autocar. Acum o sa vad daca fac economie sau nu :)

#38
trancedi

trancedi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2006

View PostKITZU, on Jul 7 2006, 14:30, said:

Autocar e minim 60e (215RON) trenul e 80e + 120RON cuseta dubla (407RON)adica dublu.
Varianta 1 este sa intepenesti in scaun dar sa nu pui mana pe valize iar varianta 2 e sa visezi frumos dar schimbi in Thesalonic si e mai scump. 18e ii recuperezi cu un drum pana la Athena(dus intors). Au fost si cazuri cand nu s-a stampilat a 2-a zi deci inca o calatorie gratis. Fata de avion este insa o optiune buna ca numai taxa de aeroport e 55e si tot trebuie sa schimbi mijlocul de transport.  
Cu masina proprie e numai benzina 80-90e si mai dai spaga la bulgari plus taxe, oboseala, nu-mi pare cu mult mai bine ca in autocar.
Eu personal am zis sa nu mai aud de autocar. Acum o sa vad daca fac economie sau nu :)

Adica autocar 60Euro NUMAI dus. Iar cu flexipass inseamna dus-intors. Pe mine ma intereseaza varianta de autocar si ma jos de 120 euro (Paralela 45) nu am gasit. Daca ai/ati gasit voi, va rog spune-ti-mi si mie!!!!!!
Numai bine:D

#39
ama391

ama391

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2006
am gasit un site ff tare despre transportul cu trenul...intrati sa vedeti...e unul londonez, fiind axat pe traseul "londra-orice oras din lume"..dar iti da toate info posibile...
http://www.seat61.com/Turkey2.htm
drum bun !

#40
D.Adrian

D.Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 09.11.2004
De cateva zile mi s-a pus pata sa merg la Minsk in Belarus.
Stie cineva o modalitate de a ajunge acolo, agentii de turism care ofera transport pana acolo sau orice altceva ?
As vrea sa merg cu trenul sau cu autocarul, deci fara de avion cu care as putea sa merg facand escala la Viena (am citit pe tarom.ro).
Multumesc !

#41
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Tocmai in ... Coreea de Nord a Europei vrei sa mergi ? Mai bine incearca o Elvetie a Balcanilor : Muntenegru /

Minsk:
[ http://www.punchdown.org/rvb/F15/Minsk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Muntenegru
[ http://www.visit-montenegro.org/imgs/4-v.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
D.Adrian

D.Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 09.11.2004

View Postkingblana, on Aug 13 2006, 00:08, said:

Tocmai in ... Coreea de Nord a Europei vrei sa mergi ?

Da, ai idee cum ajung acolo ?

#43
costy31

costy31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 22.07.2006
din katerini pana in salonic biletul este 3,1 euro...dus-intors 5 euro. vagoanele lor sunt super nu se compara cu ale noastre, seamana doar  cu sageata albastra de la noi..dar e mai misto.....compartiment mare( dublu) de joaca ptr copii, aer conditionat, mocheta pe holuri, nu  am vazutsa se fumeze in tren,... Din katerini in Paralia Katerini, se poate ajunge cu autobuzul..1,1 euro, la fel si invers. Biletul se gaseste la automatul de bilete din statii. Poti face semn cu mana si autobuzul  te ia de unde vrei. La fel, autobuzele lor au aer conditionat....

Edited by costy31, 14 August 2006 - 13:51.


#44
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
De ce doar cu trenul sau cu autocarul? Esti masochist sau iti place sa traiesti tare?  :D
Am cautat transport, dar nu prea am gasit. Incearca la o agentie CFR si vezi daca pot sa iti rezolve vreun bilet. Dar cred ca trebuie sa schimbi trenul de vreo 2-3 ori pana ajungi. Si pe deasupra, cred ca ajungi in vreo 2 zile!
Iar cu autocarul prin Ucraina si Belarus (chiar daca ar fi) nu m-as aventura. Nu stiu in secolul XXI cum e, dar prin anii '90 stiu ca erau probleme destul de mari cu siguranta pe drumurile ucrainene.

#45
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostD.Adrian, on Aug 10 2006, 13:47, said:

De cateva zile mi s-a pus pata sa merg la Minsk in Belarus.
Stie cineva o modalitate de a ajunge acolo, agentii de turism care ofera transport pana acolo sau orice altceva ?
As vrea sa merg cu trenul sau cu autocarul, deci fara de avion cu care as putea sa merg facand escala la Viena (am citit pe tarom.ro).
Multumesc !


Uita-te pe www.bahn.de pentru trenuri. Este o varianta cu schimb la Kiev dar sunt doar cateva minute intre un tren si altul. Alta varianta este via Polonia cu schimb in Varsovia si Cracovia care pare mai ok. Ca si numar total de ore faci in jur de 40 de ore. Cu autocarul e si mai complicat in sensul in care ai legaturi doar din Cehia, Polonia, Germania.

#46
D.Adrian

D.Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 09.11.2004
Ok multumesc, se pare ca o varianta convenabila ar fi sa iau trenul Bucuresti-Chisinau iar apoi Chisinau-Minsk. Total 37 ore.

#47
GENOCLAUDIU

GENOCLAUDIU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2006

View PostD.Adrian, on Aug 24 2006, 02:52, said:

Ok multumesc, se pare ca o varianta convenabila ar fi sa iau trenul Bucuresti-Chisinau iar apoi Chisinau-Minsk. Total 37 ore.

sa ne povestesti cum a fost cand vii si ruta aleasa ,ca si pe mine ma interesa traseul ca am niste prieteni la minsk si chiar si din perspectiva jocului romaniei . is curios si eu cum e prin fosta URSS.

#48
zipperboy

zipperboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.09.2006

View PostD.Adrian, on Aug 24 2006, 02:52, said:

Ok multumesc, se pare ca o varianta convenabila ar fi sa iau trenul Bucuresti-Chisinau iar apoi Chisinau-Minsk. Total 37 ore.

Daca mergi prin ungaria si slovacia pana in polonia si apoi iei spre dreapta spre Brest cu trenul.

Prin polonia e cel mai siplu cred ca.

Viza de unde trebuie procurata? Din Bucuresti, inainte de plecare sau la granita?

#49
asshole

asshole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.09.2006
Tocmai ce m-am intors ieri de la Viena cu trenul Bucuresti Nord - Viena Westbahnhof. Am calatorit la vagon de dormit, clasa I, impreuna cu prietena mea. Biletele au costat un pic peste 10.000.000 ROL (zece milioane lei vechi).

Imediat ce a venit controlorul dupa ce a plecat trenul din gara Bucuresti, ne-a spus ca in Romania si Austria suntem in siguranta, dar pe teritoriul Ungariei e bine sa stam cu usa incuiata, PLUS sa punem scara pentru urcat in patul cel mai de sus in dreptul ei (!), pentru ca urca hoti care descuie (!) usa incuiata. Bineinteles ca nu am mai putut dormi pe teritoriul Ungariei (ceea ce a anulat complet avantajul vagonului de dormit peste un vagon normal), si la dus chiar a incercat cineva sa descuie usa si sa intre peste noi. Am incuiat-o la loc si am inceput sa vorbesc tare in compartiment, la care s-au speriat si au fugit din vagon. Usa se deschidea oricum spre exterior asa ca scara pusa in fata ei pe interior ar fi fost doar un inconvenient minor pentru hoti. Solutia, dupa cum ne-a explicat o doamna patita din compartimentul vecin, la intoarcere, era sa pui scara in fata, sa o fixezi de usa jos si sa o legi cu ceva rezistent de clanta, ca sa nu poata fi deschisa usa chiar odata descuiata.

La intors am cerut socoteala controloarei, care a spus ca nu poate face nimic, ca si pe ea au jefuit-o de vreo 5 ori, si ca nu au jurisdictie in Ungaria, unde sunt obligati (?!?) sa nu se bage peste politia lor. Ne-a spus ca a transmis mai sus reclamatiile dar firma ei nu poate sa faca nimic in privinta asta. Am incercat argumentul de bun simt (ca nu inseamna ca se baga peste politia lor daca pur si simplu angajeaza un om sa stea treaz pe hol pe durata calatoriei ca sa tipe la hoti daca intra), si argumentul economic (ca daca nu o fac, firma ei nemotivata va pierde bani fiindca eu nu mai merg cu ei, si deci ar avea o ratiune sa o faca), insa nici unul nu a functionat si femeia a plecat plictisita de naivitatea mea. Una peste alta, probabil sunt intelesi cu hotii, iau un procentaj ceva, pentru ca e prea putin probabil sa fie atatea plangeri de atata vreme si sa nu fi facut nimeni nimic.

Trenul nu a intarziat decat 30 de minute la intoarcere, iar vamesii au fost OK peste tot. Dar va recomand un low-cost (Sky Europe are zboruri spre Bratislava, de unde se ajunge in Viena cu shuttle-bus in mai putin de 2 ore la Viena si e inclus in pret - si pretul era si mai ieftin decat trenul la vagon de dormit) oricand. Nu va dati banii banditilor (ma refer si la aia la care credeti voi, si la CFR/OEBB).

#50
razvan_2002

razvan_2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2006
Sa-mi spui si mie te rog Adrian care varianta e cea mai buna pana la urma si cat costa, pentru ca chiar ma intereseaza sa merg si eu in curand la cineva in Minsk

#51
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
60 de euro e dus-intors pana in Paralia trecand prin Salonic ! Totusi depinde ce noroc ai de oameni inauntru : la ducere am facut 14 ore, la intoarcere 24. Sincer as prefera masina ca e cea mai rapida dupa avion. Eu zic ca in 10-11 ore ai ajuns daca ai noroc sa nu stai prin vami (si am vazut ca masinile mici treceau imediat)

#52
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
masina proprie

#53
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Avand in vedere ca, la momentul cand aveam nevoie, am cautat un topic de genul asta, m-am gandit sa postez aici pretul pe diferite rute internationale cu trenul, poate mai are cineva nevoie si ii e mai usor sa gaseasca aici. Precizez ca preturile pentru rutele internationale directe, precum si mersul trenurilor pentru traficul international pot fi gasite pe www.cfr.ro/calatori. Din experienta proprie, preturile date in euro acolo nu sunt chiar 100% conforme cu realitatea.

Sa incepem (preturile sunt pt dus-intors):
1. Bucuresti - Viena. 520 de lei la vagon de dormit 2 lupi/cabina, 450 lei loc la cabina de 3 lupi, 320 de lei cls. a II-a. Ca experienta personala, n-am avut probleme, are si un vagon bar, unde poti sa bei linistit o bere. Vagoanele dormitor sunt f. curate. Ajungi in vama pe la 1-2 noaptea, vamesii au fost draguti.
2. Bucuresti - Koln. 1350 de lei 2 persoane (vreo 720 de lei o sg. persoana). Reducerea pt 2 pers. venea de la nemti, cu sparpreis (trebuie sa ai o sambata seara in germania). Cu vagonul de dormit 2 pers/cabina pana in viena, apoi asteptat (plimbat) vreo 2h, apoi luat un rapid foarte curat pana in Koln. Rapidul asta a facut vreo 10 ore. Destul de suportabile, in fiecare compartiment erau prize pentru laptop si trenul avea si vagon restaurant foarte frumos, cu preturi ok, pentru ei, mari pentru noi (cam 10 E un meniu si vreo 4 E o bere). Partea proasta e ca eu si prietena mea suntem nefumatori, si n-am mai gasit locuri decat la fumatori (rezervarea o faci tot din bucuresti). N-a fost foarte neplacut, dar....
3. Bucuresti - Innsbruck 650 lei o pers. la vagon de dormit 2 p/cabina, 430 de lei daca vrei sa mergi la vagon clasa. Pana in Viena la vagon de dormit, de acolo e legatura in 20 de min (ajunge in Viena la 9:10 si legatura e la 9:30) cu un IC care merge la Zurich. Toata smecheria e sa cereti cand faceti rezervarea bilet pana la Sargans, prima localitate din Elvetia, deoarece pt tranzit pe OBB (caile ferate austriece) se acorda 70% reducere pe parcursul in Austria. Altfel, daca era bilet pana in Innsbruck doar, era 920 de lei. Am avut noroc cu doamna de la agentie.
4. Bucuresti - Istanbul. 360 de lei la vagon de dormit 2 pers/cabina.


Cam asta e ce am experimentat eu pe pielea mea. Ce pot sa zic e ca vagoanele de dormit de la CFR sunt foarte confortabile. Preturile fata de tarifele unei companii aviatice de linie regulata sunt cam la jumatate, din cate am observat. Avantajul e ca preturile nu se modifica de la zi la zi, si poti returna biletul daca te razgandesti. In rest, daca iti place sa mergi cu trenul (personal nu recomand decat la vagonul de dormit), e foarte frumoasa calatoria. Mai ales prin austria, prin munti... Ca timp, nu faci mai mult decat cu masina, avantajul e ca ajungi cat de cat odihnit la destinatie.

Daca mai aveti si voi experiente personale si stiti preturi catre diferite destinatii, puneti-le aici, poate folosesc cuiva. Avantajul e ca preturile la tren raman cat de cat constante, deci cineva isi poate face o idee.

In rest, toate bune!

#54
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006
As mai agauga :

Bucuresti-Praga: aproximativ 500 ron la clasa a IIa, cu loc rezervat, dus intors. pentru vagon de dormit se mai plateste in jur de 170 rom dus intors.

Bucuresti-Budapesta : in jur de 220 ron, fara vagon de dormit, dus intors.

Mie personal mi se par destul de ridicate preturile la CFR, insa de craciun am facut reervare ptr praga si ma duc cu trenul...caci curse directe de avion nu am gasit la preturi accesibile :D

insa de la anul, cand vor intra pe piata mai multe comapnii aeriene low-cost, calatoriile cu trenul se vor imputina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate