Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

problemeee

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
salut toti webmasterii
m-am apucat de cateva zile de un site in care trebuie sa fii logat ca sa poti vedea continutul lui.
am  cateva probleme si intrebari la construirea site-ului:
1) deoarece sunt incepator si nu stiu alte solutii, am vrut sa inglobez o pagina din site (care nu trebuie sa o vada decat cei logati) prin urmatorul procedeu: am facut pagina html, am copiat codul intr-un script php , iar in fata am pus un echo. problema este ca au conflict ghilimelele "'"'''""''''' :cursing: .cum pot rezolva problema ?
2) vreau sa fac o chestie asemanatoare cu cea din poza pe care am atasat-o, care sa apara cand sunt cu cursorul in fata unei poze din site
3)

Attached Files



#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pai fa si tu in asa fel incat ghilimelele de la echo sa fie diferite de cele din codul tau
referitor la a doua problema, ala e tag-ul TITLE care se aplica linkurilor

<a href="#" title="AICI TEXTUL ALA">link</a>

#3
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

View Postagain, on May 1 2006, 23:23, said:

pai fa si tu in asa fel incat ghilimelele de la echo sa fie diferite de cele din codul tau
referitor la a doua problema, ala e tag-ul TITLE care se aplica linkurilor

<a href="#" title="AICI TEXTUL ALA">link</a>
cumva se punea \ in fata ', adica \' ???...oricum...nici asta nu merge :((((( :cursing:
si am uitat: intrebarea 3
cum fac sa pun sunet la butoane ?...cand ma duc cu mousu in dreptul lor sa faca un mic click ?
se face in flash, si numai in flash ?

Edited by 355, 02 May 2006 - 09:37.


#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
\" in loc de "

sau

\' in loc de '


#5
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
la 2) a raspuns kleampa
la 3) da

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
în loc de echo poţi să închizi tagul php ?> şi bagi codul html.... (desigur, DUPĂ ce verifici cât de logat este userul)

#7
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
intrebare 3 pls....am facut un edit

#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
3) da (din nou) se face in flash. s-ar putea face si cu javascript da e complicat si nu cred ca merita.

#9
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

View Postadd, on May 2 2006, 11:00, said:

3) da (din nou) se face in flash. s-ar putea face si cu javascript da e complicat si nu cred ca merita.
k...acu tre sa mai ma uit si in flash  :worthy: sa vad cum fac butoanele  :naughty: ....ms add

#10
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
sal din nou....acum am invatat sa fac si butoane  :P ..... dar mai este o problema: situl este facut in dreamweaver, iar ca sa pun butonul facut in flash, ori pun direct filmuletul acela(dar trebuie sa fac mai intai click pe el...ca sa se activeze butonul), ori as putea sa il pun in folderul din dreamweaver la butoane si sa il redenumesc,ca sa il pacalesc cum ar veni...dar faza asta am incercat-o si nu a mers...facea o eroare  :cursing: ...si era tot imaginea butonului original oricum :deadtongue: ...intrebarea este cum sa fac sa vada dreamweaveru butonul facut de mine ca pe un.....buton ??? multumesc tuturor care m-au ajutat si care sper ca ma vor ajuta in continuare

Edited by 355, 05 May 2006 - 11:04.


#11
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
cred ca tu nu intelegi treaba asta deloc... bravo, l-ati convins sa ia js, flash, html si restul dintr-o inghititura!

cand flaci acele butoane in flash, specifici (tot in flash) cu ajutorul action script ce anume sa faca acele butoane. salvezi ca si flash si il pui in pagina ta html ca si object.

#12
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

View Postaolex, on May 5 2006, 12:08, said:

cand flaci acele butoane in flash, specifici (tot in flash) cu ajutorul action script ce anume sa faca acele butoane. salvezi ca si flash si il pui in pagina ta html ca si object.
stiu sa fac butonul cand il apas sa se duca la adresa care vreau eu...dar nu stiu sa-l fac sa-l vada dreamweaverul ca pe un buton (cum are el "Flash buttons")....imi poti sa o bucata de cod...ceva de genu asta ?

#13
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nu se poate asta. flash nu o sa poata sa interactioneze cu el. in interiorul flash-ului o sa ii spui cum se comporta, nu o sa il modifici ca link in dreamweaver.

#14
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
oky....am inteles....ms de sfaturi... :huh:

#15
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

View Posti0nutzb, on May 2 2006, 10:39, said:

în loc de echo poți să închizi tagul php ?> și bagi codul html.... (desigur, DUPĂ ce verifici cât de logat este userul)
si cu as putea sa fac treaba asta ...?...idei...ceva...?
deci eu verific daca persoana respectiva este logata,daca nu este...cum as putea opri rularea pagini ?

#16
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
header("Location:eroare.php");

#17
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
poti fi putin mai explicit miromulus pls ?  :)

#18
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Acum m-am uitat ceva mai atent prin topic dar vad ca nu esti decis cum vei face verificarea userului. Aici ai doua variante: cookies si sesiuni.

Apoi, ca sa rezolvi problema verificarii faci ceva de genul (scriu generic, nu copia mot-a-mot):

<?
if (userul_nu_este_logat)
{
   header("location:login.php");
}
else
{
?>
<html><head></head>
<body>
Pagina ta
</body>
</html>


<?
}
?>

Edited by miromulus, 11 May 2006 - 23:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate