Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa faci bani in Romania!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Sunt convins ca multi dintre noi se gandesc cum sa inceapa o afacere cinstita, care sa mearga bine si sa se extinda in viitor.
Programator de meserie, m-am gandit si eu de multe ori sa deschid o firma de software. Problema unei asemenea firme sunt insa proiectele. Daca ai proiecte atunci firma va merge bine, altfel este supusa falimentului.
Trecand peste introducere, postez aici linkul catre un articol din ziarul Ziua care pe mine m-a linistit definitiv:
http://www.ziua.ro/d...data=2006-05-02

Daca asa se fac afacerile in Romania atunci sansele de a reusi sunt aproape nule (asta daca nu te cheama Tariceanu, Vladescu, Nicolai, etc.).

#2
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@mdc : sunt programator de felul meu.
Sfat gratuit (nu dau multe, dar dau dinalea bune) : Fa-ti firma, lucra la extern si intra in contact cu Romania, minim. MINIM.

Vei fi fericit, te vei casatori cu o fata frumoasa, vei conduce o masina sport, vei face concedii in strainatate, etc.

Romania ii buna de locuit. Sincer, ce altceva crezi ca poti face aici?

#3
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Usor de spus greu de facut :)

Si unde anume gasesti tu proiecte din afara? Pe site-uri de gen Rent a coder sunt slabe sanse sa gasesti proiecte adevarate. Si cu cele de cateva sute de dolari nu se face mare branza.

O parte din sfaturile tale deja mi s-au indeplinit: am o sotie extraordinara si am calatorit afara.

Edited by mdc, 01 May 2006 - 22:25.


#4
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
acolo in ziar e altceva, nu-i prb, de preferat ar fi sa faci un soft si dupa ce il termini sa iti faci firma, se poate ai nevoie de incredere si ambitie

#5
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
Daca mergi pe soft se prea poate sa nu faci nimic ca doar cine cumpara asemenea produse cand in Romania mai mult se traieste ca in Evul Mediu decat in secolul XXI? Din ce am mai citit si eu si m-am interesat in Romania merg micile afaceri sau daca ai ceva bani chestiile mai extravagante dar costisitoare precum fermele se struti , vipere si alte asemenea oratanii.  :D  
In general oamenii vad ca se orienteza spre gogosarii , covrigarii chestii de astea ce nu necesita mari investitii.
De curand m-am interesat si de afacerile sub franciza da e nevoie de bani....de la 5000 euro in sus. Se pot face afaceri in Romania insa depinde cati bani esti dispus sa pui la bataie si sa-i risti. :lol:

#6
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Si mie mi s-a parut interesanta ideea de a avea un magazin tip franciza(Fornetti, etc.). Riscul de a pierde banii este redus, dar nu stiu care sunt profiturile. Aveti idee cat se castiga dintr-un magazin Fornetti care este destul de bine pozitionat si care are suficienti clienti zilnici?

#7
thesmartway

thesmartway

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.06.2005
Salut.

Si eu am facut bani, vanzat diverse chestii pentru afara la americani.

Din pacate, fiind si cu facultatea pe care vreau sa o termin nu m-am putut concentra si ce am facut a fost ceva destul de slabut, fiind insa tinut in loc si din lipsa unui produs nou, si neavand nici suficienti bani pt a ma risca sa  angajez pe cineva sa-mi faca un nou produs.

Mi-am dat seama insa ca se POT vinde lucruri chiar de cacat facand profituri imense. Traiasca americanii ;)

Deci, vezi la ce te pricepi, studiaza piata si eventual fa un produs software pe care sa-l poti vinde pe piata americana si vest europeana prin Internet.

Nu e f complicat. Daca ai o idee concreta de un produs, putem face un parteneriat iar eu sa te ajut cu partea de marketing si vinzare.

#8
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
eu vand software de vreo 4 ani...

acum nu te astepta sa-ti dea cineva mura in gura, trebuie sa muncesti pentru asta - asa este normal oriunde in lume, numai noi romanii suntem naivi si credem in ingerashi care o sa ne spuna cum sa facem bani pe forumuri.
daca as sta si ti-as vorbi o ora despre ceea ce fac eu probabil ai avea succes - insa asta inseamna sa-mi iau painea de la gura.
asa ca la munca : citeste mult, incearca... daca nu merge ia-o de la capat...

#9
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
si eu vreau sa incep ceva si in acest domeniu web/software, am mai multe optiuni, un site web care sa ofere ceva nou care sa prinda, sa urce repede fara o mare investitie in marketing, un site sigur dar cu o crestere mai lenta si rofiturile sa le bag in marketing, sa fac soft pentru companii si sa caut in strainatate clienti, un soft pentru masa cu o investitie mai mare in marketing sau un shop online.

Prefer prima varianta si cea cu soft pentru companii, dar prima e riscanta si daca nu  e o idee buna pierd bani si timp degeaba, cea mai buna ar fi  crearea de software pentru companii mici, piata e destul de saturata dar se poate face ceva mai bun, marketingul si concurenta este prb ca cerinta exista, treaba e ca trebuie sa te bati cu firme de zeci/sute de angajati si cu cifre de afaceeri enorme ceea ce pare imposibil pentru un student

#10
BoByTzA

BoByTzA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.07.2006
Eu zic asa: daca ai posibilitatea si esti un programator cat de cat tare merita sa incerci. Nu o sa-ti dau foarte multe informatii insa daca ai incercat vreodata sa faci un program de gestiune si ai un astfel de proiect dezvolta-l, posteaza un link ceva catre un demo si ma pronunt. Mai este o problema noi romanii nu ne gandim decat la bani, multi bani care sa vina dintr-o data, si asta nu e bine dupa arerea mea, eu sunt de parere ca mai bine iei mai putini bani bani dar mai des. Daca te bagi la programe de gestiune ptr magazine medii, nu mari supermarket, si le scoti la 100 Euro (aproximativ) contacteaza-ma si o sa facem treaba, iti garantez ca se vand daca vrei. Majoritatea celor care fac asta in acest moment o fac pe bani multi si nu sunt rentabile decat acolo unde este impus de lege, dar acolo deja zarurile au fost aruncate, asa ca mai raman magazinele mijlocii care cu greu vor supravietui dupa 2007, sa nu  mai vorbesc de cele mici. Daca vrei sa ma contactezi intra pe www.promotionale.lx.ro la sectiunea CONTACT si trimite prin formularul de contact cea ce ai de spus numai prin acel feedback va ajunge la mine. Nu pot lasa adresa de mail pentru ca ma feresc de spam si nu vreau sa stau sa fac curat in adresa de mail. Astept

#11
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
mai programatori voi nu vedeti ce scrie exosyphen, lucrati numai la export, da-le naibii de programe de gestiune pentru magazinele din .ro ca daca te multumesti cu putin o sa ajungi sclav toata viata si ai sa stai cu parintii sau in chirie pana la 50 de ani,

#12
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
afacerile se fac afara :) sau faceti drumuri prin china luati nimicuri d 10$-20(mp3 playere destia) si vindetile aici la 50$ (asta e afacerea multora) .

#13
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
programele de gestiune = munca multa pe bani putini
ma rog, cu aceeasi fraza putem caracteriza 90% din ce se face in Romania in materie de software... in aceste 90% din situatii munca e doar multa... calitatea si complexitatea produsului rezultat sunt slabe.

azi am avut o zi buna asa ca va dau cateva hint-uri:
- jocuri pentru telefoane mobile (flash lite)
- aplicatii video client/server cu macromedia comm. server

daca invatati una din cele 2 tehnologii de mai sus va garantez ca veti putea obtine cel putin 1500 euro pe luna numai din freelancing. desigur, aveti nevoie de
- cunostinte solide lb. engleza
- perseverenta
- creier de programator (sanatos)

daca aveti si spirit antreprenorial puteti sa va dezvoltati propriile solutii si le vindeti viitorilor clienti. pentru asta e nevoie de un site de prezentare care sa convinga

este foarte placut sa tragi tare ceva timp si apoi sa lucrezi la alte proiecte, sa-ti permiti luxul de a explora alte domenii (partea financiara fiind acoperita, incasezi bani continuu din ce ai facut pana atunci).

Edited by Mar, 04 July 2006 - 01:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate