Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Microfon decent sau placa de sunet decenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
arhanghel200

arhanghel200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.02.2006
ok, mi-am luat un microfon ...pt mess , pt skype, etc... nu-mi trebuia mie nush ce....deci am investit 60.000      nu era bun   :confuzzled:     se auzea ca dracu de incet si trebuia practic sa-l bag in gura sa ma aud in boxe  :console:  nasol ... da am zis " ba, atata dai  atata face ...deci am investit 120.000 intr-un microfon mai prezentabil tot de desk stiti voi ...din ala de birou... da ce sa vezi?>>>nu era mai bun cu nimic ...exact ca alalalt  :confuzzled:   :death:  :deadtongue:  aici deja devenea serios !  <_<  imi trebuia deci un microfon mai scump... bun, am fost la un magazin de specialitate si mi-am tras un ... stai sa ma uit... a! ok , Dynamic 7-0015  ...nu te deranja sa-l cauti p google  :P    mare, greu... F greu... super prezentabil cu acte cu garantie, cu geanta de carat, adaptor, etc... 500.000 mii lei  ok, am ajuns akasa, am crezut ca ma sinucid, nu se auzea mai tare ca alealalte decat ca ..,parca parca mai bine... CARE ESTE PROBLEMA????? am fost la prieteni la care au microfon d la 38.000 si se aud de la distanta de juma de metru... si io trebe sa-l bag in gura sa m-aud . O fi placa mea de sunet??? adik integrata ca d-aialalta n-am! sa-mi iau placa de sunet separata? dak imi iau o placa separata o sa-mi mearga microfonu tare??? dar cum o instalez dak am deja integrata? este posibil asa ceva? pls pls pls help me!!!

#2
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006
Pe placa mea (SB LIVE Digital) am optiune sa amplific cu 20Db semnalul...vezi poate ai si tu...

#3
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Cam toate placile de sunet au acel Mic Boost (20db). Trebuie bifat neaparat pentru o auditie buna. Ciao. B)

#4
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Control Panel -> Sounds and Audio Devices -> IN tabul Volume la Advanced dai la maxim volumul pt microfon. Sau dai dublu-click pe iconita de sunte din taskbar, de langa ceas. Mie mi se aude bine asa, nu am remarcat nici o optiune pt boost, am o placa audio incorporata veche si un mic de 30.000

#5
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
Si eu am aceeasi problema ca si arhanghel200. Bine, eu am avut inspiratia sa testez microfonul si pe alt calculator, unde mergea bine si de aici am ajuns la concluzia ca nu microfonul e de vina. Si placa mea audio e incorporata si e mai veche si nu am vazut nici o optiune pentru boost. In plus fata de problema lui arhanghel200, mie imi mai apare un barait de fundal extrem de deranjant in boxe, iar vocea se aude foarte slab. Cu cat ridic volumul microfonului, cu atat creste si nivelul acelui barait. Eu credeam ca la placa de sunet e problema. Aveti cumva alta parere?

#6
Kundun

Kundun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.04.2006
schimba placa de sunet sau pune un soft mai bun si sar putea sa mearga mai bine mic

#7
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
ia vezi la volume control ->microphone..vezi daca e dat la maxim

#8
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006

View Post*Victor*, on Apr 26 2006, 04:23, said:

Si eu am aceeasi problema ca si arhanghel200. Bine, eu am avut inspiratia sa testez microfonul si pe alt calculator, unde mergea bine si de aici am ajuns la concluzia ca nu microfonul e de vina. Si placa mea audio e incorporata si e mai veche si nu am vazut nici o optiune pentru boost. In plus fata de problema lui arhanghel200, mie imi mai apare un barait de fundal extrem de deranjant in boxe, iar vocea se aude foarte slab. Cu cat ridic volumul microfonului, cu atat creste si nivelul acelui barait. Eu credeam ca la placa de sunet e problema. Aveti cumva alta parere?

Cumva asculti muzica in timp ce ridici nivelul microfonului? :D

Sau le dai spre maxim?

#9
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View PostAndrei221, on Apr 26 2006, 13:32, said:

ia vezi la volume control ->microphone..vezi daca e dat la maxim
E la maxim.

View PostBurzum, on Apr 26 2006, 19:31, said:

Cumva asculti muzica in timp ce ridici nivelul microfonului? :D

Sau le dai spre maxim?
Nici nu pot sa las microfonul in calculator. din cauza baraitului. Deci nici cand ascult muzica, microfonul nu e instalat. Oricum nu am ce face cu el, in conditiile astea.

#10
arhanghel200

arhanghel200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.02.2006
pai oameni... credeti ca nu am incercat sa ridic nivelul  volumului si ma pun sa scriu in forum-uri? AM INCERCAT TOT crede-ma si sa amplific cu boost ala sau cu 20db , dejeaba... azi am incercat mic-ul la alt comp... si mergea super tare clar si bine. deci problema acuma este CLAR : cum imi instalez placa de sunet (am eu una mai vechiutza...da poate mere) avand in vedere faptul ca am o integrata? am incercat dar nu mergea. cum fac asta? e posibil?

#11
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postarhanghel200, on Apr 25 2006, 20:16, said:

ok, mi-am luat un microfon ...pt mess , pt skype, etc... nu-mi trebuia mie nush ce....deci am investit 60.000      nu era bun   :confuzzled:     se auzea ca dracu de incet si trebuia practic sa-l bag in gura sa ma aud in boxe  :console:  nasol ... da am zis " ba, atata dai  atata face ...deci am investit 120.000 intr-un microfon mai prezentabil tot de desk stiti voi ...din ala de birou... da ce sa vezi?>>>nu era mai bun cu nimic ...exact ca alalalt  :confuzzled:   :death:  :deadtongue:  aici deja devenea serios !  <_<  imi trebuia deci un microfon mai scump... bun, am fost la un magazin de specialitate si mi-am tras un ... stai sa ma uit... a! ok , Dynamic 7-0015  ...nu te deranja sa-l cauti p google  :P    mare, greu... F greu... super prezentabil cu acte cu garantie, cu geanta de carat, adaptor, etc... 500.000 mii lei  ok, am ajuns akasa, am crezut ca ma sinucid, nu se auzea mai tare ca alealalte decat ca ..,parca parca mai bine... CARE ESTE PROBLEMA????? am fost la prieteni la care au microfon d la 38.000 si se aud de la distanta de juma de metru... si io trebe sa-l bag in gura sa m-aud . O fi placa mea de sunet??? adik integrata ca d-aialalta n-am! sa-mi iau placa de sunet separata? dak imi iau o placa separata o sa-mi mearga microfonu tare??? dar cum o instalez dak am deja integrata? este posibil asa ceva? pls pls pls help me!!!
Salut, plecand de la premiza ca din soft e dat totul la maxim(playback si recording) problema e de la placa de sunet(care probabil e on board si deci e jenanta...cu siguranta nu e de la microfon, toate microfoanele condenser(astea mici specifice calculatoarelor) au acelasi tip de capsula(care acea capsula costa 20.000 de lei vechi)si sunt bune toate...care costa mai mult sunt imbracate in mai mult plastic sau au o firma pe ele dar sunt la fel, prin urmare cumpara-ti o placa de sunet, iti recomand soundblaster live sau mai buna...

#12
arhanghel200

arhanghel200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.02.2006
pai da... am o placa stai ca ma bag sub birou sa vad cum ii zice ...  [dupa 1 min] :cursing:  - n-am aflat da... nu-i oricum prea noua, merita instalata oricum, inainte sa-mi iau alta noua care sa sa-mi ofere aceeasi calitate nu? :D  na, io chiar acuma ma chinuiam s-o instalez da nu reusesc, primesc tot felu de errori din cauza integratei care TREBUIE DEZACTIVATA si nu stiu cum sa fac asta, deci trebe dezactivata complet. Stie cineva cum fac asta? :helpsmilie:

#13
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View Post*Victor*, on Apr 26 2006, 04:23, said:

mie imi mai apare un barait de fundal extrem de deranjant in boxe, iar vocea se aude foarte slab. Cu cat ridic volumul microfonului, cu atat creste si nivelul acelui barait.

chestia asta se cheama microfonia si apare deoarece tii microfonul prea paroape de boxa.da-l mai departe si o sa dispara bazaitul.

#14
Sedativ

Sedativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 29.05.2007
eu am o placa C-Media CMI8738 si se mic-ul se aude perfect.Inainte am avut o placa Vinyl Ac"97 care nu era cine tie ce ........iar mic-ul se auzea oribil...eu zic sa-ti schimbi placa de sunet...

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006
Cred că de un an încoace a reușit să-și instaleze placa de sunet... dacă n-o fi reușit, din câte am citit nu reușea să o dezactiveze...
arhanghele, intri în BIOS, și dai disabled la audio onboard (probabil că e auto sau enabled). Bârâitul nu e microfonie, mișcă un pic de jack, posibil contact imperfect la masă, sau e din cauza plăcii de sunet.
Oricum, cred că am postat degeaba, ne vedem la anu :D

#16
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Sa va dau un exemplu. Un laptop cu placa de sunet integrata si un pc cu placa de sunet Creative. Microfon cu casti cu care am facut proba pe cele doua aparare. Pe placa Creative se auzea superb iar pe cea de pe laptop calitatea a lasat de dorit. Am mai intalnit si la alte laptop-uri aceeasi problema dar si la placi de sunet on-board de la calculatoare. Indiferent de setarile facute nu se vedeau diferente. S-a rezolvat prin instalarea unei placi de sunet separate.

#17
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postarhanghel200, on Apr 25 2006, 21:16, said:

ok, mi-am luat un microfon .. , Dynamic 7-0015  ..
Daca cumva este microfon dinamic cu bobina,are o impedanta carateristica de 200 sau 600 ohmi,iar unele au nevoie de intrare simetrica(doua fire active in interiorul tresei ecran),verificati mufa si daca are doua fire de semnal, va trebuie o intrare simetrica.

Edited by miron1947, 11 July 2007 - 14:52.


#18
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
E clar! Problema e de la placa de sunet! Pe calculatorul meu vechi,aveam o placa de sunet ieftina ESS pe port ISA - nu era cine stie ce. Dar puteam sa inregistrez si de la cativa metri de calculator. Pe solutia integrata audio C-Media pe care o am acum trebuie sa stau cu gura foarte aproape de microfon(asta inclusiv cu microphon boost activat- fara el trebuie sa urlu efectiv). De asemenea si sunetul se aude mai slab calitativ.Deci - concluzia e sa va cam feriti de sunetul integrat, ptr ca si o placa de sunet ieftina separata face treaba mai buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate