Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Care e cel mai bun soft GPS pt PC (Laptop)?

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#19
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Niste screenshot uri

Attached Files



#20
Valmotor2

Valmotor2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 11.01.2004
Merci , am rezolvat problema !

#21
LiviuR

LiviuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.08.2006
Salut $eb,

Vad ca esti Doctor in domeniu si as vrea sa te rog sa-mi dai un sfat. Vreau sa-mi cumpar un PDA cu GPS si as vrea sa stiu daca este mai bine sa iau un pachet care sa includa si soft-ul ( din ce am gasit pe net cele mai multe sint MIO + iGo) sau sa iau PDA-ul separat si sa aleg alt soft ( care or mai fi !?).
Multumesc anticipat,
L

#22
toniparaschiv

toniparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2006

View Postionutz_cjv5, on Aug 7 2006, 09:31, said:

da-ne si noua detalii...

Intra pe messenger,eu am acelasi id ca aici

#23
axiplus

axiplus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2006

View PostLiviuR, on Aug 16 2006, 21:57, said:

Salut $eb,

Vad ca esti Doctor in domeniu si as vrea sa te rog sa-mi dai un sfat. Vreau sa-mi cumpar un PDA cu GPS si as vrea sa stiu daca este mai bine sa iau un pachet care sa includa si soft-ul ( din ce am gasit pe net cele mai multe sint MIO + iGo) sau sa iau PDA-ul separat si sa aleg alt soft ( care or mai fi !?).
Multumesc anticipat,
L

nu sunt $eb, dar pot sa iti dau parerea mea...
daca iti iei mio, ia-l cu soft... daca iti iei altceva, ia fara soft si cumpara igo dupa aceea...
iti spun asta pentru ca igo prezinta harta Romaniei cel mai bine, am vazut pe net comparatii intre iGO Romania si inca un soft care avea Romania, si iGo il intrecea cu mult...

eu am un ETEN G500, si sunt kt de kt multumit de el ( inca nu am trecut peste pragul bateriei... de la o sapt cat ma tinea telefonul la 2 zile kt ma tine etenu...  :P ) si ideea mai e daca vrei sa il folosesti doar pentru GPS sau si pentru alte functii ale pda-ului... daca vrei doar GPS, ia-ti un pda oarecum slab ca dotari, fara wi-fi si alte kestii d-astea ( desi bluetooth nu ar strica )... nu stiu ce e de capul lui Mio, dar sunt convins ca producatorii s-au axat mai mult pe partea de GPS decat pe altceva ( din cate am vazut pe piata romaneasca, mio sunt cele mai raspandite cu GPS )... eu mi-am luat ETEN pentru ca am mai multe posibilitati pe el... si mai mult, vreau sa fac soft pentru PDA-uri, si un procesor de 400 Mhz ma ajuta mult...

#24
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Post$eb, on Aug 11 2006, 09:23, said:

Folosirea programelor de navigatie(I-GO,TomTom,Route66,Navigator,Navigon,ViaMichelin si care or mai fi) pe calculatoare desktop sau laptop-uri.

Aceste aplicatii merg pe calculatoare "convetionale" cu WindowsXP , doar daca se emuleaza un dispozitiv PDA care sa ruleze Windows Mobile 2005 sau Windows Mobile 2003SE.
Va prezint mai jos, EDITIA PENTRU TOnTI.

Trebuie download-ate mai multe soft -uri pe care le enumar mai jos:

- Standalone Device Emulator 1.0 with Windows Mobile OS Images

-Microsoft Device Emulator 2.0 Beta
Versiunea 2 am inteles ca ar folosi mai bine resursele calculatorului fata de versiunea 1.

- ActiveSync 4.2  
- Microsoft ActiveSync 4.2 in Romana

- Windows Mobile 5.0 SDK for Pocket PC
  E Windows Mobile 2005. Emulatoarele de mai sus contin doar Windows Mobile2003SE.

-Daca nu va descurcati cu link-urile de mai sus mai e VisualStudio2005 care contine si un pachet pentru emulare PDA.
Visual Studio 2005 Team Foundation Server Trial Edition pentru 180zile
Visual Studio 2005 Professional Edition 90-Day Trial

Si ar mai fi necesar si instalarea de SP2 la Windows XP.Uite un link pentru intreg pachetul.
SP2 (Full package)

Si cam astea sunt toate programele necesare. Daca doriti doar emulare de PDA uri nu instalati tot VisualStudio , ca ocupa si mult si dureaza si o juma de zi instalarea. E suficient sa debifati tot, si sa lasati o bifa doar pe Microsoft Visual Studio 2005 Professional\ Language Tools \ Visual C++ \ Smart Device Programmability. Nu va trebuie NetFrame, SQL server si ce mai are pachetul asta de VisualStudio.

Dupa ce va plictisiti de instalat cele de mai sus, cautati pe disk calea C:\Program Files\Microsoft\Device Emulator 2.0 Preview si faceti o scurtatura pe ecran.
Din acest emulator, alegeti de exemplu WindowsMobile 2005(are alocati 128Mb fata de 64Mb din WM2003) si ii dati conectare.
In tabul General \Shared Folder ii indicati calea spre directorul cu softul de navigatie.
Se navigheaza cu un Explorer de fisiere in fereastra de PDA, se instaleaza si se bucura de navigatie.

Receiverul GPS se conecteaza la laptop, eventual se mai instaleaza un softulici de pe CD ul ei.Softul asta mai creaza un bridge intre porturi , bla bla bla , fara el nu merge...
Tot in fereastra emulatorului la tabul Peripherals se mapeaza portul unde este conectat receiverul GPS. Sa zicem un COM4 ceva.

Se deschide softul, de ex. IGO, si prin meniurile lui pe acolo se da configurare sau detectare pentru a gasi receiverul GPS.

Eu asa am facut si ma bucur de navigatie.
Daca nici asa nu e clar fac si consultanta, pe bani bineinteles  :D

I rest my case. B)
Fara bani, daca se poate iar daca nu platesc caci stiinta costa, vreau o solutie gps care sa-mi mearga si pe tel. mobil si pe laptop cand sunt in masina nu conomitent binenteles ( de ex. cand am dumuri scurte si nu vreau sa iau laptopul ). Am un trelefon mobil SPV C600 ( windows mobile 5 ) de la ORANGE, iar un laptop intentionez sa cumpar in urmatoarele zile. Ma intereseaza sa-mi spui ce reciver de satelit sa iau care sa se conecteze cu tel si cu laptopul prin bluetooth, ma intereseaza ceva performant de ultima generatie, chiar daca este mai scump, cu instalarea softului pe laptop m-am lamurit , cum fac cu mobilul, intentionez sa iau IGO 2006. Daca nu poti sa-mi dai detalii poate imi dai niste linkuri de unde sa ma informez. Poti sa-mi dai mail la [email protected]

#25
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
i-go n-o sa poti instala pe mobil.

#26
justmyplay

justmyplay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.08.2006
Am citit cu mare atentie ce scrie in acest topic.Am un laptop Fujitsu Siemens 3100+, un modul GPS si IGO-ul.Am reusit si am instalat conform celor spuse de scoty..In principiu imi merge bine, dar sunt nemultumit de cat de greu se misca..uneori se vocea se aude intrerupt iar procesorul laptop-ului merge tot timpul 100%.Intrebarea mea este:"Exista si alte emulatoare?" :huh: Am tot cautat si nimic..Daca este cineva care a gasit rog sa ma ajute si pe mine.

#27
aureliandan

aureliandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.08.2006

View Postjustmyplay, on Sep 12 2006, 09:27, said:

Am citit cu mare atentie ce scrie in acest topic.Am un laptop Fujitsu Siemens 3100+, un modul GPS si IGO-ul.Am reusit si am instalat conform celor spuse de scoty..In principiu imi merge bine, dar sunt nemultumit de cat de greu se misca..uneori se vocea se aude intrerupt iar procesorul laptop-ului merge tot timpul 100%.Intrebarea mea este:"Exista si alte emulatoare?" :huh: Am tot cautat si nimic..Daca este cineva care a gasit rog sa ma ajute si pe mine.

De ce nu incerci Microsoft Autoroute 2006 GPS edition
Ai un review detaliat aici:
http://www.trustedre...x...4907&head=0

si home pageul: http://www.microsoft...te/default.mspx

se pare ca are tot ce are si softwareul de PDA.

#28
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004

View Postaureliandan, on Sep 12 2006, 11:10, said:

[...]se pare ca are tot ce are si softwareul de PDA.[...]

...mai putin harta romaniei...

#29
aureliandan

aureliandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.08.2006

View Postbluehunt, on Sep 12 2006, 12:55, said:

...mai putin harta romaniei...

corect, ai dreptate :)
uneori stau si ma intreb la ce imi trebuie in romania un astfel de sistem, saptamana trecuta am fost prin constanta, balcik varna si retur bucuresti ... cu documentare prealabila (vezi harti de pe net) nu am intampinat nici cea mai mica dificultate. Sincer sa fiu nu stiu la ce ne-ar trebui o un astfel de device pentru romania (vorbesc pentru mine ). In strainatate in schimb daca te deplasezi mult prin orase mari il vad chiar un lucru necesar, chiar si ca turist ... altfel, pentru plaiurile mioritice chiar cred ca nu se justifica cele ~ 15-20 mil .... parerea mea :)
in scimb este adevarat ... tuturor ne plac jucariile astea :)

#30
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
lol.
e bun si in romania mai ales pentru cei care au treaba prin orasele mari: bucuresti, cluj, timisoara, etc.
altfel conduci intr-un oras in care n-ai mai fost in momentul in care ai pe cineva care sa-ti spuna: fa la drapta, fa la stanga.
pe de alta parte e un gadget  :coolspeak: ; bate de departe i-pod-urile :)

#31
codini

codini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2006
salut baietii..si fetele..

dilema dilema...ma tot documentez de ceva vreme..pt al meu servici..
sfaturi si indicatii..va rog..

deci..
jobu consta in programarea unor masini zilnice cu destinatii in bucuresti..sa spunem 30 de destinatii cu plecare dintrun punct fix..as vrea o aplicatie ptr laptop / desktop care sami poate organiza un traseu la nivel de strada si numar ptr cele 30 de destinatii si care sal pot lista la imprimanta.
ce am nevoie..ce trebuie sa fac..unde mantorc cu spatele? :)...
sper ca ati inteles problema mea si..daca cineva are ceva idei ...ii foarte multumesc...pentru indicatii...
as folosi orice..emulatoare,softuri originale aparate..tot..numai sa pot lista niste trasee care sa le foloseasca niste soferi...

onceagain... :worthy:

#32
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
eu folosesc Ro A.D.
daca vrei doar planificare de rute nici nu ai nevoie de GPS.

daca am inteles corect ce ai tu nevoie, cam asa ar arata: (am dat sa-mi faca o ruta aleatoare)

Attached File  untitled.JPG   221.7K   1086 downloads

Edited by bluehunt, 12 December 2006 - 21:20.


#33
codini

codini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2006
sal..

da..intr-un fel cam asa..doar ca am mai multe waypointuri..adika destinatii...se poate lista la imprimanta?
si inca o treaba...exista sin romana..treaba asta..adika nu cu turn left si turn right...soferii mei nu sunt tocmai stiuti in ale englezei...

pot vedea undeva un demo la harta asta..o pot incerca undeva pe viu sa o "simt" un pic...

merci mult de raspuns...

#34
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
nu conteaza cate destinatii ai. principiul e acelasi :)

hartii se afla pe site-ul lor oficial, aici
dar acolo exista doar harta; adica poti sa vezi harta, dar nu poti interactiona cu ea, nu poti face rute, printa etc.

#35
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
codini: in numarul din aceasta luna al National Geographic gasesti un demo.

#36
codini

codini

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2006

View PostGreuceanu, on Dec 13 2006, 09:06, said:

codini: in numarul din aceasta luna al National Geographic gasesti un demo.


sal...

mersi mult greuceanu...am sancerc azi sa cumpar revista sa vaz cum sta treaba...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate