Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Bucuresti, sub blestemul Golden Spritz

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
As dori sa aflu daca stie cineva cum este organizata activitatea intr-o primarie (in cazul meu de sector sau a capitalei),pentru ca pina la mitinguri si dupa "mistoul" de rigoare,m-ar interesa si as proceda intr-un mod diferit.Adica:am constatat ca de prea multe ori se executa lucrari ce afecteaza carosabilul,ca exemplu cineva trage apa,curent,telefon ori gaze,spargind drumul transversal,bineinteles si structura de rezistenta a acestuia;la finalul lucrarii,tot ce s-a scos din sant se arunca frumos la loc,fara a se mai reface stratul de beton si se acopera cu o roaba doua de asfalt.Rezultatul il cunoastem cu totii,aparitia unui "transeu"in scurta vreme,datorat tasarii.In afara faptului ca drumul este distrus se mai pune si problema sigurantei instalatiei ingropate in sapatura,mai ales daca este vorba despre o teava de gaze.
In mod normal,ar trebui sa existe niste inspectori (sau cum s-or numi ei) pentru strazi.Acesti angajati ai primariei (adica ai nostri) ar trebui sa controleze cum s-a executat lucrarea si sa dea bun de plata sau nu,ori in cazul in care lucrarea se face pentru altcineva decit primaria sa urmareasca firma executanta pina cind totul este in regula!
Si acum intrebarea mea:exista asemenea angajati,daca da cum putem da de ei si cum pot fi trasi la raspundere?Ei sint "prima linie" si de aici ar trebui inceput,altfel primarul va raspunde mereu ca nu stie nimic.

#20
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Chiar nu cunoaste nimeni sistemul ?

#21
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostEmix, on May 3 2006, 01:10, said:

Chiar nu cunoaste nimeni sistemul ?
Ba da, dar din pacate sistemul este urmatorul:

Localitatea are nevoie urgentă de o lucrare de intreținere, reparație, imbunătațire. Se adună primarul și consilierii și hotărăsc că e musai să se facă lucrarea. Proiectul se dezbate pentru aprobare, unde fiecare iși dă cu părerea. După ce se aprobă, începe dansul: Cine face lucrarea ? Aici e aici ! Încep să se puna ăn functiune mecanismele corupției:

Dl consilier cutare sună pe dl viceprimar:
- Dle. viceprimar, dl primar vrea să'i dam lucrarea la o nepoată de'a dânsului  Eu zic câ nu e bine
- Lasă că'l sun eu.

Sună dl viceprimar pe dl primar:
- Dle primar, consilierii nu prea sunt de acord să'i dam lucrarea la nepoata dumneavoastra
- Dle vice, am auzit că vrei să'ti dai foc la valiză. Pai așa ne'am inteles?
- Facem cum ziceti dumneavoastra ...
- Te sun eu mai încolo și'ți spun cum facem ...

Dl primar sună pe dl deputat
- Dle deputat, cică nu e bine cu lucrarea aia ...
- Lasă c'o sun eu pe dna senator Niroca

Dl deputat sună pe doamna senator Niroca Nocilai
- Sărutmâna ! A sunat dl primar, cu lucrarea aia, zice că nu e bine
- Ce mîrlan ! Lasa că'l aranjez eu !

Doamna senator sună pe dl Vicepreședinte al partidului Meșlecanu
- Hai, repede, că sunt într'o ședința de ultraviolete la Madrid, Care'i treaba ?
- A sunat dl deputat, zice că nu e bine cu lucrarea aia.
- Zăăău, spune'i că e nepoata'mea sau nepoata'ta, vezi tu ...

Dl senator Meșlecanu către nepoata împricinată, care tocmai îi aplică un masaj special:
- Auzi dragă, m'a sunat tâmpitu ăla de primar, cică ar fi probleme cu lucrarea aia
- Si eu ce trebuie sa fac dragule ?
- Tu trebuie să termini masajul puisor ! Și, apropo, drăguță, altădată cand mai treci pe la mine pe la senat sa nu mai iesi din birou, că ai vazut ce'a pățit Bill Clinton cand a ajuns Monica in gura presei.

Intrebare: câti dintre salariații primăriei sunt indeajuns de tâmpiti ca să verifice buna execuție a unei lucrări facute pe bani publici ?

#22
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005

View Postk33, on May 3 2006, 09:53, said:

Ba da, dar din pacate sistemul este urmatorul:

Localitatea are nevoie urgentă de o lucrare de intreținere, reparație, imbunătațire. Se adună primarul și consilierii și hotărăsc că e musai să se facă lucrarea. Proiectul se dezbate pentru aprobare, unde fiecare iși dă cu părerea. După ce se aprobă, începe dansul: Cine face lucrarea ? Aici e aici ! Încep să se puna ăn functiune mecanismele corupției:

Dl consilier cutare sună pe dl viceprimar:
- Dle. viceprimar, dl primar vrea să'i dam lucrarea la o nepoată de'a dânsului  Eu zic câ nu e bine
- Lasă că'l sun eu.

Sună dl viceprimar pe dl primar:
- Dle primar, consilierii nu prea sunt de acord să'i dam lucrarea la nepoata dumneavoastra
- Dle vice, am auzit că vrei să'ti dai foc la valiză. Pai așa ne'am inteles?
- Facem cum ziceti dumneavoastra ...
- Te sun eu mai încolo și'ți spun cum facem ...

Dl primar sună pe dl deputat
- Dle deputat, cică nu e bine cu lucrarea aia ...
- Lasă c'o sun eu pe dna senator Niroca

Dl deputat sună pe doamna senator Niroca Nocilai
- Sărutmâna ! A sunat dl primar, cu lucrarea aia, zice că nu e bine
- Ce mîrlan ! Lasa că'l aranjez eu !

Doamna senator sună pe dl Vicepreședinte al partidului Meșlecanu
- Hai, repede, că sunt într'o ședința de ultraviolete la Madrid, Care'i treaba ?
- A sunat dl deputat, zice că nu e bine cu lucrarea aia.
- Zăăău, spune'i că e nepoata'mea sau nepoata'ta, vezi tu ...

Dl senator Meșlecanu către nepoata împricinată, care tocmai îi aplică un masaj special:
- Auzi dragă, m'a sunat tâmpitu ăla de primar, cică ar fi probleme cu lucrarea aia
- Si eu ce trebuie sa fac dragule ?
- Tu trebuie să termini masajul puisor ! Și, apropo, drăguță, altădată cand mai treci pe la mine pe la senat sa nu mai iesi din birou, că ai vazut ce'a pățit Bill Clinton cand a ajuns Monica in gura presei.

Intrebare: câti dintre salariații primăriei sunt indeajuns de tâmpiti ca să verifice buna execuție a unei lucrări facute pe bani publici ?

De acord 100%!
Problema mea este ca doresc sa aflu tocmai asta, cine sint "timpitii" care ne maninca banii din frica si comoditate. Ei sint prima linie de protectie a lucrarilor proaste si costisitoare!
Vreau in continuare sa aflu care si cum este sistemul. Daca se poate...

#23
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
Nu amaratii aia cu 5 milioane pe luna sunt vinovatii. VINOVATII sunt aia care va mint la tv, spunandu-va questii de genul "dati-mi consiliul general si o sa fac o gramada"(de rahat), sa traiti bine, si alte  asemenea vrajeli, ei asfaltand bulevardele capitalei in fiecare an, cu aceleasi firme, facand "centre de afaceri", etc. ;)

Cand o iesi la iveala si rahatul cu retrocedarea parcurilor...hehehe. :D

#24
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
6 arrested in Boston Big Dig investigation
JAY LINDSAY
Associated Press

BOSTON - Six men whose company supplied most of the concrete in the Big Dig were arrested Thursday on federal charges alleging they falsified records to hide the substandard quality of materials delivered for the $14.6 billion, delay- and leak-plagued downtown highway tunnel project.

The six, all current or former employees of Aggregate Industries, face a variety of charges including making false statements, mail fraud and conspiracy to defraud the government between 1996 and August 2005.

The indictment charges the men with recycling concrete that was too old or was already rejected by inspectors, and for double-billing for loads of concrete in some cases. The company was paid $105 million for 135,000 truckloads of concrete, and at least 5,000 of those truckloads did not meet specifications, according to the indictment.

The men were released on $100,000 unsecured bond each after making initial appearances in U.S. District Court in Boston.

Lawyers for Aggregate Industries have defended the quality of its concrete and said it never delivered any that did not meet strength specifications called for in its state contract.

Stephen Delinsky, an attorney for one of the defendants, Gerard McNally, said prosecutors are looking to place blame for the troubled project.

"It's always easy to blame the lowest level, which is the concrete manufacturers," Delinsky said. "Each defendant believed that they acted in good faith. They believed at all times their conduct was legal and believed the concrete delivered to the Big Dig was appropriate."

The Big Dig, formally called the Central Artery and Third Harbor Tunnel project, buried Interstate 93 in tunnels beneath downtown and connected the Massachusetts Turnpike to Logan Airport with a third tunnel beneath Boston Harbor.

The project was plagued by long delays and cost overruns that ballooned from $2.6 billion to $14.6 billion. Earlier this year, after more than a decade of traffic detours, the last major section of the project opened.

Attorney General Tom Reilly has said there's no evidence that the concrete is connected to hundreds of leaks which have sprung in Big Dig tunnels. He also has said there's no reason to believe the substandard concrete has affected the project's structural integrity because it was delivered at least six years ago.

But at Thursday's hearing, prosecutor Fred Wyshack indicated the quality of the materials used would have at least some effect on the project. "The taxpayers of this community and this country will be paying for years to come," he said.

U.S. Attorney Michael Sullivan said the concrete didn't meet project standards, though it was not necessarily of poor quality. He said long-term maintenance problems are the most likely effect of using the substandard concrete, though he could not be specific.

According to the indictment, faulty concrete was poured into walls and roof slabs in the Interstate 93 tunnel, parts of the Interstate 90 tunnel and the sea walls of the Fort Point Channel, among other places.

In an August 2005 raid of company offices in Everett, Saugus and Peabody, state police said they found evidence the company had falsified paperwork given to inspectors to make it appear that old or rejected concrete had been freshly poured.

The allegations about the concrete's strength stemmed from a whistleblower lawsuit filed in May 2005 in Suffolk Superior Court. Aggregate provided 60 percent of the concrete used to build the Big Dig.

Indicted were: former general manager Robert Prosperi, 63, of Lynnfield; Marc Blais, 36, of Lynn, a dispatch manager; John Farrar, 42, of Canterbury, Conn., a dispatch manager; McNally, 53, of Rockland, a quality control manager; Gregory Stevenson, 53, of Furlong, Pa., district operations manager; and Keith Thomas, 50, of Billerica, a dispatch manager.

Each is charged with conspiracy to commit mail fraud; conspiracy to make false statements in a federal highway project; conspiracy to defraud the government and mail fraud. They were ordered back to court for arraignment on May 11.

Aggregate Industries said in a statement issued Thursday that it will cooperate with authorities.

"As a result of extensive testing by industry experts, Aggregate Industries is satisfied that all of the concrete it has supplied on the Big Dig and throughout the commonwealth is structurally sound," the statement said.

Stevenson and Farrar are no longer with the company. Aggregate says it has suspended the other four.

Aggregate Industries was acquired this year by Holcim Ltd., a Swiss company with U.S. headquarters in Maryland.

SURSA: http://www.timeslead...er/14499595.htm

#25
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View PostSoSlow, on May 7 2006, 20:51, said:

6 arrested in Boston Big Dig investigation
JAY LINDSAY
Associated Press

Adica, uite ca se poate si la altii. :lol:
Doar nu credeai ca am inventat noi roata.

View Postolteanul, on Apr 22 2006, 00:13, said:

NU cred că ne-am putea permite să ieșim în stradă și să spunem că primarul e corupt.
Dacă nu dovedim asta ne alegem noi cu dosar penal... și nu e bine.

iar dacă ieșim în stradă să-i spunem primarului că vrem mai multe parcuri și spații verzi o sa spună - și o să vină cu o mulțime de argumente pertinente - că altele sunt prioritățile: apa, încălzirea, străzile, dezvoltarea mediului de afaceri pentru a se crea locuri de muncă etc..
Nu, nu, nu....nu faceti astea cu Videanu. Ati auzit ca are 2800 de proiecte. O sa imbatriniti ascultindul si nepotii vostri se vor juca tot pe asfalt, in praf.. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate