Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4575 răspunsuri în acest subiect

#2899
Boydevil

Boydevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 08.08.2006
buna ziua...poate e off-topic un pic...dar daca vand o masina sh ( o dau la buy back) trebuie sa platesc impozit pe suma obtinuta de la dealer?
va multumesc

#2900
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.250
  • Înscris: 01.12.2005
Taxele de numere noi/certificat se achita la acelasi ghiseu unde depun actele la DPRCIV? Ca in curand iar pierd o noapte sa apuc in aceeasi zi inmatricularea definitiva la masina noua si n-as vrea sa stau la 2 cozi separate. Mersi.

LE. completez si o fisa de inmatriculare sau stampila se pune de DITL direct pe factura de achizitie? - sau pe o copie pe care sa o las la inmatriculare, ca nu pot ramane fara original

Editat de SwatKat, 08 iunie 2017 - 13:02.


#2901
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Fisa de înmatriculare se completează și se pune stampila de la taxe și impozite. Tot acolo îți pune stampila pe copia după factura și pe asta o lasi la DPRCIV. Taxele le plătești la același ghișeu unde depui actele. Trebuie sa ai cash ca nu merge sa plătești cu cardul.

#2902
_chevy_

_chevy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 24.11.2008
Salut,

Situatia e in felul urmator. As aprecia daca se poate un raspuns punctual pentru ambele. Am o masina avariata pe care vreau sa o vanda si am gasit 2 vanzatori.

Cumparatorul 1: vrea sa o cumpere sa o vanda pe parti (piese) caz in care mi-a zis ca nu il intereseaza altceva si nu imi cere actele masinii (doar copii). Am inteles de la el ca facem un C-V sub semnatura privata urmand ca apoi eu sa radiez masina. Singurul lucru de care mi-e teama e sa nu am probleme la radiere. Astfel aveti idee de ce acte am nevoie si ce trebuie sa primesc de la el?

Cumparatorul 2: intentioneaza sa o cumpere pentru a o repara. Aveti idee cum sa procedez sa nu am probleme? Ce demersuri si ce acte trebuie sa ii dau eu si ce acte trebuie sa imi dea el? Mentionez ca as vrea sa pastrez numerele preferentiale.

Multumesc!

#2903
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.917
  • Înscris: 25.01.2007
1. de la el primesti banii.
dai declaratie notariala ca ai dezmembrat masina, te duci la taxe si impozite scoti fiscal, te duci la inmatriculari, radiezi masina, gata ai terminat

2. daci contract de vanzare cumparare, te duci la taxe si impozite, primesti fiscal, il dai omului, gata, ai terminat.

#2904
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.303
  • Înscris: 26.06.2006
La punctul 2, neapărat și mențiune pe spatele talonului! Altfel o lălăie cu înmatricularea și nu-ți recuperezi numerele.

#2905
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 442
  • Înscris: 02.01.2011
La DRPCIV poate sa depuna si altcineva dosarul de inmatriculare ? (alta persoana, nu cumparatorul)

Mersi.

#2906
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.732
  • Înscris: 22.11.2007
doar cu procura.

#2907
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Salut,

Care mai e situația la Pipera cu obținerea numerelor rosii ?

Daca ma duc dimineața la coada le pot scoate in aceiași zi?

Mulțumesc.

#2908
musicdvdsrock

musicdvdsrock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 31.12.2005
Din pacate, efectiv nu am gasit informatia actualizata referitoare la amenda pe care cumparatorul ar plati-o, daca nu inmatriculeaza masina in termen de 30 zile.
Mentionez ca masina a stat la fiscalul vechiului proprietar / taxele s-au platit la zi, fara intreruperi.

Stiti cumva, despre ce e vorba si cum se aplica treaba asta?

Multumesc frumos

#2909
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.732
  • Înscris: 22.11.2007
nu inteleg intrebarea ta.
cand ai cumparat masina? ce data are contractul de vanzare cumparare?

#2910
musicdvdsrock

musicdvdsrock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 31.12.2005

 bossake, on 14 iunie 2017 - 14:35, said:

nu inteleg intrebarea ta.
cand ai cumparat masina? ce data are contractul de vanzare cumparare?

06.07.2016
Am inscris-o pe 28.08.2016 la Fiscal , dar nu am transcris-o pe Talon

#2911
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.196
  • Înscris: 23.12.2010
salut,as vrea si eu sa stiu daca exista posibilitatea sa obtin numere definitive mai devreme de programarea online,deoarece am facut RAR-ul pe 15 Mai, apoi am facut programare pt numere definitive,insa situatia sta cam asa:
-10 aprilie am cumparat masina
-05.05.2017 am scos un set de nr rosii deoarece la RAR am fost programat pe data de 15.05.2017
-dupa RAR am facut programarea si surpriza ,pt inmatriculare definitiva prima varianta era data de 06.07.2017
-am zis ca mai scot un set de nr rosii,pt care am fost programat pentru astazi
Desi am avut bon de ordine am intrat dupa o ora si acolo mi sa zis ca deja am scos 3 seturi de nr rosii(vanzatorul ma pacalit ca a scos un singur set de nr rosii)
Exista si alta varianta sau mai stau o luna pe tusa?

Editat de tanaru_ady, 14 iunie 2017 - 15:33.


#2912
dany_taticu

dany_taticu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 09.04.2007
Salutare,
Am cumparat o masina si nu am fisa de inmatriculare,mai este nevoie de ea?
Pe contractul de instrainare -dobandire sunt toate stampilele su semnaturile de la financiar ,atat de la vechiul proprietar cat si de la mine
Acum vechiul proprietar vrea numerele inapoi,am facut programere pentru inscriere si locuri libere sunt peste 5 luni.Cand a auzit ca dureaza atat m-a amenintat ca imi lasa 30 zile (legale zice el) dupa care incearca prin orice mijloace sa imi ia numerele.
Ce e de facut in situatia asta?
Multumesc

Editat de dany_taticu, 14 iunie 2017 - 18:56.


#2913
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.917
  • Înscris: 25.01.2007
Ai nevoie, dar nu trebuie stampilata nicaieri. De curiozitate, unde dureaza 5 luni?

Daca te intelegi cu el, sa schimbe numerele pe masina, le ia pe alea si pune altele, e ok. Daca nu cumva si pentru asta e programare peste 5 luni...

#2914
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Salut,

Revin cu intrebarea: pentru numere rosii ma pot duce fara rezervare la Pipera ? Am sanse sa prind dupa o zi de stat la coada ? sau cum se procedeaza acum ?

Multumesc.

#2915
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.732
  • Înscris: 22.02.2007
te duci  dimineata la prima ora si iei bon de ordine.

#2916
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Si cu bonul de ordine cam la cat timp te ajunge randul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate