Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2683
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Te descurci tu sa faci contract si fara procura...  Trimiti 5 contracte acasa,  tata iti trimite 3 vizate pe care le dai noului propitar.

#2684
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Se poate ca biroul de inmatriculari sa tipareasca contractele intre tatal meu/si cumparator, si sa semneze cumparatorul doar, iar ele sa fie trimite in Maramures, unde sa semneze si el, si apoi sa obtina fiscalul pe contracte?

#2685
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ok situatia mi se pare penibila de-a dreptul.

cumparatorul nu vrea sa facem actele inainte si sa semneze doar el apoi sa le trimit acasa sa semneze taicameo sa scosta fiscal. pe motiv ca el e proprietar si eu pot folosi masina 1-2 zile pana ce revin actele, si nu se stie ce fac cu ea.
eu nu vreau sa-i dau masina si hartiile cand facem contractul doar cu semnatura lui (eu nu semnez in locul tatalui meu) deoarece masina ramane pe noi la impozit/amenzi.

Ce pot sa fac? cum se procedeaza legal? daca eu ii dau masina  in ziua in care semnez actele-contract V-C- si el imi da banii pe masina, cum ma pot proteja din momentul ala ca sa nu iau toate amenzile cat circula el pana o inmatriculeaza? sau daca nu o mai inmatriculeaza?

#2686
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Vă duceţi la Baia Mare şi faceţi tranzacţia acolo. Încheiaţi contractul de vânzare-cumpărare, proprietarul îşi primeşte banii şi predă maşina, vizaţi şi contractul la impoyite şi taxe locale. Toată lumea mulţumită.

#2687
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai și pana nu o baga el la impozit eu pot sa primesc toate amenzile.

#2688
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
El are 30 zile să o treacă pe numele lui, timp în care tot la tine vor veni amenzile şi va trebui să le conteşti. Ca să scapi de chestia asta ai o singură variantă: să dai maşina la remat pentru că doar de acolo pleci cu nemerele în sacoşă.

#2689
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Și dacă nu ii dau cartea de identitate pana nu o trece pe el?  Adică eu xe fac sa ma protejez de o teapa?

#2690
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
pai cum sa o treaca pe el, fara carte???

#2691
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005

 Deenman, on 20 februarie 2017 - 15:03, said:

Și dacă nu ii dau cartea de identitate pana nu o trece pe el?  Adică eu xe fac sa ma protejez de o teapa?
De ce crezi ca e teapa? Doar banii i-ai luat, mergi si o scoti de pe numele tau, si e treaba lui mai departe.
Ai toate actele care dovedesc ca masina nu mai e a ta.

#2692
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
De unde știu eu sau cum pot sa l oblig sa treacă mașină pe.el în termen de 30zile? Cerere la politie? Se scrie pe talon înstrăinat către?  Adică vinzi mașină la un rrom și ala.nu are nici o obligație sa o treacă pe el,  ba mai mult din cauza datoriilor nici nu poate sa o treacă pe el,  ce faci exact?

#2693
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai ce face. Eu am vândut o epavă (maşină declarată daună totală din accident) în aprilie 2015 şi acum maşina circulă bunemerci, tot pe numele meu, chiar dacă e scăzută de la impozit şi a fost notificat serviciul înmatriculări de vânzare.

#2694
tase77

tase77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.07.2007
Mai este necesara la inmatriculare adeverinta anaf ca nu datorezi tva pentru achizitii intracomunitare. Masina am cumparato pe persoana de la o societate din germania. Am factura de vanzare nu contract.

#2695
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 04.11.2016
@Deenman
Daca ti-e teama ca el nu inmatriculeaza masina pe numele lui in 30 de zile, mergeti impreuna in Maramures (impartiti cheltuiala in doua), face tatal tau actele de vanzare-cumparare, scoti masina de la fisc, te duci cu cumparatorul la politie si o radiezi de pe numele tatalui tau, cumparatorul primeste numere rosii, iti da banii si plecati fericiti inapoi la Bucuiresti.

Asa esti 100% sigur ca nu vine nicio amenda pe numele tatalui, in schimb daca nu rezolvati in aceeasi zi o sa ai un musafir mai mult sau mai putin nepoftit. Avand in vedere aglomeratia de la politie, sa faca tatal tau mai intai programarea si gata.

Din clipa in care ti-a platit masina nu ai cum sa nu ii dai cartea de identitate. Tu nu ai incredere in el, dar el sa aiba incredere in tine?

Edited by gabrieln2016, 22 February 2017 - 18:58.


#2696
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Deci sa inteleg ca vand masina, si 30 de zile astept ca termen legal in care el trebuie sa treaca masina pe el, dupa ce trec aceste 30 de zile, printr-o cerere sau act nu mai apartine masina de noi? indiferent de amenzi? amenzile in astea 30 de zile am inteles ca le pot contesta cu contractul de vanzare cumparare, corect?

#2697
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
[ https://s19.postimg.org/erio48a7n/contract_vanzare_kuc_edit.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am si eu o intrebare: contractul de instrainare unde trebuie semnat si stampilat?
Eu sunt cumparatorul, am cele 3 sau 4 exemplare, l-am dus la primaria de care apartin, si nu stia tipa de acolo unde sa puna stampila, si unde sa semneze.
Multumesc.

#2698
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
la primarie? te insori cu masina?

#2699
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Am aflat pana la urma, pe verso. Da, la primarie...

#2700
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

 pyu, on 23 februarie 2017 - 15:49, said:

Am aflat pana la urma, pe verso. Da, la primarie...
nu este primarie ci "organului fiscal" adica directia taxe si impozite locale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate