Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1549
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007

 GeoSTG, on 15 martie 2015 - 19:53, said:

Salut ,
Stie cineva daca in Pitesti se poate elibera certificatul fiscal pe loc ? (ma refer sa te duci cu contractul de vanzare/cumparare la primarie si sa primesti fiscalul imediat ,sa nu astepti cateva zile dupa el)
Multumesc

La persoane fizice de obicei se da pe loc (dureaza 10..20 minute)
La persoane juridice dureaza cel putin o zi.

#1550
Anapurna

Anapurna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.03.2015
Salut
Vreau sa cumpar un Aro 10 cu motor de 1.6 care a apartinut armatei si banuiesc ca ei le-au radiat, cel de la care cumpar (el l-a luat de la armata) spune ca nu are nici un fel de acte... Vreau sa gasesc o varianta sa pot circula cu ea, chiar daca merg mai mult pe dealuri uneori ar mai trebui sa intru si pe sosea. O pot inmatricula? Ma gandeam si la alta varianta, sa gasesc acte de la un alt Aro 10 si sa le folosesc pe acelea.... Credeti ca e vreo rezolvare? Daca stie cineva ce e de facut va rog sa ma luminati si pe mine!
Merci!!!

#1551
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Salut,
de unde stii ca cel de la care vrei sa o cumperi nu a furat-o? Nu se poate sa o fi cumparat  (nu conteaza de unde) si sa nu aiba niciun act (o carte de identitate, factura...). Mai mult, de la armata.
Sa folosesti acte de la alt ARO... daca te afla si te prinde garda, se lasa cu dosar penal si nu cred ca vrei sa te tarasti prin tribunale.
Nici la primarie nu ti-o inmatriculeaza daca nu ai un acte de provenienta.
De ce vrei sa te complici? A, doar poti sa o cumperi si sa te plimbi numai prin padure cu ea.
Si din ce am vazut (nu din auzite), ARO cu motorul de 1.6 este cel mai prost model scos, cu cele mai multe probleme (motor mic pentru o masina asa mare, transmisia prost dimensionata...) . O sa ai numai batai de cap cu ea.
Dar faci cum vrei.

#1552
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007

 slai, on 14 martie 2015 - 22:04, said:

nu cred ca masina aia nu are acte, carte de identitate a vehicolului ar trebui sa aiba, probabil e pierduta. intreaba la rar.

de ce tot repeti acelasi lucru? ce ai facut la rar?

#1553
Anapurna

Anapurna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.03.2015

 slai, on 16 martie 2015 - 20:42, said:

de ce tot repeti acelasi lucru? ce ai facut la rar?
Vreau sa stiu doar daca sa ma bag sa o cumpar, daca gasesc vreo varianta legala sa merg cu ea si pe sosea, nu am fost la rar ca inca nu e masina mea. Crezi ca cei de la rar ma primesc daca masina nu are acte?

#1554
marcumihaic

marcumihaic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2015
Salut , am si eu o problema :
Am inteles ca daca vreau sa cumpar o masina inmatriculata in Romania dar fara taxa platita trebuie sa fac in felul urmator : Act de vanzare-cumparare , omul scoate fiscalul , eu ma duc si o bag la financiar si pot circula in continuare pe acele numere , rca-ul si itp-ul am inteles ca se face pe masina nu pe proprietar.
Problema e urmatoarea , daca ma opreste politia si e un politist mai .. sa nu zic cum poate sa imi ridice talonul pentru ca nu sunt proprietar nu ?
Si marea mea problema , dupa 5 luni sa zicem am facut rost de bani sa pot sa platesc taxa de poluare, mai trebuie sa apelez in vreun fel la fostul proprietar? sau pot sa ma descurc singur cu actele pe care le detin deja?

#1555
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
strict legal ai 30 de zile sa transcrii amsina pe numele tau. dupa, politistul te poate lasa fara acte. daca in certificat vanzatorul nu trece nimic la rubrica instrainat catre..., politistul nu stie ca ai cumparat, decat daca esti prea fraier si ii spui tu, sau ii dai si contractul.

peste 5 luni nu mai ai treaba cu fostul proprietar. cu el ai terminat din clipa in care ti-a dat fiscalul.

#1556
marcumihaic

marcumihaic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2015
Deci nu are cum sa imi ridice talonul , e ca si cum as cunduce masina lu' tata sau a unui prieten , iar cand am bani de taxa ma duc la anaf sa o platesc si sa continui procedura de inmatriculare corect? mersi mult

#1557
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
corect, cat timp nu scrie nimic la rubrica "instrainat catre...".

#1558
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 slai, on 16 martie 2015 - 22:22, said:

corect, cat timp nu scrie nimic la rubrica "instrainat catre...".
Vreau sa cumpar o masina SH de la o persoana juridica romana(samsar) care a cumparat-o din UE(inteleg ca masina a fost radiata acolo). A scos aici numere rosii. Din cate stiu trebuie sa-i cer urmatoarele acte: brief mare si mic, factura de cumparare din strainatate, CMR(e adusa pe platforma), autorizatia de nr rosii insotita de rca, evident si factura prin care mi-o vinde mie si copie CUI firma.
E nevoie de certificatul fiscal al vanzatorului? Imi spunea cineva ca daca vanzatorul e firma cu obiect de activitate vanzare auto, nu mai e nevoie de certificat fiscal. Se mai scrie pe brief-ul mic "instrainat catre" si se pune stampila vanzatorului?
Am omis vreun act de care am nevoie? Vreau sa fiu sigur ca nu dau banii si umblu apoi dupa vanzator sa-l obtin.
Multumesc.

#1559
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
ai nevoie de fiscal. iti va cere primaria la luare in evidenta.
poti intreba la primarie la tine daca te accepta fara fiscal, dar io nu m-as risca sa cumpar fara.

pe brief nu iti scrie instrainat catre.

#1560
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 slai, on 17 martie 2015 - 08:25, said:

ai nevoie de fiscal. iti va cere primaria la luare in evidenta.
poti intreba la primarie la tine daca te accepta fara fiscal, dar io nu m-as risca sa cumpar fara.

pe brief nu iti scrie instrainat catre.
Merci, am achizitionat, am si fiscal de la firma vanzatoare. Ma pregatesc de atac la rar si si anaf.

#1561
Marius12346

Marius12346

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2015
Buna ziua am si eu o intrebare...!?
Daca am cumparat o masina prin act de vanzare cumparare intre fostul proprietar si mine, fostul proprietar a scos fiscalul eu acum vreau sa o iau in evidenta la fisc, dar as crea sa o ia unul din parintii pentru a platii mai putin rca,etc...
Poate sa o ia unul dintre parinti la fis si sa o inmatriculeze pe numele sau, desii eu apar in actul de vanzare cumparare??? Multumesc!

#1562
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
o iei tu in evidenta, apoi o vinzi parintilor.
pentru politie faci fisa de inmatriculare intre fostul proprietar si tine, apoi una intre tine si parinte.
evident, ori stampilate la taxe si impozite, ori fiscale atasate separat.
mai pui si copii dupa cele 2 contracte.

#1563
Marius12346

Marius12346

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2015
Deci sa inteleg daca eu o trec la taxe si impozite pe numele meu, trebuie inmatriculata de mine, apoi merg scot fiscalul, fac act vanzare cumparare intre mine si unul din parinti, apoi parintele o inmatriculeaza? Ms mult salutare!

#1564
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
nu, o treci pe tine, apoi o  treci pe parinti, ei se duc si inmatriculeaza.

#1565
Marius12346

Marius12346

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2015
Slai esti un om cu suflet bun, multumesc.
Am inteles dar dupa ce o trec pe mine, trebuie sa fac act de vanzare cu parintele si sa scot fiscalul sa o ia el in evidenta si sa o inmatriculeze,nu???
Aici nu inteleg! Salut

Slai esti un om cu suflet bun, multumesc.
Am inteles dar dupa ce o trec pe mine, trebuie sa fac act de vanzare cu parintele si sa scot fiscalul sa o ia el in evidenta si sa o inmatriculeze,nu???
Aici nu inteleg! Salut

#1566
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
da. tu ca intermediar nu trebuie sa mergi pe la politie.

Edited by slai, 19 March 2015 - 15:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate