Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1531
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Salutare,

Am vândut o mașină.

Am încheiat contract, i-am scris pe certificat înstrăinat către, i-am predat cheie, talon și carte.

A mai rămas să:

- merg să ștampilez fișa de înmatriculare la finanțe
- să cer fiscalul meu de la finanțe
- să depun cerere (luată de la finanțe) pentru scoaterea din evidență a mijoacelor de transport.

Până aici sunt ok. Trebuie să mai completez certificat de radiere (și cerere pentru radiere), să mă duc la poliție?

Merci,

#1532
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
nu. ii dai certificat fiscal sau fisa de inmatriculare stampilata, si ai terminat.

#1533
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Excelent. Mulțumesc pentru ajutor!

#1534
marcianno07

marcianno07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2015
Salut,
Vreau sa cumpar un Golf V cu taxa platita dar nerecuperata. Daca vreau sa inmatriculez masina pe numele meu va trebui sa platesc din nou taxa de mediu sau ramane asa de la vechiul posesor? Nu vreau sa-i schimb numerele sau altceva.

#1535
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
daca e platita, nu mai ai tu treaba.
va trebui sa mergi la anaf sa scoti adeverita ca taxa e platita si nerecuperata, adeverita necesara in dosarul de inmatriculare.

#1536
Anapurna

Anapurna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.03.2015
Salut,
Vreau sa cumpar un Aro pentru plimbari prin locuri mai putin accesibile, masina e luata de cineva de la armata si nu are acte. Stie cineva cum pot face sa o inmatriculez sau ce varianta as avea sa pot circula cu ea? O pot inscrie la primarie fara sa o mai inmatriculez (doar umere galbene)?
Multumesc!

#1537
Spepe

Spepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.02.2007
Salutare,

Am cumparat o masina inmatriculata in RO si am primit de la vanzator :

Factura fiscala, Fisa de inmatriculare auto cu stampila organului financiar a vanzatorului si certificatul de atestare fiscala, plus actele masinii.
Vanzatorul sustine ca taxa de mediu a fost platita dar nu mai are chitanta. Pentru a scoate dovada de la ANAF sector 3 Bucuresti am nevoie de aceasta chitanta sau se poate si fara, doar cu actelele de mai sus ?

Multumesc pentru raspuns.

#1538
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
e de ajuns. banuiesc ca vanzatorul e persoana juridica.
vezi ca o sa ai nevoie de stampila lui pe certificatul de inmatriculare la rubrica "instrainat catre...", cand ajungi la depus dosarul la inmatriculari, certificatul trebuie sa fie si stampilat

#1539
Anapurna

Anapurna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.03.2015
Stie cineva .....?

Vreau sa cumpar un Aro pentru plimbari prin locuri mai putin accesibile, masina e luata de cineva de la armata si nu are acte. Stie cineva cum pot face sa o inmatriculez sau ce varianta as avea sa pot circula cu ea? O pot inscrie la primarie fara sa o mai inmatriculez (doar numere galbene)?
Multumesc!

Edited by Anapurna, 14 March 2015 - 22:00.


#1540
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
la primarie legal nu. ca unele primarii inmatriculau la un moment dat si avioane, daca cerea ciineva, e partea a doua.
intreaba la primarie, daca e vreo comuna izolata prin munti e posibil sa mai accepte.

nu cred ca masina aia nu are acte, carte de identitate a vehicolului ar trebui sa aiba, probabil e pierduta. intreaba la rar.

vezi si impozitul, dupa gandeste-te daca-l inmatriculezi. de exemplu, daca are motor de brasov, care avea 3119 cmc, impozitul e peste 5000 lei.

Edited by slai, 14 March 2015 - 22:10.


#1541
Anapurna

Anapurna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.03.2015
E un Aro 10 cu motor de 1.6, deci nu ar fi problema cu impozitul. A apartinut armatei si banuiesc ca ei le-au radiat, cel de la care cumpar spune ca nu are nici un fel de acte... Vreau sa gasesc o varianta sa pot circula cu ea, chiar daca merg mai mult pe dealuri uneori ar mai trebui sa intru si pe sosea. Ma gandeam sa gasesc acte de la un alt Aro 10 si sa le folosesc pe acelea. Nu stiu daca merge din cauza seriei de sasiu... Credeti ca e vreo rezolvare?

#1542
Spepe

Spepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.02.2007

 slai, on 14 martie 2015 - 21:53, said:

e de ajuns. banuiesc ca vanzatorul e persoana juridica.
vezi ca o sa ai nevoie de stampila lui pe certificatul de inmatriculare la rubrica "instrainat catre...", cand ajungi la depus dosarul la inmatriculari, certificatul trebuie sa fie si stampilat


Multumesc pentru raspuns. Certificatul este stampilat.

#1543
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Soacra-mea are o Dacie 1410 din 1997 si doreste sa o vanda/caseze. Ce demersuri trebuie facute?

#1544
GeoSTG

GeoSTG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2013
Salut ,
Stie cineva daca in Pitesti se poate elibera certificatul fiscal pe loc ? (ma refer sa te duci cu contractul de vanzare/cumparare la primarie si sa primesti fiscalul imediat ,sa nu astepti cateva zile dupa el)
Multumesc

#1545
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
exista primarii unde nu se da pe loc?!?

#1546
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Da. Primaria Voluntari

#1547
Spepe

Spepe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.02.2007
Salut. Am depus azi cerere la Anaf sect 3 pentru dovada ca taxa de timbru a fost platita si nerecuperata si termenul pentru eliberare este de 15 zile. Cat dureaza in realitate?

#1548
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
incearca in 3-4 zile, daca nu, intr-o saptamana maxim ar trebui sa fie ajunsa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate