Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1459
catalyn83

catalyn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 16.11.2008
Am inteles! Eu îi dau banii după ce îmi da fiscalul și anaful! Nu îi dau banii doar pt ca am făcut contractul! Din ce mi-a zis propietarul ...taxa e platita de penultimul propietar! Deci...Dacă nu a recuperat-o va fi ok, dacă a recuperat-o...rămâne de văzut :)

#1460
catalyn83

catalyn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 16.11.2008
inca o chestie...adeverinta de la anaf se scoate pe numele vanzatorului (actualul propietar) ,corect ? si e valabil sa o pun la mine la dosar?

#1461
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
se scoate pe numele cumparatorului.
dar acum, cel putin pe aici se accepta in dosar pe orice nume.
oricum, tu sa o vezi si pe numele lui e o.k., macar ai siguranta ca taxa nu e recuperata.

#1462
catalyn83

catalyn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 16.11.2008
ok,asa sa fie . sper sa nu-mi ceara o chitanta ceva...asa citeam pe undeva ca i-a cerut unei persoane ! s-a dus cu adeverinta ca taxa a fost platita si nerecuperata si i-a cerut citanta. si chitanta..pauza Posted Image
sa zicem ca va trebui adeverinta pe numele meu ! de unde o scot ? de la anaful de care apartin ? actualul propietar are domiciliul din buletin in Clinceni,deci o va scoate din Bragadiru din cate am inteles. Cel care a platit efectiv taxa...nu stiu unde sta! Conteaza sa se scoata adeverinta din institutia corespunzatoare domiciliului celui care a platit taxa, sau de unde apartine cel care vrea sa inmatriculeze?

Edited by catalyn83, 01 December 2014 - 22:26.


#1463
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Fiecare își scoate adeverinta de la anaful de care aparține. Chitanța se cere la auto înmatriculate din 2012 pana acum.

#1464
catalyn83

catalyn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 16.11.2008
Încă o întrebare...Dacă masina este înmatriculată , dar tot trebuie sa plătesc taxa din diferite motive , pot sa scot 3 numere rosii asa cum se procedează cu masinile aduse din afară??care ar fi procedura sa pot merge cu ea dacă nu vreau sa plătesc taxa imediat?

Edited by catalyn83, 02 December 2014 - 11:28.


#1465
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
mai circuli 30 de zile de la data scrisa in certificat la rubrica "instrainat catre...".
nu se pot scoate numere rosii la masini inmatriculate.

#1466
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006
daca dau in judecata vanzatorul pt fiscal pe penal, in cat timp se termina procesul/primesc decizia?

#1467
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
Are idee cineva, in cazul in care am posibilitatea sa vand in Germania masina cu acte de inmatriculare facute in Romania, m-am gandit sa rezolv intai cu radierea din Romania.

Daca vin cu cartea de identitate a masinii + talon + numere ca s-o radiez in Ro, mi se mai da inapoi vreun act al masinii ca sa poata fi inmatriculata in Germania de catre cumparator? (ma gandesc la cartea de identitate)

Merci


View Postslai, on 25 noiembrie 2014 - 22:18, said:

musai cartea masinii.
teoretic si talon si numere, dar astea le poti inlocui in dosarul de radiere cu declaratii de pierdere.

daca astepti sa inmatriculeze ala masina acolo, poti radia si fara carte, dar trebuie sa faci dovada ca a inmatriculat-o ala acolo si cartea e retinuta de autoritatile statului respectiv.


#1468
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Nu,  cartea o predai original.  În plus, radiata, o mai duci pe platforma...

#1469
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
deci daca radiez masina din Romania mi se opreste cartea de identitate si practic nu mai are cumparatorul din Germania cu ce s-o inregistreze acolo..
Pe de alta parte daca las cumparatorul sa faca intai inmatricularea in Germania dupa aceea nu mai am cum s-o radiez eu din Romania (fiindca din cate am inteles e posibil mi se opreasca in Germania cartea de identitate..)

Asta pare un cerc vicios...

Intrebare: daca nu mai platesc impozit la anul pe masina in Romania si nu mai reinnoiesc nici RCA-ul (care expira acum in decembrie) e posibil sa se radieze de la sine masina in Romania?

#1470
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
nu cred ca are legatura, deci vei plati in continuare impozit si masina nu se va radia

#1471
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Salutare!

Am un prieten bulgar care vrea sa isi achizitioneze o masina din Romania. Care sunt pasii pentru a transcrie masina pe numele lui? Cum trece vama cu masina? Ce asigurare trebuie sa faca? Ce acte aditionale trebuie sa faca? Acte la notar?

Chiar nu stiu ce trebuie exact si as aprecia daca ati putea sa ma ajutati.

Multumesc.

#1472
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
La inmatriculare trebuiesc predate numerele provizorii?

#1473
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
nu.

#1474
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008

View Postvalentincr, on 08 decembrie 2014 - 20:47, said:

Salutare!

Am un prieten bulgar care vrea sa isi achizitioneze o masina din Romania. Care sunt pasii pentru a transcrie masina pe numele lui? Cum trece vama cu masina? Ce asigurare trebuie sa faca? Ce acte aditionale trebuie sa faca? Acte la notar?

Chiar nu stiu ce trebuie exact si as aprecia daca ati putea sa ma ajutati.

Multumesc.

am scris prin 2013 in sectiunea Legis, raspunzandu-i unui cetatean din rep. Moldova, La fel i-as scrie si prietenului tau bulgar:

Sunt doua variante - sursa este un comisar de politie de la un birou de inmatriculari, nu ipoteze:
prima- cea mai sigura pentru toata lumea:
faci contract de vanzare/cumparare cu proprietarul.
proprietarul merge si obtine certificatul fiscal si stampila pe fisa de inatriculare la administratia financiara.
faci carte verde pe numele tau pentru masina.
achiti taxele (de numere, de inmatriculare auto - vi se spune la politie cat trebuie platit)
Cu contractul de vanzare/cumparare, cartea verde, fisa de inmatriculare, certificatul fiscal, chitantele pe taxe, pasaport, talon, CIV si numerele de inmatriculare se merge la politie si se face inmatricularea de export.
Ai toate actele pe numele tau si nici tu nici proprietarul din Romania nu are bataie de cap.
a doua- in care proprietarul din Romania trebuie sa aiba incredere mare in tine:
faceti contract de vanzare/cumparare;
inmatriculezi linistit masina in Moldova si ti se elibereaza un document de acolo, care atesta inmatricularea in Moldova, pe care il trimiti fostului proprietar din Romania ca sa-si radieze masina de la politie si fisc.
In cazul asta, tu iti rezolvi inmatricularea fara alte complicatii, dar fostul proprietar trebuie sa astepte documentul, de care vorbeam mai devreme, de la tine. Altfel ramane cu masina agatata.

#1475
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Salut.Am cumparata o masina adusa din Germania, i-am scos nr rosii in luna Noiembrie si acum in Decembrie imi expira nr si as vrea ca inainte de expirare sa trec masina pe sotie, chiar nu stiu cum se porcedeaza, am inteles ca nu am nevoie de nimic de la primarie, dar nu stiu cum sa fac, se fac contract vanzare cumparare? trebuie sa traduc iar actele? masina o vand simbolic evident, ce suma sa trec pe act? multumesc.

#1476
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View Postslai, on 29 octombrie 2014 - 20:26, said:

daca stii ce numar o sa ai, bifeaza inmatriculat, si pui numarul. o sa intri cu b1, nu cu b0, mai castigi ceva banuti.
dupa asigurarea de o luna, acum am facut asigurare pe 1 an de zile si am bifat vehicul inmatriculat, astfel am sarit direct la b2 :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate