Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Contestare amenda politia locala

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
97 răspunsuri în acest subiect

#91
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.372
  • Înscris: 21.04.2005

View PostRaimondMacelaru, on 06 mai 2024 - 11:59, said:

Pai tocmai pentru ca nu exista legi perfecte, de asta oamenii mai si gandesc si aplica in spiritul legii, nu in litera ei. ..

Sincer nu prea am inteles ideea .
Legea se aplica in litera ei . De aia e lege . Sa o aplici , nu sa o gandesti . Au gandit-o altii mai prosti inainte .
Ca nu sunt perfecte , total de acord , dar nici nu se pot perfectiona pe forumuri . Se perfectioneaza schimband initiatorii legii cu unii care chiar gandesc . De preferinta impartial .

#92
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.852
  • Înscris: 16.05.2010

View Postndor, on 06 mai 2024 - 12:13, said:

Legea se aplica in litera ei . De aia e lege .
Asta e bullshit!!! Vezi topicul cu judecatorii din Romania.

#93
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
Vad ca majoritatea de pe aici au o gandire foarte limitata: codul rutier, regulamentul de aplicare, eventual hotarari ale consiliului local. Problema este insa ceva mai complexa: ca tu ca om si ca cetatean al orasului trebuie sa ai acces neingradit la locuinta ta si asta inclusiv chiar si cu un camion daca e cazul. Ca si primaria face la fel , ca daca are niste lucrari de facut in zona nu se impiedica ea de niste semne de circulatie sau de nu stiu ce alt aspect din legislatie Ca pentru asta ar trebui sa ai poate o aprobare in plus , e altceva, dar eu cred ca atunci cand ai ceva mare si greu de transportat la sau din locuinta ta trebuie in mod omeneste sa ai acesta posibilitate si nu sa fi nevoit ca cari lucruri foarte grele pe zeci sau poate sute de metrii.

Editat de AlexD2, 06 mai 2024 - 12:32.


#94
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.525
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajbizpenet, pe 05 mai 2024 - 10:44, a scris:

, un politist local a lasat o hartie pe masina la stergator din care reiesea ca am incalcat hcl 61/2014 (atasata la postare) si ma invita sa-l contactez (evident nu era vre-un numar de telefon pe acea hartie sa-l sun civilizat pe om).
Nu ai atașat nimic aici.
Am găsit totuși HCL 61
Ai oprit pe trotuar?
Cu ce art a întocmit PV?
Totuși te-a invitat? Invitațiile se dau la nunta. Politia te cheamă în scris, nu te invita.
Fișier atașat  Screenshot_2024-05-06-13-37-58-592_com.adobe.reader.jpg   156,35K   9 download-uri

Art 1 (2) lit a?

Editat de dorin_2k, 06 mai 2024 - 12:44.


#95
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.269
  • Înscris: 30.11.2021
O sa scriu ceva si sper sa primesti asta ca pe o idee, ca nu imi permit sa dau sfaturi nimanui. Si ca o idee, majoritatea oamenilor cand intreaba ceva vor mai mult sa isi confirme anumite ganduri, nu cauta neaparat un sfat cat isi doresc o confirmare.

Nu merita sa te stresezi in viata asta, sunt momente in care toti gresim sau ne este gresit, de noi depinde daca dorim sa aruncam timp si stres. Nu stiu daca am fost inteles ce am dorit sa zic.
Este alegerea ta daca realizezi ca poate traiesti intr-un oras cu ciudati sau poate ai gresit tu cu ceva, amandoua variante sunt la fel de adevarate.
De tine depinde ce faci mai departe.

Toti cei de aici avem anumite episoade in viata asta de care nu suntem mandri, multumiti, cum am reactionat, de ne dorim sa nu stie careva, de ne dorim sa fie uitate.
Aduceai ceva mobila, te-ai pomenit cu o hartie de la Politia Locala, chiar vrei sa te stresezi?
La mine in oras Politia Locala face paza la cladirile primariei si pazesc targurile si ce mai organizeaza astia prin oras, practic fac pe agenti de paza.
Asa ca te intreb? Tu chiar crezi ca merita stresul?
Ce alegi? Platesti 100 de lei si uiti de treaba asta, esti atent ca alta data sa lasi pe cineva langa masina.

Cred ca intr-un fel traind/locuind in Romania ne-am asumat anumite riscuri, tara asta sta se prabuseasca si tu te stresezi ca te-au amendat aia de la politia locala cu 100 de lei.
Aia cred ca s-au bucurat ca au justificat si ei o amenda, or sa o intreaca in raportul de functionare, ete ce activitate.

Just walk away!

Editat de MindArchitect, 06 mai 2024 - 13:05.


#96
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 06 mai 2024 - 13:02, a scris:

La mine in oras Politia Locala face paza la cladirile primariei si pazesc targurile si ce mai organizeaza astia prin oras, practic fac pe agenti de paza.
Asa ca te intreb? Tu chiar crezi ca merita stresul?

Ai uitat să scrii că au arme ca poliția națională și ca jandarmeria și tot ca ei pot da amenzi.

Mai citește și asta

https://www.mediafax...itisti-19574127

Editat de anonimuI, 06 mai 2024 - 13:36.


#97
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.269
  • Înscris: 30.11.2021
Inca un motiv sa isi vada de treaba lui.
Te alegi naiba cu vreun dosar penal pentru ultraj.

Pui in balanta si calculezi, cearta cu locali, posibilitate ultraj, sa te judeci cu ei. Vs. 100 de lei.

Am citit mesajul si mi-am adus aminte de o faza dintr-un film cu mafioti.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JoQVcQUNrR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te costa 100 de lei sa uiti povestea asta.

Scriam mesajul si mi-am adus aminte ca eram copil si m-a oprit politia nationala(rutiera) si am fugit de ei, eram copil, am fugit repede printre blocuri. Si ma uitam la jumatatea la strada, eram pe spatiul ala dintre sensurile de circulatie si circulam pe unde nu trebuie. Chiar mi-a zis politistul, nici sa nu te gandesti sa fugi. Ce crezi? Posted Image Am fugit printre blocuri, o zic sincer ca m-am urcat intr-un autobuz si am fugit in alt cartier. Am dat telefon unui amic, ba, plecara aia de la rutiera?
Crezi ca am povestit cuiva faza asta? Am stat cu frica cateva ore, am mers si fara bilet cu autobuzul.

Mai zic cand am fost prins fara bilet de aia de la control? Eram copil, cred ca 15 ani. primul an dupa ce termini scoala generala, eram la scoala in alt cartier si m-am urcat fara bilet, nici nu i-am observat, ploua, am primit amenda ca mergeam fara bilet, nu stiu cat era amenda, ma gandesc doar ca, ca si in cazul la ce poveste initiatorul, mi-am tinut gura, nu am povestit cuiva.
Am platit amenda si sanatate.

Da, eu eram copil, dar am invatat de mic ca unele treburi le pastrezi pentru tine. Crezi ca o sa fie bine pentru el sa afle ca s-a certat cu politia locala, ca a fost amendat, ca s-a dus noaptea peste aia la sectie? Ca se gandeste sa se judece cu ei pentru 100 de lei?
Imi aduce aminte ca aveam o cunostinta care se vaieta ca vecini lui fac sex prea tare. Om in toata fire, familie, aia faceau sex asa de tare ca povestea ca nu mai doarme cu nevasta in acelasi pat, ca s-a certat cu ei, i-a inregistrat. Avea inregistrari pe telefon cu aia care faceau sex.
Si cumva el credea ca este o idee buna sa povesteasca toate astea.
Ascultam si apoi ne dadeam seama ca nu prea este pe creaca lui.
El zicea ca-i face pe aia de rusine, ca se razbuna.

Imi cer scuze pentru offtopic.

Nu este vreun citat cea ce scriu acum, sunt vorbele mele: Lose some money and save face.

Editat de MindArchitect, 06 mai 2024 - 15:12.


#98
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.872
  • Înscris: 21.03.2020
Lasand la o parte prostia cu ultrajul cand te certi cu politistii sau cealalta prostie cu recalcitrantul care ia amenda ca nu e copil ascultator, incercati sa dati niste sfaturi pertinente la obiect, fara sa infloriti povestea ca in filmele cu mafioti :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate