Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Primele supermaketuri, hypermarketuri, magazine mari de electronice și electrocasnice din România

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
După 1989 se liberealizează comerțul. Ultimele magazine private, cu excepția celor ale Cooperativei de Consum (Coop) fuseseră naționalizate în 1950. Cum comerțul era foarte la liber, fiecare făcea cam ce voia. În București, fostele "Alimentara" au devenit parte a diverse rețele de magazine private - în sectorul 2 erau "Deltacom" și cred că "Delfincom" (că sediul era la Piața Delfinului).
Dar nu foarte la mult după au început să apară rețele de magazine de la 0. "La Fourmi" (am fost prima dată prin 2000? și aveau o varitate mare de produse, deși erau scumpe) și "Mega Image". Primul a fost contopit în al doilea undeva în anii '000.
A existat și ceva numit "Safe Way" - franciză Americană, dar nu știu când a apărut. Aveam unul în zonă. Cel de lângă Pasajul Muncii - stația de tramvai Mieilor a devenit "Mega Image".
"InterMacedonia" de la P-ța Iancului e cu tradiție. A fost pe vremuri "Alimentara", iar restaurantul se numea "Mediaș".

Ca hypermarketuri, primul cred că a fost "Billa". 1999.
"Cora" din Pantelimon (Capu' lu' 14) a apărut în 2000, idem "Carrefour" din Militari, dinspre centură - autostrada A1, care era deservit doar de o linie de autobuz (236). În "Cora" mergeam că erau prețurile un mic mai mici și uneori varietate mai mare de produse. Ceva "Cora" a existat în comunism, fără vreo legătură cu firma din Franța, dar nu știu ce vindeau.
Era să uit de "Metro". Primul, dedicat doar firmelor și persoanelor chimice juridice.
"Selgros" cred că e după 2000.

Magazine mari de electronice și electrocasnice, care să nu fi avut ceva legătură cu cele din comunism. "Altex" cică există din 1994, dar eu nu țin minte să fi văzut așa ceva în București.
"Flanco" exista în 2000. Cel de la "Bucur Obor" era pe vremuri vis-a-vis, în blocul curb de pe colț cu Calea Moșilor, care are la parter un "Mega Image" și cred că are și un cazi-în-o. Tv-ul ce deservește încă sufrageria, după 23 de ani și 4 luni și un pic de acolo a fost luat.
"Domo"... nu știu când a apărut.

Cele cu parcare au schimbat modul de cumpărături. Ce-i drept, s-au înmulțit prea mult mașinile.

Pentru a nu deschide subiect separat, când a apărut "credit doar cu buletinul", ce produse ați cumpărat voi sau familia?
Produse în rate se vindeau și în România interbelică, am găsit și în "Informația Bucureștiului" din 1957 despre așa ceva, dar trebuia aconto (avans) și nu erau accesibile ratele. Prin 2003 (că m-am uitat la un subiect cu frigidere) văd că deja se vindea în rate mai accesibile. Nu știu dacă se dădea și avans.
La mine: canapeaua pat pe care dorm  :)   și o mașină de spălat - "Indeshit" slim, care s-a tot stricat.   :disgust:   Voi ce amintiri aveți?   :D

#2
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021
Ce spui de magazine cu electronice noi că erau scumpe. Lumea cumpăra de la magazine second hand și televizoare și mașini de spălat și combine muzicale. Era plin centrul de magazine din astea.

Abia după anul 2000 au început să dispară magazinele astea și să cumpere lumea electronice noi.

La magazinul Victoria era un televizor nou cu diagonală mare și costa cam 30% din prețul unui apartament. Mergeam și mă uitam la el doar să văd cum arată.

Mai îmi aduc aminte că prin 1995 și-a luat cineva televizor cu diagonală mare și dăduse vreo 4000 de dolari. Pe vremea aia era aproape cât un apartament.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 18:18.


#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,345
  • Înscris: 14.06.2006
In 90 la Piatra-Neamt era magazinul Cosmos, cu televizoare, pick-up-uri, casetofoane, etc. Imediat dupa aia a facut Ostahie Altex, in '93. Insa importa din 1992 televizoare si le si vindea in Piatra.

La Cosmos si-a deschis sediul si prima firma de cablu din Piatra, Telemach. Aveam vreo 15 canale (?), multe nemtesti, nu intelegeam niciun cacat dar ne uitam la Beverly Hills si ascultam MTV First Look. Nu mai stiu cat era abonamentul...

Nu first look... era MTV you hear it first. La 6 seara, parca.

Eram in clasa a XI-a cand a lansat Kylie Minogue - Confide In Me... Nebunie....

Edited by December, 20 April 2024 - 18:27.


#4
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,280
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca primul magazin din oras a fost Metro. Era facut ca in strainatate, la intrarea in oras.
Al doilea cred ca a fost Billa.
Dupa Billa nu mai stiu, Kaufland-uri, Selgros, Penny, Real, PIC, Auchan.

Cel mai fain mi-a parut Real, era singurul care iesea in evidenta cu ceva interesant, in zona era frumos amenajat cu butoaie, vita de vie artificiala.

In Craiova era ADA Electric, aveau publicitate frumoasa pe canalele locale.

Rate cu buletinul am facut la altex, mama lor cat am tras dupa ratele alea, rau platnic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZ732CFa0fs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta era promo pe canalele locale.

Cred ca 2 magazine locale erau. ADA Electronic si Sabina Electronic.
Cei de la ADA s-au mutat.
Cei de la Sabina sunt inca in acceasi spatiu comercial si acum acorda si credite.

S-a zbarlit parul pe mine cand am auzit promo de la ada electronic.

Edited by MindArchitect, 20 April 2024 - 18:29.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
@ anonimuI : erau scumpe unele televizoare, dar ăla de 4.000 $ trebuie să fi fost ceva de top.
De aia cu second-hand ştiu. Mă întreb ce modele interesante de electrocasnice s.h. o fi venit pe atunci. Să găsesc unele chestii, aproape imposibil azi. Nici prin Germania. Electronice la mâna a doua, încă se caută, mai ales audio, deşi nu la fel de mult ca în trecut.

Edited by djl, 20 April 2024 - 18:41.


#6
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,280
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu daca erau ele scumpe sau eram noi saraci.
Nu exista gandul asta sa schimbi tv-ul sau combina frigorifica cand doresti.
Masina de spalat, aragaz, frigider? Sa le schimbi tu fara sa crape? Cred ca erai privit de nebun.

Acum citesc subiectul ala cu frigidere si sunt si eu de acceasi parere, in loc de un frigider scump mai bine un frigider ieftin si economic care in 10 ajunge la gunoi.
Ca avanseaza tehnologia pe partea de consum curent.

Bucuria aia cand iti cumparai masina de spalat. Poate cei tineri citesc pe aici si zambesc, se gandesc... fosilele astea se bucurau cand cumparau masina de spalat.
Bucuria cand cumparai TV cu teletext si avea meteo, pariurile sportive, stirile.

Bucuria primului DVDIX, cum se numea DVD-ul care citea CD/DVD-uri facute pe calculator.

Folosesc termenul bucuria ca exact asta era, te bucurai si cand cumparai un aspirator ca nu prea se cumparau asa de des electrocasnice.
Si cata grija aveai de ele.

Acum? Abia astept sa se strice frigiderul sa cumpar altul care sa nu fie porcarie arctic.

#7
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021

View Postdjl, on 20 aprilie 2024 - 18:40, said:

@ anonimuI : erau scumpe unele televizoare, dar ăla de 4.000 $ trebuie să fi fost ceva de top.

Televizorul de 4000 de dolari era luat de unul care avea sere, făcuse deja o vilă în București.

Om care lucra atunci și era de 45 - 50 de ani cumpăra cu 500 de dolari electronice și când mergeam în vizită la el la fi-sa deschideam frigiderul mare să văd ce are de mâncare.

Ea, adică fi-sa punea muzică la CD nou și scump.

Așa sunt amintirile mele de electronice scumpe.

Eu am cumpărat tv second hand până după anul 2007 când am luat o plasmă nouă care consuma 370 w pe oră. Nu am știut că consumă atât plasma aia până a venit curentul și am văzut consum mare.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 18:54.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă avea sere, îi mergea bine. Şi probabil a vrut să se laude.
Până la 1 Ianuarie 2007 (intrarea în U.E.) exista taxa de lux de 25% ce se aplica unor electronice.   Posted Image  Iar în 2004-2005 deja nu mai exista criză de valută, dar ce le păsa. Cataloage de electronice şi electrocasnice din perioada aia, cu greu găseşti şi nici nu se dădeau preţuri la unele...
La electronice am uitat de celebrele "Gepa" a lui George Pădure.   Posted Image

Edited by djl, 20 April 2024 - 19:13.


#9
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,280
  • Înscris: 30.11.2021
Au si devenit mai ieftine electrocasnicele.
Pe mine ma amuza cum faceam alegerile inainte, intrebam pe la cunostinte, sa fie frigiderul cu 1 compresor, 2 compresoare.
Urmatorul frigider o sa fie cumparat cat mai econom.

Am salutat cand au venit magazinele de bricolaj ca insemna garantie, fata de targurile comerciale care nu ofereau garantie.

V-am zis ca am fost la Dedeman sa cumpar un senzor de miscare, am intrebat pe tipul de pe raion daca au garantie, vorbesc serios, poate acum va amuza discutia :D Inainte era serios.
Ca mai cumparasem din alta parte si a zis ala ca ce garantie? :D Daca stric eu dispozitivul.

Deci salut garantia 12-24 de luni, salut dreptul de returnare.

#10
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 28.08.2021

View PostDecember, on 20 aprilie 2024 - 18:23, said:

In 90 la Piatra-Neamt era magazinul Cosmos, cu televizoare, pick-up-uri, casetofoane, etc. Imediat dupa aia a facut Ostahie Altex, in '93. Insa importa din 1992 televizoare si le si vindea in Piatra.

La Cosmos si-a deschis sediul si prima firma de cablu din Piatra, Telemach. Aveam vreo 15 canale (?), multe nemtesti, nu intelegeam niciun cacat dar ne uitam la Beverly Hills si ascultam MTV First Look. Nu mai stiu cat era abonamentul...

Nu first look... era MTV you hear it first. La 6 seara, parca.

Eram in clasa a XI-a cand a lansat Kylie Minogue - Confide In Me... Nebunie....

Era MTV First look
Si VH1 you hear it first

Gepa ELECTRO Center....un pic mai bine pt dvs

Edited by dandeburgh, 20 April 2024 - 19:35.


#11
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.08.2015

View PostMindArchitect, on 20 aprilie 2024 - 18:26, said:

Cred ca primul magazin din oras a fost Metro. Era facut ca in strainatate, la intrarea in oras.
Al doilea cred ca a fost Billa.
Dupa Billa nu mai stiu, Kaufland-uri, Selgros, Penny, Real, PIC, Auchan.

Cel mai fain mi-a parut Real, era singurul care iesea in evidenta cu ceva interesant, in zona era frumos amenajat cu butoaie, vita de vie artificiala.

In Craiova era ADA Electric, aveau publicitate frumoasa pe canalele locale.

Rate cu buletinul am facut la altex, mama lor cat am tras dupa ratele alea, rau platnic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZ732CFa0fs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta era promo pe canalele locale.

Cred ca 2 magazine locale erau. ADA Electronic si Sabina Electronic.
Cei de la ADA s-au mutat.
Cei de la Sabina sunt inca in acceasi spatiu comercial si acum acorda si credite.

S-a zbarlit parul pe mine cand am auzit promo de la ada electronic.
e si acum   ada electric

#12
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,345
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdandeburgh, on 20 aprilie 2024 - 19:35, said:

Era MTV First look
Si VH1 you hear it first
Deci o nimerisem bine de prima data :)

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,280
  • Înscris: 30.11.2021
Ma furara gandurile.
Ma gandeam ca prin 90 aveau spoturi publicitate bune la Craiova.
Era sceneta cu Tociu si Palade cu Conex de nu se gaseau, era conex sau Terra Sat?
Era publicitatea aia foarte reusita la magazinul Helin din Lapus de am fost si eu sa vad cascada respectiva.
Pacat ca s-a inchis magazinul respectiv, aveau si terasa aia decenta.
Era publicitatea la amanetul Stefany de au dat faliment, acum scrie de inchiriat.
Era publicitatea ADA electronic de la intrarea in Targul Oltenia Sucpi.
Si desigur era publicitatea Targul Oltenia Sucpi.

Majoritatea craiovenilor urmareau seara stirile locale.

Imi amintesc cand am fost in Metro, parea LUX, invatat cu magazinele locale. Ma uitam la incaltamintea aia de firma, hainele alea de firma.
Erau cateva milioane o pereche de adidasi :D

Tin minte ca urmaream VHS-uri care inregistrau prin second handuri si am cumparat pana la urma un DVDix nou, faceam CD/DVD-uri pe la o cunostinta si le vizionam pe DVD-ix.
Asta este primul dispozitiv cumparat din magazin de mine.
Era o firma de avea sediu la piata langa rio si inca un sediu mai jos de preferctura.
Cred ca 2 milioane a costat.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Lumea uita cum nu exista nimic din ce avem acum prin 2003.

1. CORA Pantelimon, cred ca primul supermarket local
2. Primele La Fourmi, care apoi au devenit Mega Image.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
În 2003 deja existau cel puţin 8 magazine "Mega Image" şi "La Fourmi" în Bucureşti. Dacă nu vreo 10. Da, raportat la ce avem acuma era puţin.
"Cora" deja avea destui clienţi. Posibil să fi apărut şi cel din Militari, de la Lujerului, pe locul primei fabrici demolate în Bucureşti după 1989.  Posted image
"Billa", nu ştiu câte erau.
Încerc să-mi amintesc care mai existau, dar cum nu prea mergeam pe atunci aşa de mult la magazine, nu-mi aduc aminte. Posibil să fi existat şi "Gima", ăla cu leul.
La electronice mai exista şi "Media Galaxy". Habar nu am când a apărut. Era cu sloganul "Cea mai variată gamă de produse". Uitasem de "Miami Electronoics" sau ceva de genul. Era unul şi pe Şos. Ştefan cel Mare, vis-a-vis de Stadionul Dinamo. Vindeau şi telefoane mobile.
O să consult şi cărţile de telefon şi "Pagini Aurii". "Pagini Naţionale", din păcate nu am în colecţie.

Edited by djl, 20 April 2024 - 20:55.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Dejleule ai ratat magazinul de 1400mp Gepa electro center de pe Dorobanti, care avra 40000 de articole la inceputul anilor '90.
Aveau pana si camere foto Pentax si obiective pt ele, inainte sa aiba la Union /focus94, dar ciudat era va aveau modele din seria A care erau cu 3 generatii in urma aparute insinte de seria P lansata in '85, inainte de SF lansata in '87, si inainte de Z old lansata in '91.

N-am cumparat nimic de la Gepa dar era un reper pe Dorobanti.
Copos a facut vis-a-vis concurenta cu Samsung si vindea fara telecomenzi in magazin si telecomenzile le dadea alaturi in gang ca sa nu mai plateasca taxe de 70%...
Apoi au aparut relativ aproape pe Stefan cel Mare magazine Nei si Panasonic, si in '94 Nei aveau doar aerul din carcasa romanesc, era excelente cu tub Samsung mai bun si mai plat decat gaseai in TVuri Samsung si cu toata rlecyronica Philips made in Olanda mai buna decat gaseai in TVurile Philips care deja aveau piese chinezesti.
Mi-am luat un Nei foarte bun de acolo in '94.
Tot in '94 am luat de pe Dorobanti si MDR,  dintr-o vila la parter intre ASE si Iancu de Hunedoara, MSR Whirlpool care tocmai preluase divizia Philips si spala bine si acum dupa 30 de ani fara service.

Legat de hipermarketuri, era fain ca Real era deschis non-stop la AFI. Aveau inclusiv baterii AA Energizer Lithium ultimate care au aparut prima data in H prin 1992.
A disparut si Gima care la Iasi in 2001 avea un mall fain, si in Bucuresti la Unirea in stanga spate avea pe 2 etaje - a fost luat de careofuri...
A disparut si Billa care avea baterii Sunlight Maxima ( in anii '90 luat Sunlight alkaline new generation 7X in loc de 5X zinc-carbo de la Unirea la etaj). Billa a avut primul case rapide ( in Promenada la demisol ), a fost luat tot de careofuri si anul trecut au si inchis magazinul din Dr Taberei dupa ce l-au luat, vis-a-vis de Auchan. Mai intai au sabotat Billa din interior cu preturi fie absurd de mari fie absurd de mici cu profit zero plus calitate si aprovizionare proasta, vitrina calda de pacaleala pt sefii mari si bataie de joc in rest, si apoi dupa preluare au sabotat din interior inca odata dar de data asta in favoarea Auchan care are preturi superumflate mai mari ca la butic, absurd pt un hipermarket, si fara sabotare nu ar fi facut mare concurenta reala.
Acum si Cora a fost preluata de careofuri.
Si Profi a fost preluat de MegaImage.

Edited by loock, 20 April 2024 - 21:05.


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
In primul an cand s-a drschis primul Kaufland din Bucuresti aprospe de Obor, au adus si Efes facuta in Cehia, dupa care au trecut la turceasca.
Efes e un brand turces dar au fabrici in mai multe tari si mai fabrica si o gramada de alte branduri straine, inclusiv nemtesti, sarbesti, cehesti (zlatopramen), ucrainiene, etc.

Apoi cand a aparut Auchan in Bucuresti, cel din Titan, aveau si preturi rezonabule.
Am nimerit intamplator prin 2006 in cel din Titan, aveam nevoie de o ruleta de 5m buna pt. ca a mea era la un coleg, si am gasit un raft cu scule lumitools.
Din 12 rulete lumitools de 5m doar una nu harjaia si functiona chiar foarte bine, avea si magneti, m-a costat doar 2,9 lei si a tinut 4 ani de utilizare zilnica cu toate ca nu avea strat de teflon de protectie pt. cifre, de 8X mai putin decat era acum 10 ani o Unior profesionala fara magneti si tot fara teflon care tine foar un an in regim de utilizare zilnic.
Am avut apoi si industriale Felder care probabil erau unior rebranduit tot fara magneti, am avut si doua unior de 20-25 lei inainte de scumpiri, toate au tinut msi putin, inca functioneaza dar sunt partial sterse numetele.
Am si o Stilson proffessiinal de prin 2012 care partisl arata ca noua fiind folosita foarte putin, dar am constatat ieri cs i-a sarit cromul de pe magneti...
Acum o lumitools mai noua dar e mult mai butucanoasa cu toate ca e tot de 5m, se tine bine pt ca are teflon de protectie, insa am grija mare cu ea pt ca butonul de blocare are mecanism de plastic mult mai fragil decat la cea veche, e un mecanism tampit si facut fin cel mai ordinar ABS de mica densitate si nearmat cu fibra de sticla; multe erau rupte din magazin.
Cea veche avea un sistem de blocare mult mai simplu, mult mai putin fragil si facut din HDPE...
Am si DeWalt buna dar se gasesc greu in RO si sunt mult mai scumpe, si tot butucanoasa la 5m.
Stanley nu-mi plac ( sunt mult peste medie dar eu sunt mai pretentios...tocmai asta era minunea ca am gasit loomitools cu 2 lei si 90 de bani care e peste modele profesionale de genul Unior si Felder...)
Irwin iar nu prea se gasesc in RO si nu-mi plac, sunt modele care sunt branduite si DeWalt si Irwin, unele galbene altele albastre dar nu-mi plac mecanismele chit ca sunt fscute sa fie mai sigure cu autoblocare dar sunt obisnuit sa folosesc profesional butoanul lateral de franare si inferior de blocare si ma enerveaza autoblocarea...

MegaImage are acum 700 de magazine in Bucutesti fara a numara si Profi, dar incluzand shop&go. Si au si prin alte orase.
Intram des la Mega si acum 25 de ani, si psna in pandemie intram zilnic, uneori si de mai multe ori pe zi.
Si acum intru aprospe zilnic sau si de msi multe ori zilnic dar in magazine diferite.
Insa au crescut mult preturile, au disparut unele produse ( alune de padure blansate crude, acum au doar prajite, cacao Vah Houten care au avut zeci de ani la punga mare de 1Kg si era singura buna, etc., etc., ciocolate dark de 57% nu mai e buna de dinainte de pandemie, etc.
Zeci de ani au avut preturi bune si produse decente, si oferte bune chiar si anul trecut. Unii fugesu de Mega pt ca au ramas cu impresia formata in anii '90 de magazin cu preturi mau mari, dar au avut preturi bune 20 de ani apoi pana acum doi ani cand au explodat.

Edited by loock, 20 April 2024 - 23:05.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
La Selgross am avut legitimatie de cand a aparut dar merg rar si nu prea ma tenteaza ce au cu rare exceptii.
Anul trecut am fost extrem de dezamagit ca au delistat bateriile yokohama.
Eu speram sa extinda gama adusa, sa aduca si AA violete cu LiFe si butoni cu litiu de alte marimi, etc.
Cele alkaline rosii AA la 2 lei si AAA erau tzeapa, curg si nefolosite, dar cele alkaline albastre la 1,95 acum 2 ani erau magice - n-am mai vazut asa ceva si eu folosesc in paralel Energizer AA Life inca din 1992 si Sunlight superalkaline new genetation / Maxima (7X carbon zinc) inca de prin 1995 dupa ce am.luat contact cu brandul in 94 la telecomznda Nei.
In telecomanda erau heavy duty care au cspzcitate 1,5X carbon zinc dar au tinut 6 ani de butonat super-intensiv la greu fsta de 777 care curgeau din prima zi. Sunlight nu au curs nici condumate dupa 6 ani de abuz.
Si nici superalkalinele lor nu mi-au curs niciodata.
Energizer Lithium ultimate LiFe au capacitate de 4X cat superalkalinele foarte bune, si in practica diferenta e chiar devastator mai mare, de ex la un DSLR intte 12 poze si peste 300, sunt obsnuit cu asa ceva de 32 de ani, si folosrsc si Sanyo eneloop de la a doua genwratie, tot de zeci de ani, am folosit acumulatori AA si NiCd de prin '95 Varta de 750mAh care erau so-so si apoi GP de 800 mAh din '98 care sunt bune si acum ( alea luate in '98..)
Dar alkaline ca astea albastre yokohama care nu se mai termina n-am mai vazut...
Mai au prin selgros niste chestii de mancat care ma intereseaza dar ma duc rar.

Am ajuns intamplator si la cocos anul asta. Nu vanez magazinele, am avut treaba in zona lui.
N-am apucat sa vad rafturile din spate dincolo de jumatatra magazinului.
In jumatatea vazuta nu sm gasit nimic interesant sa ma mai duc.
Am gasit niste napolitane la 8 lei care erau specificate cu alune de padure, si la ingrediente pareau din alta galaxie decat cea in care e planeta noastra si Romanica, dar la gust erau slabe rau, nu rele dar nici bune, nici macar de nota 5, nu as mai lua nici gratis...

Daca tot am scris de baterii si chestii care nu se mai gasesc, am doua TVuri Sony cu backlight LED, unul din 2011 si unul din 2013.
Ambele inca su in telecomenzi bateriile cu care au venit, Sony Ultra care sunt heavy duty dry care nu curg. Sunt 2 x AAA la ambele telecomenzi si dupa 13 ani de folosite inca au 1,435V si functioneaza bine ( desgur telecomenzile le-am drschis si curatat de 3X de atunci...
Inca tin cele originale, dar daca vreau sa le schimb nu se mai gasesc Sony Ultra heavy duty dry...
As putea sa pun in loc Energizer LiFe pe care le-am consumat in DSLR acum 15 ani, si care inca au 1.66V si permit sa trag 160mA...

Edited by loock, 21 April 2024 - 00:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate