Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Sugestii plan casa

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
aNduB92

aNduB92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2022
Salutare,

Tocmai am primit cea mai recenta versiune de plan propus pentru casa si as aprecia sugestii de imbunatatire, inainte de a discuta pasii urmatori cu arhitectul.

Ca nota, portiunea cu dormitorul matrimonial, dressing, grupul sanitar, baia matrimoniala + planul etaj (etaj necompartimentat momentan) - adica toata partea dreapta a casei - e deja construita la rosu, urmeaza sa construim si zona de demisol (camera tehnica), hol intrare, living, bucatarie si camara.
Tot ca nota, suntem un cuplu fara copii deocamdata, daca se aliniaza astrele am vrea macar 2 copii.

Personal, nu ma incanta urmatoarele lucruri:

- la etaj, cele 2 zone de baie cu obiective separate pentru duș (cu cadã), respectiv una pentru wc. Inteleg rationamentul - o parte a baii cu cadã se suprapune usor cu dormitorul matrimonial de mai jos si nu ar fi fost ok de pus wc in baia respectiva datorita zgomotului produs de trasul apei (si legal am inteles ca nu ar fi conform normativelor sa ai bai deasupra dormitoarelor, desi nu sunt sigur ca am inteles bine). Un alt rationament pentru cele 2 bai ar fi faptul ca pot fi folosite separat, in cazul in care avem 2 copii, sa poata folosi separat baile in acelasi timp, pentru scopuri diferite, daca e cazul. Al doilea rationament nu e la fel de solid, pentru ca la urma urmei mai exista un grup sanitar la parter care poate fi folosit daca sus e ocupat. Cum ar fi optim de reorganizat etajul sa fie o singura baie, fara sa pierdem unul din cele doua dormitoare sau sa aiba forma ciudata?

- spatiul de trecere dintre living si bucatarie (practic spatiul dintre canapea si bar) mi se pare cam mare si pierdut.

La ce altceva ar trebui sa ma gandesc?

Mersi

Attached Files



#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Asa cum arata acum, cu cada aia de la etaj vei avea numai belele.

Nu au pus WC acolo nu din cauza zgomotului (ca si daca faci dus se aude) ci pentru ca pt WC ai nevoie de teava de 110 de scurgere. Si nu au pe unde sa traga teava aia. Asa iti pun de 32 pe care o baga in sapa, probabil fara prea mare panta pana la grupul sanitar de la etaj.

Daca tii musai sa ai baia acolo, va trebui sa renunti la un colt al dormitorului pe unde sa treaca (mascata de rigips) teava de canalizare.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 09.08.2006
Solutia de incalzire fiind? Adica ai gaze, sau te orientezi spre altceva?

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  240419_PLAN MANSARDA_draft DTAC.jpg   54.52K   26 downloadsAttached File  240419_PLAN PARTER_draft DTAC (1).jpg   215.2K   30 downloadsAttached File  plan etaj.JPG   142.48K   36 downloadsAttached File  plan parter.JPG   145.04K   35 downloadsAttached File  plan etaj - 2.JPG   142.48K   28 downloads
upsss..

Poti scoate teava de wc prin perete si trasa prin izolatia exterioara - daca tii neaparat la aranjamentul asta.

nu prea inteleg scara.... poti sa traduci?

Poate sunt prea obosit, dar chiar nu inteleg. Cum pisici vine scara aia?

Cat inteleg pana acum, ai chinuit arhitectul asa de tare cu proiectul asta custom incat te-a pedepsit. Nu prea vad ce ai putea schimba....

Edited by viotl, 19 April 2024 - 22:57.


#5
aNduB92

aNduB92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2022

View Postyo9hrb, on 19 aprilie 2024 - 21:46, said:

Solutia de incalzire fiind? Adica ai gaze, sau te orientezi spre altceva?

O sa mergem pe pompa de caldura cu incalzire in pardoseala.

View Postviotl, on 19 aprilie 2024 - 23:12, said:

Attachment 240419_PLAN MANSARDA_draft DTAC.jpgAttachment 240419_PLAN PARTER_draft DTAC (1).jpgAttachment plan etaj.JPGAttachment plan parter.JPGAttachment plan etaj - 2.JPG
upsss..

Poti scoate teava de wc prin perete si trasa prin izolatia exterioara - daca tii neaparat la aranjamentul asta.

nu prea inteleg scara.... poti sa traduci?

Poate sunt prea obosit, dar chiar nu inteleg. Cum pisici vine scara aia?

Cat inteleg pana acum, ai chinuit arhitectul asa de tare cu proiectul asta custom incat te-a pedepsit. Nu prea vad ce ai putea schimba....

In momentul de fata, scara este altfel, urmeaza sa fie demolata si reconstruita in modul propus de arhitect. Am atasat si planul initial doar pentru partea dreapta a casei, care e construita deja, pentru o idee mai buna a situatiei.

#6
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 04.03.2006
wow !!!

pe scurt , cauta alt arhitect, sau foloseste un parti gasit pe net ... sau fa tu unul pe un servetel , sunt mari sanse sa iasa mai logic

baia fara wc e dintr-un film prost , o nisa se face oriunde si nu e nevoie de 110mm , una de 90mm (diametrul tevii, cu asta iese din vasul de toaleta, supradimensionarea e inutila in cazul de fata)

wc de serviciu si baia de la parter sunt atat de prost gandite ca holurile care duc la ele ocupa mai mult spatiu decat camerele...

intrandul de la usa de intrare poate e interesant in desene, in realitate te costa fix la fel ca un spatiu interior doar ca e deschis .. si inutil

este vorba despre o renovare+ extensie? exista un motiv pentru zidurile duble?

exista un motiv pentru lipsa geamurilor de la mansarda pe stanga-dreapta? poate o parte e Nord si se intelege dar atunci cealalta parte este pe sud si cam vrei geam/lucarna

dece exista 2 usi la dormitor?


daca nu vorbim despre o extensie+reno ... nu are sens sa te mai complici cu arhitectul asta , cauta altul ca asta e stricat.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Inseamna ca nu ai vazut proiectul meu... Posted image

Casa cica e ridicata la rosu. deci prea multe nu mai poate face.
Si, cum am zis mai sus... nici nu prea vad cum ar mai putea schimba.

S-ar putea ca totusi scaparile astea sa dea sare si piper acasei la sfarsit....

La cumnatul meu au gresit la scara - nu au tinut cont de sapa la prima treapta. Si a iesit mai mica. Mi-a placut asa de mult cum a iesit, incat eu din start am facut prima treapta mai mica. Si ce ma distreaza, toti care trec prin casa se uita si zic uite, acolo au gresit... iar eu zambesc... Posted image

Edited by viotl, 20 April 2024 - 10:10.


#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

Vizualizare mesajaNduB92, pe 20 aprilie 2024 - 08:51, a scris:

In momentul de fata, scara este altfel, urmeaza sa fie demolata si reconstruita in modul propus de arhitect. Am atasat si planul initial doar pentru partea dreapta a casei, care e construita deja, pentru o idee mai buna a situatiei.
De curiozitate, photo la scara se poate? ca in desenele tale apare... in acelasi plan vertical.
Asa cum e acum.

Apropo, cu vreun instaltor ai vb pt incalzirea in pardoseala?
Pentru ca: va trebui sa decizi solutia (cu/fara gpa), sa decizi marimea si pozitia distribuitoarelor, a traseelor (un traseu +/- nu tre sa depaseasca 100 de metri, si fiecare camera sa aibe traseeele ei, si s-ar putea sa te trezesti cu doua trasee  de 63 de metri... senzori de temperatura in pardoseala, senzori de ambient pe care unii ii recomanda cu fir, sa decizi inaltimea pachetului izolatie/tevi/sapa... sa decizi traseul coloanelor verticale...  la marimea casei tale merge o simpla coloana de amestec, dar eu recomand un puffer cat de mic, e cam  necesar la dejivrare.... sunt ele multe de vb.
  Bafta si spor.

Pffff, mai fa si tu niste postari, ca sa poti pune poze si sa dai si sa primesti pm-uri...

#9
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

View Postviotl, on 20 aprilie 2024 - 10:10, said:

Inseamna ca nu ai vazut proiectul meu... Posted Image

Casa cica e ridicata la rosu. deci prea multe nu mai poate face.
Si, cum am zis mai sus... nici nu prea vad cum ar mai putea schimba.

S-ar putea ca totusi scaparile astea sa dea sare si piper acasei la sfarsit....

La cumnatul meu au gresit la scara - nu au tinut cont de sapa la prima treapta. Si a iesit mai mica. Mi-a placut asa de mult cum a iesit, incat eu din start am facut prima treapta mai mica. Si ce ma distreaza, toti care trec prin casa se uita si zic uite, acolo au gresit... iar eu zambesc... Posted Image
Si eu cred ca o las mai mica.Am pus Ipat si ar trebui egalizate.,ptr o singura treapta.

#10
aNduB92

aNduB92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2022
Mersi pt raspunsurile de pana acum. O sa scriu o nuvela, pentru ca post-urile mele trebuie aprobate deocamdata si nu pot sa raspund prea repede fiecaruia in parte.

Sa reiterez -

Casa pe care o avem acum a fost construita la rosu acum aprox. 5 ani; nu am participat la constructia acestei case, nu ne-am dat cu parerea, nu era in plan la momentul respectiv sa continuam noi aici. Planul initial dupa care s-a lucrat la constructia aceasta e atasat la acest post  (nu stiu de ce pt cel anterior nu a ramas imaginea atasata) si nu a fost facut de arhitectual actual. Am adaugat si cateva poze actuale pt claritate.
Suntem constienti ca nu e ideala situatia asta, fata de cazul in care am fi facut casa de la zero. Insa sunt ceva bani deja bagati in casa asta, terenul de aprox 1900 mp e ok ca zona pentru noi, sa fi cumparat in alta parte nu era fezabil, asa ca lucram cu ce avem. Nu ne temem de santiere, de demolat, deranj, etc. E o responsabilitate asumata sa lucram cu ce avem. Dar optimizarea spatiilor ne intereseaza, in special a spatiului de la mansarda, de aici nevoia de feedback de la voi Posted Image.

Aceasta constructie la rosu existenta: parter + mansarda (mansarda inaltime actuala langa pereti e aprox. 180 cm, dupa finisaje presupun ca mai scade, dar consider ca e ok chiar si 150 cm in aceste puncte care sunt cele mai mici practic). Mansarda este necompartimentata actualmente. Intre parter si mansarda, planseul e din dulapi din lemn. Referitor la ce a spus @superbec, la mansarda pe laterale, avand in vedere ca peretele e mic, nu e fezabil fereastra Sud/Nord - pe lateralele astea orice fereastra e necesara, o sa fie tip velux, in acoperis.

"dece exista 2 usi la dormitor?" - poti observa ca partea de spalatorie (masina/uscator), cat si un dressing destul de mare pe tot peretele din Nord, sunt dispuse inaintea baii matrimoniale; cum avem in plan copii pe viitor, am considerat ca e mai ok sa poata accesa partea de dressing/spalatorie direct din hol (langa scara), fara sa treaca prin dormitorul nostru, in cazul in care au treaba la masina de spalat/uscator sau dressing.

"este vorba despre o renovare+ extensie? exista un motiv pentru zidurile duble?" - corect, de acolo e nevoia pt zidaria dubla.

"pe scurt , cauta alt arhitect, sau foloseste un parti gasit pe net ... sau fa tu unul pe un servetel , sunt mari sanse sa iasa mai logic" - in urmatoarele zile urmeaza sa discutam in detaliu cu arh. motivele pentru planul propus, vedem atunci daca e pertinent ce zice, chiar daca o sa propunem re-desenarea zonei. De ieri, cand am primit versiunea asta nu am discutat cu el. In rest, te asigur ca arh. e foarte competent si dedicat, nimic de comentat pe partea asta.

@viotl referitor la PDC/IPAT - sincer abia am inceput sa ma documentez, pare greu de digerat toata documentatia si sutele de pagini de pe forum, dar vreau sa inteleg macar chestiile de baza; cand o sa vorbim cu profesionistii in legatura cu asta, sa nu fiu cazut din plop. Daca aveti recomandari pentru orice pe partea de instalatii electrice/sanitare/pompe de caldura, etc., mai ales in zona Iasi, va rog sa lasati aici contactele.

Multumesc pentru raspunsuri!

Attached Files



#11
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 04.03.2006
eee.. pai se schimba datele problemei , mai bine explicai din prima situatia ,era destul de evident ceva dubios in proiect, partea stanga e ok partea dreapta e din alt film.

retrag partea cu arhitectul :)

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 06.10.2019
Din poza pare ca ai limitari destul de serioase privind ferestrele VELUX. Partea inclinata ( cea pe care se monteaza fereastra ), pare destul de mica ( trebuie sa iei in calcul ca iti mai fura din ea si finisajele, atat in zona peretelui, cat si a tavanului ). Ce lungime are partea inclinata ( de la clesti la perete ) ?

#13
aNduB92

aNduB92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2022
Clesti -> perete aprox. 128 cm.
Perete zidarie mansarda (6 randuri boltari + centura) - 170 cm; cosoroaba de aprox 15 cm; total inaltime aprox. 185 cm.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 06.10.2019

View PostaNduB92, on 21 aprilie 2024 - 07:44, said:

Clesti -> perete aprox. 128 cm.

Daca reusesti sa te incadrezi sa iti ramana partea inclinata la 120 cm, o sa ai mai multe variante de ferestre ( la lungimea de 118 ai mai multe latimi disponibile ). Dezavantajul il reprezinta faptul ca nu o sa poti pune si plasa de insecte.

Daca nu te incadrezi in cei 120 cm, poti sa mergi pe ferestre cu lungimea de 98 cm, dar aici esti limitat la trei dimensiuni ( discutam de ferestre din gamele Standard si Standard Plus ), 55 cm, 66 cm, si 78 cm.

Daca nu te incadrezi, dar totusi vrei o fereastra mai mare, poti sa faci un "gol" in tavan ( nu arata prea estetic, si nici nu prea poti sa pui o plasa ).

#15
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 04.03.2006
sau faci lucarne la 25 maxim 50% din pretul veluxurilor ... velux este senzational pentru montatori si actionarii velux !

#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 06.10.2019
Initiator, cere oferte de pret pentru ambele variante ( lucarne si ferestre VELUX ), si in functie de ofertele primite vei sti ce sa alegi.  Ideea este sa compari mere cu mere, si pere cu pere. Adica, atunci cand ceri oferta pentru lucarne + tamplarie sa o ceri astfel incat suprafata vitrata a geamurilor sa fie macar cat suprafata vitrata a geamului VELUX.

Ferestrele VELUX au avantajul ca se instaleaza rapid, fara batai de cap, si cu costuri mai mici.

In cazul tau, lucarnele nu au nici un avantaj. Ca sa poti sa instalezi un termopan de dimensiunea unul VELUX ( sa zicem un 66x118 ), trebuie sa faci o lucarna marisoara, si lucrari complexe de dulgherie ( inclusiv sa umbli la clestii existenti ). Asta inseamna materiale multe ( lemnarie, tot felul de coltare si holzsuruburi, profile de tinichigerie, profile de etansare, izolatie la peretii laterali, geamurile termopan, etc. ), si volum mare de munca ( dai jos invelitoarea pe o portiune destul de mare ca sa poti face lucarna, faci lucarna, dupa care pui o parte din tabla, daca este cazul izolezi-hidroizolezi peretii pe exterior, eventual bati niste pazii, dupa care mai faci niste inchideri ). La fel, trebuie sa ai in vedere faptul ca vrei lucra cu vreo trei echipe ( dulgherii, montatorii de termopane, si montatorii de invelitori ), si fiecare dintre ei, pentru lucrurile care nu ies cum trebuie, va da vina pe echipa de dinainte. In afara de asta, cand faci niste lucrari asa ample, cu un impact asa mare asupra fatadei, este bine sa ai in vedere si o autorizatia de costruire, ceea ce implica alte costuri plus timp pierdut.

Si eu sunt acum cu casa in constructie, si crede-ma ca nici prin cap nu mi-a trecut sa imi fac lucarne ( desi ar fi fost mai usor decat in cazul tau ). Voi avea pod, la care vor fi instalate patru ferestre VELUX. Intr-adevar, spre deosebire de tine am avantajul ca sunt distribuitor si montator VELUX, deci montajul il fac singur ( ma costa doar timpul meu), si mai am o reducere de vreo 4-5% din pretul produselor, dar crede-ma nu astea au fost argumentele care m-au facut sa aleg solutia cu ferestre de mansarda. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 21 April 2024 - 20:29.


#17
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 04.03.2006
tu iti faci un apartament comunist la sol cu un singur grup sanitar ... si 4 veluxuri sa aiba paienjenii lumina in pod, initiatorul vrea sa isi faca o CASA , a cerut sugestii nu marketing

daca pentru tine e complicat sa faci o lucarna ...imi dau seama ce lucrari ai facut.

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsuperbec, on 22 aprilie 2024 - 13:42, said:

tu iti faci un apartament comunist la sol cu un singur grup sanitar ... si 4 veluxuri sa aiba paienjenii lumina in pod, initiatorul vrea sa isi faca o CASA , a cerut sugestii nu marketing
daca pentru tine e complicat sa faci o lucarna ...imi dau seama ce lucrari ai facut.

Te-am rugat sa nu mai faci referiri la adresa mea ?! De ce nu iti vezi de treaba ta ? Tu ti-ai spus parerea, eu pe a mea, si gata, abtine-te de la comentarii vis-a-vis de persoana mea, si de constructia pe care o fac. M-ai vazut pe mine sa comentez ceva despre cat esti de arogant si nesimtit, sau despre constructia ta "solar-pasiva" ?  

Noroc cu tine ca i-ai dat tu sugestie sa isi faca lucarne ! Esti habarnist rau, dar nu scapi nici o ocazie sa te dai rotund si sa afisezi un aer de superioritate.

Din cate mi-am dat eu seama, tu nu esti in stare sa faci diferenta dintre un dulgher si un montator de invelitori ! Posted Image  Am zis ca nu mai imi pierd timpul cu tine ( am vazut si alte postari de rahat ale tale, dar am evitat sa comentez ), dar vad ca nu vrei sa ma scutesti. Posted Image  Mai bine vezi ce faci cu casa aia solar-pasiva, atotstiutorule ! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate