Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Algoritm simplu de calculare al unui cod de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,478
  • Înscris: 10.08.2005

Vizualizare mesajdani.user, pe 29 martie 2024 - 14:54, a scris:



Cand vi acasa, stresat ca nu poti intra, si fara telefon la tine, numai formule n-ai sa-ti amintesti...
Când ajungi "beat-mort" la 3 dimineață sigur vecinul este încântat să-ți împrumute telefonul.

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,846
  • Înscris: 21.06.2016
Ce insemna sa-ti faci singur de lucru.
O yala electrica are cod. N-ai nevoie nici de telefon nici de chei nici de automatizari aiurea, doar sa tii minte un cod.

#21
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 18.09.2020

Vizualizare mesaj0v1d1u, pe 29 martie 2024 - 14:24, a scris:

Am o încuietoare electrică la ușa de la apartament. Ca măsură de rezervă (în caz că-mi uit și cheile și telefonul în casă) vreau să pot deschide yala rugând un vecin să-mi împrumute telefonul lui și să trimit un SMS cu un cod la numărul meu de telefon. Mai departe voi avea o automatizare care apelează un API și va declanșa deschiderea ușii. Pentru asta, am nevoie să gândesc un sistem de parole care să îndeplinească următoarele condiții:

Vizualizare mesaj0v1d1u, pe 29 martie 2024 - 15:07, a scris:

Cum spuneam, important e să nu fie foarte evident algoritmul. Poate am nevoie de trei ori într-un an și să zicem că din alea trei ori se întâmplă să fie două zile consecutive, nu vreau ca vecinul să se uite la SMS-urile trimise și să-i pice fisa chiar pe loc.

Si ce beton o sa fie cind Mallroy se prinde de faza, iti afla/stie parola (aia pe care nu o schimbi pina nu o uiti) fiidca stie algoritmul tau ala simplu si usor de tinut minte si iti face o vizita cu prietenii atunci cind nu esti acasa.
:)


E mai simplu, mai ieftin si mai eficient de implementat metoda cu cheia de rezeva legata de git.

#22
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 10.03.2007

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 30 martie 2024 - 02:03, a scris:

Ce insemna sa-ti faci singur de lucru.
O yala electrica are cod. N-ai nevoie nici de telefon nici de chei nici de automatizari aiurea, doar sa tii minte un cod.

Yala e Danalock V3. Nu are taste pentru introducerea codului.

Vizualizare mesajcralin, pe 30 martie 2024 - 14:53, a scris:





Si ce beton o sa fie cind Mallroy se prinde de faza, iti afla/stie parola (aia pe care nu o schimbi pina nu o uiti) fiidca stie algoritmul tau ala simplu si usor de tinut minte si iti face o vizita cu prietenii atunci cind nu esti acasa.
:)


E mai simplu, mai ieftin si mai eficient de implementat metoda cu cheia de rezeva legata de git.

Să vezi ce beton e când te prinde, îți dă o mamă de bătaie și îți fură cheia de la gât. Mai citește o dată prima postare, am spus limpede că nu am nevoie de ceva care să nu poată fi ghicit la o analiză atentă.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,846
  • Înscris: 21.06.2016
Yala se schimbă, nu contează ce e. Costă mai puțin decât timpul petrecut si complicațiile astea.

#24
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 10.03.2007
Cum costă mai puțin decât timpul petrecut și complicațiile astea, că sunt tare curios?

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,846
  • Înscris: 21.06.2016
Cat e ora ta de muncă? Cat e yala cu cod la Dedeman?

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesaj0v1d1u, pe 29 martie 2024 - 14:24, a scris:

Ca măsură de rezervă (în caz că-mi uit și cheile și telefonul în casă) vreau să pot deschide yala rugând un vecin să-mi împrumute telefonul lui și să trimit un SMS cu un cod la numărul meu de telefon.
Fiind rar apelata metoda, poti avea in sistemul tau parole de unica folosinta (cum era aia din '89 a armatei: Radu cel Frumos), le poti conditiona de nr. de telefon de la care vine cererea, iar dupa prima utilizare vei adauga alta in sistem.

#27
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 10.03.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 31 martie 2024 - 07:29, said:

Cat e ora ta de muncă? Cat e yala cu cod la Dedeman?
E în jur de 1000 de lei yala și nu se găsește la Dedeman.

View Postneagu_laurentiu, on 31 martie 2024 - 08:54, said:

Fiind rar apelata metoda, poti avea in sistemul tau parole de unica folosinta

Problema când tot folosești parole diferite e că sunt șanse mai mari să le uiți. Mă gândeam să și folosesc o listă de parole, dar apare o problemă similară: dacă nu o știu pe cea curentă și tot încerc câteva variante, pe lângă faptul că se va supăra vecinul că tot trimit SMS-uri de pe telefonul lui voi face și mai mult rău expunând din parolele viitoare.

#28
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2011
In principiu ai primit si solutii tehnice cerute de tine (algoritmi etc) si solutii "mecanice" schimbat yala etc.
Pentru unii sunt mai bune/simple/usor de folosit unele pentru altii altele.

Alte solutii "mai bune" nu par a exista in momentul de fata.
Prin urmare ramane sa te decizi ce vrei sa folosesti. :)
multa bafta

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,846
  • Înscris: 21.06.2016
Mai am o soluție “la mintea cocoșului”: lași o cheie la vecin. Cu plăcere.

PS: mesajele trimise se pot șterge.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate