Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Acces in Curte din Drum National

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
aNduB92

aNduB92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.01.2022
Salut, se da urmatoare situatie:

- localitate a carei strada principala reprezinta un Drum National (DN24C)
- proprietatea mea se afla pe aceasta strada principala, cu acces auto direct, conform imaginii atasate.

Raportat la codul rutier, este legal sa fac manevra de viraj stanga pentru a intra in curte, atat timp cat respect legile, semnalizez intentia din timp, acord prioritate vehiculelor care circula din sens opus? De mentionat ca, in curte, pot sa intorc masina pentru a iesi din nou pe drum cu fața cand vreau sa plec de acasa.

Si ca un exercitiu de imaginatie, cine ar fi vinovat daca in timpul manevrei de viraj stanga (din nou, executat/semnalizat regulamentar), un autovehicul care vine din spate depaseste 1 sau mai multe masini din coloane si ma acosteaza in timp ce virez?

Momentan, trag pe dreapta in afara partii carosabile, las sa treaca toate masinile care circula in spatele meu + cele care vin din sens invers, apoi fac manevra cand se elibereaza strada pe portiunea respectiva, dar nu prea mai e fezabil pentru ca e trafic exagerat, multe tiruri cu cereale au traseu pe acolo, majoritatea depasesc limita de viteza (e o portiune dreapta).

Attached Files

  • Attached File  sfpd.jpg   103.01K   197 downloads


#2
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
"Si ca un exercitiu de imaginatie, cine ar fi vinovat daca in timpul manevrei de viraj stanga (din nou, executat/semnalizat regulamentar), un autovehicul care vine din spate depaseste 1 sau mai multe masini din coloane si ma acosteaza in timp ce virez?"
Tu, ca nu te-ai asigurat.Chiar daca cel din spate poate incalca linia continua sau altceva. El este raspunzator pentru ce incalca, tu pentru asigurarea la viraj.

#3
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostaNduB92, on 28 martie 2024 - 17:20, said:

Si ca un exercitiu de imaginatie, cine ar fi vinovat daca in timpul manevrei de viraj stanga (din nou, executat/semnalizat regulamentar), un autovehicul care vine din spate depaseste 1 sau mai multe masini din coloane si ma acosteaza in timp ce virez?


Tu, pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers. In lege scrie sa te asiguri din toate directiile, nu sa le acorzi prioritate doar masinilor care iti vin din fata. Si nu te acosteaza ci te acroseaza.

Edited by titoo, 28 March 2024 - 18:49.


#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
tu, ptr neasigurare la schimbarea directiei de mers
dar avand in vedere ca s-ar putea sa te loveasca in usa stanga-fata si sa te faca terci, cred ca cine e vinovat e cea mai mica problema a ta.

#5
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

Vizualizare mesajaNduB92, pe 28 martie 2024 - 17:20, a scris:

.......
Momentan, trag pe dreapta in afara partii carosabile, las sa treaca toate masinile care circula in spatele meu + cele care vin din sens invers,
.......

Nu e mai bine stai cum e logic cand vrei sa virezi stanga? Cat mai pe stanga benzii, aproape de mijlocul drumului (presupunand ca e linie intrerupta, si virajul stanga e permis). In acest fel:
- te asiguri ca vezi mai bine in spate, in caz ca intra cineva in depasire
- te asiguri ca te vad mai bine si cei din spate care ar vrea sa intre in depasire
In plus, daca dai macar de un sofer "normal" care vine din sens opus, va incetini si iti va face "loc" sa virezi stanga (mai ales daca vede ca s-a adunat coloana in spatele tau).

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Te asiguri, semnalizeze stg, te apropii de axul drumului, iar te asiguri din spate să nu fie unul în depășire. Chiar te oprești acolo dacă vine un zmeu.
Când e liber virezi stânga.
Nu are rost sa te oprești pe dreapta și apoi când e liber să virezi.
Te oprești chiar pe banda ta și semnalizeze stânga.
Cei din spate se opresc. Chiar de intra unul în depășire, te oprești.

#7
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Daca ai unde intoarce intr-un kilometru, fa-o. O sa traiesti mai mult.

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
In principiu te apropii de linia mediana, eu o si depasesc putin intrand cu botul pe sensul celalalt, dar fara sa stanjenesc pe  cei care vin din fata si asta doar daca e loc. In felul asta incerc sa fac loc sa fiu depasit prin dreapta. In mod sigur camioanele nu vor avea loc. Asa ca daca vine vreunul din spate mai tare vede ca toata lumea depaseste prin dreapta si merge si el pe acolo. Efectul de turma. Asta nu inseamna ca nu ma asigur din toate partiile.

#9
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Sitting duck.

#10
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View PostaNduB92, on 28 martie 2024 - 17:20, said:

cine ar fi vinovat daca in timpul manevrei de viraj stanga (din nou, executat/semnalizat regulamentar), un autovehicul care vine din spate depaseste 1 sau mai multe masini din coloane si ma acosteaza acroseaza in timp ce virez?

Ia uite ce explicatii perfecte ti s-au dat.
Chiar daca vinovat va fi agariciul care te loveste, din nefericire, legea spune exact ce au postat baietii de mai jos, iar Garcea va aplica legea.

View Postistratei, on 28 martie 2024 - 18:33, said:

Tu, ca nu te-ai asigurat.Chiar daca cel din spate poate incalca linia continua sau altceva. El este raspunzator pentru ce incalca, tu pentru asigurarea la viraj.

View Posttitoo, on 28 martie 2024 - 18:41, said:

Tu, pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers. In lege scrie sa te asiguri din toate directiile, nu sa le acorzi prioritate doar masinilor care iti vin din fata.

View Postrexx, on 28 martie 2024 - 18:51, said:

tu, ptr neasigurare la schimbarea directiei de mers


#11
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Posttrid_ovi, on 28 martie 2024 - 20:09, said:

In principiu te apropii de linia mediana, eu o si depasesc putin intrand cu botul pe sensul celalalt, dar fara sa stanjenesc pe  cei care vin din fata si asta doar daca e loc. In felul asta incerc sa fac loc sa fiu depasit prin dreapta. In mod sigur camioanele nu vor avea loc. Asa ca daca vine vreunul din spate mai tare vede ca toata lumea depaseste prin dreapta si merge si el pe acolo. Efectul de turma. Asta nu inseamna ca nu ma asigur din toate partiile.
Nu mai da sfaturi proaste , daca nu o patesti tu la un moment dat, o pot pati cei care tin cont de ce ai scris mai sus. Cu intentia de a le face bine celorlalti iti poti face rau tie.

#12
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
daca e zona in care se merge cu viteza mare si se fac depasiri in mod frecvent, mai bine faci cum a zis cineva mai sus: mergi inca un km si intorci unde poti sa o faci in siguranta

Edited by rexx, 28 March 2024 - 21:15.


#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

Vizualizare mesajthunderbolt, pe 28 martie 2024 - 20:43, a scris:

Ia uite ce explicatii perfecte ti s-au dat.
Chiar daca vinovat va fi agariciul
Ce înseamnă agarici? Eu am renunțat complet la cuvântul ăsta nostim (care nu însemnă nimic) de când am aflat că Agarici a fost un erou din al doilea război mondial. Cică a fost un pilot f. bun și a doborât singur vreo 3 avioane rusești. Era și o strigare printre ostași, ceva gen " Vine Agarici să-i alunge pe bolșevici!" .

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Colegule, iti recomand puternic sa-i lasi sa treaca, asa cum ai zis, asteptand pe dreapta.
Ca sa mergi inainte cum a zis cineva, si sa intorci unde poti, e exact acelasi scenariu - tot stanga faci. Si la cati tampiti sunt azi pe sosele, e ticking bomb.

Eu am patit-o. De fapt, eu n-am patit nimic, doar ceva drum pe la politie, dar cel din spate era sa o fure rau de tot.
L-am depasit la iesirea din satul anterior. In fata curtii e drept, apoi urca un pic, si niste copaci ascund un pic vederea. Mea culpa, e si dunga continua acolo - nu am reusit inca sa aranjez cu primaria/politia marcajul ala special (puncte) care sa imi permita sa intru in curte. Deci, masina mergea incet de tot, curgea, semnalizam stanga, asteptam sa treaca unul care venea din fata. Cum asteptam asa am auzit scartait de frane rau de tot si l-am vazut pe colegul trecand prin dreapta mea direct in sant. Un sant adanc si lat. In 5 minute s-a umplut strada de politie, jandarmi, ISU, SMURD etc, mai lipsea Arafat. O pasagera a avut buza sparta.
Blegul a vrut sa ma depaseasca pe dunga continua, de nervi ca il depasisem eu mai devreme. Si n-a vazut ca de sus venea ceva, decat in ultimul moment. A franat dar nu i-au tinut franele si asta a fost.
Apropo, ce localitae e? Macar judetul? Ceva imi suna cunoscut in poza ta.... Posted image

Apropo, misto la Politie. Noroc cu un Garcea educat, am avut o convresatie neasteptat de placuta, considerand situatia.... Cica, "e clar ce voiai sa faci, nu e nici un dubiu, dar nu putem sa-ti facem nimic. Spune-ne totusi ce s-a intamplat exact ca sa stim si noi cum facem."

Attached File  viraj stanga.JPG   107.62K   70 downloads
Eram pe dreapta, in dreptul stalpului, podetul meu se vede in dreapta. El a intrat in sant intre mine si stalp. Bine ca n-a intrat in mine.

Edited by viotl, 29 March 2024 - 00:14.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMareleIntelept, on 28 martie 2024 - 19:23, said:

Daca ai unde intoarce intr-un kilometru, fa-o. O sa traiesti mai mult.

Depinde de trafic, dar cred ca si eu as facea la fel.
De multe ori cand ma gandesc asa ca tine, "la limita" pericolului, imi pun algoritmul:
"Dac-as fi cu motocicleta, ce-as facea?"
Si fac ce as fi facut daca eram cu mobra.

Ceea ce faci tu ca te duci sa stai pe dreapta, mi se pare mult mai peericulos. Mai repede as sta langa axul drumului cu semnal, sau chiar PE ax cu rotile din stanga.
Si aici vine o alta cearta pe care am avut=o pe un alt subiect cu lane sharing.
Ce faci daca ai unu d-asta care vrea sa faca stanga in fata ta?
Il depasesti dar fiind pe aceeasi banda daca ai loc?
Eu zic ca o faci si ca NU E INTERZIS sa o faci.

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu e  interzis, da' din cauza de bizoni.... mai bine stai pe dreapta pana se face liniste.
Cum am zis, ca faci stanga aici sau peste un kilometru tot aia e.

#17
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Nu e deloc tot aia. O intersectie mare, cunoscuta, cu banda dedicata pentru stanga sau un rond, sau un giratoriu te scutesc de emotii.

#18
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postsandel1, on 28 martie 2024 - 21:36, said:

Ce înseamnă agarici? Eu am renunțat complet la cuvântul ăsta nostim (care nu însemnă nimic) de când am aflat că Agarici a fost un erou din al doilea război mondial. Cică a fost un pilot f. bun și a doborât singur vreo 3 avioane rusești. Era și o strigare printre ostași, ceva gen " Vine Agarici să-i alunge pe bolșevici!" .
https://dexonline.ro.../agarici/444053

Daca nu vrei sa accesezi linkul:
agarici, agarici s. m. (adol.) om prost / nerod / tâmpit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate