Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Semnalizati cand virati pe un drum cu prioritate?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#91
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Sfat, dupa 'jde ani de condus:

1. Semnalizeaza intotdeauna, chiar daca esti singur pe strada, fiindca un reflex "nehranit" va disparea destul de repede.

2. Mai devreme sau mai tarziu, semnalizarea permanenta a schimbarii directiei iti va salva viata. E destul o data in zeci de ani, deci e o investitie eficienta.

3. Daca nu crezi ca e importanta semnalizarea, gandeste-te ca ai in spate un TIR si te hotarasti sa opresti brusc si sa "intri in stanga" pentru o cafea. Era acum cateva zile un topic pe-aici...

#92
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Mai am una, situația nr.7
https://www.google.c...i8192?entry=ttu
Sunt pe drumul prioritar (în cazul de față un bulevard) și am următoarele situații posibile:
- Să parchez pe partea dreaptă, fapt pentru care semnalizez dreapta.
- Să virez pe prima străduță la dreapta, fapt pentru care semnalizez tot dreapta.
- Să merg pe strada din față părăsind drumul prioritar, fapt pentru care nu semnalizez pentru a nu se confunda cu virajul la dreapta pe străduță.
- Să întorc la capătul scuarului, fapt pentru care este obligatoriu să semnalizez stânga, asta dacă nu vreau musafiri nepoftiți în portbagaj.
- Să continui pe drumul prioritar virajat spre stânga (bulevardul), fapt pentru care ce trebuie să fac? Dacă semnalizez stânga toată lumea care știe zona va înțelege că vreau să întorc și cei din spate vor reduce automat viteza. Dacă semnalizez stânga și nu întorc (ba mai mult accelerez pe bulevard) mă vor înjura în barbă că i-am indus în eroare, așa că mai bine nu semnalizez de niciun fel și astfel pot merge fără a încurca pe nimeni ori pe strada din față ori pe bulevardul prioritar virajat spre stânga.

Edited by gabrieln2016, 28 March 2024 - 12:44.


#93
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View Postgabrieln2016, on 28 martie 2024 - 12:39, said:

Mai am una, situația nr.7
https://www.google.c...i8192?entry=ttu
Sunt pe drumul prioritar (în cazul de față un bulevard) și am următoarele situații posibile:
- Să parchez pe partea dreaptă, fapt pentru care semnalizez dreapta.
- Să virez pe prima străduță la dreapta, fapt pentru care semnalizez tot dreapta.
- Să merg pe strada din față părăsind drumul prioritar, fapt pentru care nu semnalizez pentru a nu se confunda cu virajul la dreapta pe străduță.
- Să întorc la capătul scuarului, fapt pentru care este obligatoriu să semnalizez stânga, asta dacă nu vreau musafiri nepoftiți în portbagaj.
- Să continui pe drumul prioritar virajat spre stânga (bulevardul), fapt pentru care ce trebuie să fac? Dacă semnalizez stânga toată lumea care știe zona va înțelege că vreau să întorc și cei din spate vor reduce automat viteza. Dacă semnalizez stânga și nu întorc (ba mai mult accelerez pe bulevard) mă vor înjura în barbă că i-am indus în eroare, așa că mai bine nu semnalizez de niciun fel și astfel pot merge fără a încurca pe nimeni ori pe strada din față ori pe bulevardul prioritar virajat spre stânga.
In primele trei cazuri as semnaliza dreapta, fiindca are acelasi efect asupra aluia din spate si, in plus, pentru el nu are importanta momentul cand virezi, el trebuie sa pastreze distanta in toate situatiile.

Daca trebuie sa reduc pana la oprire inainte de un viraj la stanga brusc sau intoarcere, am metoda mea patentata in timp: clipuresc avariile de doua-trei ori, calc usor frana si pe urma las semnal stanga. Avariile alea au darul de a-l face pe ala din spate sa se gandeasca ori ca-s cocalar si trebuie sa-si reconfigureze ideile, ori ca am o problema in fata pe care el n-o vede si trebuie sa caste ochii. Oricum, prima reactie a aluia din spate e sa franeze pana se lamureste. Daca e tirist, se prinde din prima ce vreau sa fac, ca vede pe deasupra mea. Unii pun si ei avariile pana ies din calea lor.
Nu cautati in lege regula asta, ca nu exista.
Si inca ceva: injuraturile in barba sunt strict treaba covrigarului din spate, depinde cat are de cand a iesit din grota.

#94
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,636
  • Înscris: 15.01.2017

View Postaudiofidell, on 28 martie 2024 - 09:37, said:



Ce nu e clar? Verbalizeaza, ca explicam la toata lumea. Sau daca crezi ca ai inteles, spune ce ai inteles gresit din naratiune. Adica s au consumat cinci pagini cu explicatii, sa nu ramai tocmai tu cu lumina stinsa.

Este foarte clar, ce sa zic, daca conduci pe un drum de munte neasfaltat o poti face fara a detine permis de conducere si daca te prinde nici nu ti-l ia.

#95
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

View PostMareleIntelept, on 28 martie 2024 - 13:01, said:

In primele trei cazuri as semnaliza dreapta, fiindca are acelasi efect asupra aluia din spate si, in plus, pentru el nu are importanta momentul cand virezi, el trebuie sa pastreze distanta in toate situatiile.

Daca trebuie sa reduc pana la oprire inainte de un viraj la stanga brusc sau intoarcere, am metoda mea patentata in timp: clipuresc avariile de doua-trei ori, calc usor frana si pe urma las semnal stanga. Avariile alea au darul de a-l face pe ala din spate sa se gandeasca ori ca-s cocalar si trebuie sa-si reconfigureze ideile, ori ca am o problema in fata pe care el n-o vede si trebuie sa caste ochii. Oricum, prima reactie a aluia din spate e sa franeze pana se lamureste. Daca e tirist, se prinde din prima ce vreau sa fac, ca vede pe deasupra mea. Unii pun si ei avariile pana ies din calea lor.
Nu cautati in lege regula asta, ca nu exista.
Si inca ceva: injuraturile in barba sunt strict treaba covrigarului din spate, depinde cat are de cand a iesit din grota.
Asta cu avariile poate fi o idee bună și este posibil să o încerc și eu cu prima ocazie. Într-o vreme, întorceam acolo în fiecare dimineață. Din acest motiv mi-a venit și ideea de a posta situația respectivă. Pentru că se pleacă de la un semafor destul de apropiat de locul respectiv și mulți demarează ca la raliu, puneam semnalizarea imediat cum treceam de trecerea de pietoni de după intersecție și întotdeauna frânarea a fost lentă și continuă. Nu am avut niciodată probleme.

#96
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttitoo, on 28 martie 2024 - 12:01, said:


Quote

in intersectia asta drumul drept intra in padure, iar cel cu prioritate se duce in dreapta. daca urmezi drumul cu prioritate (cel asfaltat), semnalizezi sau nu?
cand treci prin intersectia asta si urmezi drumul principal, care face o curba la dreapta, in timp ce drumul drept intra in sat, semnalizezi sau nu?

Tie iti e permis sa virezi la stanga in curba aia si sa intri in padure, ca esti "meserias".
Daca te uiti bine sau daca ai circulat prin intersectia din al doilea exemplu, poti constata ca incepi schimbarea de directie inainte de a ajunge in intersectia aia, caz in care semnalizezi doar stanga daca vrei sa virezi la stanga.


Eu te intreb ce faci cand urmezi drumul care are o curba spre dreapta, tu imi spui ce faci cand te duci la stanga.
daca faceai treaba asta intr-un TEST PISA, obtineai cu succes zero - nu a inteles cerinta!

#97
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Poststrongsss, on 28 martie 2024 - 14:35, said:

Eu te intreb ce faci cand urmezi drumul care are o curba spre dreapta, tu imi spui ce faci cand te duci la stanga.
daca faceai treaba asta intr-un TEST PISA, obtineai cu succes zero - nu a inteles cerinta!
La cum cunosti legislatia ideal ar fi sa n-ai permis, daca ai te feresc ceilalti participanti la trafic, ca nu stii pe ce lume esti. ti-am raspuns la cele 2 intrebari si de desenat nu-ti desenez ca oricum e degeaba pentru astia care dati semnal in functie de indicator nu functie de schimbarea directiei cum scrie explicit in legislatie.

#98
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
În general semnalizez (deși nu ar trebui) fiindcă pe stradă e plin de cretini care cred că drumul merge doar în linie dreaptă...

#99
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postlukyan_yeu, on 28 martie 2024 - 10:41, said:

schimbarea directie de mers se refera la parasirea drumului cu prioritate, in cazul de mai sus se urmeaza drumul cu prioritate in viraj nu se schimba directia de mers.

Este ca tu semnalizezi stanga cand intri in sens giratoriu cu o singura banda?...

Nicaieri in lege nu spune ca nu trebuie sa semnalizezi doar pentru ca esti pe drum prioritar...
E bine sa mai rasfoiesti legislatia din cand in cand.
Orice schimbare de directie se semnalizeaza ca atare de catre conducatorul auto.
in cazul topicului,se executa manevra de viraj la dreapta ,(coincidenta face ca acel drum sa fie prioritar, nu are nicio importanta asta) se semnalizeaza ca atare de catre conducatorul auto.
Daca conducatorul auto intentioneaza sa mearga inainte(si paraseste mama ei de drum cu prioritate) nu semnalizeaza nimic,pentru ca NU schimba directia de mers,ci merge inainte. Daca conducatorul auto intentioneaza sa execute manevra de viraj la stanga ,semnalizeaza acest lucru.

#100
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Rog un moderator sa adauge un poll. Ms.

#101
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmarga32, on 28 martie 2024 - 16:19, said:

Rog un moderator sa adauge un poll. Ms.
Tu vrei sa inveti legislatie gratuit, sau ne dai examen ? Ori doar vrei sa te distrezi citind raspunsurile unor "meseriasi" de pe aici ?

#102
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018

View PostEpdm, on 28 martie 2024 - 13:31, said:

Este foarte clar, ce sa zic, daca conduci pe un drum de munte neasfaltat o poti face fara a detine permis de conducere si daca te prinde nici nu ti-l ia.
Nu pot traduce din romana in romana. Am facut clar distinctie intre drum si drum public. Codul Rutier reglementeaza DOAR CIRCULATIA PE DRUMURILE PUBLICE! Drumul ala spre schit nu e deschis circulatiei publice. Faptul ca proprietarul sau administratorul drumului nu si a indeplinit obligatia de a instala indicator de "acces interzis" si panou cu inscripţia “Drum închis circulaţiei publice”, nu il face drum public. Poate acum e clar, in sfarsit. Sau nici acum? Daca nici acum, sa citim definitia drumului public din afara localitatilor ca sa vedem daca se incadreaza si nu se incadreaza.

Explicatie suplimentara: drumul de munte neasfaltat care nu e drum public dar care este circulat poate de asemenea sa fie lipsit de indicatorul si panoul de mai sus pentru a nu descuraja accesul pentru clientii pensiunilor, dar asta nu inseamna ca iti ia politia carnetul.

#103
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Semnalizez, dar nu cred ca e obligatoriu, daca parasesti drumul cu prioritate e obligatoriu, daca urmezi drumul principal in continuare, teoretic nu ar trebui sa semnalizezi. Dar pentru ca astea sunt exceptii (cand drumul prioritar vireaza la dreapta/stanga desi ai drum si in fata), semnalizez oricum din obisnuinta. Iar daca te mai poti si intersecta cu altii (chiar daca respectivii nu au prioritate), e si mai indicat sa o faci.

PS: presupun ca intrebarea nu se adreseaza si posesorilor de BMW, care oricum nu sunt dotate cu semnalizare (cand vedeti vreun BMW care semnalizeaza e de fapt o solutie after-market, iar soferul conduce alta masina in principal).

Edited by utopium, 28 March 2024 - 17:13.


#104
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

View Postutopium, on 28 martie 2024 - 17:10, said:


PS: presupun ca intrebarea nu se adreseaza si posesorilor de BMW, care oricum nu sunt dotate cu semnalizare (cand vedeti vreun BMW care semnalizeaza e de fapt o solutie after-market, iar soferul conduce alta masina in principal).

Nu sunt de acord. Eu am auzit că au semnalizare...

#105
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postrinaldoparaipan, on 28 martie 2024 - 06:58, said:

Cazul nr.2. Eu veneam pe Barajul Dunarii, pe sens unic.
Din fata o masina de scoala care a virat stanga (normal, avea interzis in fata) fara sa semnalizeze.
M-am luat  de instructor, ca daca asa ii invata....
El cu gura mare ca nu trebuia sa semnalizeze, fiindca drumul il obliga sa faca stanga.Si ca urmeaza traseul drumului cu prioritate.
https://www.google.c...i8192?entry=ttu
Am avut sau nu dreptate cand m-am luat de el?
DA, ai avut.

View Postlukyan_yeu, on 28 martie 2024 - 10:41, said:


schimbarea directie de mers se refera la parasirea drumului cu prioritate, in cazul de mai sus se urmeaza drumul cu prioritate in viraj nu se schimba directia de mers.
de unde ai scos asta: ca schimbarea directiei inseamna parasirea drumului cu prioritate ??

#106
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.02.2024
Directia de mers o stabileste drumul cu prioritate, chit ca are serpentine.   Cat timp stai pe drumul cu prioritate nu ai nici un motiv sa semnalizezi brambura, mai mult ii incurci pe cei din spatele tau.
Ce daca drumul coteste la 90 de grade ?     Aia e, tot ala e drumul prioritar.

#107
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostDemerzel, on 28 martie 2024 - 18:01, said:

Directia de mers o stabileste drumul cu prioritate, chit ca are serpentine.   Cat timp stai pe drumul cu prioritate nu ai nici un motiv sa semnalizezi brambura, mai mult ii incurci pe cei din spatele tau.
Ce daca drumul coteste la 90 de grade ? Aia e, tot ala e drumul prioritar.
Unde scrie aberatia pe care ai insirat-o aici, la codul rutier ma refer ?!

#108
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDemerzel, on 28 martie 2024 - 18:01, said:

Directia de mers o stabileste drumul cu prioritate, chit ca are serpentine.   Cat timp stai pe drumul cu prioritate nu ai nici un motiv sa semnalizezi brambura, mai mult ii incurci pe cei din spatele tau.
Ce daca drumul coteste la 90 de grade ? Aia e, tot ala e drumul prioritar.

Si cand intri pe drumul fara prioritate semnalizezi invers sa nu-i incurci pe cei de pe drumul cu prioritate

View Postmarga32, on 28 martie 2024 - 16:19, said:

Rog un moderator sa adauge un poll. Ms.

Si semnalizam in functie de voturi.
Pentru BMW-isti un vot separat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate