Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Semnalizati cand virati pe un drum cu prioritate?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Vizualizare mesajun_dac, pe 27 martie 2024 - 21:52, a scris:

Nu trebuie semnalizat pentru ca nu schimbi directia de mers, adica ramai pe drumul cu prioritate.
Ori, ori?

#38
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Nu zice nimic de drum cu prioritate:

(2) Intenţia conducătorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba direcţia de mers, de a ieşi dintr-un rând de vehicule staţionate sau de a intra într-un asemenea rând, de a trece pe o altă bandă de circulaţie sau de a vira spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze întoarcere, depăşire ori oprire se semnalizează prin punerea în funcţiune a luminilor indicatoare de direcţie cu cel puţin 50 m în localităţi şi 100 m în afara localităţilor, înainte de începerea efectuării manevrelor.

#39
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Sau soferii care semnalizeaza dreapta dar ei vireaza la stanga! Posted image Posted image Posted image

Edited by xmanyacs77, 27 March 2024 - 22:05.


#40
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

Vizualizare mesajunknown_35, pe 27 martie 2024 - 21:41, a scris:

Uite aici https://www.google.r...i8192?entry=ttu Cei care vin dinspre gradina botanica au prioritate daca fac la stanga, daca merg inainte nu au. Daca nu semnalizeaza, cei care merg spre gradina botanica, nu au cum sa stie sa le acorde prioritate. E in fata la Cotroceni

Bun exemplu de analizat, in condusul in lumea reala aici daca vii dinspre gradina botanica si faci stanga nu doar ca semnalizezi dar si incetinesti si chiar opresti daca e nevoie sa te asiguri ca aia din fata de pe ambele benzi incetinesc, iti acorda prioritate. Altfel daca virezi in orb e riscant

#41
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

Vizualizare mesajxmanyacs77, pe 27 martie 2024 - 22:04, a scris:

Sau soferii care semnalizeaza dreapta dar ei vireaza la stanga!  

Iar blondele, cand semnalizeaza stanga nu e obligatoriu sa vireze la dreapta, ci pot merge inainte. Deci vor intoarce.

Edited by MareleIntelept, 27 March 2024 - 22:13.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajmarga32, pe 27 martie 2024 - 21:03, a scris:

Va zic din start ca nu am permis si nu stiu legislatie.
E o intrebare cu substrat omniprezenta in mediul online... raspunsul depinde, daca schimbi directia de mers din perspectiva legala (definitie) de exemplu daca e o intersectie in 90°, da... daca insa drumul face doar o sicana, nu. Exemple concrete:

Attached File  circulatie 1.jpeg   255.86K   39 downloads

Aici nu semnalizezi schimbarea de geometrie a drumului spre stanga pentru ca nu schimbi directia de mers din punct de vedere legal. Insa semnalizezi dreapta cum face cel alb pentru ca faci dreapta din directia drumului principal, chiar daca geometria drumului arata inainte. Una e directia de mers, alta e geometria drumului, nu se suprapun obligatoriu (chestia asta e dificil de inteles Posted image ).

Attached File  circulatie 2.jpeg   252.84K   41 downloads

Aici desigur semnalizezi ambele directii stanga sau dreapta, mai putin cand mergi inainte.

Edited by andreic, 27 March 2024 - 22:23.


#43
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Uitati va la intersectia asta, de pe DN 67 Targu Jiu - Ramnicu Valcea.
Venind dinspre Targu Jiu, drumul se bifurca. Drumul cu directia inante, intra in sat ca Drum 67B, in timp ce drumul principal (DN 67, cu prioritate) face o curba la stanga. Semnalizezi daca urmezi drumul principal?
Eu cred ca asta ne intreaba initiatorul.

https://www.google.c...i8192?entry=ttu

Edited by strongsss, 27 March 2024 - 22:22.


#44
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 10.08.2023

Vizualizare mesajAdm, pe 27 martie 2024 - 21:20, a scris:

Schimbarea de directie (nu curba), implica semnalizarea, deci da.

Nu e vorba de schimbarea directiei, ca nici cand faci coltul unui cot nu semnalizezi. E vorba ca la o bifurcatie apar mai multe variante de traiectorie si e bine sa stie ceilalti ce urmeaza sa faci, e mai sigur si pentru ei, si pentru tine. Chiar daca ar fi corecta interpretarea cu nesemnalizatul pe drumul principal, eu tot as semnaliza. Uneori vor alte masini sau pietoni sa faca anumite manevre si asteapta dupa tine, sa vada pe unde o iei, pentru ca nu vor risca sa presupuna ca vei continua pe drumul cu prioritate intr-o tara cu mojici care nu semnalizeaza, vor astepta pana treci, sa fie siguri.

Eu trec des pe la o bifurcatie de genul, si ca pieton, si ca sofer, si mereu ma incurca aia care o iau pe drumul principal si nu semnalizeaza, ca eu ma comport ca si cum ar putea-o lua pe oriunde, pentru ca sunt destui care nu semnalizeaza si la bifurcatie o iau pe drumul secundar, deci nu pot face nicio miscare pana ala nu trece, sa fiu sigur.

Edited by RaimondMacelaru, 27 March 2024 - 22:23.


#45
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

Vizualizare mesajmarga32, pe 27 martie 2024 - 21:12, a scris:

Pun si poza, ca am trecut azi pe acolo.
Întrebarea e, dacă mergi înainte,  pe drumul neprioritar, semnalizeze stanga sau nu?

#46
Misswhitegold

Misswhitegold

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2021
Semnalizez optional, din bun simt pentru ceilalti participanti la trafic (daca exista), sa nu stea dupa mine aiurea, sa stie ce fac, atunci cind nu parasesc drumul cu prioritate.
Semnalizez obligatoriu atunci cand parasesc drumul cu prioritate. Atunci cand parasesc drumul cu prioritate semnalizez si astept prioritate.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajAdm, pe 27 martie 2024 - 21:33, a scris:

Eu vad altfel problema.
Semnalizez pentru ca ceilalti sa stie ce fac.

Exact!

Semnalizarea e si o forma de respect si de a arata intentia celorlalti.

#48
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajRaimondMacelaru, pe 27 martie 2024 - 22:19, a scris:

Eu trec des pe la o bifurcatie de genul, si ca pieton, si ca sofer, si mereu ma incurca aia care o iau pe drumul principal si nu semnalizeaza, ca eu ma comport ca si cum ar putea-o lua pe oriunde, pentru ca sunt destui care nu semnalizeaza si la bifurcatie o iau pe drumul secundar, deci nu pot face nicio miscare pana ala nu trece, sa fiu sigur.

O intersectie din asta este in. Bucuresti, cand intri pe str.  Progresu, dinspre str Dr. Constantin Istrati (Viilor).
https://www.google.c...!2i32?entry=ttu

#49
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
Da

on topic- prieten cu mai multe clase pe permis, spunea ca nu trebuie
eu senalizez, ca deh, obisnuinta si legea

#50
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu zic că trebuie se semnalizezi la schimbarea direcției de mers în orice intersecție. E o treabă de bun simț. Alții pot să stea ca proștii să aștepte degeaba din cauză că ți-e lene să semnalizezi. Legea nu precizează că dacă ești pe drumul cu prioritate, nu trebuie să mai semnalizezi. Ai două sau mai multe opțiuni în intersecție iar ceilalți participanți la trafic ar fi corect să știe unde vrei să mergi, chiar dacă ai prioritate.

Edited by Digix, 27 March 2024 - 23:08.


#51
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

Vizualizare mesajDigix, pe 27 martie 2024 - 23:06, a scris:

Ai două sau mai multe opțiuni în intersecție iar ceilalți participanți la trafic ar fi corect să știe unde vrei să mergi, chiar dacă ai prioritate.

Pai stiu unde mergi, daca nu semnalizezi, inseamna ca urmezi drumul cu prioritate.

Uite, cum e aici, daca virezi dreapta, mai semnalizezi?

https://maps.app.goo...i6P2Mo1xkXnkLr5

Edited by wiseguy76, 27 March 2024 - 23:44.


#52
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018
Da, semnalizezi si acolo.

#53
piratu2191

piratu2191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.10.2005
Semnalul = Becul/ledul portocaliu/rosu se foloseste pentru a arata intentia ta de a schimba directia. Un sofer bun, nu da semnale aiurea singur pe strada, poate doar din instinct. Semnalul asta inseamna - intentia de a schimba directia de mers pentru a arata celorlalti  conducatori auto intentia ta. Semnalul intr-un camp gol fara alte masini pe langa tine este degeaba.

Cel mai important este sa stii tot ce ai in jurul tau. Ai masina in spate, clar ii arati  intentia, nu ai, nu dai semnal, dar poti face ce vrei daca n-ai  masini in jur, drifturi etc... Posted image)). Nu zic ca nu strica sa dai semnale din reflex peste tot, doar explic unde sunt benefice.

Edited by piratu2191, 28 March 2024 - 00:41.


#54
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

Vizualizare mesajmarga32, pe 27 martie 2024 - 21:03, a scris:

Buna seara,

Va zic din start ca nu am permis si nu stiu legislatie.
Se da un drum drept care se bifurca la un moment dat. Se poate continua drumul inainte, cu cedarea prioritatii, sau se poate face dreapta, cu prioritate. Daca faceti dreapta, semnalizati?
Legal orice schimbare de directie intr-o intersectie se semnalizeaza si aceea este o intersectie. Conform unor "meseriasi" de pe acest forum, nu se semnalizeaza, ei considera ca daca drumul prioritar vireaza spre stanga sau spre dreapta, de fapt nu schimba directia, ca nu ies de pe drumul prioritar.

Pentru cine are rabdare, s-au umplut aici 15 pagini tratand acelasi subiect. Am facut curatenie si am sters pozele atasate, dar erau identice cu cele din intersectia data de tine aici drept exemplu.

https://forum.softpe...in-intersectii/

Vizualizare mesajstrongsss, pe 27 martie 2024 - 21:31, a scris:

Atata vreme cat esti tot pe drumul cu prioritate, nu schimbi directia, deci NU!
Vezi ca in ultima postare de aici e raspunsul de la politia rutiera....acum mai conteaza sa si intelegi ce scrie in el.

https://forum.softpe...i/page__st__252

Vizualizare mesajun_dac, pe 27 martie 2024 - 21:52, a scris:


Nu trebuie semnalizat pentru ca nu schimbi directia de mers, adica ramai pe drumul cu prioritate. Trebuie sa semnalizezi daca faci stanga, adica daca iesi de pe drumul cu prioritate..
Tu cu ce schimbi directia de mers, cu ajutorul volanului, sau ti-ai montat in locul volanului un indicator de prioritate ?

Vizualizare mesajstrongsss, pe 27 martie 2024 - 21:29, a scris:

Cand mergi pe serpentine, semnalizezi non stop?
Cand nu esti capabil sa faci diferenta intre o intersectie si serpentine, asa reiese, ca ar fi acelasi lucru.

Edited by titoo, 28 March 2024 - 00:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate