Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Succesiune - mostenire apartament si conturi bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
soreen

soreen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.11.2023
Salut! Urmeaza sa ma duc la notar in urmatoarele saptamani si am urmatoarele situatii. Parintii tatalui meu au decedat acum ceva vreme, ei au cumparat
apartamentul in chestiune, iar tatal meu a fost singurul mostenitor. Nu stiu/nu cred ca a facut succesiunea pentru apartament, iar eu sunt singurul lui mostenitor.
Ce acte vor fi necesare ca sa pot intra in posesia apartamentului?

Si a 2-a intrebare, care este procedura de a afla la ce banci conturi tatal meu? Trebuie sa ma duc sa intreb din banca in banca dupa ce fac succesiunea,
sau exista vreo procedura pe care o poate face notarul?

Multumesc frumos.

#2
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Actul de vanzare - cumpare al apartamentului, certificate de nastere, deces, casatorie, o sa iti trebuiasca sa aduci la notar si doi martori.

Dute la mai multi notari, si intreaba de pret. Eu am avut o problema similara, m-a costat 2000 de lei la unul iar altul imi cerea vreo 10000 lei ca sa ma jumuleasca.

Edited by Sephh, 28 March 2024 - 11:27.


#3
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
1. Tatal tau era singurul mostenitor? Prima data se face succesiunea dupa bunici, apoi pentru tine.

2. Pentru a afla conturile, da, se fac solicitari la banci, insotite de justificarea demersului.

Edited by Olteanul_sfios, 28 March 2024 - 11:59.


#4
soreen

soreen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.11.2023

View PostSephh, on 28 martie 2024 - 11:26, said:

Dute la mai multi notari, si intreaba de pret. Eu am avut o problema similara, m-a costat 2000 de lei la unul iar altul imi cerea vreo 10000 lei ca sa ma jumuleasca.
wow asa diferenta mare? multumesc frumos

View PostOlteanul_sfios, on 28 martie 2024 - 11:59, said:

1. Tatal tau era singurul mostenitor? Prima data se face succesiunea dupa bunici, apoi pentru tine.

2. Pentru a afla conturile, da, se fac solicitari la banci, insotite de justificarea demersului.

multumesc frumos, da era singurul mostenitor. notarul face solicitarile?

#5
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Nu notarul, tu sau un avocat.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
află la ce bancă primea pensia și acolo cam are contul

#7
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Notarul poate cere informatii de la banci, il pui sa trimita cate o solicitare la fiecare banca, tie nu o sa iti dea nicio banca detalii despre conturile tatalui tau.

#8
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Cred ca trebuie data si o declaratie de acceptare a mostenirii (intr-un termen de un an de la decesul tatalui)
Sau facut un gest de acceptare tacita cum ar fi sa te muti in apartamentul respectiv sau sa platesti impozitul
si pe chitanta sa se scrie "platit prin ...." si sa apara numele tau. Sau du-te cu doi martori si schimba yala
de la apartament, ia un scaun, un tablou si du-l acasa. Gesturile de aceptare tacita arata ca tu te consideri
mostenitor si in masura sa dispui de bunurile ramase.

Poate cineva stie mai bine decat mine, dar absenta unei declaratii de acceptare sau a unei acceptari tacite
poate duce la decaderea ta din dreptul de mostenitor, partea revenind statului.
E o chestiune mai nou aparuta in legislatie. Nu stiu precis, n-am citit, doar mi-a trecut ceva pe la ureche
Nu sunt sigur pe ce spun acum, poate e cineva mai informat si ne poate lumina cum stau lucrurile

Edited by n_priceputu, 02 April 2024 - 08:51.


#9
soreen

soreen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.11.2023
N-am idee, e prima data cand aud de asa ceva. Oricum o sa ma duc la notar la maxim o luna de la deces.

#10
soreen

soreen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.11.2023
De curiozitate, un notar mi-a spus sa astept minim 3 luni de la deces pentru a face succesiunea, stiti cumva care sunt motivele pentru asta? Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate