Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Hranirea pasarilor din orase -pro si contra

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#55
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Porumbeii ar trebui hraniti dar in niste zone prestabilite nu in tot orasul, gen doar in anumite parcuri, la margine, etc.

Pisicile oricand/oriunde, alea nu deranjeaza/nu fac rele si nici nu musca.

#56
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Pisica e considerata specie invaziva in zonele urbane fiindca nu mai are niciun pradator natural.

Daca vrei sa ii faci un bine animalului atunci il adopti, nu il lasi liber pe strazi.

Edited by AlexEn, 28 March 2024 - 11:12.


#57
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
In primul rand nu trebuie hraniti cu paine... stomacul lor nu e adaptat ptr. asa ceva. Apoi nu trebuie hraniti deloc pentru ca se dezvata sa isi caute singuri hrana se ingrasa si-i prind pisicile, ii calca masinile etc... Ei sunt scavangeri se descurca singuri f. bine.

#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 27 martie 2024 - 20:03, said:

Am deschis subiectul aici ca sa nu mai fim off topic.
Discutia a inceput de la interzicerea hranirii porumbeilor in anumite orase.

Unii zic ca e bine sa nu hranesti porumbeii, altora le e mila sau zic ca nu e nici o problema.

Dezbaterea poate sa inceapa .
dar am deschis subiect pe aria unde cum cand de ce, cu cateva saptamani in urma.

View PostAlexEn, on 28 martie 2024 - 11:12, said:

Pisica e considerata specie invaziva in zonele urbane fiindca nu mai are niciun pradator natural.

Daca vrei sa ii faci un bine animalului atunci il adopti, nu il lasi liber pe strazi.
sa-ti amintim ca lantul trofic are si un capat? Nu numai pisica nu are "pradator natural". Majoritatea felinelor sunt la capatul lantului trofic.
Dar soarecii cum sunt? Si pe aia ii hranim involuntar. Unde traieste omul sunt si sobolani/soareci, gandaci.

Edited by tfmercedez, 28 March 2024 - 11:16.


#59
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 06.07.2023

View Posttfmercedez, on 28 martie 2024 - 11:19, said:

dar am deschis subiect pe aria unde cum cand de ce, cu cateva saptamani in urma.

sa-ti amintim ca lantul trofic are si un capat? Nu numai pisica nu are "pradator natural". Majoritatea felinelor sunt la capatul lantului trofic.
Dar soarecii cum sunt? Si pe aia ii hranim involuntar. Unde traieste omul sunt si sobolani/soareci, gandaci.

Si porumbeii impreuna cu hrana de la oameni, mizeria produsa si bolile de la hrana umana atrag sobolanii.
Omul se afla la virful lantului trofic cu tot ceea ce decurge de aici. Prin inteligenta si puterea sa, omul a pus mina pe areale intinse de pe planeta. O fi trist pentru unele specii, dar asta este forta celui mai tare. De aici reiese ca omul decide in interesul sau si tine cont de interesele celorlalte specii atunci cind treaba asta se poate si nu este divergenta cu propriile sale interese. In lumina acestor lucruri, porumbeii nu au ce cauta in orase. De fapt niciun animal salbatic nu are ce cauta in orase. De ce? Foarte simplu, pentru ca asta isi doreste majoritatea.

#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Stim ca omul a cam 'mucit' lantul trofic.

View Posttfmercedez, on 28 martie 2024 - 11:19, said:


sa-ti amintim ca lantul trofic are si un capat? Nu numai pisica nu are "pradator natural". Majoritatea felinelor sunt la capatul lantului trofic.

Doar ca populatia felinelor alora din salbaticie e controlata natural si prin resursele de hrana limitate.
La pisicile hranite de oameni nu se mai aplica limitarea asta si de asta se inmultesc necontrolat.

#61
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.02.2008
Porumbeii ar cam trebui vanati in orase, nu hraniti.
In Iasi, daca iti lasi masina in locul nepotrivit, dupa cateva ore o poti duce la spalat direct. Sa nu mai spun ca mi-au invadat balconul(nu este inchis). Din cauza lor nu pot sa tin nimic acolo, iar cantitatea de gainat care se aduna e mare.

#62
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View PostZuckerwatte, on 28 martie 2024 - 11:39, said:

Omul se afla la virful lantului trofic cu tot ceea ce decurge de aici. Prin inteligenta si puterea sa, omul a pus mina pe areale intinse de pe planeta.


O fi trist ...
Mdap, ș-acu' se dă cu curu' de mal ca vai moare planeta.
Sa nu te strici la burtă de râs?!?!


Pentru cine?


#63
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAlexEn, on 28 martie 2024 - 11:42, said:

Doar ca populatia felinelor alora din salbaticie e controlata natural si prin resursele de hrana limitate.
La pisicile hranite de oameni nu se mai aplica limitarea asta si de asta se inmultesc necontrolat.
Ba se aplica ca nu toti oamenii le hranesc.
Unii da, altii nu, ca si la porumbei. Eu nu de exemplu.
Daca era asa cum zici tu, deja aveam 2 milioane numai la mine la bloc, dar nu avem decat vreo 4-5 bucati pe o raza de cateva blocuri.
Probabil la rata de hranire si ingrijire din partea iubitorilor, cam asta-i capacitatea optima de pisica/bloc.
Cand or sa creasca rata iubitorilor de pisici, or sa creasca si pisicile, in mod natural.
Cand or sa scada, or sa scada si astea.
Apoi mai au si ele teritorii, se mai bat, se mai alunga. Au si ele regulile lor pisicesti.

Dar ca si la pasari, nu ma deranjeaza nici pisicile si nici cei care le hranesc.
Nu doar ca nu ma deranjeaza, dar chiar imi si plac. Fiecare imi aduce minim 2 secunde de bucurie, oridecateori o vad.
Sunt frumoase, curate, nu se caca aiurea. Chiar nu vad la ce ar deranja pe cineva o viata de pisica.
Sunt oricum mai frumoase ca alea "norocoase" cu stapan care le tin in casa sa se urce si sa se cace pe perdele.

La fel ca si la porumbei.
Daca toata lumea le-ar da de mancare, sistematic, s-ar inmulti cu milioanele.
Dar asa ceva nu se intampla.
Si numarul de porumbei e dat de numarul de oameni milosi care le ofera de mancare. Asta asa, sa legam existenta porumbeilor si de dorinta oamenilor, daca tot e sa conteze doar oamenii.

#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Cata vreme suficienti oameni le hranesc incat populatia sa fie in crestere, conteaza.
Daca nu le-ar hrani populatia ar fi mult mai mica.

View PostZuckerwatte, on 28 martie 2024 - 11:39, said:

Prin inteligenta si puterea sa, omul a pus mina pe areale intinse de pe planeta.

Omul, ca specie, e idiot.
Isi distruge sistematic habitatul. Pe langa asta, distruge habitatul si altor specii si intervine si in echilibrul natural. Nu e absolut nimic de laudat.
Pana la urma, daca nu ai un pradator mai sus decat tine in lantul trofic, atunci va interveni celalalt mecanism, si anume al disponibilitatii resurselor, care vor fi din ce in ce mai putine pe masura ce oamenii devin din ce in ce mai multi.

#65
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmaccip, on 28 martie 2024 - 08:37, said:

Ba eu as zice ca masinile transmit mai degraba bolile.
De aia se si caca porumbeii pe ele.
Posted Image

Ba, dar zgarciti mai sunteti. In loc sa va spalati masinile, vreti sa dispara pasarile si inventati tot felul de scuze.
Zgarciti, zgaraie branza, parcimoni. O sa saraciti baaa!
Posted Image
:roflmaofast:
Eu nu  vreau sa dispara pasarile, sa traiasca, treaba lor....eu doar am zis ca nu e ok sa hranim animalele salbatice, pen'ca nu ne dorim sa le domesticim.....si nu le facem bine nici lor, nici noua. Oricum parerea mea, este ca psihologic, intr-un mod destul de subtil, hranirea asta are la baza tot o forma de egoism, iar in mod cert nu are legatura cu iubirea fata de animale.

#66
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postmaccip, on 28 martie 2024 - 14:52, said:

.....
La fel ca si la porumbei.
Daca toata lumea le-ar da de mancare, sistematic, s-ar inmulti cu milioanele.
Dar asa ceva nu se intampla.
Cre' ca e ca la uoamenii din vest
Cand au dat de trai si hrană, la revedere inmultirea.
Janghinosii cu 3$/luna fac 5 copii pe an.
Asa si la porumbeii astia, aia din salbaticie fac cuiburi, clocesc, alearga dupa râme, fițe de săraci.
Aia de lânga moluri sunt ca românii cu poze de la 4 km de burjalkalifa.
Nici nu se inmulțesc,  nici nu participa la lanțu' trofic natural. Doar ciugulesc frimituri de la bogați.

Edited by futurist, 28 March 2024 - 15:22.


#67
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Da, dar eu nu le hranesc.
Iar porumbeii sunt domestici. Bunica-mea ii si crestea pentru mancare. Avea hulubarie.
In vremurile alea ceasusiste triste porumbelul era un fel de gaina mai mica.
Turtureaua e varianta salbatica a porumbelului, asa cum lupul e varianta salbatica a cainelui.

View Postfuturist, on 28 martie 2024 - 15:21, said:

Janghinosii cu 3$/luna fac 5 copii pe an.
E firesc si asta.
Supravietuirea speciei, datoria pe care cu totii o avem dar e foarte urat pentru cneva s-o recunoasca, inseamna ca fiecare cuplu sa aiba 2 copii care sa traiasca pana la maturitate.
Cand esti sarac, nu-ti traiesc toti copiii, deci tre sa faci mai multi ca sa-ti faci datoria. E scris in codul general al lumii, nu doar in codul genetic al omenirii sau altor animale.
Pe vremuri, cand toti oamenii erau saraci, daca nu se faceau cate 10 copii, acum noi nu am mai fi existat.
E firesc.

Edited by maccip, 28 March 2024 - 15:27.


#68
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Turtureaua (turturica) nu e varianta salbatica a porumbelului, e doar din aceeasi familie. Varianta salbatica a porumbelului e tot porumbelul, de exemplu porumbelul gulerat, porumbelul de scorbura.

#69
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am vazut destui porumbei calcalti de masina sau morti efectiv, din nu stiu ce cauze.

In loc sa veniti cu idei despre controlul populatiei lor mai bine v-ati gandi la populatiile de ciori. Aceste zburatoare sunt mult mai inteligente, se feresc de masini si de pericole si in plus fac o mizerie de nedescris. Cine sta in Bucuresti si a facut o vizita in parcul Cismigiu stie la ce ma refer. Eectiv acel parc a devenit un focar plin de mizerie si gainat.

#70
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
2 din 100?

#71
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostAlexEn, on 28 martie 2024 - 11:12, said:

Pisica e considerata specie invaziva in zonele urbane fiindca nu mai are niciun pradator natural.

Daca vrei sa ii faci un bine animalului atunci il adopti, nu il lasi liber pe strazi.
Zici tu ca nu are pradator natural pisica? Cainii ce sunt? Dar sacalii si ursii? Iar artificial are un pradator foarte mare - masinile - ce ucid pisici la greu in zonele urbane, e unul din motivele pentru care nu imi plac masinile. Apoi in cel mai rau caz pisicile torc, scade e drept si populatia de soareci si sobolani din cauza lor dar pe aia oricum omul i-ar ucide intentionat la greu si in lipsa pisicilor.

Corect cu adoptia.

#72
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmaccip, on 28 martie 2024 - 15:27, said:

Turtureaua e varianta salbatica a porumbelului, asa cum lupul e varianta salbatica a cainelui.

View PostSkyler-ftw, on 28 martie 2024 - 15:29, said:

Varianta salbatica a porumbelului e tot porumbelul, de exemplu porumbelul gulerat, porumbelul de scorbura.
voi nu ati auzit de guguștiuci?

View PostBogotta, on 28 martie 2024 - 15:40, said:

Eu am vazut destui porumbei calcalti de masina sau morti efectiv, din nu stiu ce cauze.

din mai multe motive.
in primul rand s-au adaptat unui mod de viata in care nu se mai tem de oameni si de masini
in al doilea rand mananca mult se ingrasa, viteza de reactie nu mai e aceeasi.
in al treilea rand, probabil unii sunt bolnavi.
la mine in parcare e plin de porumbei si sunt destui porumbei loviti de masini. n-as zice ca sunt loviti zilnic, dar vad destul de des porumbei lipiti de asfalt.

View PostAlexEn, on 28 martie 2024 - 11:12, said:

Pisica e considerata specie invaziva in zonele urbane fiindca nu mai are niciun pradator natural.

In unele orase, inca mai sunt caini vagabonzi. nu multi, dar suficienti sa tina populatia de pisici sub control.

Edited by strongsss, 28 March 2024 - 21:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate