Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Hranirea pasarilor din orase -pro si contra

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
si eu tot sobolani cu aripi ii numesc. nu-i urasc, da' sigur nu-i iubesc.

si nu, nu le dau de mincare.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt ok cu existența lor cât timp nu se kk pe mașina mea.

#21
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,161
  • Înscris: 24.11.2006
loren2, cu tot respectul: stii despre ce vorbesti? Ce inseamna sa cresti porumbei pentru a-i consuma, precum gainile sau a participa cu ei la diferite competitii? Una este sa-i cresti in batatura si cu totul altceva e sa-i hranesti pe cei salbatici.

View Postgeorge_alexandru, on 27 martie 2024 - 20:58, said:

Sunt ok cu existența lor cât timp nu se kk pe mașina mea.

Cunosc senzatia! Greu de curatat gainatul, mai e si acid, tabla rugineste. Plus bolile la care te poti expune: https://www.fara-dau...smit-porumbeii/ Nu-s cacacios, dar riscul exista.

#22
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Pentru loren: de pescarusi (aia care mananca din gropile de gunoi si se adapostesc pe blocuri) ce parere ai? Ca animale, trebuiesc hraniti si ei? Ciorile?
Pe cei cu masini parcate stradal nu-i intreb :)

#23
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015

View Postloren2, on 27 martie 2024 - 20:53, said:

Sunt numiti asa doar de cei ce au doar ura si venin in suflet si sunt speriati si de propria umbra.
Porumbeii sunt ca gainile, sunt zone unde oamenii cresc porumbei in loc de gaini. Si nu doar in Romania.
gaina sta in cotet si nu imprastie boli sau rahati
sincer te contrazic total.
dar cum s-a zis, nu ii hranesc dar nici n am ceva cu ei
las natura sa si faca numarul fara interventia mea

#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Porumbeii salbatici, pitigoii, vrabiile, gugustiucii, cotofenele, ciorile grive, pescarusii, lebedele, fac acum parte din ecosistemul bucurestenilor si ilfovenilor.Posted Image Posted Image Posted Image

*Cei care nu sufera pasarile si pisicile sau cainii, sa se mute din Bucuresti/Ilfov!!! Posted Image

Pentru protectia masinilor exista prelate argintii....

Edited by xmanyacs77, 27 March 2024 - 21:21.


#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Porumbeii sunt misto cat timp nu ai porumbei in zona. Dupa aia intelegi de ce.

#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postsebulbus, on 27 martie 2024 - 21:23, said:

Porumbeii sunt misto cat timp nu ai porumbei in zona. Dupa aia intelegi de ce.

Eu am in zona Teiul Doamnei din Bucuresti: porumbei domestici, salbatici, cotofene, mierle, pitigoi, gugustiuci, pescarusi si ciori grive care nu deranjeaza pe nimeni.

Cand mai aterizeaza cate un gainat pe pervaz, nu imi este lene sa fac curat. Posted Image

Pe masina am o prelata argintie care este murdara de la praful rosiatic saharian.

Edited by xmanyacs77, 27 March 2024 - 21:32.


#27
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,700
  • Înscris: 06.03.2021
Pe celălalt thread (mutat de Bursul aici) eu mă referisem strict la porumbeii din Centrul Timișoarei, dacă este bine sau nu să le dăm de mâncare sau dacă este legal sau ilegal... părerea mea este că ar fi bine să le dăm semințe de floarea-soarelui crude (ceea ce le dau eu - cu ochii pe gabori ca pe butelie) și că nu ar trebui să fie ceva ilegal (adică pedepsit de lege cu amendă)... din ce spunea un coleg pe celălat thread, am înțeles că Primăria a fost dată în judecată de o asociație de protecție a animalelor și că au câștigat procesul, deci suntem liberi să dăm mâncare porumbeilor din Centrul Timișoarei... :peacefingers:

Edited by heartu, 27 March 2024 - 21:37.


#28
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 08.11.2023

View Post__Dan__, on 27 martie 2024 - 21:09, said:

Pentru loren: de pescarusi (aia care mananca din gropile de gunoi si se adapostesc pe blocuri) ce parere ai? Ca animale, trebuiesc hraniti si ei? Ciorile?
O parere foarte buna, la apartamentul de la mare isi fac veacul niste pescarusi care sunt superbi si e o placere sa ii am aproape, inca nu am reusit sa ii imblanzesc ca sa intre in apartament, dar pana mor poate reusesc.
Cat despre ciori, sunt niste pasari foarte inteligente si frumoase, ca orice alta pasare.

#29
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

View Postheartu, on 27 martie 2024 - 21:30, said:

Pe celălalt thread (mutat de Bursul aici) eu mă referisem strict la porumbeii din Centrul Timișoarei, dacă este bine sau nu să le dăm de mâncare sau dacă este legal sau ilegal... părerea mea este că ar fi bine să le dăm semințe de floarea-soarelui crude (ceea ce le dau eu - cu ochii pe gabori ca pe butelie) și că nu ar trebui să fie ceva ilegal (adică pedepsit de lege cu amendă)... din ce spunea un coleg pe celălat thread, am înțeles că Primăria a fost dată în judecată de o asociație de protecție a animalelor și că au câștigat procesul, deci suntem liberi să dăm mâncare porumbeilor din Centrul Timișoarei... Posted Image
Sunt frumosi ca tu pleci de acolo dupa ce ii hranesti. Intreaba-i pe cei care locuiesc acolo pe unde se adapostesc porumbeii din centru ce parere au.

#30
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Deci ce va doriti in final: Posted Image

1. Decimarea tuturor pasarilor din orase pentru cativa gainati cazuti langa / pe masinile celor pretentiosi?

2. Sau ca pasarile sa convietuiasca in orase dupa ce padurile in care traiau au fost taiate si lemnul a plecat spre Austria?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 March 2024 - 22:28.


#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007

View Postheartu, on 27 martie 2024 - 21:30, said:

...deci suntem liberi să dăm mâncare porumbeilor din Centrul Timișoarei... Posted Image
Normal ca sunteti liberi. Nu ai cum sa interzici sa hranesti porumbeii.
Se caca pe masini? Speli masina. Oricum aia n-ar trebui sa stea pe spatiul public, daca e sa fim corecti pana la capat.
Eu prefer porumbeii, nu masinile.

Si asa am reusit sa omoram de pe planeta toate animalele "nefolositoare" noua mai mari decat un soarece. Scapasera pasarile cerului ca-s mai greu de prins si de omorat.
La mine la serviciu avem inclusiv fazani. Nu va zic unde, sa nu vina cuiva vreo idee sa-i manance.
Da, fazani.
Si avem chiar si un cuib de papagali din aia verzi. Cumva s-au adaptat si au facut un cuib acolo. super smecherie!

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Părerea mea e că trebuie să fim mai toleranți. Nu suntem noi oamenii ''miezul'' și avem toate drepturile din lume. Le-am ocupat spațiul, trebuie să le acceptăm și pe ele.

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmaccip, on 27 martie 2024 - 22:27, said:

La mine la serviciu avem inclusiv fazani.

Si la mine. Si e munca dracu sa nu ii toace motoarele de avion. E nasol pentru toate partile implicate. Nu tot ce e frumos e inofensiv.

#34
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostDigix, on 27 martie 2024 - 22:34, said:

Părerea mea e că trebuie să fim mai toleranți. Nu suntem noi oamenii ''miezul'' și avem toate drepturile din lume. Le-am ocupat spațiul, trebuie să le acceptăm și pe ele.

Corect 100%.Posted Image Posted Image Posted Image

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 27 martie 2024 - 20:13, said:

Sper ca nu hranesti si ursul daca te intalnesti cu el prin padure.

Atunci se hraneste ursul singur

#36
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Avem mierle, avem cintezoi, avem ciocanitori. Am avut si o bufnita. Porumbei, ciori de-alea destepte care folosesc bete sa faca diverse chestii.
Avem veverite.
Si doua catele (doar ca alea sunt castrate).

Pai de aia nici eu si nici nimeni dintre colegii mei n-au un fir alb de par in cap. Majoritatea avem cate 3 copii, unul are 4, iar cei tineri urmeaza si ei sa beneficieze de binefacerile acesto anumalute
Pai am 46 de ani si mi se scoala si cand bate vantul. Nici la 20 de ani nu aveam asemena forta.

View Postsebulbus, on 27 martie 2024 - 22:36, said:

Nu tot ce e frumos e inofensiv.
Pai avioanele nu-s frumoase. Mie nu-mi plac.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate