Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Care a fost primul dumneavoastra vot? Anul si despre ce era scrutinul

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In 1996 ma uitam cu mare interes la Pro TV mai ales la transmisiunile despre votul in desfasurare. Desi nu prea sunt cu politica, mi-a placut mereu sa votez, o singura data am lipsit si tare rau mi-a parut. Si pana in 2000 urmaream live la TV desfasurarea alegerilor, incidente electorale etc. Acum votez dar nu ma mai uit la TV.

Primul meu vot, Constitutia din 2003, implinisem 18 ani in 27 iulie si in toamna a fost scrutin cu DA sau NU pe modificarile Constitutiei Romaniei. Am votat DA cu sete fiindca se desfiinta serviciul militar obligatoriu, de care m-am temut inca din copilarie. Posted image

Am lipsit doar de la Turul 2 la Prezidentiale 2004, eram student in Bucuresti si nu am reusit sa votez decat in primul tur, la un liceu din Tineretului, la turul 2 se vota numai la Gara de Nord pentru cine nu era din Bucale si era prea aglomerat. In rest nu am lipsit si nu voi lipsi de la vot. E atat de aproape de mine sectia incat e pacat, plus ca intratul intr-un liceu aduce si putina nostalgie. Posted image

Sa fac parte din comisia sectiei de votare nu m-a tentat, prea matinal pentru mine. Posted image Dar am avut un prieten care era acolo.  Posted image

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
a fost demult, cand era pionier si alegeam prin vot direct pe comandantul de grupa, iar apoi, prin vot indirect se alegea comandantul de detasament si de unitate.
am votat si la referendumul pentru reducerea cu 5 la suta, a armamentelor, efectivelor şi cheltuielilor militare.

Iar in 1990, am fost in comisia de votare, undeva la tara. interesant.

Edited by strongsss, 27 March 2024 - 14:19.


#3
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Locale, 2016.

Cand eram mic mi se parea wow sa votezi, ca poti alege ceva care sa fie cat mai ok pentru tine. N-am fost mai dezamagit de atat in viata mea :).

#4
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
În 2009, la prezidențialele dintre Băsescu și Geoană. Eram tânăr pe atunci (20 de ani) și mă cam durea în poponeț de politică, dar eram la țară la bunici și venise primarul din sat cu ceva mașină tip minivan să ne ducă să votăm cu Băsescu. Cum la mijloc se afla și niște băutură în joc iar tata cam era spirtar de felul lui, am fost luat și eu la plimbare și uite-așa am votat cu Băsescu în 2009.

Frumos votul la țară.

Edited by 0v1d1u, 27 March 2024 - 14:23.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
1990 primul. Dezamagit. Pauza pana prin sec xx1.

#6
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Poststrongsss, on 27 martie 2024 - 14:16, said:

a fost demult, cand era pionier si alegeam prin vot direct pe comandantul de grupa, apoi, prin vot indirect pe cel de detasament si de unitate.
Eu nu-mi aduc aminte să fi ales vreodată comandantii de grupă si detasament. Poate in alte vremuri s-a putut, dar, pe vremea mea erau numiti comandantii dintre cei cu rezultate bune la invățătură si care aveau origini sănătoase.
Primul vot a fost in epoca de aur când erau alesi cu 99,9% toti reprezentantii Marii Adunări Nationale.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Mallorca, 2014, prezidentiale. Dupa o noapte de nesomn pe ferry m-am pus la coada la vot :D

#8
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
La alegerile din 2000.

#9
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 15.10.2020
Am votat o singură dată până acum, în 2004, pentru Băsescu și alianța DA. Aveam 18 ani, eram naiv, încă credeam că putem schimba ceva.

Edited by horny_hornet, 27 March 2024 - 14:46.


#10
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
In armata, 1987, niste alegeri comuniste. La Brasov cu turma.

#11
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,397
  • Înscris: 20.05.2005
Cele dinainte de dec 1989 erau ca cele de azi din Rusia.
Dupa, pe 20 Mai 1990.
Nu am votat niciodata cu PSD.
Azi am surpriza ca nu se poate diferentia PNL de PSD, deci nici PNL si evident fara rusofili si extremisti.

Edited by gdans, 27 March 2024 - 15:03.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesaj0v1d1u, pe 27 martie 2024 - 14:21, a scris:

În 2009, la prezidențialele dintre Băsescu și Geoană. Eram tânăr pe atunci (20 de ani) și mă cam durea în poponeț de politică, dar eram la țară la bunici și venise primarul din sat cu ceva mașină tip minivan să ne ducă să votăm cu Băsescu. Cum la mijloc se afla și niște băutură în joc iar tata cam era spirtar de felul lui, am fost luat și eu la plimbare și uite-așa am votat cu Băsescu în 2009.

Frumos votul la țară.
Basescu am votat si eu in 2009. Nu puteam vota cu Geoana. Si in 2004 tot Basescu, a fost vot masiv negativ la adresa lui Nastase.

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
1990 duminica orbului
PNL la parlamentare
Raţiu for president
Nu prea a ieşit cum am vrut...

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La localele de Slatina mereu a iesit primar cel pe care l-am votat. Posted Image Valcov, Prina, Mot. Ultimul mi-a luat cainii de pe strazi in 2017, deci il votez ori de cate ori "catindeaza".

La restul de alegeri care urmeaza, e greu sa iau o decizie, dar o voi lua, nu imi voi anula votul. Posted Image

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
2020 galagie de popor rupeau(si eu) gardul in ceva suburbie a Londrei! Aia vroiau sa inchida treaba la 20.00(dac-mi amintesc corect).   Dupa 6 ore de coada!.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Votez cam pe la orele 18-19. Sau cel devreme 17.

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nevotand se,,distribuie,, Aka o iei la mumu! Voteaza!

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu m-as supara ca votul sa fie obligatoriu. Dar nah, multi zic ca nu e corect. Ah, imi place si sa se stranga pe spatele CI-ului cat mai multe de Votat. Posted image

Votare, fotare, se zice pe aici. Mergem la votare.

In 1996 era o parodie la Pro TV, a lui Gyury Pascu, cu hai la hai la hai la vot dupa baila baila Gypsy Kings sau ceva. Posted image

Edited by Neaceasca85, 27 March 2024 - 15:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate