Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Se plateste TVA pentru apartamentele vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Salut,

Am tot vazut treaba cu 5/9/19% TVA pentru apartamente.
La ce se aplica asta? Este doar pentru apartamente noi sau intra si cele vechi, comuniste?
Spre exemplu daca eu as cumpara un apartament de la o alta persoana fizica, intr-un bloc construit intre 60 si 70 ar trebui sa platesc pe langa pretul cerut si acest TVA in plus?
Am mai cumparat unu in mai 2021 dar nu-mi aduc aminte de TVA.

Multumesc.

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu se pune niciun TVA daca cumperi apartament vechi de la persoana fizica

#3
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgigiipse, on 27 martie 2024 - 10:53, said:

Salut,

Am tot vazut treaba cu 5/9/19% TVA pentru apartamente.
La ce se aplica asta? Este doar pentru apartamente noi sau intra si cele vechi, comuniste?
Spre exemplu daca eu as cumpara un apartament de la o alta persoana fizica, intr-un bloc construit intre 60 si 70 ar trebui sa platesc pe langa pretul cerut si acest TVA in plus?
Am mai cumparat unu in mai 2021 dar nu-mi aduc aminte de TVA.

Multumesc.

Raspunsul scurt: Nu, pretul afisat e pretul platit. O sa mai fie taxele notariale de plata, atat la cumparator (~1%) cat si la de catre vanzator(~1/3%).

De regula, persoanele fizice care vand 1 apartament intr-un an, nu datoreaza TVA (adica majoritatea). Cei care vand mai multe imobile, pot primi o decizie de impunere, in acest sens (dar problema e la vanzator, nu la cumparator), daca cumulativ se depaseste pragul de 300k lei.

Logica sta in faptul ca cei care vand regulat apartamente, se presupune ca opereaza o activitate economica si asta se va supune la plata TVA-ului, desi vorbim de o persoana fizica. Dar din nou, asta nu priveste cumparatorul, e problema vanzatorului cum gestioneaza taxele datorate la stat.

Edited by greywolfact, 27 March 2024 - 11:07.


#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajgigiipse, pe 27 martie 2024 - 10:53, a scris:




Spre exemplu daca eu as cumpara un apartament de la o alta persoana fizica, intr-un bloc construit intre 60 si 70 ar trebui sa platesc pe langa pretul cerut si acest TVA in plus?


Multumesc.

Nu.

#5
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Am eu o alta intrebare: ce inseamna apartament vechi?
Unul din 2010 e vechi? Dar din 2019?

Edited by ovtd, 27 March 2024 - 11:06.


#6
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postovtd, on 27 martie 2024 - 11:06, said:

Am eu o alta intrebare: ce inseamna apartament vechi?
Unul din 2010 e vechi? Dar din 2019?

E irelevant, cand vorbim de persoane fizice (cu mentiunea de mai sus facuta de mine). Daca vorbim de firme sau persoane juridice, se datoreaza TVA pe orice instraineaza, fie ca e mai nou gen 2019, fie ca e din 1900.

Edited by greywolfact, 27 March 2024 - 11:09.


#7
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgigiipse, on 27 martie 2024 - 10:53, said:

Salut,

Am tot vazut treaba cu 5/9/19% TVA pentru apartamente.
La ce se aplica asta? Este doar pentru apartamente noi sau intra si cele vechi, comuniste?
Spre exemplu daca eu as cumpara un apartament de la o alta persoana fizica, intr-un bloc construit intre 60 si 70 ar trebui sa platesc pe langa pretul cerut si acest TVA in plus?
Am mai cumparat unu in mai 2021 dar nu-mi aduc aminte de TVA.

Multumesc.

TVA-ul se plateste la PJ, nu la PF

Iar plata catre PJ se face in RON, chiar daca oferta de in euro.
La PF poti sa-i platesti si-n bitcoi, daca agreeaza :)

Edited by Moinesti72, 27 March 2024 - 11:12.


#8
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Multumesc, este clar Posted Image

@ovtd: Poate nu e cea mai buna formulare dar nu ma refer la anii constructiei cat la faptul ca este la prima vanzare de la dezvoltator. Desi nu cred ca poate fi cazul, un apartament nou poate fi din 2000 daca a fost facut si nu a fost scos la vanzare si altul poate fi vechi daca a fost facut in 2024 dar a fost deja cumparat de cineva si il scoate din nou la vanzare. Gen mana a doua.

Edited by gigiipse, 27 March 2024 - 11:17.


#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
TVA, nu, in schimb vanzatorul plateste impozit.

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postgreywolfact, on 27 martie 2024 - 11:02, said:

Logica sta in faptul ca cei care vand regulat apartamente, se presupune ca opereaza o activitate economica si asta se va supune la plata TVA-ului, desi vorbim de o persoana fizica. Dar din nou, asta nu priveste cumparatorul, e problema vanzatorului cum gestioneaza taxele datorate la stat.

Pe modelul clanului Negoita, cu mii de apartamente vandute pe persoana fizica, fara plata TVA, motiv pentru care ANAF are de recuperat de la ei zeci de milioane de euro...
https://www.economic...tor_502866.html

#11
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Am inteles. Deci TVA platesti ca si cumparator doar daca cumperi de la dezvoltator direct/PJ. Nu are nici o legatura cu anul constructiei imobilului.

Daca vrei sa ai o proprietate virgina scoti din buzunar inca 9/19%.

Edited by ovtd, 27 March 2024 - 13:45.


#12
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postovtd, on 27 martie 2024 - 13:44, said:

Am inteles. Deci TVA platesti ca si cumparator doar daca cumperi de la dezvoltator direct/PJ. Nu are nici o legatura cu anul constructiei imobilului.

Daca vrei sa ai o proprietate virgina scoti din buzunar inca 9/19%.

Nu trebuie sa fie virgina ca sa scoti din buzunar inca 9/19%, fata de pretul fara TVA, trebuie sa fie de la o firma/PJ.

#13
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
TVA se plateste doar cand cumperi de la o firma nu si persoana fizica, simplu.

Taxe la stat si notar astea se platesc in orice caz.

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postgreywolfact, on 27 martie 2024 - 15:30, said:

Nu trebuie sa fie virgina ca sa scoti din buzunar inca 9/19%, fata de pretul fara TVA, trebuie sa fie de la o firma/PJ.

Pentru a fi purtatoare de TVA, in cazul PJ, locuinta trebuie sa fie noua sau restaurata intr-un procent semnificativ, altfel nu se percepe TVA, ci doar operatiunile notariale. Asadar pentru un apartament de prin 1980, de exemplu, nu se plateste TVA - Codul fiscal, art. 292 - Scutiri pentru anumite activităţi de interes general şi scutiri pentru alte activităţi, alin. (2), lit. f) - livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile.

Edited by claudiu1, 27 March 2024 - 18:35.


#15
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postclaudiu1, on 27 martie 2024 - 18:35, said:

(2), lit. f) - livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile.

Am auzit de asta si cred ca e fix unul din acele articole gri, neclare, care pot sa iti aduca castiguri sau probleme, dupa cum iti e norocul. Stiu ca la complexul Upground la un punct se apela la articolul asta, ca vezi doamne nu mai sunt noi apartamentele, au fost noi acu X ani atat.

Chestia de baza e ca de la o entitate juridica, nu poti sa vinzi decat cu factura si implicit cu TVA. Ca apoi vin cele N exceptii, unele neclare, e partea distractiva cu legile/fiscalitatea din Romania.

Si ce am scris mai sus, legat de o persoana fizica care plateste TVA daca vinde mai multe de 2 imobile si 300k lei in decurs de 1 an, iarasi e o struto camila, din legile Romaniei, unde cu CNP ti se da practic cod de TVA si operezi pe el astfel de combinatii.

Edited by greywolfact, 27 March 2024 - 18:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate