Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

incarcator laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023
Am un laptop Acer Aspire 5736 la care prima data am crezut ca s-a stricat mufa de incarcare din laptop insa se pare ca nu este asa si ar fi doar acel adaptor de la incarcator. As dori sa achitionez un alt adaptor pentru acest laptop, am gasit ceva insa nedumerirea mea este in legatura cu faptul ca scrie Replacement. Stiu ce inseamna in engleza acest cuvant insa cu ce ar fi diferit fata de un incarcator nou? Vad ca preturile oricum difera la ele.

https://www.powerlap...eplacement.html

https://www.powerlap...spire-5736.html


Multumesc

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Merge fara problema. Daca ma caut bine cred ca am asa ceva, ramas pe undeva... Daca esti din Bucuresti il poti incerca.

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
replacement înseamnă ca nu e original, ci compatibil.

Important e să știi ce scrie pe încărcătorul actual la output (V și mAh), precum și mufa să fie identică cu cea originală

Eu am folosit un alimentatator universal de la Spacer pentru a alimenta diverse laptopuri. Are comutator pentru a selecta tensiunea și amperajul de ieșire
https://carrefour.ro...96w-19-45506145

#4
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023

Vizualizare mesajclaudiu1, pe 27 martie 2024 - 12:09, a scris:

Merge fara problema. Daca ma caut bine cred ca am asa ceva, ramas pe undeva... Daca esti din Bucuresti il poti incerca.
Multumesc pentru raspuns si pentru faptul ca te-ai oferit sa ma ajuti, nu sunt din Bucuresti.

#5
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023

Vizualizare mesajnei-k, pe 27 martie 2024 - 12:10, a scris:

replacement înseamnă ca nu e original, ci compatibil.

Important e să știi ce scrie pe încărcătorul actual la output (V și mAh), precum și mufa să fie identică cu cea originală

Eu am folosit un alimentatator universal de la Spacer pentru a alimenta diverse laptopuri. Are comutator pentru a selecta tensiunea și amperajul de ieșire
https://carrefour.ro...96w-19-45506145
la V si mAh scrie exact ce scrie exact la fel, fiind doar compatibil si nu original, exista sanse ca sa strice ceva fata de un incarcator original?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Exista posibuilitatea sa nu incarce.

Cel putin la Dell-uri am intalnit cazuri cand daca pui alimentator compatibil nu incarca - laptopul merge alimentat dar nu se incarca bateria.

#7
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023
la mine pe adaptorul vechi scrie ca e de 65W si am 1,5 a (banuiesc ca se refera la amperi). In primul link acel adaptor compatibil vad ca scrie la fel 65W insa 1.2 a. La cel care zic ca e original scrie 65W 1,6a. Ar fi vreo problema ca la acel compatibil scrie 1.2a in loc de 1.5a cum il am pe al meu?

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Dell e atipic, mufa de încărcare are 3 Pini pentru că unul e de control. Încărcătoarele generice au doar 2 pini (+ și -), la fel cum folosesc încărcătoarele majorității producătorilor de laptopuri. Acel Spacer l-am folosit cu succes la Asus și Acer

Se găsește pentru înlocuire doar cablul cu mufa de alimentare a laptopului care iese din încărcător. Dacă transformatorul propriu-zis e funcțional și doar cablul sau mufa sunt compromise. Partea proastă e că multe alimentatoare sunt capsulate, nu prea le poți deface acasă fără să le strici iremediabil.

Edited by nei-k, 27 March 2024 - 14:42.


#9
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postmangla, on 27 martie 2024 - 14:18, said:

la mine pe adaptorul vechi scrie ca e de 65W si am 1,5 a (banuiesc ca se refera la amperi). In primul link acel adaptor compatibil vad ca scrie la fel 65W insa 1.2 a. La cel care zic ca e original scrie 65W 1,6a. Ar fi vreo problema ca la acel compatibil scrie 1.2a in loc de 1.5a cum il am pe al meu?

Valorile pe care le citezi se refera la partea de intrare, adica la ce se absoarbe din priza de tensiune alternativa (retea).

Pe tine te intereseaza iesirea adaptorului la mufa ce o infigi in laptop: sa corespunda polaritatea (+ la pinul central), tensiunea (19 V) si intensitatea maxima a curentului continuu disponibil  (3,42 A). Daca pe adaptorul ce urmeaza sa-l folosesti scrie aceste valori si se potriveste mufa jack, poti folosi fara probleme.

#10
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023
da, asa scriu. Am cumparat adaptorul pana la urma dintr-un magazin de electronice din oras, merge foarte bine. Multumesc tuturor pentru ajutor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate