Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Garsoniera ieftina Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Salutare,

Se mai gasesc garsoniere sub 50k euro in Bucuresti care sa accepte credit?
Caut sa cumpar o camera in acest oras, dar cand ma aude lumea cu credit imi inchid telefonul si agentii imobiliari.
Din ce am observat pretul cu banii cash este 50k cu credit 65k ceva de genul sunt majoritatea anunturilor imobiliare cu blocuro noi.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Alege-ti o zona unde vrei, vezi blocul, mergi la presedinte si-i spui ca vrei sa cumperi. Daca stie/gaseste pe cineva, ii da-i de-o bere la lada sau cum te duce papagalul.
Varianta lenesa.. suna in continuare.

#3
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Olx, publi24, grupuri de fb..

#4
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010
Iti inchid agentii in nas? Inseamna ca n-ai sunat la mine... aia-s papagali care ti-au inchis...

#5
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008
Asteapta mai bine 2025.

#6
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013
Informatia pe care o ceri nu o are nimeni in afara de cel care vinde. Posibil ca unii sa mentioneze in anunt daca se accepta credit sau nu. Insa asta inseamna sa iei toate anunturile la verificat. Ceea ce ar trebui sa faci tu, nu noi.

Vezi asta.

https://www.imobilia...dviz=3134538436

E o puscarie de garsonerie, dar macar ai metroul la scara blocului.

Sincer nu inteleg de ce nu se accepta credit. Proprietarul primeste toti banii o data. Ca-i primeste acum sau peste o luna, nu stiu cu ce-l incurca.

#7
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010

View Postwld-ro, on 26 martie 2024 - 20:06, said:

Informatia pe care o ceri nu o are nimeni in afara de cel care vinde. Posibil ca unii sa mentioneze in anunt daca se accepta credit sau nu. Insa asta inseamna sa iei toate anunturile la verificat. Ceea ce ar trebui sa faci tu, nu noi.

Vezi asta.

https://www.imobilia...dviz=3134538436

E o puscarie de garsonerie, dar macar ai metroul la scara blocului.

Sincer nu inteleg de ce nu se accepta credit. Proprietarul primeste toti banii o data. Ca-i primeste acum sau peste o luna, nu stiu cu ce-l incurca.
Iti zic eu de ce nu vor credit agentiile alea. Pentru ca ii intorc de multe ori din drum bancile pe cumparatori pentru ca azi poti sa-ti faci credit, maine nu mai poti din cauza dobanzilor. Da, stiu, nu s-au mai marit, dar cam asta se intampla.
Also, mai e si varianta in care trebuie sa-si ia comision si de la cumparator, iar daca cumparatorul face credit, se gandesc ca avansul e tot ce au si bani de comision nu mai au. Dar sunt dobitoci, ca tin la comisionul ala pana la ultimul leu... eu prefer sa las de la mine, mai ales in perioada asta in care se vinde foarte greu. Mai bine sa iei, decat sa nu. Dar mna, asa-i pe cont propriu Posted Image.

Sau mai e varianta in care garsoniera are ceva modificari si nu poate fi luata prin credit, dar slabe sanse sa ii inchida chiar toti in nas pe motivul asta

Edited by dorurad, 26 March 2024 - 20:10.


#8
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Toate locuintele din blocuri noi in curs de finalizare costa mai mult decat pretul de lista la achizitia  prin credit. Pt simplu motiv ca nu merita sa-si bata capul cu nu stiu cate hartii cere banca, plus lipsa avans substantial la momentul promisiunii de VC.

Cauta o garsoniera mai veche sau mai recenta a unor oameni disperati sa vanda din n motive...

#9
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008
Prin credit se fac verificari, evaluare etc. Pot sa apara probleme.

View Postwld-ro, on 26 martie 2024 - 20:06, said:

Informatia pe care o ceri nu o are nimeni in afara de cel care vinde. Posibil ca unii sa mentioneze in anunt daca se accepta credit sau nu. Insa asta inseamna sa iei toate anunturile la verificat. Ceea ce ar trebui sa faci tu, nu noi.

Vezi asta.

https://www.imobilia...dviz=3134538436

E o puscarie de garsonerie, dar macar ai metroul la scara blocului.

Sincer nu inteleg de ce nu se accepta credit. Proprietarul primeste toti banii o data. Ca-i primeste acum sau peste o luna, nu stiu cu ce-l incurca.
De unde rezulta ca nu are risc seismic ? S-a facut expertiza tehnica ?
Faptul ca este langa metrou nu afecteaza structura ?

#10
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013
In cazul celor mai multe blocuri vechi, fara risc seismic ar trebui tradus ca: nu s-a facut expertiza, prin urmare nu apare in lista celor cu risc. Nu ca nu ar avea, ci doar ca n-a fost evaluat. Am fost in pozitie atat de vanzator, cat si de cumparator si fix asa a fost. Blocurile in cauza nu fusesera evaluate.

Legat de metrou, tehnic vorbind nu stiu sa argumentez, dar nici eu nu as vrea sa-mi treaca metroul pe sub bloc.

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Nici nu conteaza daca e cu risc, bancile nu mai dau credit locuintelor mai vechi de 1978 sau 1977. Deci oricum nu se incadreaza.

#12
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postwld-ro, on 26 martie 2024 - 20:21, said:

In cazul celor mai multe blocuri vechi, fara risc seismic ar trebui tradus ca: nu s-a facut expertiza, prin urmare nu apare in lista celor cu risc. Nu ca nu ar avea, ci doar ca n-a fost evaluat. Am fost in pozitie atat de vanzator, cat si de cumparator si fix asa a fost. Blocurile in cauza nu fusesera evaluate.

Legat de metrou, tehnic vorbind nu stiu sa argumentez, dar nici eu nu as vrea sa-mi treaca metroul pe sub bloc.
Corect: Nu a fost expertizat.
Conform legii din 2022, blocurile construite inainte de 1978 vor trebui evaluate si apoi, daca este cazul, expertizate pentru risc seismic.
Multe vor fi incadrate cu risc seismic 1 sau 2 si pretul lor se va prabusi.

View Postdell99, on 26 martie 2024 - 20:23, said:

Nici nu conteaza daca e cu risc, bancile nu mai dau credit locuintelor mai vechi de 1978 sau 1977. Deci oricum nu se incadreaza.
Dau si pentru acelea.

#13
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Nu am postat pentru a primi anunturi, am ramas surprins ca e greu sa cumperi cu curedit o camera de 30mp in acest oras.

#14
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022

 dell99, on 26 martie 2024 - 20:23, said:

Nici nu conteaza daca e cu risc, bancile nu mai dau credit locuintelor mai vechi de 1978 sau 1977. Deci oricum nu se incadreaza.

De unde ai informația? E vreo lege?

#15
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

Vizualizare mesajrobert8197, pe 26 martie 2024 - 19:21, a scris:

Salutare,

Se mai gasesc garsoniere sub 50k euro in Bucuresti care sa accepte credit?
Caut sa cumpar o camera in acest oras, dar cand ma aude lumea cu credit imi inchid telefonul si agentii imobiliari.
Din ce am observat pretul cu banii cash este 50k cu credit 65k ceva de genul sunt majoritatea anunturilor imobiliare cu blocuro noi.
Aia sunt tzepari sau agarici ceva pe care i-ai sunat tu , peste 70% din imoblie sunt achizitionate prin credit.

#16
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
50%

#17
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

Vizualizare mesajwld-ro, pe 26 martie 2024 - 20:06, a scris:

Informatia pe care o ceri nu o are nimeni in afara de cel care vinde. Posibil ca unii sa mentioneze in anunt daca se accepta credit sau nu. Insa asta inseamna sa iei toate anunturile la verificat. Ceea ce ar trebui sa faci tu, nu noi.

Vezi asta.

https://www.imobilia...dviz=3134538436

E o puscarie de garsonerie, dar macar ai metroul la scara blocului.

Sincer nu inteleg de ce nu se accepta credit. Proprietarul primeste toti banii o data. Ca-i primeste acum sau peste o luna, nu stiu cu ce-l incurca.

Ala e bloc de curve.
Cu 100 de garsoniere pe scara. Daca vrei sa-ti faci viata un calvar, incearca.

#18
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postarfidx2, on 26 martie 2024 - 23:46, said:

De unde ai informația? E vreo lege?
Am incercat anul trecut sa fac credit pentru un apartament din 70 din zona Vatra Luminoasa si ING nu mi-a oferit credit, au spus sa ma orientez spre cele dupa 1980.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate