Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

iOS 18

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
iOS 18 va veni pentru prima data in versiune beta, pe 10 Iunie, la WWDC urmand ca varianta finala sa fie lansata undeva prin septembrie, la evenimentul de lansare al iPhone 16.

https://www.apple.co...s-june-10-2024/

Quote

Apple today announced it will host its annual Worldwide Developers Conference (WWDC) online from June 10 through 14, 2024. Developers and students will have the opportunity to celebrate in person at a special event at Apple Park on opening day.

Free for all developers, WWDC24 will spotlight the latest iOS, iPadOS, macOS, watchOS, tvOS, and visionOS advancements. As part of Apple’s ongoing commitment to helping developers elevate their apps and games, the event will also provide them with unique access to Apple experts, as well as insight into new tools, frameworks, and features.

Din primele informatii se pare ca va fi cel mai mare upgrade de pana acum: https://9to5mac.com/...st-update-ever/
Se asteapta un nou homescreen cu multiple optiuni de customizare, integrare AI, RCS etc.

Se pare ca va fi disponibil pe toate dispozitivele care au primit si iOS 17 si anume:
  • iPhone 15
  • iPhone 15 Plus
  • iPhone 15 Pro
  • iPhone 15 Pro Max
  • iPhone 14
  • iPhone 14 Plus
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max
  • iPhone 13
  • iPhone 13 mini
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max
  • iPhone 12
  • iPhone 12 mini
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone SE (2nd generation)
  • iPhone SE (3rd generation)

Attached Files


Edited by kvlq, 26 March 2024 - 19:20.


#2
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010
Baietii cu 15PM, ne luam si 16PM in toamna? :)))

#3
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Eu sunt cu 15Pro, dar evident fac trecerea in toamna la 16Pro, exact ca in fiecare an. Posted Image Deh, abia astept thread-urile de iPhone 16, sa ne faca "unii" fanboys si sclavii Apple. Posted Image

Edited by kvlq, 26 March 2024 - 19:21.


#4
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010
Acum revenind, poate adauga in acest ios 18 si multi-window ca sa ai 2x app pe acelasi ecran, vazusem ceva pe youtube.
Vad ca se bazeaza mult pe AI, nimic nou oarecum, oare fac la fel ca samsung? 1 an sa te joci si dupa e bazat pe abonament ca sa mai mearga?:)).

Also, butonul ala separat pentru camera foto... oare chiar il pun?

#5
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postdorurad, on 26 martie 2024 - 19:19, said:

Baietii cu 15PM, ne luam si 16PM in toamna? Posted Image))
Presimt că vor da marea lovitură și pe hard și pe soft (eu așa aș face, momentul e perfect!).

Cei care le cântau prohodul că vai ce nasol cu legislația Europeana, vor vedea că vor transforma asta într-un avantaj fenomenal:
- dacă vrei, ramâi numai în IOS și te doare la bască,
- vrei si aplicații Android, alte plăți, diverse - deschizi fereastra și le ai.   Ole!  

Am vrut  să iau un 24u, pentru reclama la Ai și poze - canci, e prea modest ! Posted Image

Edited by Alex432, 26 March 2024 - 20:07.


#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Abia astept, o sa fie cel mai bun iOS de pana acum.
Ma bucur ca Apple inoveaza continuu.
Printre inovatii se pare ca va fi si posibilitatea de a muta iconitele aplicatiilor cum vrem noi, inclusiv sa lasam spatii libere intre ele.
Cine a gandit-o pe-asta, e un geniu!
Bravo Apple!

LE: Am 15 Pro si nu, nu voi face upgrade la 16 Pro decat daca ramane sub 150 mm ca dimensiuni. Forma compacta e un aspect prioritar pentru mine. De fapt, singurul aspect pe care l-am avut in vedere cand am facut achizitia.

Edited by lex2010, 26 March 2024 - 20:14.


#7
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010

View Postdorurad, on 26 martie 2024 - 19:54, said:

Acum revenind, poate adauga in acest ios 18 si multi-window ca sa ai 2x app pe acelasi ecran, vazusem ceva pe youtube.

Nu prea cred, dar nu se stie niciodata. S-a discutat mult aici pe subiectul asta.

View Postlex2010, on 26 martie 2024 - 20:10, said:

Printre inovatii se pare ca va fi si posibilitatea de a muta iconitele aplicatiilor cum vrem noi, inclusiv sa lasam spatii libere intre ele.
Cine a gandit-o pe-asta, e un geniu!
Bravo Apple!

Asta poti face si acum, fara Jailbreak chiar.

Edited by kvlq, 26 March 2024 - 20:40.


#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 30.11.2021
Scrie ceva de split screen?

#9
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
nu. si probabil nici nu va scrie. e disponibil pe ipadOS.

Edited by kvlq, 26 March 2024 - 21:32.


#10
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010

View Postlex2010, on 26 martie 2024 - 20:10, said:

LE: Am 15 Pro si nu, nu voi face upgrade la 16 Pro decat daca ramane sub 150 mm ca dimensiuni. Forma compacta e un aspect prioritar pentru mine. De fapt, singurul aspect pe care l-am avut in vedere cand am facut achizitia.

‌                                 iPhone 16 Pro‌ ‌iPhone 15 Pro‌
Thickness                    8.25 mm   8.25 mm
Height                         149.6 mm 146.6 mm
Width                           71.45 mm    70.60 mm
Display                        6.3-inches    6.1-inches
Weight                         194 grams    187 grams

Edited by kvlq, 26 March 2024 - 21:59.


#11
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013
Apropo de partea de ML, din ce tot citesc se pare că nu vor dezvolta un LLM asemănător cu ChatGPT, în casă, ci vor încerca să încheie un parteneriat. Se vehiculează nume precum Baidu, OpenAI sau chiar Google. Iar Joz, văd că dă apă la moară de pe acum:

Attached File  Captură de ecran din 2024-03-27 la 10.20.06.png   639.21K   22 downloads

Edited by theEvilPhilantropist, 27 March 2024 - 10:22.


#12
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.12.2023

 kvlq, on 26 martie 2024 - 20:40, said:



Nu prea cred, dar nu se stie niciodata. S-a discutat mult aici pe subiectul asta.



Asta poti face si acum, fara Jailbreak chiar.


Sau poti face asta pe Android de ani buni, dar na, “inovatie” Apple si cei care le canta in struna :D

Inainte sa se sara cu hate, stati linistiti ca si eu detin un iPhone 13 si am vazut cat de bun e brandul asta, si mai ales lipsurile iOS-ului :)

#13
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,616
  • Înscris: 29.05.2011
Evident ca lipsesc lucruri pe iOS. Sincer în afara de PiP, eu personal nu foloseam deloc split screen pe Android. Și îmi aduc aminte cum ma jucam pe el când l-a băgat prima data Samsung pe un Note cred. Și după teste am realizat ca nu am de ce sa îl folosesc. Da, pe un Fold sau pe o tableta recunosc ca este foarte util. Pe iPad am folosit opțiunea.

Edited by adair, 27 March 2024 - 21:10.


#14
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
https://9to5mac.com/...8-design-maybe/

Tot mai multe "leak"-uri ca iOS18 va aduce modificari de design "imprumutate" din visionOS.

Edited by kvlq, 02 April 2024 - 19:18.


#15
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
https://www.gsmarena...-news-62276.php

Nu ca as lua apararea Apple, ca desi detin iPhone, nu ma pot considera tocmai fan, dar nu pot sa constat ca UE s-a pus rau de tot cu bata pe Apple in ultimul timp si uneori mi se pare ca exagereaza.
Da, e normal sa poti sa dezinstalezi orice aplicatie, dar de ce lovesc doar in Apple?
De ex., nici pe Samsung si Xiaomi nu poti sa dezinstalezi toate aplicatiile. Bloatware la greu, doar unele aplicatii pot fi dezinstalate, la altele doar "disable". Si cu toate astea, toate tunurile sunt indreptate spre Apple.

Mai bine ar obliga Apple sa faca in asa fel incat sa poti transfera o poza din calculator in telefon cu copy/paste, fara sa mai fie nevoie de iTunes, ca suntem totusi in 2024 si Apple traieste in 2005.

#16
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010

View Postlex2010, on 02 aprilie 2024 - 20:59, said:

Mai bine ar obliga Apple sa faca in asa fel incat sa poti transfera o poza din calculator in telefon cu copy/paste, fara sa mai fie nevoie de iTunes, ca suntem totusi in 2024 si Apple traieste in 2005.

Se poate. Airdrop. sau direct din Photos.
Si copy-paste intre device-uri instant.

#17
adip62

adip62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 30.03.2024
As aprecia mai mult daca ar exista posibilitatea schimbului de fisiere... Altele decat  poze, filmulete sau muzica.
Sa explic.
La ipad, am cumparat un adaptor lightning/usb mama. In el bag un stick a.i. sa pot lucra un fisier sau mai multe atat din windows, cat si din ios. Este incredibil de greu. Asta ca nu mai spun de costurile unei suite office pe ios sau alte programe...
Va asigur ca la restul fisierelor sunt probleme mari, chiar daca pe dispozitivul ios folosesti un singur folder (downloads de ex.).
Nu am niciun cloud activat si nici nu voi avea.

#18
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Airdrop... de pe PC(desktop)?
Ma referam la transferul prin cablu. Ca pe un stick USB(sau cum au telefoanele Android).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate