Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Recuperare dupa fractura glezna si peroneu

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Salut, in urma unei cazaturi prin ianuarie am ajuns la urgente. Acolo mi-a fost pus diagnosticul de ,,Fractura maisonneuve glezna dreapta si fractura marginala posterioara dreapta". Am fost intrebat daca optez pentru operatie sau pentru atele, diferenta fiind ca la glezna avand o mica deplasare ar fi ok sa fac operatie insa nu este neaparat nevoie. Fiind singur si de frica am optat pentru atele. Peste 5 zile am fost la control la un alt spital, asa cerea procedura din scrisoarea medical, mi-a fost facuta o radiografie si fiindca aparusera doua basici maricele pe partea dreapta exterioara a gleznei, au zis ca operatia iese din discutie din cauza riscului mare de infectie, mi au curatat basicile si cu un aparat mi-au indoit usor piciorul(atunci am zis ca lesin de durere) si cumva am inteles ca ar fi eliminat acea deplasare. Am urmat procedurile ulterioare, stat imobilizat la pat 6 saptamani cu controale regulate si cu radiografii in care mi se spunea ca totul este in regula. Dupa saptamana 6, am primit un aparat ghipsat cu toc cu care mi s-a spus ca pot sa calc progresiv pe el, pana in punctul in care cand vin din nou la control sa pot sa merg usor fara carje la fel ca Charlie Chaplin (sper sa nu radeti alta denumire la mersul acela nu stiu). Intrucat era destul de alunecos si cand apasam mai tare simteam senzatia ca de cui in talpa, nu am reusit sa merg cu el, decat sa ma sustin cu el,  insa in saptamana a 8-a mi-a fost facuta din nou radiografie si mi s-a zis ca este ok si mi-a fost scos ghipsul de tot si mi-a fost recomandat sa incep kinetoterapia. A doua zi am inceput sa am incredere in picior, sa ma sustin pe el, insa era foarte umflat. Am inceput si kinetoterapia care presupune la fiecare sedinta o jumatate de ora electrosimulare si cealalta jumatate de ora uns cu o crema si incalzit cu un echipament ca o bila neagra de biliard care incalzeste. Dupa ce plec de la kinetoterapie pot sa merg putin pe picior, asa cum mi-a recomandat doctorul insa dupa putin timp simt o durere destul de intensa unde am avut basicile acelea si ma face sa schiopatez. Acum in saptamana a 10-a, a 2-a saptamana dupa ce am scos piciorul din ghips, desi fac acasa exercitii de flexie, extensie, glezna mi se pare destul de rigida, am reusit dupa 3-4 zile de la scoaterea ghipsului sa o strang si sa o extind putin insa parca a ramas in acelasi punct o saptamana mai tarziu. Umflatura s-a mai retras in primele 3-4 zile insa dupa aceea parca a stagnat la nivelul gleznei. Daca vreau sa merg fara sa ma duc la kinetoterapie, la inceput trebuie sa merg putin cu caejele prin casa sa se incalzeasca si dupa aceea pot sa merg usor usor, pe o distanta destul de scurta si fara scari. Mai aud ocazional trosnituri insa cred ca sunt de la glezna nu de la os. Ieri kinetoterapeutul a vrut sa ma puna pe o bicicleta eliptica insa bineinteles la cum imi flexa aia glezna nu am rezistat sa dau mai mult de doua ori la pedale. Ce pot sa fac sa imi recapat mobilitatea mai repede si sa nu mai am dureri? Kinetoterapeutul imi spune sa fortez pana nu mai suport durerea, asistentul doctorului la care am fost pe de alta parte imi spune sa o iau usor ca o recuperare dureaza de obicei cat a stat piciorul imobilizat, insa chiar asa la glezna sa nu se vada diferenta de o saptamana? Imi cer scuze daca a mai fost postat acest subiect, am cautat si nu am gasit. Multumesc!

Edited by Shahrukhkhan, 26 March 2024 - 13:47.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Artrohelp Forte
Artrohelp Pain
Celadrin Forte capsule

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
La 20 ani te,,autorepari,,mai bine ca la 60. Si tu ai avut fracturi serioase. De la genunchi in jus ai doua oase mari si le-ai rupt pe am2.   Sper pt tine sa mergi macar 90%ca inainte.  Nu forta efortul dar fa zilnic miscare in limita suportabila.   Muschii nefolositi se atrofiaza>recuperare mai lunga.   Intraba ceva doctor cum e cu calciul si depunere osoasa.Parca se ia in combinatie cu.... Nu-mi amintesc!

#4
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Am avut mana fracturata cand aveam vreo 16 ani (la vreo 10 centimetri de incheietura) - dupa 3 saptamani cu ea in ghips articulatia era destul de teapana. A durat cel putin 3 luni pana si-a dat drumul si cam 1 an pana am uitat de problema. Repet, n-a fost vorba de fractura in articulatie, eram foarte tanar si totusi articulatia s-a resimtit. Parerea mea este ca cel mai bine este sa continuati terapia si sa aveti rabdare. Multa sanatate!

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostShahrukhkhan, on 26 martie 2024 - 13:45, said:

sa nu mai am dureri
Antialgice si antiinflamatoare.

#6
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
@MikeSpike, am 30 de ani, desi psihic sunt de 60 mai ales ca au mai aparut ulterior niste probleme cred eu de la pozitia indelungata procliva, vedeti aici https://forum.softpe...fractura-picior , peroneul a fost afectat langa genunghi, tibia a scapat intacta si in rest la glezna inca o fractura, chiar atat de grav sa fie? @Karhu, @overseas momentan trebuie sa fac o endoscopie fiindca sunt suspectat de ulcer sau gastrita, daca vad ca durerile devin insuportabile o sa iau antiinflamatoare, momentan am terminat cu ele, @dev2000 inteleg ca o sa dureze, o sa ma tin de kinetoterapie desi din ce am inteles eu asta ar fi mai mult fizioterapie ce fac eu acolo. Intradevar in timpul asta am pierdut masa musculara destul de mult, am inteles ca pot sa o recuperez tot mergand, mers care este un chin dar asta este, tragem tare, simt parca si cand calc parca merg mai mult pe calcai desi ating cu toata talpa simt ca nu pun suficienta forta pe ea. Multumesc mult de raspunsuri!

#7
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Frate, ia-o usor cu recuperarea, ca toata viata vei trage de pe urma fracturii daca te grabesti.

Apreciez cam la minim 1 an sa fii functional 90%.

#8
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Ok insa ma uitam la https://youtu.be/D5Y...OG24_6bGaB_X88Z si observ ca s-a recuperat destul de repede, ma rog in sensul cu mersul, nu stiu daca si la flexibilitate, intradevar ar fi o diferenta ca a facut operatie insa chiar asa de mult sa conteze? Ea de ce poate si eu nu as putea?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Faci non stop exercitii. Si cand mananci, te uiti la tv, la PC, etc... non stop
Eu 3 lui nu am avut voie sa pun piciorul in pamant. (fractura cominutiva calcaneu cu placa si 7 susruburi bagate acolo).
Nici dupa 10 ani nu am reusit sa revin la mobilitatea initiala.
Dupa 3 luni era piciorul atrofiat 50%.
Acum e iar normal. Dar non stop exercitii. Chiar si cu o minge de tenis de camp frecat non stop cu talpa pe podea.
Prima data cand am atins talpa dupa 3 luni m-a curentat tot corpul.

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am avut o fractura mult mai simpla (doar peroneu), cu operație și șuruburi.
Ghips am avut 6 săptămâni.

La kine n-am făcut nimic din ce spui tu. La început am făcut doar mobilizare manuala - adică îmi îndoia el ușor glezna, ceva exerciții ușoare de musculatur (împins/rotit împotriva rezistentei făcute de el) și masaj.
Apoi în timp au început și exerciții de echilibru (stat într-un picior, apoi stat pe un fel de minge dezumflata, sau o placa cu o semisfera dedesubt etc), ridicat pe vârfuri etc.
Spre sfârșit sărituri, jucat șotron într-un singur picior "driblinguri" etc...

A durat destul de mult pana când mobilitatea și-a revenit complet, mai mult de un an tot asa, diferența de grosime sau între picioare și umflatura au fost vizibile mult timp.
La început aveam și probleme de circulație când piciorul era în jos se colora urat și îmi dădea  impresia ca se umfla și mai tare.

Însă funcțional recuperarea a fost mai rapida la câteva săptămâni după scosul ghipsului mergeam (aproape) normal, nu mai aveam dureri etc. Cu bicicleta am început să merg odată cu mersul pe jos, la început era mai puțin dureros.

PS
Eram cu 15 ani mai bătrân.

Edited by KiloW, 26 March 2024 - 18:12.


#11
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Patit, luna trecuta am facut 15 ani de la accident. Diagnosticul meu a fost fractura bimaleolara cu diastazis tibeo-peronier si ruptura de ligament deltoid. Adica osul din exteriorul gleznei a fost rupt pe lung(3-4 cm.), tibia si peroneul sau despartit(s-a marit distanta dintre ele) si ligamentul de pe interiorul gleznei rupt. Tija de 10 cm. cu 8 suruburi(scoase la 6 luni) si un surub lung de vreo 10 cm. dintr-o parte in alta a gleznei ca sa o tina fixa, sa nu pot flexa laba piciorului. Asta lung l-am scos la vreo 3-4 saptamani dupa care am am stat cu piciorul in gips(6 saptamani cred). Pana atunci doar pansament.
Doctorul mi-a spus ca fracturile de glezna sunt cele care nu se recupereaza niciodata complet. N-a fost cazul la mine, eu zic ca acum glezna mea e la fel ca inainte. Dar... Recomandarile au fost 2 saptamani de fizioterapie, am facut 4. In loc de 1h faceam 1,5h. Trebuie sa tragi de tine.
Durerile care inca le mai ai nu sunt semn bun, parerea mea de necunoscator. Sanatate!

Edited by misu78, 26 March 2024 - 18:12.


#12
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
@dorin_2k o sa maresc intensitatea exercitiilor, tocmai ce am vorbit acum cu un prieten sa imi aduca o banda elastica inca ma gandesc  sa fie de 2 sau de 4kg sa incerc sa fac exercitii cu glezna cu ea si minge de tenis de camp. @Kilow cred ca diferenta este ca la mine face fizioterapie desi se numeste kinetoterapeut nu am inteles in functie de ce criterii foloseste una sau cealalta metoda sau le combina, mai incearca si la mine sa imi indoaie glezna insa primeaza aparatele. La ce inteleg eu pe aici cred ca nu am fost chiar inspirat ca nu am ales de prima data operatia, la urgente m-ar fi internat si peste 4 zile ma operau desi am inteles ca daca chiar ar fi fost de operatie nu te-ar fi lasat sa pleci. @misu78 felicitari ca a-ti scapat, la mine durerile sunt in momentul in care calc, daca nu as calca nu as avea dureri, la dumneavoastra nu au fost dureri cand ati pus piciorul jos? Pana sa incep sa calc si statea glezna fixa in ghips nu am avut dureri.

Edited by Shahrukhkhan, 26 March 2024 - 18:24.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Eu mi-am luat și un aparat electrostimulatir pt gamba. Că era fleașcă total. Nici nu puteam sa încordez vreun mușchi.
Cu toate că doctorul a zis că nu e voie cu electrostimulator pt că am șuruburile alea.
Dar l-am folosit
Și ventuze pe picior sa stimulez circulatia sângelui. Că avea o culoare de mortăciune.


#14
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Am gasit unul (aparat electrostimulator) deja mai ieftin cu cativa lei decat o sedinta de kinetoterapie, ma mai gandesc dupa ce termin cu sedintele daca imi cumpar. Ce mi se pare totusi ciudat, mi se pun 4 electrozi pe picior, unul la pernuta de langa degete, unul deasupra si 2 in stanga si in dreapta gleznei. Nu ii simt pe toti la fel si nu stiu daca este ok, kinetoterapeutul spune ca este normal momentan si ca o sa se remedieze pe masura ce progresez eu, nu stiu ce sa zic legat de asta. Si eu am pierdut masa musculara atat la gamba cat si la cvadriceps, insa in timpul mersului observ parca ca se incordeaza, nu cat cel sanatos insa parca se intampla ceva, la fel si cand stau si il incordez. Cu glezna trebuie sa o rezolv cu flexia si extensia si sa nu mai doara cand calc. Glezna este putin umflata, rosiatica, in unele locuri. Am si cateva puncte de vanataie insa le mai fac sa dispara cu crema de galbenele si tataneasa. Insa asta cred ca trebuie sa fac, cat mai multe exercitii! Sa vedem cum o sa fie cand o sa vina banda elastica si cu mingea, momentan am facut doar odata de doua ori pe zi mers fara carje, cand mai obosesc iau cadru sau iau o carja in mana stanga (asa am inteles dacs am probleme cu piciorul drept), rotiri ale gleznei cu mana si rotiri ale ei normale. Multumesc mult pentru sfaturi.

Edited by Shahrukhkhan, 26 March 2024 - 20:26.


#15
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
Am observat ca pe timpul zilei se umfla aproape imediat dupa ce fac cativa pasi, chiar si cu o carja, dimineata cand ma trezesc (stau cu el pe o perna mai ridicata) parca este ceva mai desumflat. este normal ca durerea sa inceapa sa radieze de la glezna spre gamba? Uneori se simte ca un usor junghi care pulseaza in zona si cand misc glezna, uneori parca simt si un usor trosnit, nu stiu daca este ok. Si mai este ceva care imi da de gandit, zona se incalzeste foarte tare si se simte asa pana aproape de genunchi, o fi normal? Inca nu sunt convins ca s-a retras infectia aceea cum trebuie atunci cand am avut basicile acelea, la ultimele analize cand am fost la urgente cu stomacul aveam si crp-ul usor marit maxim era valoarea 5.00 eu aveam undeva la 7.3, ma gandeam peste ceva timp sa mai ma duc la un control insa nu stiu ce ar fi cel mai ok pentru depistat o posibila infectie si daca ei vor sa imi faca RMN sau CT. Radiografia as exclude fiindca as vrea sa vad si tendoanele si daca totul este ok pe acolo. Am cumparat elastic si minge din aceea de tenis de camp, mingea este ok, o folosesc la birou si simt ca mai ma lasa durerile pana incep iar sa mai calc, insa dimineata cand o folosesc simt o sensibilitate in talpa pana ma obisnuiesc.

Edited by Shahrukhkhan, 29 March 2024 - 09:51.


#16
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
De saptamana viitoare trebuie sa ma intorc fizic la birou, intrucat nu pot sa ma duc in papuci, ma gandeam sa cumpar o pereche de adidasi insa ce model ar fi recomandat pentru un picior care se mai umfla pe timpul zilei? Eu in mod normal purtam marimea 43, ma gandeam la 45 dar nu stiu daca se mareste si la partea de sus sau doar in lungime, lucru care nu ar ajuta foarte mult. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate