Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Diferente notabile boxe Low/mid vs High End

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.01.2012
Pt că sunt din provincie și ajung mai greu sa pot asculta boxe prin showroom, vin cu o întrebare.
Care sunt diferențele cu adevărat audibile intre boxe de 1-2k vs boxe de 5-10K?Mă refer la  diferente care sunt audibile pt orice meloman , nu cele pt care îți trebuie curs.
Din experiența mea , la amplificatoare, diferențele sunt mai mult în detalii și mie personal  mi-a luat câteva zile de audiții sa punctez efectiv diferențele.
Deocamdată am Evo 4.4 (bănuiesc că sunt considerate low end)și odată poziționate cat mai aproape de pozitia ideala , am scena dincolo de boxe , adâncime și pe anumite albume (The Aristocrats ) chiar am sunete in lateral spate.Dupa urechea mea sunt bine balansate.
Pe viitor , probabil, daca merita , o sa trec la ceva mai serios.
Cu respect!

Edited by Dragos05azs, 26 March 2024 - 09:34.


#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
boxe HI-FI - majoritatea au sunet colorat ideale doar pentru casa.
PA - sunet bun, puternic si liniar in aer liber ,au probleme de acustica in spatii inchise
studio - sunet liniar , ideale pentru spatiu inchis
auto - sunetul depinde si de valoarea masinii.

Diferente mari apar la proiectare crossover si carcasa , lemv vs plastic.
Tweeter-ul face cea mai mare diferenta ! basul da puterea si "umplerea"

Problema diferentelor apare cand asculti o boxa mai buna fata de ce ai ...e foarte greu de spus , in hi-end acolo apar probleme mari, la melomani , investitiile trec de sute de mii de dolari in echipamente complete .

De la boxe dedicate home use am trecut pe PA de putere foarte mare DAR pilotate prin mixer si placa de sunet , depinde de mana si ureche , le poti face inger sau demon .
Ce mi-a placut foarte mult la auditie , in casa sunt ESI nEar08, superbe !

Edited by ldpe, 26 March 2024 - 10:25.


#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Problema cu ascultatul in showroom este ca acolo suna intr-un fel si acasa altfel, multi au facut retur la boxe din cauza asta. Ideal e sa le testezi acasa cu ampliful din dotare, daca nu-ti plac cum suna, faci retur si incerci altele.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Evo 4.4 sunt boxe respectabile, 3 cai, brand, 2 randuri de borne - poti face biwiring (pt pitici). Eu am inceput la bloc cu 3050i la 1800 lei si, cand am intrebat dealerul ce model sa iau ca sa simt upgrade-ul, mi-a indicat boxe de 3-4 ori mai scumpe.

Pana la urma am facut upgrade la boxe de podea nivel de pret 3-4k (catalog), dar pentru casa, nu pentru bloc.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Din multe boxe care aparent suna anemic poti scoate ceva mult mai bun prin corectie , un final audio deobicei are registrul inalte si bas , atat, e prea putin .
Cu un mixer de calitate de multe ori te minunezi de pe pot boxele care pana atunci erau asa, sa fie si ele . Un mixer adevarat calitativ se masoara in headroom si preamplificatoare , dupa vin corectiile de preamplificare , filtre . La alegere se are in vedere sa fie dotat cu un corector de preamplificare pe registrul mediu sau asa numitele british correction , foarte important esta sa fie dotat cu frecventa de "maturare" in medie , acestea sunt rare - Allen Heath de la seria zed 10 in sus este dotat cu asa ceva , pacat ca nu si seriile mai ieftine . Daca poti face rost de unul pentru teste te vei minuna de ce pot deviceurile tale asa cum sunt .
Din gama medie scoti basul "in perna" sau deep bas, scoti in fata vocea sau o ascunzi pentru instrumental , poti scoate ampliful din clip mode la putere mare , ajuti tweeterul sa nu ajunga in saturatie .

Edited by ldpe, 26 March 2024 - 10:45.


#6
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.01.2012

 ldpe, on 26 martie 2024 - 10:15, said:

boxe HI-FI - majoritatea au sunet colorat ideale doar pentru casa.
PA - sunet bun, puternic si liniar in aer liber ,au probleme de acustica in spatii inchise
studio - sunet liniar , ideale pentru spatiu inchis
auto - sunetul depinde si de valoarea masinii.

Diferente mari apar la proiectare crossover si carcasa , lemv vs plastic.
Tweeter-ul face cea mai mare diferenta ! basul da puterea si "umplerea"

Problema diferentelor apare cand asculti o boxa mai buna fata de ce ai ...e foarte greu de spus , in hi-end acolo apar probleme mari, la melomani , investitiile trec de sute de mii de dolari in echipamente complete .

De la boxe dedicate home use am trecut pe PA de putere foarte mare DAR pilotate prin mixer si placa de sunet , depinde de mana si ureche , le poti face inger sau demon .
Ce mi-a placut foarte mult la auditie , in casa sunt ESI nEar08, superbe !

Am avut boxe active /studio de la Yamaha și sound-ul asta nu e pe gustul meu.Cred că un audiofil ar spune că e prea analitic...
Boxe pro nu o sa bag in casă , din motive evidente...prea mari.

 overseas, on 26 martie 2024 - 10:42, said:

Evo 4.4 sunt boxe respectabile, 3 cai, brand, 2 randuri de borne - poti face biwiring (pt pitici). Eu am inceput la bloc cu 3050i la 1800 lei si, cand am intrebat dealerul ce model sa iau ca sa simt upgrade-ul, mi-a indicat boxe de 3-4 ori mai scumpe.

Pana la urma am facut upgrade la boxe de podea nivel de pret 3-4k (catalog), dar pentru casa, nu pentru bloc.
Tot la casa stau , nu am probleme "de vecini" singurul impediment e mărimea camerei.
Cum a fost upgrade-ul? Diferente notabile?Tot aud de scena holografica , dar , e și asta discutabilă . Daca vocea se aude in mijloc (și asta o poate face și o combina, tot holografica ar fi)

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Yamaha merg pe sunet de calitate plat - din acest motiv nu ti-au placut
Tu cauti bas "gras" - RCF seria 9xx, Alto ts 4xx, de 12 inch si altfel vei vedea lucrurile Posted image
Sunt si mici pentru casa care suna superb , EV everse 8, Bose pro+

Foarte greu sa imperechiezi 2 boxe + final si sa iasa cum sunt cele active de calitate !

Edited by ldpe, 26 March 2024 - 10:52.


#8
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.01.2012

 ldpe, on 26 martie 2024 - 10:50, said:

Yamaha merg pe sunet de calitate plat - din acest motiv nu ti-au placut
Tu cauti bas "gras" - RCF seria 9xx, Alto ts 4xx, de 12 inch si altfel vei vedea lucrurile Posted Image
Sunt si mici pentru casa care suna superb , EV everse 8, Bose pro+

Foarte greu sa imperechiezi 2 boxe + final si sa iasa cum sunt cele active de calitate !
Stai sa ne înțelegem , am deja boxe , sunt f mulțumit de cum prestează , întrebarea mea era daca merita să strâng bani pt boxe din alta categorie, daca sunt diferente cu adevărat notabile, nu genul pt care trebuie sa vina cineva cu experiență sa îți indice exact ce și cum.
Yamaha au fost luate pt near field la PC , clar ele sunt excelente pt ce sunt construite (studio) , dar eu ascultam in timp ce lucram la PC și părea prea "plat"sunetul(de fapt așa erau construite sa sune).
Pt afara , clar boxele pro sunt ce trebuie , in casă , mai complicat.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi pe aici, asta e topicul meu:
https://forum.softpe...e__hl__ samurai

Ceva reviews la Triangle Australe Esprit EZ cred ca am scris si in alt topic mare, poti da cautare.

#10
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Asta e topic cu potențial de flame. "Let the Hunger Games begin!" :)

#11
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.01.2012

 overseas, on 26 martie 2024 - 11:03, said:

Vezi pe aici, asta e topicul meu:
https://forum.softpe...e__hl__ samurai

Ceva reviews la Triangle Australe Esprit EZ cred ca am scris si in alt topic mare, poti da cautare.

Ma gândeam că numai eu am "piticii" plecați în porumb.
M-ai terminat cu Yamaha A-S1100 , până la boxe , poate prind unul sa vad ce și cum.

 godaro, on 26 martie 2024 - 12:17, said:

Asta e topic cu potențial de flame. "Let the Hunger Games begin!" :)

Nu știu ce să zic , caut și eu pe unul care a făcut upgrade la boxe și a rămas cu adevărat uimit de schimbare. Înțeleg că în gama high end , diferențele sunt minore între boxe , dar între mid și high end , am pretenția să te rupă când le dai drumul. Și caut pe cineva care să spună că nu e chiar așa. Eu am schimbat 5-6 modele de boxe ...game entry și să spunem maxim mediu. Nu m-a rupt diferenta , ba la unele chiar au fost downgrade.
Exemplu (aceeași amplificare)
Heco Victa 301 (parca) - Wharfedale Diamond 9.3 , aproximativ aceeași gamă , diferente mari de sunet in favoarea Diamond.
Wharfedale Diamond 9.3 - Edifier S3000Pro(cred că e cea mai ok boxa activa până în 500€). Uimit de cum prestează Edifier , foarte aproape de Wharfedale +Yamaha R-S300.
Edifier S3000pro - Polk Audio ES55 , mai mult bass ...in rest tot p-acolo.
Polk Audio -Wharfedale Evo 4.2 (teste) un fel de Edifier S3000
Polk Audio -Evo 4.4 , Evo mai balansate , mai ok bass-ul , Polk mai basoase dar nu chiar fine. Polk mă cam zgâria la urechi , înaltele cam predominante .
Revenind la o comparație Edifier S3000pro - Wharfedale Evo 4.4 ,daca as fi știut diferențele in sunet , as fi murit cu Edifier de gat.
Edifier 1800 Ron (atât le-am prins) - Evo +Amp 7500 Ron.
Evo sub nici o forma nu se aud pe 4 ori mai ok ,da , alta scenă , alta adâncime dar nu chiar așa evidente precum e prețul.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ai audiat 2-3 modele de boxe decente, cu niste amplificari de asemenea OK, e clar ca ai deja un reper la ureche, in limitele spatiului tau si ale surselor (streaming, CD).
Daca ai albume preferate (din cat mai multe genuri) care la randul lor au macar unele piese care suna excelent, as zice empiric ca stai bine de tot, ca doar nu mai esti la liceu sa iti placa bubuiala aiurea.
Ai avea toate premizele sa te distrezi cautand un upgrade pe termen mediu, lung.  In mod normal suspectii ar fi modele Focal, Triangle, BW, KEF, din astea. Dupa ce iti stabilesti niste modele, vine vanatoarea la nivel european, de ex. Focal Aria 948 final de gama au fost vreo 1500-1600 perechea si tot asa.

#13
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.01.2012

 overseas, on 27 martie 2024 - 11:33, said:

Daca ai audiat 2-3 modele de boxe decente, cu niste amplificari de asemenea OK, e clar ca ai deja un reper la ureche, in limitele spatiului tau si ale surselor (streaming, CD).
Daca ai albume preferate (din cat mai multe genuri) care la randul lor au macar unele piese care suna excelent, as zice empiric ca stai bine de tot, ca doar nu mai esti la liceu sa iti placa bubuiala aiurea.
Ai avea toate premizele sa te distrezi cautand un upgrade pe termen mediu, lung.  In mod normal suspectii ar fi modele Focal, Triangle, BW, KEF, din astea. Dupa ce iti stabilesti niste modele, vine vanatoarea la nivel european, de ex. Focal Aria 948 final de gama au fost vreo 1500-1600 perechea si tot asa.

Aseară m-a cam năucit boxele , cred că abia acum au ieșit din rodaj, daca înainte găseam cate o melodie la câteva albume care dădea impresia de sunet holografic/scena uriașă , sunete prin spate , mult lateral, acum e mai ușor de descifrat scena la orice album bine masterizat.
Îmi tot da impresia că boxele astea pot mult mai mult , așa că , pt o diferență uriașă de sunet , cred că o să fiu nevoit să ajung la preturi de 2-3K € SH sau chiar mai mult.Si atunci se va pune problema de amplificare mai buna.
Așa că , voi ieși la vânat amplificatoare dintr-o gama superioara Yamaha A-S501 , probabil Rega , Audiolab și în viitorul mai îndepărtat , după ce în prealabil poate am șansa să ascult boxe mai scumpe , voi căuta și boxe. Oricum Wharfedale Evo 4.4 rămân în colecție , la felul cum sunt construite și cum suna , merita păstrate.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am doar Wharfedale Diamobd 9.1, dar despre Evo respective citeam de bine, deci ma miram sa fii chiar nemultumit.
Succes

#15
Dragos05azs

Dragos05azs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.01.2012

 overseas, on 27 martie 2024 - 16:28, said:

Eu am doar Wharfedale Diamobd 9.1, dar despre Evo respective citeam de bine, deci ma miram sa fii chiar nemultumit.
Succes
Niciodată , nu prea sunt eu fan brand-uri , iau ce prind , bine sa se audă , dar Wharfedale are un loc special , Diamond 9.3 a rupt la vremea lor și au fost ok la preturi. Evo la fel , f lăudate , unii zic că sunt Best până în  3000€(nu știu , nu am ascultat atâtea boxe). Daca as avea banii necesari , clar as fi luat Elysian 2/4 , sunt frumoase foc și probabil se aud pe măsură.
Și îmi pare rău că sunt blamate pe anumite forum-uri , că vezi doamne sunt Made in China (scriau ei după iPhone probabil) , chiar era să renunț la achiziție din cauza lor.

Edited by Dragos05azs, 27 March 2024 - 17:34.


#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

Vizualizare mesajDragos05azs, pe 26 martie 2024 - 11:01, a scris:

Stai sa ne înțelegem , am deja boxe , sunt f mulțumit de cum prestează , întrebarea mea era daca merita să strâng bani pt boxe din alta categorie, daca sunt diferente cu adevărat notabile, nu genul pt care trebuie sa vina cineva cu experiență sa îți indice exact ce și cum.
Cu mixerul ti-am dat cea mai completa solutie de a aduce sunetul corectat dupa crossover-ul din boxele audio !
Acolo e greu de imperechiat boxa cu finalul , trebuie umblat cumva in acea zona si nu te vad bine modificand filtrul pasiv din boxa ...
Pe scurt mixerul muleaza sunetul boxei dupa final . Am mers pe acea firma pentru calitate preamplificatoare sa nu ai zgomot de fond si sa ai un castig substantial la iesire , este un mixer cu PFL, poti urmari intrare semnal inainte de preamplificare si dupa preamplificare sa nu intri cu semnal distorsionat .
Este cea mai ieftina solutie si de efect . Scula care poate face sa sune 10 boxe identic fara prea mare bataie de cap dar repet , sa fie dotat cu filtru de maturare in medii nu egalizator care e greu de stapanit si pentru profesionisti.

Edited by ldpe, 28 March 2024 - 09:25.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postldpe, on 26 martie 2024 - 10:42, said:

Din multe boxe care aparent suna anemic poti scoate ceva mult mai bun prin corectie , un final audio deobicei are registrul inalte si bas , atat, e prea putin .
Cu un mixer de calitate de multe ori te minunezi de pe pot boxele care pana atunci erau asa, sa fie si ele . Un mixer adevarat calitativ se masoara in headroom si preamplificatoare , dupa vin corectiile de preamplificare , filtre . La alegere se are in vedere sa fie dotat cu un corector de preamplificare pe registrul mediu sau asa numitele british correction , foarte important esta sa fie dotat cu frecventa de "maturare" in medie , acestea sunt rare - Allen Heath de la seria zed 10 in sus este dotat cu asa ceva , pacat ca nu si seriile mai ieftine . Daca poti face rost de unul pentru teste te vei minuna de ce pot deviceurile tale asa cum sunt .
Din gama medie scoti basul "in perna" sau deep bas, scoti in fata vocea sau o ascunzi pentru instrumental , poti scoate ampliful din clip mode la putere mare , ajuti tweeterul sa nu ajunga in saturatie .

Mixerul ala analog vad ca e 1200 lei, no problem, luam 3 bucati , dupa care sa inebunesc daca inteleg ce zici acolo. Poate reusesc sa il bag in priza, oricum nu am inteles unde vine in lantul stereo HIFI. Dupa care imi trebuie si niste inteligente artificiale sa ma invete sa butonez.

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Te ajut pas cu pas .
Problema e ca trebuie cabluri dedicate de la xlr (main out) la ce ai la statie .
E complex la prima vedere ca are mai multe canale - pe tine te intereseaza doar canalul in care ai intrarea , un sir din toate acele butoane Posted image

Edited by ldpe, 28 March 2024 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate