Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Bloc Hercesa Stadionul Steaua

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ciocolata2015

ciocolata2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.04.2015
Hello,


ieri am trecut pe la biroul de vanzari ,de la Hercesa din ghencea.

Ma interesa un apartament cu 3 camere sau 2 camere.Nu eram hotarat.


Din discutie cu domana de acolo (pusa ..fara mari cunostinte despre constructie..) ,la un moment dat ,am intrebat ce grosime au pereti despartitori dintre apartamente !

Soc !  doamna imi spune ca grosmiea este de 13 cm !! 13 cm !! Doamna,intre apartamenete ?13 cm ???

Doamana,cheama colegul..care confirma..13 cm peretele,izolat cu fata de 5 cm pe ambele parti..


Mai oamenilor,13 cm ???nu este ffff putin...vb la un prieten..este cat o p..sculata  :) scuze de expresie !!


Avem colegii de forum,care au apartamente in Hercesa din Pantelimon.Pot sa confirme ,acesta informatie?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajciocolata2015, pe 26 martie 2024 - 08:41, a scris:

Mai oamenilor,13 cm ???nu este ffff putin...v
Nu, asa trebuie sa fie un perete interior modern... ce, faci buncar ? Posted image

Edited by andreic, 26 March 2024 - 11:55.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
13 cm din ce material izolat cu față de 5 cm din ce material?

#4
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023

View Postciocolata2015, on 26 martie 2024 - 08:41, said:

Hello,


ieri am trecut pe la biroul de vanzari ,de la Hercesa din ghencea.

Ma interesa un apartament cu 3 camere sau 2 camere.Nu eram hotarat.


Din discutie cu domana de acolo (pusa ..fara mari cunostinte despre constructie..) ,la un moment dat ,am intrebat ce grosime au pereti despartitori dintre apartamente !

Soc !  doamna imi spune ca grosmiea este de 13 cm !! 13 cm !! Doamna,intre apartamenete ?13 cm ???

Doamana,cheama colegul..care confirma..13 cm peretele,izolat cu fata de 5 cm pe ambele parti..


Mai oamenilor,13 cm ???nu este ffff putin...vb la un prieten..este cat o p..sculata  Posted Image scuze de expresie !!


Avem colegii de forum,care au apartamente in Hercesa din Pantelimon.Pot sa confirme ,acesta informatie?

Cum crezi tu ca-l auzi pe vecinul cand respira daca nu prin peretii subtiri? La multe din blocurile noi se aude mult mai rau de la vecini decat in cele vechi! In special daca sunt din porotherm.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Grosimea peretilor despartitori e ultima ta problema, tragi o izolatie fonica pe ei sau chiar un rand de BCA subtire. Calitatea se reflecta in pret.
Structura, fisuri, fundatie, cadastru, contracte de utilitati...

#6
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajciocolata2015, pe 26 martie 2024 - 08:41, a scris:

Mai oamenilor,13 cm ???nu este ffff putin...vb la un prieten..este cat o p..sculata  Posted image scuze de expresie !!

Da și este absolut normal să fie doar 13 cm care e rigips cu izolație de 5 cm pe ambele părți.

De ce se face așa?

Că e bloc pe stâlpi și cadre, adică grinzi și nu rentează pentru dezvoltator să pună nici măcar un zid de cărămidă.

Normal între apartamente trebuia să fie DIAFRAGMĂ din beton armat de 20 cm grosime.

COSTĂ diafragma asta pentru dezvoltator cât îl costă toate zidurile interioare de la ambele apartamente care sunt unul lângă altul.

Edited by anonimuI, 26 March 2024 - 10:43.


#7
ciocolata2015

ciocolata2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.04.2015

 overseas, on 26 martie 2024 - 10:36, said:

Grosimea peretilor despartitori e ultima ta problema, tragi o izolatie fonica pe ei sau chiar un rand de BCA subtire. Calitatea se reflecta in pret.
Structura, fisuri, fundatie, cadastru, contracte de utilitati...

Grosimea pereților este cea mai importanta!!am cumpărat 3 apartamente noi,d ela 60 000 euro pana la 250 000 ,în toate se aude absolut tor de la vecini,cu cărămidă sau bca de 25 cm între apartamente..la 13 cm..inseamna ca dormi cu ala în pat,noapte se noapte..

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
13cm ,Parfum. Stai sa locuiesti in ap despartit de vecin doar in rama+rigips.Fara izolare,de niciun fel. Anonimul zice bine!

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Ai mai fost si prin alte complexe noi? Tu cat crezi ca au ele?
Incearca prin cele date in folosinta, unde s-au mutat oamenii. Vorba cuiva de mai sus, nu ii auzi cand fac sex sau merg la baie, ci cand respira.
Ei vand la metru patrat, daca iti face peretii mai grosi, trebuie sa plateasca materiale, manopera si pierde din suprafata. Doar nu se muta el acolo, sunt suficienti fraieri creduli ce platesc.

#10
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Da "SKIP" la apartament !

#11
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007
Probabil 13cm se refera doar la caramida. Mai ai izolatia din vata de cate 5cm pe fiecare parte + rigips pe ambele parti (nu mai stiu daca doar cate 1 placa sau cate 2) ajungi la 25-30cm.
Peretii din interior sunt din rigips (2 placi + vata + 2 placi).
Asa este in vivenda, probabil construiesc la fel si in stellaris.
De la vecini nu prea se aude prin pereti. Mai mult auzi de pe holul blocului cu sistemul asta cu usa intrare fara prag de zici ca esti la hotel...
Acum nu stiu cum este configuratia in stellaris, eu in vivenda stau intr-unul din blocurile turn, ap de 3 camere pe colt. Am cate 1 perete comun in fiecare dormitor, iar de cealalta parte este dormitorul vecinului, in oglinda. Nu stiu cum ar fi daca pe partea cealalta ar fi un living, daca se aude muzica sau sunetul de la tv/sistem audio, whatever.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu cand mi-am facut casa, arhitectul si constructorul mi-au zis, vrei varianta ieftina? Mergem pe 11,5 cm si 17,5 sau 25cm pe peretii de rezistenta. Sau vrei varianta de calitate, facem 25cm toata casa.

In Bucuresti la blocurile noi, majoritatea baga cea mai ingusta caramida, ca se economisesc multi bani. Chiar si asa sa nu uiti ca totusi peste caramida mai vine si izolatia, materialul de constructie, etc. Chiar si asa la 13 cm 100% o sa iti auzi vecinul cand se cearta.

Partea a 2 a la care sa te uiti, din ce sunt facuti peretii interior de la tine din apartament. Multe apartamente baga doar rigips. Perete de rigips de 3-5cm, spatiu cu vata de sticla si rigips 3-5 cm pe partea din spate cum ar veni. Sa vezi cum auzi fiecare plescaiala cand mananca cineva.

#13
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023

View Postbusiness11, on 26 martie 2024 - 13:58, said:

Eu cand mi-am facut casa, arhitectul si constructorul mi-au zis, vrei varianta ieftina? Mergem pe 11,5 cm si 17,5 sau 25cm pe peretii de rezistenta. Sau vrei varianta de calitate, facem 25cm toata casa.

In Bucuresti la blocurile noi, majoritatea baga cea mai ingusta caramida, ca se economisesc multi bani. Chiar si asa sa nu uiti ca totusi peste caramida mai vine si izolatia, materialul de constructie, etc. Chiar si asa la 13 cm 100% o sa iti auzi vecinul cand se cearta.

Partea a 2 a la care sa te uiti, din ce sunt facuti peretii interior de la tine din apartament. Multe apartamente baga doar rigips. Perete de rigips de 3-5cm, spatiu cu vata de sticla si rigips 3-5 cm pe partea din spate cum ar veni. Sa vezi cum auzi fiecare plescaiala cand mananca cineva.

Si pana la urma cu cat ai facut casa? Cum e, se aude ceva?

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Am bagat caramida de 25cm in toata casa, plus izolatie interioara/exterioara, ferestre cu geam triplu si usi de calitate din lemn. La exterior chiar nu aud nimic. In interior nu aud nimic din alte camere, singurele exceptii sunt atunci cand muzica este data foarte tare intr-o alta camera si mai mult auzi pe sub usa, dar la mine in camera se aude ca si cum ar fi la o mare distanta, deci nu este deranjant, plus ca acest lucru nu se intampla foarte des, asa ca nu ma plang.

#15
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 27.12.2006
am fost si eu ieri si peretii dintre apartamente sunt diafragma si poate ceva caramida apoi vata si rigips pe ambele parti. Am si poza cu schita dintr-un ap de unde poti sa iti dai seama unde e diafragama, unde e caramida si unde e rigips.
doar peretii interiori sunt de 13cm(rgips cu vata)

Attached Files


Edited by gicanu, 17 April 2024 - 12:36.


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
În blocul ăla se aude și cum respiră vecinii...

#17
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 27.12.2006

View Postradunic, on 19 aprilie 2024 - 10:30, said:

În blocul ăla se aude și cum respiră vecinii...
si in ce bloc nou nu se aude?

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
In cele de calitate unde interioarele sunt BCA dinala bun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate