Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Romania intra in Schengen aerian si maritim. Calatoria cu copiii minori

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Exact, cel mai misto mi se pare ca nu o sa mai stam la coada la sosire cand aterizam intr-un stat Schengen. Mai ales cei cu copii, care nu puteam merge pe la controlul automat.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
La dus nu prea e un avantaj (la Cluj era nesemnificativ timpul de asteptare, 1-2 minute), la sosire insa e un avantaj mai notabil (15-20 de min).

Si la dus poate fi un avantaj pe unele aeroporturi (in Nisa am pierdut vreo jumate de ora la plecare pt verificare pasapoarte, dar cred ca era ceva situatie speciala, probabil o parte din personal era in greva, mi-e greu sa cred ca sunt asa de prost organizati de obicei).

#39
YQZS

YQZS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.03.2022
Salutare colegi! Puteți sa ma considerați cu retard puternic, dar sper sa fie printre noi cineva de la Politia de Frontiera care ma poate lamuri cu următoarea situație:

Quote

Romania intra in Schengen aerian si maritim
Plec din portul...(neimportant) din Romania., Ies peste 12 mile sa pescuiesc ...(neimportant dar da, calcan). Nu părăsesc Marea Neagra, nu iau legătura cu nimeni(alta nava fie sau nu din zona UE). Mai este necesar controlul politiei de frontiera? Ies din port maritim al unei tari UE si intru(ma întorc) intr-un port maritim al unei tari UE. Vreau un răspuns punctual cu trimitere la lege, articol de lege, monitor oficial, etc!
"Colegii" de la politia de frontiera, cu care colaborez, o dau in fasole...si nu au un cuvânt argumentat. Va mulțumesc pentru un răspuns cat mai rapid. In cazul in care se considera ca trebuia sa postez pe alt topic, rog moderatorul de serviciu sa mute postarea unde considera ca trebuie si are si vizibilitatea maxima! Problema chiar este foarte importanta! Nu atat pentru mine personal, cat pentru tot sectorul asta aflat in moarte clinica. (Ca exemplu conex, nava care pleacă la schimb de tura la platforma, se mai supune controlului politiei de frontiera?) Si nu ma mulțumesc cu explicația suntem frontiera externa...etc. Concret legea care spune ca "Romania intra in Schengen aerian si maritim" presupune continuarea inspecției Politiei de frontiera pentru navele ce ies si intra in porturile maritime Romanești si au si pavilion Romanesc? Mulțumesc pentru răbdarea voastră.

#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017
Nu cunosc legislația, dar bănuiesc ca logica lor se bazează pe faptul că, atunci când ieși în apele internaționale, ieși din spațiul Schengen. Pentru că apele internaționale nu aparțin niciunui stat, deci nu pot fi spațiu Schengen.

Edited by george_alexandru, 02 April 2024 - 19:57.


#41
YQZS

YQZS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.03.2022

Quote

atunci când ieși în apele internaționale, ieși din spațiul Schengen
Dar rămân in zona economica UE(fapt ce permite colegilor bulgari sa pescuiască bine mersi, fără a debarca in porturile noastre). Mai aștept info cu trimitere directa la o lege anume...la ceva OFICIAL.

#42
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostYQZS, on 02 aprilie 2024 - 19:52, said:

Ai monitorul oficial in prima postare. Daca informatiile de acolo nu-s destul de clare, cred ca cel mai bine ar trebui sa soliciti punctual informatii de la Ministerul Afacerilor Interne: https://www.mai.gov....imit-o-petitie/
Sau de la Politia de Frontiera: https://www.politiad...etitii-171.html

#43
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
Am venit luni in UK, prima zi de Schengen, uimitor, n-a intarziat avionul decat 45 de minute, motivele invocate fiind- 'pilotii si echipajul vin din zona non-Schengen, si dureaza mai mult acum', 'n-avem destule autobuze non-Schengen', sunt convins ca e vrajeala, dar, da, noi si albanezii de langa, ambele avioane Ryanair.
In rest, specific romanesc, au 4-5 porti automate, in spatele carora era o ghereta cu 4 militieni in ea, toti pe telefoane. Vigilenti la maxim, gen. A, si in aeroport unu' care plimba un caine, ocupat sa stea la barfa cu fata de la duty free.
Au pus un perete de rigips la portlie, cred, 37-42, alea de jos, ca sa nu mai treci in zona Schengen, Iar duty-free-ul a fost dat unei alte firme, nu mai e Best Value, noua firma a crescut nesimtit preturile, bineinteles.
In rest, aceleasi femei de servici indolente, covrigarii, barmanii si restul de omuleti car misuna pe acolo de obicei.
Deci, mult anuntata conversie, a constat in mutat 5 porti automate si pus un perete de rigips.
Yeee!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate