Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Romania intra in Schengen aerian si maritim. Calatoria cu copiii minori

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017
Da, documentele de identitate sunt aceleași.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbluesnake, on 26 martie 2024 - 10:19, said:

Punctual - daca sunt ambii parinti cu copilul minor, acesta din urma, mai are nevoie de pasaport? (sub 14 ani)
Cum poti altfel demonstra identitatea copilului? Doar daca are buletin eventual (mai nou se fac buletine si inainte de 14 ani, desi reglementarile sunt inca la inceput in domeniu), atunci nu iti mai trebuie pasaport.

#21
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
In Romania, in relatia cu autoritatile statului roman, cum demonstrezi identitatea minorului sub 14 ani?
Cu certificatul de nastere.
Cand pararesti tara, atunci sunt alte probleme cu autoritatile alto tari, din Schengen sau nu.

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Si pana acum cat dura sa iti verifice Buletin/Pasaport? 1 minut, maxim 2...

Nu am castigat defapt nimic.

#23
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Castigul dpdv al timpului e la escale.

Exemplu, aeroportul X cu T1 (doar Schengen) si T2 (non-Schengen). Pana acum, aterizai la T2, Iti verificau actele, ieseai din T2, te mutai la T1, treceai iar prin security. Acum, zona de tranzit, doar te muti de la o poarta la alta. Intr-adevar, nu toate aeroporturile au setupul asta, dar multe da. Castigi mult timp in situatia asta, mai ales daca zborurile sunt foarte apropiate ca timp

Edited by flegma, 26 March 2024 - 12:02.


#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmirel3003, on 26 martie 2024 - 11:47, said:

Si pana acum cat dura sa iti verifice Buletin/Pasaport? 1 minut, maxim 2...

Nu am castigat defapt nimic.
Castigi la escale si la intoarcere. La intoarcere cand vine un avion intreg, de obicei dura 15-20 de minute sa treci prin securitate.

#25
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
E un Schengen romanesc asta. Ce treaba mai are politia de frontiera sa verifice documentele in zona Schengen? Daca intram si terestru in Schengen,vreodata, va sta politia de frontiera sa opreasca masinile sa verifice care au copii si ai cui sint? Ar trebui sa modifice legea aia si sa ne cam adaptam la noile schimbari si noi.

#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Si in plus, daca e cu intarziere zborul te poate astepta microbuzul sau masina la scara avionului sa te duca la avionul 2, cel de conexiune. Daca ambele sunt in Schengen, daca nu, il iei pe urmatorul zbor.
Am patit in Munchen: veneam din Schengen, cine avea conexiune tot in Schengen, avea masina sau microbuz la scara avionului, 4 destinatii, 4 masini. Cei in non-Schengen, urcat in autobuz, dus in terminal, trecut prin verificarea de pasapoarte si un sprint spre poarta de imbarcare la zborul de lagatura, non-Schengen. Eram mai multi, din mai multe directii si a plecat mai tarziu.

#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postutopium, on 26 martie 2024 - 12:08, said:

Castigi la escale si la intoarcere. La intoarcere cand vine un avion intreg, de obicei dura 15-20 de minute sa treci prin securitate.

Da, la asta nu m-am gandit, la escale castigi ceva timp... si da si la intoarcere cateva minute... de obicei 5-10 minute, foarte rar 15-20 minute...

#28
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Cele mai multe escale le-am avut catre destinatii NON-Schengen asa ca din punctul asta de vedere este un dezavantaj sa aterizez in zona Schengen. La cate destinatii directe Schengen avem acum din Ro cred ca cel mult 10% din escale au fost catre/dinspre Schengen in ultimii 10 ani.

Edited by cucur, 26 March 2024 - 12:39.


#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu toata lumea zboara de pe Otopeni, si nu, nu sunt suficiente destinatii nici macar de pe Otopeni in Europa.
Zbor in Europa, 4 avioane si intr-un timp in care as fi ajuns si cu trenul pana acolo.

Edited by vestale, 26 March 2024 - 12:50.


#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmirel3003, on 26 martie 2024 - 11:47, said:

Si pana acum cat dura sa iti verifice Buletin/Pasaport? 1 minut, maxim 2...

Nu am castigat defapt nimic.

Inseamna ca nu ai prins aglomeratie/cozi la verificarea de pasapoarte.
Nu e vorba de cat timp ii ia omului de la ghiseu sa te verifice ci cat astepti pana ajungi la ghiseu.

#31
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postblue74lion, on 26 martie 2024 - 12:08, said:

Ce treaba mai are politia de frontiera sa verifice documentele in zona Schengen? Daca intram si terestru in Schengen,vreodata, va sta politia de frontiera sa opreasca masinile sa verifice care au copii si ai cui sint?

Nu stiu daca esti la curent cu stirile, dar de cand o gramada de doctori si ingineri africani s-au hotarat sa se mute in germania si suedia ca sa stea pe social, s-a cam terminat cu libera circulatie. Asa ca, ai mari sanse sa te opreasca la granita unde inainte treceai fara probleme.

#32
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008

View Postvestale, on 26 martie 2024 - 12:49, said:

Nu toata lumea zboara de pe Otopeni
Aici ai dreptate, daca zbori din provincie este un castig pentru escale. Totusi, statistic la nivel national cred ca majoritatea escalelor sunt tot non-shengen.
In schimb (la OTP) compenseaza faptul ca nu mai stai pe la cozi la politia de frontiera mai ales in perioada vacantelor cand multe ghisee erau blocate de cei cu minori la iesire (e un pic mai bine de cand au bagat alea 3 -4 ghisee automate) si la intarre daca prindeai 2-3 avioane puteai sa stai si jumatate de ora la coada.

Edited by cucur, 26 March 2024 - 13:20.


#33
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View Postwiseguy76, on 26 martie 2024 - 13:06, said:

Nu stiu daca esti la curent cu stirile, dar de cand o gramada de doctori si ingineri africani s-au hotarat sa se mute in germania si suedia ca sa stea pe social, s-a cam terminat cu libera circulatie. Asa ca, ai mari sanse sa te opreasca la granita unde inainte treceai fara probleme.

Uite ca eu inca n-am prins controale la frontierele din tarile Schengen si am trecut dintr-o tara in alta la fel cum trec din judetul Olt in Dolj.

Edited by blue74lion, 26 March 2024 - 13:37.


#34
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,640
  • Înscris: 14.10.2004

View Postmirel3003, on 26 martie 2024 - 11:47, said:

Si pana acum cat dura sa iti verifice Buletin/Pasaport? 1 minut, maxim 2...

Nu am castigat defapt nimic.

Treci cu vederea coada de la geamul custii aleia?.Posted Image

#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Poate e printre cei care se ridica primii din avion, cand avionul inca ruleaza pe pista, sa imbulzeste si ajunge primul la ghiseul de verificat pasapoartele.
Daca prinzi 2 sau 3 avioane Wizz din alea 321, pot fi si 4-5 sute de oameni la coada, si cum nu e doar OTP, in unele locuri se lungeste coada la pasapoarte/CI pana pe platforma.

#36
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmirel3003, on 26 martie 2024 - 11:47, said:

Si pana acum cat dura sa iti verifice Buletin/Pasaport? 1 minut, maxim 2...

Nu am castigat defapt nimic.

Dura uneori mai mult...in februarie am stat 10 minute .
Darmai rau  era la destinatie, tot in februarie am stat 40 de minute la coada in Spania ptr controlul de sosire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate