Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Apartament in Bucuresti - semifinisat sau finisat in scopul vanzarii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
soreen

soreen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.11.2023
Salut! E vorba de un apartament cu 3 camere din zona 1 Decembrie. Apartamentul e intr-o stare deplorabila, daca a fost vreodata
renovat, a fost renovat inainte de revolutie, dar nu sunt sigur. Are termopane si usa metalica la intrare.

Am 3 intrebari. Cam cat ar costa o minima semifinisare a acestui apartament?

Merita sa il finisez, e diferenta mare la pretul de vanzare? Cam cat costa o finisare minima?

Nu ma pricep deloc si nici nu am foarte multi bani si timp acum, niste cifre aproximative mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc frumos!

#2
ciocolata2015

ciocolata2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.04.2015

View Postsoreen, on 26 martie 2024 - 05:44, said:

Salut! E vorba de un apartament cu 3 camere din zona 1 Decembrie. Apartamentul e intr-o stare deplorabila, daca a fost vreodata
renovat, a fost renovat inainte de revolutie, dar nu sunt sigur. Are termopane si usa metalica la intrare.

Am 3 intrebari. Cam cat ar costa o minima semifinisare a acestui apartament?

Merita sa il finisez, e diferenta mare la pretul de vanzare? Cam cat costa o finisare minima?

Nu ma pricep deloc si nici nu am foarte multi bani si timp acum, niste cifre aproximative mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc frumos!


Buna,

minim 25 000 cu materiale si mana de lucru.Aici intervine problema,daca nu cunosti meseriasi..este ff greu.Te umpli de nervi,stres si bani pierduti !Daca tu pui mana la munca,mai scutesti ceva..dar problema principala sunt meseriasi!

#3
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022
Conteaza pretul de achizitie si zona.
Materialele n-ar fi asa scumpe , max 5 mii euro, mana de lucru nu o cauti din zona Bucuresti  .
Intr-o luna de zile 2 meseriasi fiecare cu cate 2 mii euro, plus hrana, ai rezolvat.
Practic cu 10-12 mii euro ai renovat satisfacator .

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Eu am facut o pre estimare de 20K, tot pentru 3 camere, dar avand in vedere ca renovez pentru mine, probabil ca depasesc.

Si iau in calcul sa fac eu ce se poate, demolarea in primul rand, instalatia electrica, si mai vad la ce pot sa ma bag.

Edited by cristiandrei, 26 March 2024 - 09:20.


#5
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajsoreen, pe 26 martie 2024 - 05:44, a scris:

Salut! E vorba de un apartament cu 3 camere din zona 1 Decembrie. Apartamentul e intr-o stare deplorabila, daca a fost vreodata
renovat, a fost renovat inainte de revolutie, dar nu sunt sigur. Are termopane si usa metalica la intrare.

Deci e apartament în bloc vechi cu linoleum pe jos și faianță albă la baie și bucătărie până la 1.5 metri.

E simplu ce faci că cumpărătorul va renova total

- tu iei lavabilă cea mai ieftină și dai pe toți pereții și pe tavan așa cum este acum

- la baie și bucătărie deasupra faianței unde e cu vopsea dai tot cu cea mai ieftină vopsea fără să faci nici o reparatie la găurile din pereți

- tocurile ușilor interioare le vopsești cu vopsea albă

- ușile interioare le speli de jeg cu apă și dero

Cam 10.000 de euro ÎN PLUS poți pune la preț după ce faci ce am spus cu maxim 200 de euro cât te costă lavabila și vopseaua albă.

Dacă îl vinzi nerenovat cum am spus - primul efect al cumpărătorului când intră în apartament e de SCÂRBĂ și SILĂ.

Dacă îl faci ALB cum am spus deja poți considera că și 10.000 de euro în plus poți pune peste prețul cu care îl iei distrus total.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postsoreen, on 26 martie 2024 - 05:44, said:

Merita sa il finisez, e diferenta mare la pretul de vanzare?


Merita. Bagi o suma minima insa o sa il vinzi mai repede si cu cateva mii de euro in plus. Altfel o sa stai cu el mult  si bine.

#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
merita doar sa faci o renovare minima cum a zis cineva mai sus
altfel daca faci o renovare "lux" s-ar putea sa nu scoti la revanzare banii pe care i-ai bagat in renovare. plus ca unii cumparatori vor sparge o parte din ce ai facut tu si vor face cum le place lor

#8
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Depinde cu cat il iei si care e pretul pietei in zona respectiva (an, etaj, zona, vecini, infrastructura locala).

Fiindca daca pretul zonei e cu 10-15k peste ce ai dat sau vei da tu, nu faci nimic.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
votez pt efort minim!!!
absolut toți cumpărătorii rad pân'la beton și fac ei cum doresc, INDIFERENT cum arată locul!

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
mai ales daca e venit la cumparaturi direct cu nevasta, deja o auzi pe aia cum zice: aici vreau sa fac asa, aici vreau sa fac altfel etc

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postrexx, on 26 martie 2024 - 10:58, said:

mai ales daca e venit la cumparaturi direct cu nevasta,


Pai... aia e (unde dintre) definitiile nevestei. Sa nu ii placa nimic si sa schimbe tot. Uneori nu ii place nici ce face ea singura  :)  Paradoxuri peste paradoxuri  :)

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Daca vine nea caisa -musca varul alb si pretul. Daca vine Mikespike iti da cu pretul in cap!  Aka unul care a mai vazut(caramizi si finisari) in viata asta.  Dar mergi pe ideea ca astia de cumpara sant nascuti dupa 2000. Victime sigure!

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
cred ca are dreptate userul ce a zis sa dai o lavabila... totusi as repara daca sunt gauri f urate, cat costa materiale sa astupi cateva gauri - 50lei ? Merita
La fel daca miroase a fum da-i lavabila si sterge pe jos.

Nu as baga bani seriosi insa daca e mizerabil nu-l poti lasa asa, prima impresie conteaza.

Daca peretii arata ok, nu miroase si impresia e doar de ap nemodificat nu m-as deranja sa-i fac ceva.

Edited by sirgoofy, 26 March 2024 - 11:55.


#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Nici finisat nici nefinisat. Pur si simplu igienizat (procedura descrisa de @anonimuI). Nu ii cresti valoarea asa, nici vorba. Insa il faci un pic mai atractiv, unii cumparatori nu reusesc sa treaca de starea initiala a apartamentului si sa "vada" cum va arata dupa o renovare corecta, cu electrice, tevi si toate cele.

Pentru mine apartamentul ideal de cumparat ar fi unul "distrus" dar intr-o zona excelenta. Un cumparator care vrea sa stea acolo 10 ani o sa renoveze total.

Edited by don_King, 26 March 2024 - 11:53.


#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View PostBogotta, on 26 martie 2024 - 11:14, said:



Pai... aia e (unde dintre) definitiile nevestei. Sa nu ii placa nimic si sa schimbe tot. Uneori nu ii place nici ce face ea singura  Posted Image  Paradoxuri peste paradoxuri  Posted Image
exact !!!
si mai ales dupa ce faci cum vrea ea, realizeaza ca e urat si nu ii place si iar vrea sa schimbe :D

View Postdon_King, on 26 martie 2024 - 11:52, said:

Nici finisat nici nefinisat. Pur si simplu igienizat (procedura descrisa de @anonimuI). Nu ii cresti valoarea asa, nici vorba. Insa il faci un pic mai atractiv, unii cumparatori nu reusesc sa treaca de starea initiala a apartamentului si sa "vada" cum va arata dupa o renovare corecta, cu electrice, tevi si toate cele.

Pentru mine apartamentul ideal de cumparat ar fi unul "distrus" dar intr-o zona excelenta. Un cumparator care vrea sa stea acolo 10 ani o sa renoveze total.
si o chestie in plus e sa scoti toata mobila si tot ce a lasat resturi vechiul proprietar: un apartament gol pare mult mai spatios decat un apartament cu mobila

#16
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Daca e decomandat, imparte in doua unitatii pe care sa le inchiriezi pe Airbnb -
ai in jur de 30 EU/ fiecare deci 60 Eu
Incarcare 60-65 % ca nu e centrul orasului si tot ai 1200 EU /luna\
Scade taxele curente, plata unei firme sa ingrijeasca, ai 800 EU/ luna -9600 EU/an
De aici tu hotarasti

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postvio69c, on 26 martie 2024 - 13:05, said:

Daca e decomandat, imparte in doua unitatii pe care sa le inchiriezi pe Airbnb -



Aibnb in Bucuresti daca nu e ultracentral ???  Glumesti. Nu vine nimeni.  Zonele cautate sunt centrul vechi - Unirii - Magheru . Maxim am vazut pe Maria Rosetti si J.L. Calderon/ Arghezi. Mai departe nu se aventureaza nimeni.

#18
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
2 unitati regim hostel sau cum ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate