Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Pacaleala livrare colet Fan Courier + OLX + Politia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 12.11.2012

View Postmarius2k, on 25 martie 2024 - 21:51, said:

Uite ca la asta nu m-am gandit ... cum am scris, am completat o petitie pe site-ul PR.
Fan are vina daca a actionat fara hartii. Daca are hartii atunci politia a actionat pana sa se finalizeze ancheta.
Am deja mai multe scenarii decat in filmele de Agatha Christie.
Pentru cârcotași, din pacate totul este cat se poate de real si fara minciuni.
Eu am citit de 3 ori cele 3 pagini is n am inteles povestea

Poti, te rog eu frumos, sa spui din nou povestea dar ca si cand ai explica unui copil da 10 ani?
E prea incalcita intamplarea ta, sau poate ce ai scris tu aicea e incalcit rau si d aia ai "mai multe scenarii decat in filmele de Agatha Christie"

#56
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Deci, iar:
Am livrat colet, cumparatorul a primit coletul, a platit.
Dupa N ore imi da mesaj ca nu mai vrea produsul, a avut livrare cu deschidere!
Eu ii spun ca a avut detaliile si posibilitate de refuz cand a venit curierul la el la usa, nu a profitat!

Se duce la politie, face sesizare pe OLX suna la curier cum ca a fost pacalit!
Cineva, inca nu se stie cine, a blocat banii care trebuiau virati mie.

La 3 zile de la ridicarea coletului, primesc mesaj de la cumparator ca a primit banii inpoi, in tot acest timp bunurile sunt la el.

UPDATE: Ma suna ieri ca imi trimite coletul ... azi am primit mesaj de la curier ca va livra un colet.

Edited by marius2k, 27 March 2024 - 10:15.


#57
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.02.2011
Categoric nu e procedura standard. E mana in mână cu curierul mai mult că sigur.

Rămâne de văzut în ce constă teapa ce o vei lua.

#58
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 28.05.2004

View Postmarius2k, on 27 martie 2024 - 10:10, said:


UPDATE: Ma suna ieri ca imi trimite coletul ... azi am primit mesaj de la curier ca va livra un colet.

L-o fi trimis cu verificare? :)

#59
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Vedem

Vizualizare mesajmodoran, pe 27 martie 2024 - 10:22, a scris:

Categoric nu e procedura standard. E mana in mână cu curierul mai mult că sigur.

Rămâne de văzut în ce constă teapa ce o vei lua.

Standard?! LEGAL ... ideea este ca de 2 zile nu primesc raspuns la email-urile trimise la Fan Courier, am cerut copie la adresa de la politie, nr de inreg sa pot lua urma ...

#60
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmarius2k, on 27 martie 2024 - 10:10, said:

... azi am primit mesaj de la curier ca va livra un colet.


Deci ai primit ceva sau ba ? Tine-ne la curent ca macar sa incercam sa intelegem ce s-a intamplat defapt.

#61
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.08.2023
Filmează cu un martor sau cu curierul deschiderea pachetului să fie martor la ce ai primit. Filmează din toate părțile conținutul coletului.

#62
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Acum cateva minute am primit coletul, cu verificare.
Sunt bunurile pe care le-am trimis, in stare buna, am testat incarcatorul si bateria, am verificat etichetele si sigiliile.
Tot acum am primit si raspuns de la fan courier
"Buna ziua,

Va informam ca in baza unui temei legal din partea organelor abilitate rambursul a fost restituit catre clientul destinatar.
In cazul acesta tot organele abilitate hotareste cum se va proceda cu produs.
Avem rugaminta sa verificati cu Politia Orasului Racari jud Dambovita.

Multumesc,"

Concluzie (poate o lipeste un Admin la primul post):

El: Daca primeste un colet si ai prieteni la politie sau curier pana ajung banii la vanzatori te pisi cu bolta pe orice lege.
Eu: daca mai taraganam o zi si banii intrau in cont, putea sa stea in cap si'n cur ca nu ii mai vedea (nu luam in calcul inselatoriile.)
Eu prost ca nu i-am spus ca accespt returul dar sa il trimita maine ca azi imi fata pisica, sau ceva de genul.

Voi reveni cu orice actualizare voi primi in urma sesizarilor la ANPC sau IGP Dambovita.
Dar cum totul a revenit ca inainte, eu am primit bunurile iar el banii nu vad ce vor mai putea dispune autoritatile.

#63
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 08.06.2005
Nu ar merge o plangere la politie impotriva lui? Pentru plangere abuziva, mincinoasa? Macar o amenda sa ia pentru ca a pus "organele" in miscare degeaba.

Edited by mircea812, 27 March 2024 - 12:55.


#64
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

View Postmircea812, on 27 martie 2024 - 12:54, said:

Nu ar merge o plangere la politie impotriva lui? Pentru plangere abuziva, mincinoasa? Macar o amenda sa ia.

Respectivul poate sa vina sa spuna ca bateria nu avea caracteristicile care trebuie atunci cand a masurat-o, deci isi vrea banii inapoi. Deci nu cred ca exista "plangere abuziva" in acest caz.

Edited by alex342, 27 March 2024 - 12:57.


#65
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
Dar asta nu decide politia, este pe latura civila.

Trebuie vazut de ce politia a devenit mediator pe latura civila.

#66
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 01.08.2006
Daca se termina cu bine, nu cred ca merita osteneala. In teorie, da, vanzatorul are dreptate. Cumparatorul a avut livrare cu verificare, nu a profitat de ea, problema lui. Mai ales daca pe eticheta bateriei scria exact ce a scris si in anunt, plangerea a fost neintemeiata.
Sa pierzi vremea, sa te umpli de nervi numai ca sa stii ca ai dreptate, nu merita. Viata e prea scurta.

Cumparatorul s-a razgandit, a avut o pila in politie, a fost singura lui metoda prin care sa isi ia banii inapoi. E greu de demonstrat, e imbarligata treaba, e confuza.

Edited by bai3tzash, 27 March 2024 - 13:03.


#67
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

View Postccristyan, on 27 martie 2024 - 13:00, said:

Dar asta nu decide politia, este pe latura civila.

Trebuie vazut de ce politia a devenit mediator pe latura civila.

Poate spune ca a primit altceva decat a comandat, adica inselaciune. Poate sa spuna ca a primit o baterie de capacitate mai mica, baterie diferita, alt model, etc
Si din moment ce vanzatorul nu a vrut sa ii inapoieze banii, a apelat la politie

Edited by alex342, 27 March 2024 - 13:08.


#68
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014
Ce imi trece mie prin cap, poate este vreo actiune a politiei sa prinda pe careva de vinde baterii furate, altfel nu imi explic cum de au reactionat asa de rerpede.

Eu nu as lasa lucrurile asa, petitie la inspctorat, eventual si o plangere penala la parchet, este nasol daca individul lucreaza in politie sau are pile.


@Alex, poate spune multe, dar ancheta nu se face in cateva ore si banii raman blocati nu se returneaza victimei inainte sa se finalizeze ancheta.

Edited by ccristyan, 27 March 2024 - 13:08.


#69
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

View Postccristyan, on 27 martie 2024 - 13:07, said:

Ce imi trece mie prin cap, poate este vreo actiune a politiei sa prinda pe careva de vinde baterii furate, altfel nu imi explic cum de au reactionat asa de rerpede.

Trebuie luat in calcul si faptul ca nu au fost expuse toate detaliile spetei. Nu stim cum a decurs cuvant cu cuvant discutia telefonica dintre cumparator si vanzator imediat ce vanzatorul a constatat si l-a contactat pe vanzator. Cu tot respectul pt coelgul care a deschis topicul, nu stim daca a spus absolut tot, daca a detaliat amanuntit ce s-a intamplat, ce au discutat.

Faza cu "a avut livrare cui verificare deci orice reclamatie ulterioara este nula" nu tine. Adica daca ala nu verificat imediat si abia la o ora dupa ce a primit coletul, asta nu inseamna ca nu poate sa reclame o problema la produs ulterior.

Edited by alex342, 27 March 2024 - 13:14.


#70
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

Vizualizare mesajalex342, pe 27 martie 2024 - 13:11, a scris:

Trebuie luat in calcul si faptul ca nu au fost expuse toate detaliile spetei. Nu stim cum a decurs cuvant cu cuvant discutia telefonica dintre cumparator si vanzator imediat ce vanzatorul a constatat si l-a contactat pe vanzator. Cu tot respectul pt coelgul care a deschis topicul, nu stim daca a spus absolut tot, daca a detaliat amanuntit ce s-a intamplat, ce au discutat.

Faza cu "a avut livrare cui verificare deci orice reclamatie ulterioara este nula" nu tine. Adica daca ala nu verificat imediat si abia la o ora dupa ce a primit coletul, asta nu inseamna ca nu poate sa reclame o problema la produs ulterior.
Poate, dar sa primeasca banii inapoi si produsul sa ramana tot la el, si asa repede, si fara sa mi se ceara si mie un pnc de vedere .... aici este problema.
Plus ca am pus toate detaliile posibile, deci nu poate acuza ca a primit altceva.

Edited by marius2k, 27 March 2024 - 13:25.


#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,532
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajmarius2k, pe 27 martie 2024 - 12:32, a scris:

Va informam ca in baza unui temei legal din partea organelor abilitate rambursul a fost restituit catre clientul destinatar.
In cazul acesta tot organele abilitate hotareste cum se va proceda cu produs.
Avem rugaminta sa verificati cu Politia Orasului Racari jud Dambovita.
Cere detalii la FanCourier despre asta.
Tu nu ti-ai primit banii pe AWB-ul tau.

Care temei legal?
Zici ca nu ai nici produsul nici banii

#72
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdorin_2k, on 27 martie 2024 - 15:08, said:

Zici ca nu ai nici produsul nici banii


View Postmarius2k, on 27 martie 2024 - 12:32, said:

Acum cateva minute am primit coletul, cu verificare.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate