Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Achitare rate in avans Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023
Stie cineva cum poti achita rate in avans la Orange? Daca platesc in Orange Shop atunci acei bani in avans nu imi scrie pe chitanta ca sunt pentru rate ci doar plata in avans, ceea ce se considera ca am pus pe cont bani si o sa se duca si la factura nu doar catre rate. In Orange shop zic ca nu au cum sa scrie plata rate in avans, in my orange nu exista niciun buton ca sa poti sa achiti ratele in avans si sa ramai doar cu factura. Multumesc

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Te dduci si platesti in magazin. Ceri plata rate in avans si aia e tot.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
NU poti sa ceva pentru ca factura lunara este compusa din abonament + rate! Asta inseamna ca daca ai 10 lei abonament si 20 de lei rate (deci 30 de lei pe luna), tu degeaba platesti 60 de lei in avans doar pentru rate. Din factura totala de abonament+rate se va scadea toata factura din sumele platite in avans.

Dar nu inteleg de ce nu platesti suma X (cat vrei tu pentru ratele respective) si apoi lunar sa platesti abonamentul?

Dar ca sa inteleg: vrei sa inchizi complet planul de rate (adica sa platesti tot ce mai e ramas) sau sa platesti partial un numar de rate? Prima varianta se poate: soliciti la serviciul clienti inchiderea planului de rate si pe urmatoarea factura iti vor veni scadente toate ratele ramase. Daca vrei varianta 2 atunci nu se poate - am explicat mai sus de ce.

#4
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023
da, eu voiam spre exemplu ca din 12 rate sa achit 4, banii pentru 4 rate sa ii achit in avans si sa se duca doar la rata si cand se emite factura sa platesc factura + rata ce e in factura cum ar fi a 5a rata

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostXman_ghio, on 25 martie 2024 - 14:56, said:

Dar ca sa inteleg: vrei sa inchizi complet planul de rate (adica sa platesti tot ce mai e ramas) sau sa platesti partial un numar de rate? Prima varianta se poate: soliciti la serviciul clienti inchiderea planului de rate si pe urmatoarea factura iti vor veni scadente toate ratele ramase. Daca vrei varianta 2 atunci nu se poate - am explicat mai sus de ce.

Nu se intampla ce zici tu.
Daca vrea sa inchida complet planul de rate trebuie facuta plata in avans pe rate. Nu iti vin anticipat scadente toate decat daca iti inchizi toate serviciile.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View PostAlexEn, on 25 martie 2024 - 15:47, said:

Nu se intampla ce zici tu.
Daca vrea sa inchida complet planul de rate trebuie facuta plata in avans pe rate. Nu iti vin anticipat scadente toate decat daca iti inchizi toate serviciile.
Ba exact asa se intampla cum am explicat :-) Daca platesti toate ratele in avans tot nu se inchi ratele, ci suma respectiva merge ca avans la toata factura (care include rate si abonamente).

Daca face cerere catre Dep. Clienti ei vor solicita catre Dep. Financiar ca manual sa se inchida planul de rate. Asta inseamna ca toate ratele vor deveni scadente si vor aparea pe urmatoarea factura.

View Postmangla, on 25 martie 2024 - 15:28, said:

da, eu voiam spre exemplu ca din 12 rate sa achit 4, banii pentru 4 rate sa ii achit in avans si sa se duca doar la rata si cand se emite factura sa platesc factura + rata ce e in factura cum ar fi a 5a rata
Am explicat de ce nu se poate fix acest lucru: pentru ca rata face parte dintr-o factura lunara (care contine rata + abonament). Nu poti plati in avans doar parti din factura. Poti plati sume in avans care se scad din totalul scadent in fiecare luna.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostXman_ghio, on 25 martie 2024 - 15:51, said:

Ba exact asa se intampla cum am explicat :-) Daca platesti toate ratele in avans tot nu se inchi ratele, ci suma respectiva merge ca avans la toata factura (care include rate si abonamente).

Daca face cerere catre Dep. Clienti ei vor solicita catre Dep. Financiar ca manual sa se inchida planul de rate. Asta inseamna ca toate ratele vor deveni scadente si vor aparea pe urmatoarea factura.


Am explicat de ce nu se poate fix acest lucru: pentru ca rata face parte dintr-o factura lunara (care contine rata + abonament). Nu poti plati in avans doar parti din factura. Poti plati sume in avans care se scad din totalul scadent in fiecare luna.

Daca spui ca vrei sa platesti ratele in avans si vanzatorul sau casierul iti inregistreaza corect plata atunci se va aloca suma respectiva pe rate.


View PostXman_ghio, on 25 martie 2024 - 15:51, said:

Daca face cerere catre Dep. Clienti ei vor solicita catre Dep. Financiar ca manual sa se inchida planul de rate. Asta inseamna ca toate ratele vor deveni scadente si vor aparea pe urmatoarea factura.

Nu exista procedura pentru asa ceva.
Singura modalitate este de a face plata aia in avans, cum am explicat mai sus.

#8
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Plata ratelor in avans se aloca exact pentru rate si nu pentru alte parti din factura.
Ceri explicit plata rate in avans nu plata factura in avans.
Testat 100%.

#9
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023
eu cer asta in orange store insa mi se zice ca nu se poate asa ceva, scrie doar plata facturi avans

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu ei sa inregistreze plata rate atunci.
Mergi la alt magazin.

#11
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Rata este fixa, abonamentul lunar difera lunar in functie de curs valutar. Vrea sa plateasca 4 rate, merge in magazin, asta cere si asta plateste. La fel am facut si eu cu ultimele 5 rate cu 2 ani in urma si a fost ok.

#12
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 14.05.2013
Poti plati rate in avans si online. Platesti in avans suma dorita, dupa care suni la RC si ceri alocarea in contul ratelor.
Mergi in magazin si ceri plata ratelor in avans si se poate. Daca achiti tot planul de rate dureaza 24h pana se actualizeaza in online.

#13
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023

Vizualizare mesajrazzvann, pe 25 martie 2024 - 17:53, a scris:

Plata ratelor in avans se aloca exact pentru rate si nu pentru alte parti din factura.
Ceri explicit plata rate in avans nu plata factura in avans.
Testat 100%.
am fost la Orange Shop si mi s-a zis ca nu se poate acest lucru ca ei acolo aleg dintr-un dropdown si nu au cum sa imi puna altceva decat plata in avans factura, nici macar sa imi puna ca o mentiune ceva cumva si sa scrie plata rate in avans. La nr de telefon 300 mi-au zis sa ma duc sa le zic explicit chestia asta cum ca plata rate avans insa nu ma inteleg deloc cu cei din orange shop care imi spun ce am zis mai sus

Vizualizare mesajAlexEn, pe 25 martie 2024 - 20:22, a scris:

Nu stiu ei sa inregistreze plata rate atunci.
Mergi la alt magazin.
din pacate doar 1 singur magazin orange shop exista in acest oras. Cei de la 300 au zis ca sa ma duc doar in orange shop si nu in orange store care se  afla in interiorul magazinelor supermarket

Edited by althea, 27 March 2024 - 14:44.


#14
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.12.2023

Vizualizare mesajdanielzgk, pe 26 martie 2024 - 09:32, a scris:

Poti plati rate in avans si online. Platesti in avans suma dorita, dupa care suni la RC si ceri alocarea in contul ratelor.
Mergi in magazin si ceri plata ratelor in avans si se poate. Daca achiti tot planul de rate dureaza 24h pana se actualizeaza in online.
o sa incerc online sa vad si dupa sa sun la ei, ciudat ca cei de la call center nu mi-au spus chestia asta ca ar merge asa, asta dupa ce le-am si spus ca nu am gasit in my orange sa fac asa ceva

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ti-au spus fiindca nu este o metoda dedicata de plata a ratelor.
Mergi la alt magazin si sigur vei putea face acolo plata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate